رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
DAVOOD.

مدیریت پروژه ، MSP 2010 و EXCEL

درباره دانش مدیریت پروژه به چه اطلاعاتی نیازدارین ؟  

9 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. درباره دانش مدیریت پروژه به چه اطلاعاتی نیازدارین ؟

• تئوری های مدیریت پروژه
    • معرفی کتاب
    • دانش نرم افزاری
    • ارتباط تکلا و نرم افزار های کنترل پروژه
    • چگونگی ورود به این دانش

ارسال های توصیه شده

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

سلام به همه دوستان خوبم در انجمن

به در خواست دوست خوبم جناب آقای مهندس ایزدپناه تصمیم گرفتم یه سری فیلم های اموزشی با عنوان فوق تهیه کنم

انشالله پیشرفت کار رو در همین تایپیک به اطلاعتون میرسونم

سعی میکنم تا جایی که ممکنه سرفصل ها کامل و جامع باشه تا دوستان با یه آموزش کاربردی مواجه بشن .

راجع به جند مورد میخواستم نظر خواهی کنم دوستان . بسیار مشتاقم تا از جواب هاتون در ایجاد این فیلم های آموزشی استفاده کنم .

آیا احساس نیاز در زمینه یادگیری کنترل پروژه میکنین ؟

دوست دارین سایز و حجم فیلم ها چطور باشه ؟

فیلم ها در چه فرمتی ارائه بشه ؟

طریقه به اشتراک گذاری چطور باشه ؟

افکت خاصی برای فیلمهای آموزشی مد نظرتون هست ؟

در چه زمینه هایی بیشتر دوست دارین تدریس صورت بگیره ؟

خلاصه هرچی نظر بیشتر بدین بیشتر خوشحال میشم .

منتظرم .

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

aramiss    28

مدیران تالار

من استقبال می کنم از فیلم های آموزشی چون درک مطالب به همراه تصاویر راحت تر و بهتر است فرمت فایلها می تواند mp4 یا avi باشد اگر با برنامه Camtasia Studio شروع به تهیه فیلم می نمائید به راحتی با همین فرمت ها قابل تهیه است

ان شا ا... با ادامه و در بحث تکمیلی ر آینده به ارتباط msp با دنیای task manger تکلا برسیم که متاسفانه همیشه این بخشtask در ایران مظلوم واقع شده است

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

این بحث داوود را من دیر دیدم لذا از داود عزیز برای دیر پاسخ دادن عذرخواهی می کنم.

مدیریت پروژه و کلا مباحث PMBOK یکی از علاقمندیهای دیرینه من می باشد. متاسفانه به این بحث بصورت تخصصی در حوزه ساخت مصنوعات فلزی مورد توجه قرار نگرفته است و جا دارد که این سایت، بعنوان اولین وبسایت تخصصی مهندسی ساخت مصنوعات فلزی، این موضوع را به بحث و تبادل نظر بگذارد. شاید در نگاه اول و با توجه به کاربران سایت که اکثرا تکلایی هستند، مورد استقبال واقع نشود اما یقینا در آینده نزدیک مخاطب خود را پیدا خواهد کرد.

نوآوری و ارائه مطالبی که در هیچ سایتی مطرح نشده باشد، جز سیاستهای این سایت است و من مطمئن هستم ارائه چنین مطالبی تاییدی بر قابلیتهای تیمی این وبسایت است و عدم همراهی دوستان نبایستی باعث دلسرد شدن ما شود.

زمانیکه مطالب روشهای تولید یازه های فلزی را می نوشتم، احساس می کردم برای دیوار می نویسم. اما دو دوست و یاور همیشگی ام یعنی آرامیس و محمد دلگرمی من و امید من برای نوستن بودند. اما من هیچگاه از آن نوشتنها پشیمان نشدم. نوشتار آن مطالب به 3 ماه پیش بر می گردد ولی حدود یک ماه و نیم پیش، یکی از دوستانم که در حال تاسیس کارخانه ای برای ساخت اسکلت فلزی است، در مورد نحوه اجرای سالنها و چیدمان خط تولیدش از من نظر خواست. بعبارتی در شرایط مشاوره غیر رسمی راه اندازی کارخانه ای قرار گرفتم. احساس می کردم این توانایی را دارم اما تا بحال این کار را نکرده بودم. در آن جلسه آنجنان به بحث مسلط بودم که خودم هم هنوز در تعجبم. هیچگاه تصور نمی کردم روزی بتوانم نفراتی را که از چندین تیم قوی مشاوره گرفته بودند را متقاعد کنم که بر اساس تفکرات من کارخانه خود را تاسیس کنند.

مطمئن هستم که در این موفقیت، فن بیان نقشی نداشت چرا که من ذاتا سخنور نیستم. آنچه که باعث موفقیت من در آن جلسه شد، نوشته های من بود. مطالبی بود که برای نوشتنش فکر کرده بوم، مطالعه کرده بودم و حتی از دیگران نظر خواسته بودم و ایمان دارم این بحث جدید نیز در مرتبه اول باعث تسلط خود شما به مطالب و تخصصی شدن آن و در مرتبه دوم باعث غنی شدن بیشتر مطالب سایت است. زیباترین دستآورد من از این سایت، دعای خیر دوستان، ایمیلها و پیامهایی است که دوستان به من می زنند و امیدوارم شما هم با انگیزه صدچندانی در این راه قدم بردارید.

پس بدنبال شنیدن نظرات دوستان نباشید. راه تو را می خواند

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

سلام به همه دوستان خوبم

اگه توجه کرده باشین اسم تایپیک رو یه خورده تغییر دادم

هرکس اسم قبلی تایپیک رو بنویسه جایزه داره ، شوخی کردم آقا !!!

یه نظر سنجی در ابتدای مطلب قرار دادم .

بیشتر هدفم اینه که دوستان به اهمیت کار کنترل پروژه و مسائل مربوط به این دانش توجه بیشتری داشته باشن . و از بازخورد این نظر سنجی متوجه بشم که عدم جا افتادن این دانش و مسائل مربوط به اون چیه ؟

خوشحال میشم شرکت کنین

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

سلام . این روز ها هم روز های خوبیه هم بد

بدش رو توضیح نمیدم

ولی خوبش بابت اینه که احساس میکنم که راه درست رو میتونم پیدا کنم .

چند روز اخیر رو توی اینترنت بشدت دنبال این میگشتم که ببینم چطور میتونم پراجکت سرور رو روی دو تا کامپیوتر های خونه پیاده کنم . برا شما تکلایی ها مثل این میمونه که دو نفر دو جای کشور با هم روی یه پروژه کار کنین .

تصورش رو بکنین

از طرفی دیروز شرکت ازم خواست که یه پروزه با پریماورا براشون بنویسم برای پروزه خارک . 10 روز وقت دارم تا تحویل . صورت وضعیت های کارگاه هم مونده این مدت . امتحان هم دارم . برای انتخاب واحد هم پول ندارم . چند تا کار هم که از بیرون گرفتم رو هم اضافه کنین . اموزشگاه هم باید برم برا تدریس نرم افزار CIVIL 3D . تازه باید فیام های آموزشی وبسایت خودمون رو هم برسونم . یه تیزر جدید برای فیلم های سایت خودمون هم ساختم .

خدا رو شکر متاهل نیستم .

دنیای من رو چطور میبینین ؟

از نظر خودم بد نیست ولی بعضی موقعه ها دیگه غیر قابل تحمل میشه

بعضی موقع ها فکر میکنتم این همه اطلاعات و ارقام کجا میرن

تاره تکلا رو هم میخوام تا عید یه سرو سامونی بش بدم . براش استین بالا بزنم . شوهرش بدم .

فرض کن مدیر تکلا بفهمه من در مورد نرم افزارش همچین چیزی گفتم

عجب !!!!

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

داوود جان احسنت بر شما همینکه با برنامه زندگی میکنی خیلی خوبه امیدوارم موفق باشی

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

سلام

مهدوی جان مرسی تو هم موفق باشی گلم

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اول

این روزا خیلی ذهنم درگیره که چطور بچه ها رو علاقه مند کنم به دانش مدیریت پروژه . همیشه عقیدم این بوده آدم هر چه قدر حداکثری تر فکر کنه و بازتر ، از مواهب بیشتری برخوردار میشه . علت اینکه این رو توضیح دادم اینه که زمانی که توی شرکت خودمون بچه ها رو دعوت کردم برنامه ای کار کنیم همه گارد گرفتن . میگن انسان دشمن چیزیه که نمیدونه . نمیدونم درست میگن یا نه . به هر حال بعد از 18 ماه کار کردن برا شرکت به این نتیجه رسیدم که بعضی ها خصوصا ما ایرانی ها برنامه پذیر نیستیم .

و با TEAM WORK و فلسفه اون مشکل ژنتیکی داریم .

تا حالا از خودمون پرسیدیم علت چیه ؟

جالبه چند روز پیش برای یکی از بچه های شرکت داشتم پراجکت توضیح میدادم ، تایم که تموم شد گفت فلانی بعضی موقعه ها فکر میکنم داری سرم کلاه میذاری . گفتم چرا گفت آخه همه چیزو با ریزترین جزییات میگی . گفت نه بد نیست ولی غیر طبیعیه کسی هر چی بلده زور بزنه به دیگری انتقال بده .

توی دلم گفتم ای خدا همکارم این یه تیکه دانش نرم افزاری رو کعبه آمال میدونه . راستشو بخواین اون شب حالم خیلی بد شد .

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

دوم

یه ضرب المثل انگلیسی هست که میگه دانش کم خطرناکه .

اولین بار که خوندمش حقیقتا نفهمیدم . ولی بهش فکر کردم

100000000000000000000 درصد درست هست این جمله .

چه ربطی داره این به کنترل پروژه .

خب میگم . نگاه کنین یه عده ای هستن که فکر میکنن با دونستن نرم افزار میتونن مدیریت و کنترل پروژه کنن . ای یکی حرف 10000000000000000000000000000000000 درصد غلطه . نرم افزار هر چقدر پیشرفت کنه آخر چیزی جز یه ابزار محدود نیست . آخر ما انسانیم . اشرف مخلوقات .

به خدا جدی میگم بابت شوخی اینو نگفتم . خصوصا در دانش مدیریت پروژه ابزار ها خیلی محدودیت دارن . البته پتانسیل زیادی هم دارن . شما که تکلایی هستین میدونین تسلط به اون چیزی که توی اجرا اتفاق میوفته چه تاثیری رو نقشه و مدل میزاره . همین

سوم

یه امتحان دیگه دارم فقط .

نتیجه گیری

قبل از کار با نرم افزار باید رفت سراغ اصل مطلب

پس در نهایت به این نتیجه میرسیم که مطالب این دانش رو با هم کار کنیم و واقعا به دلمون بشینه که نیاز به کار برنامه ریزی شده داریم .

انشالله در مطالب بعدی بیشتر به این موضوع میپردازیم که چرا اصلا باید برنامه کار کنیم .

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

داود جان دقیقا همینطوره که تو میگی منم خیلی مدیریت و کنترل پروزه رو دوست دارم پارسال رفتم 1کتاب msp خریدم فکر کردم اگه نرم افزار رو یاد بگیرم همه چی حله!! خلاصه نرم افزار یاد گرفتم ولی دیدم نمیتونم با اون کار کنم تازه متوجه شدم اول باید دانش مدیریت رو بلد باشی الان چند وقته شروع کردم دارم کتاب pmbok رو میخونم تازه فهمیدم مدیریت یعنی چی. نرم افزار فقط ابزار هستش تا الان 3جلد کتاب مدیریت خوندم تازه 1چیزایی فهمیدم

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

مهدوی جان درود برتو

آقا سه جلد کتابت رو قید کن اینجا

انشالله کمک هم اینجا رو فعالترش کنیم .

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

کتاب اریک باغداساریان و کتاب pmbok البته من ترجمه اش رو دانلود کردم واسه شرکت نفت هستش منبع لاتینش هم خوبه ولی بعضیه جاهاش خیلی گنگ هست و تخصصی . ترجمه اش بهتره

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

“اگه 6 ساعت وقت داشته باشم که درختی رو قطع کنم، 4 ساعت اول رو صرف تیز کردن تبرم می‌کنم".

آبراهام لینکلن

اینو نتونستم ننویسم اینجا

عالیه این جمله .

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

سلام .

تا حالا شده توی پروژه ای که کار میکنین با این سوالت مواجه بشین :

چقدر هزینه کردین ؟

چقدر پیشرفت فیزیکی داشتین ؟

آیا مطابق برنامه ریزی عمل کردین ؟

چرا پیشرفت پروژه به میزان کافی نبوده ؟

چرا بوجود اینکه شواهد نشون مشکلات پروژه زیاد و پروژه لنگ میزنه ، ولی پیشرفت فیزیکی از برنامه ریزی جلوتره ؟ این چه تفسیری داره ؟

کدوم آیتم ها باعث تاخیر شدند ؟

آیا پروژه تو ضرره ؟

آیا باید ریسک کرد و کارگاه رو تعطیل کرد ؟

آیا تعطیل کردن کار به جهت فشار آوردن به کارفرما در این مقطع زمانی از پروژه کار درستی هستش ؟

کدوم آیتم ها رو میشه فعال کرد ؟

روش محاسبه پیشرفت فیزیکی چیه ؟

روش تهیه ساختار شکست کار چیه ؟

چند نوع ساختار شکست داریم ؟

ساختار شکست به چه درد میخوره ؟

پاسخ دادن به این سوالا به چه درد میخوره ؟

چرا توی یه پروزه بزرگ توی سوئد ، مدیر پروژه میدونست مجموع ساعات کاری برای اتمام پروژه برای هر پرسنلش چقدره ؟

چقدر پول و منابع میخواین تا کار رو جمع کنین ؟

ریسک چیه ؟

چطور مشخص میشه ؟

چرا باید ریسک کرد ؟

چه روش های برای بررسی خطر رسیک وجود داره ؟

دانش مدیریت پروزه سرمنشا ش کجاست ؟

آیا پروزه من احتیاج به دانش نرم افزاری داره یا سخت افزاری ؟

و ...................................

خب بعدا بیشتر توضیح میدم .

فکر کنین راجع به اینها

البته همه استادین آقا

ما اینجا درس پس میدیم .

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

داوود جان اگه منابعی برای مطالعه مبانی مدیریت و پروژه میدونی معرفی کن تا اول بحث دانش مدیریت رو تکمیل کنیم بعدش بریم سراغ ابزار کارمون منظورم msp هستش اینجوری فک میکنم بهتر باشه

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

مهندس من هم نظرم بر همین هستش .

چشم جمه و جور میکنم . به اطلاع میرسونم .

خوشحالم که پیگیری .

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

داوود جان به نظر من بهتره که به جای معرفی لینک و کتاب و اینها، یه سری مطالب را بصورت مقاله ای یاز از جاهای دیگه کپی پیست کنی و یا اینکه زحمت بکشی و بصورت مختصر تایپ نمایی. البته من هم کمکت خواهم کرد و مطمئنم نیاز به تایپ مجدد نیست.. می شه مطالب را از اینترنت جمع آوری کرد و بعد ویرایش کرد و به اسکلت فلزی و کارخانه های سازنده ارتباطشون داد. یقینا کلیات یکسان است و برای هر صنعتی پاسخگوست. اما اگر بتوان اآن را بصورت تخصصی به اسکلت فلزی و کارخانه هایش مرتبط ساخت، کار نو و جالبی خواهد بود.

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

سلام

حق با شماست

مهندس خوشحالم به اینجا سر میزنی و مطلب میزاری

اتفاقا داشتم به همین روش فکر میکردم که شما مطلب گذاشتین .

حتما .

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

یکی از بزرگترین مقوله ها در بحث کنترل و مدیریت پروژه که خیلی ها فکر میکنن مبحث راحت وپیش و پا افتاده ایه نحوه تعریف WBS (ساختار شکست)کار هست . اما واقعا شالوده کنترل پروژه رو تشکیل میده و از مهمترین مباحثه کنترل پروژست.

بنده زمانی که کنترل پروژه رو تازه شروع کرده بودم تفکرم این بود که هر چقدر wbs تفکیک شده و ریز بینانه تر باشه کترل پروژه قویتری خواهیم داشت اما با کار کردن در این زمینه و مقداری مطالعه متوجه شدم بسته به نوع و شرایط کار نحوه تعریف wbs هم تغییر خواهد کرد .

کتابی رو که براتون ضمیمه کردم میتونه کمک خوبی برای درک این موضوع باشه.

http://uplod.ir/4222xhv4zm6a/WBS-Vr_1.0.rar.htm

پسورد:

www.shopdrawings.ir

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

مهندس کاملا حق با شماست .

دوستی میگفت برای یک پروژه به همراه همکارش 70 ساعت رو تهیه WBS کار کردن .

نتیجه کار مشخصه . کار شسته رفته و تمیز از آب در میاد . داشتم به این فکر میکردم که یه مطلبی راجه به چرایی تهیه WBS بزارم که شما این فایل رو گذاشتین .

فکر میکنم کتاب مهندس نادر خرمی راد باشه .

بعد از یه خورده تدریس MSP به بچه های شرکت متوجه این قضیه شدم که ابتدا باید از سرمنشا ها شروع کرد . اموزش از پایین ترین سطح شروع شه شاید بهتر باشه . با الفبا .

یعنی تعریف کنترل پروژه ، دانش مدیریت پروژه و استاندارد ها و آیین نامه های اون .

مدیریت پروژه :

مدیریت پروزه هنر انجام پروژه به بهترین حالت میباشد .

طبق استاندارد ها ، مدیریت پروژه ، به کارگیری دانش ، مهارت ها و تکنینک های لازم جهت اجرای فعایلت ها به منظور رفع نیازهای پروژه از طریق ابزار ها میباشد .

خیلی ساده و جامع .

معرفی استاندارد PMBOK

پم‌باک معروف‌ترین استاندارد جهانی در مدیریت پروژه است و رایج‌ترین معیار برای شکل‌دهی و ارزیابی سیستم‌های مدیریت پروژه به شمار می‌رود. بسیاری از رایج‌ترین تعاریف، اصطلاح‌ها و طبقه‌بندی‌هایی که امروزه در مدیریت پروژه به کار می‌روند از این استاندارد برداشت شده‌اند. به عبارت دیگر، پم‌باک زبان مشترکی جهانی در مدیریت پروژه است.

عبارت پم‌باک (PMBOK) مخفف Project Management Body Of Knowledge است و در فارسی به گستره دانش مدیریت پروژه، پیکره دانش مدیریت پروژه یا به صورت ساده‌تر به دانش مدیریت پروژه ترجمه شده است. منظور از Body Of Knowledge مجموعه‌ای جامع از اطلاعات و مهارت‌هاست که یک حرفه را شکل می‌دهند.

تاریخچه

پم‌باک را موسسه‌ای بین‌المللی و غیر انتفاعی با نام موسسه مدیریت پروژه (PMI) تدوین کرده است. این استاندارد با تلاش گروه بسیار بزرگی از دست‌اندرکاران مدیریت پروژه گردآوری شده و مبنای تدوین آن نیز الگوهای موفق و تجربه‌های این اشخاص بوده است و نه تئوری محض.

اولین پیش‌نویس استاندارد در سال ۱۹۸۷ تهیه شد و نسخه‌های مختلف آن در سال‌های بعد منتشر شدند. آخرین نسخه آن، یعنی نسخه ۴، در اواخر سال ۲۰۰۸ منتشر گردید.

محتوای استاندارد

استاندارد پم‌باک ۴۲ فرآیند برای مدیریت پروژه معرفی می‌کند. ۴۲ نوع کاری که برای مدیریت هر نوع پروژه‌ای کافی است. در پم‌باک و اکثر استانداردهای دیگر، مدیریت پروژه از جنبه‌های تخصصی پروژه جدا می‌شوند، زیرا الگوی موفق این است که مدیر پروژه خود را درگیر مسایل تخصصی پروژه نکند. به خاطر این انتزاع، امکان شکل دادن به چهارچوبی کلی که برای هر نوع پروژه قابل استفاده باشد به وجود می‌آید.

برخی از فرآیندها اختیاری و اکثر آن‌ها اجباری هستند. تیم مدیریت پروژه باید فرآیندهایی که برای پروژه لازم هستند را در ابتدای کار مشخص کند و تعیین کند که هرکدام از آن فرآیندها به چه ترتیب در پروژه اجرا خواهند شد. در پم‌باک راهنمایی‌های زیادی در مورد هر فرآیند وجود دارد، ولی این راهنمایی‌ها برای عملیاتی ساختن آن‌ها کافی نیست و به همین خاطر شکل دادن به یک سیستم مدیریت پروژه کامل نیاز به تجربه و دانشی تکمیلی دارد که انتظار می‌رود در تیم مدیریت پروژه وجود داشته باشد.

۴۲ فرآیند مدیریت پروژه پم‌باک به دو شکل دسته‌بندی می‌شوند تا درک آن‌ها برای مخاطب ساده‌تر باشد. یک دسته‌بندی بر اساس گروه‌های فرآیندی و دسته‌بندی دیگر بر اساس حوزه‌های دانش است.

گروه‌های فرآیندی

گروه‌های فرآیندی، فرآیندهای پم‌باک را بر اساس توالی مفهومی آن‌ها دسته‌بندی می‌کنند. در پم‌باک ۵ گروه فرآیندی وجود دارد:

گروه فرآیندی آغازش، که برخی کارهای اولیه که برای شروع پروژه لازم هستند را انجام می‌دهد.

گروه فرآیندی برنامه‌ریزی، که برنامه‌ریزی پروژه را به عهده دارد.

گروه فرآیندی اجرا، که اجرای برنامه‌های پروژه را به عهده دارد.

گروه فرآیندی نظارت و کنترل، که مطابقت اجرا و برنامه را ارزیابی می‌کند.

گروه فرآیندی خاتمه، که برخی کارهای پایانی پروژه را انجام می‌دهد.

پس از آغازش پروژه، برنامه‌ریزی آغاز می‌شود. فقط بعد از این‌که برنامه‌ریزی اولیه پایان یابد می‌توان اجرای پروژه را شروع کرد. برنامه‌ریزی پروژه همچنان به کار خود ادامه می‌دهد تا همراه با اجرای پروژه دایما برنامه‌ها را بازنگری، اصلاح و تدقیق کند. گروه فرآیندی نظارت و کنترل همزمان با برنامه‌ریزی و اجرا کار می‌کند و وظیفه اصلی آن ارزیابی مطابقت اجرا و برنامه‌ریزی و پیشنهاد دادن اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه است. در نهایت پس از این‌که کارهای پروژه تمام شوند، تعدادی فرآیند برای خاتمه دادن به پروژه و تحویل رسمی آن انجام می‌شود.

اگر پروژه به چند فاز تقسیم شده باشد، تمام گروه‌های فرآیندی برای تک تک فازها تکرار می‌شوند.

هیچکدام از گروه‌های فرآیندی را نمی‌توان حذف کرد.

حوزه‌های دانش

دومین دسته‌بندی فرآیندها بر اساس حوزه‌های دانش است. حوزه‌های دانش فرآیندها را بر اساس نوع مهاتی که نیاز دارند تقسیم می‌کنند.

حوزه‌های دانش پم‌باک از این قرارند:

حوزه دانش مدیریت یکپارچگی پروژه

حوزه دانش مدیریت گستره پروژه

حوزه دانش مدیریت زمان پروژه

حوزه دانش مدیریت هزینه پروژه

حوزه دانش مدیریت کیفیت پروژه

حوزه دانش مدیریت منابع انسانی پروژه

حوزه دانش مدیریت ارتباطات پروژه

حوزه دانش مدیریت ریسک پروژه

حوزه دانش مدیریت تدارکات پروژه

در هر حوزه یکی از موضوعات مدیریت پروژه مدیریت می‌شوند. به عنوان مثال در حوزه مدیریت زمان شیوه مدیریت زمان مشخص می‌شود (شیوه برنامه‌ریزی، ارزیابی، گزارش‌دهی و ...)، برنامه زمان‌بندی تهیه می‌شود، وضعیت زمانی واقعی و برنامه‌ریزی شده پروژه مقایسه می‌شوند، در صورت وجود انحراف اقدامات اصلاحی و پیش‌گیرانه پیشنهاد می‌شوند و ...

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

پم باک چیست؟

پم باک یک استاندارد است، نه آیین نامه 0. تفاوت این دو در این است که اجرای

آیین نامه اجباری و اجرای استاندارد اختیاری است. این استاندارد را موسسه

تهیه و ارائه کرده است. این موسسه PMI بین المللی و غیر انتفاعی 1

استانداردهای متعددی در خصوص پروژه ارائه کرده است که معروف ترینِ آن ها

همان پم باک است. این استاندارد شهرت جهانی دارد و هیچ استاندارد دیگری

در سال 0919 تاسیس شد و PMI توانایی رقابت با آن را ندارد. موسسه

پیش نویس پم باک را در سال 0982 برای بررسی صاحب نظران ارائه داد

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

کاربرد پم باک در ایران

یکی از سوال های همیشگی این است که می توان از پم باک در پروژه های ایرانی کمک گرفت یا خیر. برخی افراد با بدبینی اعتقاد دارند که چون مدیریت پروژه در ایران سیستماتیک نیست و

پارامترهای خارجی فراوانی نیز بر آن اثر می گذارند، پم باک کاربردی نخواهد داشت و فقط دردسر ایجاد می کند. برخی دیگر نیز با خوشبینی اعتقاد دارند که پم باک را می توان در پروژه های ایرانی به

کار برد.

نیز وجود دارد، سفارشی سازی، اختصاصی سازی یا به اصطلاح PRINCE هر دو پاسخ از جهاتی درست و از جهاتی نادرست است. یکی از توصیه های پم باک، که در استانداردهای دیگری مانند 2

کردن استاندارد برای شرایط شرکت و پروژه است. اگر کسی گمان می کند که می تواند متن استاندارد پم باک را مقابل خود بگذارد و مو به مو اجرا کند، درک کاملی از استاندارد ندارد. tailor انگلیسی

تیم مدیریت پروژه باید شرایط را بسنجد و قسمت هایی از استاندارد که برای کار لازم هستند را انتخاب کند و آن ها را با میزانی از جزئیات که مناسب پروژه است انجام دهد. مجاز به حذف برخی

قسمت های استاندارد نیستید، ولی به عقیده من اشکالی ندارد که برای شروع، نسخه ای ناقص از استاندارد را به کار بگیرید و زمینه را فراهم کنید تا در آینده بتوان استاندارد را به شیوه درست

پیاده سازی کرد. تنها نکته ای که وجود دارد این است که مراقب باشید در این شرایط ادعا نکنید که پروژه را بر اساس پم باک مدیریت می کنید، زیرا کاری که شما انجام می دهید صرفا بهره گیری از

قسمت هایی از استاندارد است، نه پیاده سازی آن.

مطمئنا با مطالعه پم باک ایده هایی برای بهبود بخشیدن به سیستم مدیریت پروژه خواهید یافت و همین برداشت اندک بسیار با ارزش خواهد بود. طولانی ترین راه ها نیز با قدم اول آغاز می شوند، قدم

اول را بردارید. از سوی دیگر، بهتر است که آهسته و پیوسته حرکت کنید. اگر سعی کنید قسمت های بزرگی از استاندارد را ناگهان به اجرا در آورید، احتمال شکست زیاد خواهد شد و در نظر داشته

باشید که چنین شکست هایی راه را برای اصلاح های بعدی نیز مشکل می کند. قدم های کوچکی را انتخاب کنید که محصول های محسوسی برای پروژه داشته باشند و با اعتباری که از آن محصول ها

به دست می آورید برای اقدام های بعدی زمینه سازی کنید

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

سلام مطالب بالا از مهندس نادر خرمی راد هست

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

------------اثر هاله نور چیست ؟----------------

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

-------------------------------------------------------------اثر هاله نور چیست ؟----------------------------------------------------------

دانشمندی عامه پسند مانند انیشتین را در نظر بگیرید. آیا اگر او را در فیزیک ستودنی بدانیم، باعث می شود که نظرش را در همه چیز بپسندیم؟ فرض کنید مطلبی در مورد هنر گفته باشد. آیا گفته

او را معتبر می دانیم، صرفا به این خاطر که گفته هایش در فیزیک معتبر هستند؟ چند بار تا کنون چنین جمله ای را شنیده اید: انیشتین با آن عظمتش گفته است که ... و در ادامه مطلبی بشنوید که

به فیزیک مربوط نمی شود؟

تصور عموم این است که اگر فردی در حوزه ای بدرخشد، هرچه که بگوید که و هرچه که بکند صحیح است، حتی اگر موضوع در آن حوزه نباشد. این تصورِ غلط ناشی از پدیده ای است که اثر هاله

نور 0 نامیده می شود. از افرادی که در حوزه ای برجسته هستند چنان تصویر قدیس مآبانه ای در ذهن می سازند که نمی توانند تصور کنند در امور دیگر فردی معمولی باشد.

اثر هاله نور در مدیریت پروژه نیز وجود دارد. فردی در طراحی سازه متخصص برجسته ای است و در نتیجه گمان کنند که در هر کار دیگری، از جمله مدیریت پروژه ای که موضوع آن طراحی سازه

است نیز موفق خواهد بود.

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

قواعد اجباری در تنظیم ساختار شکست کار

اگر یکی از این دو قاعده به طور کامل رعایت نشده باشد، ساختار شکست کار نادرست خواهد بود

1-----------------------------------

قاعده 100 درصد

ساختار شکست کار باید جامع و مانع باشد، یعنی تمام کارهای پروژه را

در خود جای دهد )کاری از قلم نیفتاده باشد( و کار اضافهای نیز نداشته

باشد. این قاعده باید علاوه بر کل ساختار شکست کار، در تمام سطوح و

زیرمجموعههای آن نیز برقرار باشد.

2-----------------------------------

قاعده مبتنی بودنِ ساختار بر تحویلشدنیها

عناصر ساختار شکست کار تحویل شدنیهای پروژه را نشان میدهند و در

پایینترین سطح به فعالیتها )کارها( ختم خواهد شد. ساختار درباره

کارهای پروژه است، ولی عناصر آن از جنس کار نیستند، بلکه از جنس

تحویلشدنی ها )محصولها( هستند. هرچه عنصری در ساختار شکست کار

بالاتر قرار داشته باشد، باید تحویلشدنی مهمتر و کلانتری در پروژه باشد

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

در ادامه گفته های داوود جان عناصر ساختار شکست کار نیستند و فقطتحویل شدنی میباشند این دو با یکدیگر تفاوت دارند به عنوان مثال سقف های طبقه اول از جنس عنصر ساختارشکست است ولی اجرای سقف طبقه اول از جنس کار میباشد

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...