رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
izadpanah

ناحیه بحرانی در اتصالات

ارسال های توصیه شده

izadpanah    45

مدیرکل

اتصال نمونه است و در سایر اتصالات نیز صدق میکند

attachment.php?aid=702

critica zone in connection.jpg

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

samadi    8

اعضا عادی

مهندس جان به نظر شما این ناحیه بحرانی رو تو حالت اتصال با ورق کله گاوی میشه رعایت کرد یا خیر ؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

مهندس جان من این مطلب را عینا از جایی منتقل کردم و فعلا دنبال پاسخ سوال شما هستم. از آنجا که در طراحی شما دستی به آتش دارید، اگر خودتان هم تحقیق کنید و جواب خودتان را بدهید، خالی از لطف نیست. به موازات من هم در حال مطالعه هستم

لینک ارسال

janjani    7

مدیران تالار

دقیقا متوجه سوال نشدم اما در تمام اتصالات گیردار یه سری نکات هست که باید در محدوده بحرانی رعایت شود.

-در این قسمت هیچ گونه جوش, سوراخ... نباید ایجاد شود.

-در این قسمت از تغییر مقطع ناگهانی باید پرهیز کرد.

-...

Refrence

مبحث دهم قسمت ضوابط لرزه ای

لینک ارسال

samadi    8

اعضا عادی

چگونه در اتصال با ورق کله گاوی در فاصله 1 تا 1.5 برابر ارتفاع تیر از ستون مفصل پلاستیک ایجاد می کنیم ؟ آیا اصلا امکان پذیر است ؟ اگه امکان پذیر است توضیح بفرمایید

لینک ارسال

hamidfm    0

اعضا عادی

سلام

برای ایجاد مفصل پلاستیک از اتصال کاهش یافته استفاده میشه که با کاهش قوسی بال تیر و تضعیف موضعی عملا از ایجاد شکست ترد جلوگیری میشه

لینک ارسال

samadi    8

اعضا عادی

خب این موضوع تو اتصال با ورق کله گاوی امکان پذیر نیست

لینک ارسال

janjani    7

مدیران تالار

ما یه پارامتر R در ضریب زلزله C داریم به اسم ضریب رفتار ساختمان...

این ضریب که در فرمول در مخرج میباشد باعث کاهش ضریب زلزله میشود. عامل اصلی که باعث میشود ما از این ضریب کاهنده استفاده کنیم این است که میخواهیم سازه ما به هنگام وقوع زلزله وارد محدوده غیر ارتجاعی شود و از محدوده ارتجاعی خارج شود اما این عمل باید به صورت کنترل شده باشد تا سازه ما دچار تخریب نشود.

برای جلوگیری از تخریب از اصول زیر استفاده میکنیم.

-اصل ستون قوی و تیر ضعیف در سازه های قاب خمشی

- به قول خودم اصل بادبند ضعیف و تیر وستون قوی در سازه های مهاربندی

بحث ضوابط لرزه ای خیلی مفصل تر از این چند خط میباشد. ضمنا فوق العاده شیرین میباشد. از دوستان خواهش میکنم این بحث رو ادامه بدیم.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

پیشنهاد بسیار خوبی است. همیشه دلم می خواست یک سری نکات آیین نامه ای که یه شاپیست باید بدونه را جمع آوری کنم. بطور مثال دانستن همین موضوع می تواند در شاپ هم تاثیرگذار باشد.

در مورد ناحیه بحرانی، مطالبی در بند 10-3-4-3 مبحث دهم به شرح زیر آورده شده است:

ناحیه بحرانی در یک عضو سازه، عمدتا در تیرها، به ناحیه ای عنوان می شود که انتظار می رود در آن مفصل پلاستیک تشکیل شود. نظر به اهمیت این ناحیه و رفتار حساس آن در حرکات رفت و برگشتی سازه، این محل باید عاری از هرگونه عملیاتی که در رفتار آن اثر ناخواسته ایجاد کد، باشد. در این ناحیه ضوابط ویژه زیر باید رعایت شوند:

الف- هرگونه ناپیوستگی ناشی از عملیات ساخت و نصب مانند جوشهای موضعی، وسایل کمکی برای نصب، ناصافی های ناشی از برشهای حرارتی باید به طور مناسبی برطرف شده و تعمیر گردد.

ب- برشگیرها که برای مرکب کردن دال بتن آرمه و تیرها به کار گرفته می شود، نباید در این ناحیه به کار برده شود.

پ - قطعات الحاقی که برای نگهداری نماها، تیغه ها، لوله های تاسیساتی و غیره به کار گرفته می شود، نباید در این ناحیه مورد استفاده قرار گیرد.

ت- خال جوش کردن ورق های ذوزنقه ای کف به این محل مجاز است.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

اما بند 10-3-8-1-2 مبحث دهم درباره تیرها در قاب های خمشی ویژه است:

تیرها در این قابها نقش اصلی تامین شکل پذیری لازم را از طریق ایجاد مفصل پلاستیک در نزدیکی دو انتهای خود ایفا می نمایند. برای دستیابی به این عملکرد، تیرها باید شرلیط زیر را برآورده نمایند:

10-3-8-1-2-1 محدودیتها:

الف- مقاطع تیرها باید از نوع فشرده لرزه ای، مطابق تغریف بند 10-3-4-2 در نظر گرفته شوند.

ب- محل تشکیل مفصل پلاستیک در دو انتهای تیرها باید در فاصله به اندازه 0.5d تا 1.5d از بر ستون در نظر گرفته شود.

پ- در دو انتهای تیر، فاصله بین بر ستون تا 0.5d از محل مفصل پلاستیک به سمت داخل دهانه، ناحیه بحرانی تلقی شده و ضوابط بند 10-3-4-3 باید در آن رعایت شود، (شکل 10-3-4).

attachment.php?aid=706

ت- استفاده از تیرهای با جان سوراخ دار متوالی (لانه زنبوری) مجاز نیست. در صورت لزوم ایجاد سوراخ دسترسی در جان تیر، این سوراخ باید خارج از ناحیه بحرانی، در نیمه میانی طول دهانه تیر قرار گیرد. اطراف سوراخ باید به نحوی تقویت شود که مقاومت برشی و خمشی تیر به طور کامل فراهم گردد.

ث- در ناحیه بحرانی، ایجاد هرگونه تغییر ناگهانی در پخنای بال و یا ضخامت بال مجاز نمی باشد. تغییر تدریجی در عرض یا ضخامت از ورق بزرگتر به ورق کوچک تر، باید با شیب حداکثر 1:2.5 صورت گیرد.

critical.JPG

لینک ارسال

samadi    8

اعضا عادی

با تشکر نکات زیر به نظرم میرسه از پست های قبلی

ا- ضریب رفتار و ضریب زلزله مسائل تئوریک هستن . بحث ما در واقع روش های اجرای این مسائل تئوریک هست . آیین نامه یا همون مبحث 10 ( من یه نام دیگه براش گذاشتم به نام مساف ) فاقد هرگونه جزییات اجرایی و تفاسیر اجرایی تایید شده از سوی دفتر مقررات ملی هستش . ما قبول داریم که باید ناحیه مفاصل پلاستیک رو باید کنترل کنیم تا سازه به صورت آنی دچار کلپس نشه . خب حالا تو اجرا چقدر این موارد قابل کنترل هستش این مسائله هستش .

2- غالباً در اتصالات با ورق های کله گاوی به شرطی که محاسبات مربوط به اتصال درست انجام شده باشه عملاً ناحیه مفصل پلاستیک در فاصله ای بیشتر از ناحیه 1.5 برابر ارتفاع تیر قرار می گیره ! چراش قابل بررسیه به اتفاق دوستان .

3-احساس میشه برخی از این بندهای مبحث 10 کپی شده از آیین نامه آمریکاس بدون توجه به نیاز ها و روش های اجرایی بومی !

4- ناحیه کاهش یاقته به لحاظ اجرایی باید پس از برش با شعله که غالباً در کارخانه های ما از این برش استفاده میشه فاقد هر گونه سطح خشن یا ناصافی باشه که عملاً اینم رعایت نمیشه کی حال داره بشینه سنگ بزرنه و صاف کنه قسمت های برش با شعله رو ! حداقل 96 درصد از کارخونه ها همینن .

5-شکل10-3-4 صرفاً برای تئوری خوبه نه برای اجرا دقت بفرمایید لطفاً !

6- محل مفاصل پلاستیک رو به نظرم تنها با شکلی اتصالی که مهندس ایزد پناه در اولین پست این بخش آوردن میشه کنترل کرد اگه دوستان نظریی دارن یا ایده ای دارن بگن ما هم استفاده می کنیم .

7 - هدف از 0.5 تا 1.5 برابر ارتفاع تیر از بر ستون جهت تشکیل مفاصل پلاستیک رو هم توضیح بدن دوستان ما هم استفاده می کنیم چرا این ناحیه محدود به این مقادیر میشه به نظرتون ؟

8- اصلاً ناحیه بحرانی چه زمانی تبدیل به مفصل پلاستک میشه ؟

9-بند 10-3-8-1-2-1قسمت ت از آیین نامه خیلی جا ها رعایت نمیشه به خصوص اطراف تهران . البته داخل تهران هم خیلی جاها رعایت نمیشه ! اما به لحاظ فنی این بند جای بحث داره که به لحاظ بحث هم بزرگای رشته نشستن بحث کردن نتیجه گرفتن که باید این بند گنجانده بشه تو مبحث 10 . من به شخصه رد نمی کنم امکان استفاده از این نوع تیر ها رو دلیل هم دارم حداقل در قاب خمشی متوسط هرچند که خودم تا الان این بند رو رعایت کردم .

10- مبحث دهم برخی جاها با 2800 تناقض داره مثلاً تو بخش بادبند ها تکلیف این قسمت ها چیه ؟

11- کنترل کمانش رو واسه تک تک اجزا میایم لحاظ می کنیم به اتصالات می رسیم هیچگونه کنترل کمانشی وجود نداره دلیلی داره ؟

12- دوست خوبم در مورد بابند ضعیفی که گفتی توضیح بده لطفاً

13- یه بنده خدایی هست می گه من یه اصلی دارم به نام فونداسیون قوی سازه سبک کارفرما اومده به من می گه فلانی اینکارو می کنه تو چرا اینطوری طراحی نمی کنی !

مخلص همتون

صمدی

لینک ارسال

janjani    7

مدیران تالار

هدف از استفاده کله گاوی فقط بیشتر کردن طول جوش میباشد...

هدف از لحاظ مفصل پاستیک فقط در تیر ایجاد شکل پذیری مورد نظر در قاب های خمشی (با توجه به نوع قاب ) و جلوگیری از تشکیل مفصل در ستونها می باشد. این مساله با لحاظ جزئیات در طراحی لحاظ می گردد.

اما در مورد باد بند باید بگم کهدر بادبند های CBF , این سیستم باید طوری طراخی شود که قبل از تیر و ستون بادبند ها جاری شوند و به صورت رفت و برگشتی نیروی زلزله را در خودشان میرا کنند.

اما در بادبندهای EBF با تیر پیوند رو به رو هستیم.

تیر پیوند (Link Beam): بخشی از طول تیر که بین مهاربندها قرار میگیرد تیر پیوند نامیده می شود.

هرچه طول تیر پیوند کوتاهتر باشد برش آن افزایش و خمش آن کاهش می یابد و با افزایش طول تیر پیوند بلعکس.

بنابراین در تیرهای پیوند کوتاه انتظار داریم تسلیم از نوع برشی و در تیرهای پیوند بلند تسلیم از نوع خمشی باشد.

تیر پیوند مانند یک فیوز عمل میکند یعنی تیر پیوند در برگشت هم از خود مقاومت نشون میدهد . یه مثال ساده اینکه اگر یک میخ رو خم کنیم اگر بخاهیم ان را صاف کنیم باز میخ, مانند تیر پیوند از خودش مقاومت نشان میدهد.

linkbeam.jpg.bafa7ac27edc9352a55d22478b80954f.jpg

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...