رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
زیبائی

آموزش گام به گام مدلسازی ( پیشرفته )

ارسال های توصیه شده

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

روزبه جان برای تهیه عکس یا از قابلیت SNAP TOOLS ویندوز استفاده کن و یا از برنامه FAST STON استفاده کن اینهااز قابلیت SNAPSHOT تکلا بهتر و سریعتر هستند

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

RoOozbeh    10

اعضا عادی

مهندس راستي يه سوال خيلي مهم ديگه :

مهندس چه طوري ميشه يكي از ويژگي هاي چند قطعه مختلف رو تغيير داد ؟

براي مثال ميخواهيم فقط كلاس چند ستون و تير را با هم تغيير بديم .

فک کنم جواب سوال شما رو بدونم :

کافی هست در پنجره properties تیک گزینه ای رو که میخواید در پارت ها تغییر بدین همانند کلاس پارتها رو فعال کنید و بقیه رو غیر فعال بزارید و سپس با انتخاب پارتهای مورد نظر با استفاده از کلید کنترل همه پارت های مورد نظر را انتخاب و در نهایت بروی گزینه modify کلیک نمایید

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

ممهون مهندس جانن -- مرسی -- باید یکم ذستو پنجه نرم اکنم با این مسئله

-------

پیروز جان وزن من 16 هستش - مشکلی هم نداره .

سوالتو یکم بیشتر باز کن

---------

من فکر کنم از توی دستور Model Orginaizer بشه این کار رو بصورت گروهی انجام داد

لینک ارسال

RoOozbeh    10

اعضا عادی

مهندس اين ميني تولبار دخل مارو آورد .يه بار مياد يه بار نمياد يه بار نيم ساعت بعد مياد !مال همه تو ورژن 16 اينطوريه ؟

مهندس جان يه سوال :

اگه بخوايم چند تا پارت رو بچرخونيم چي كار بايد بكنيم ؟

با تشكر .پيروز .

مینی من که ورژن 16 هست مورد نداره نکنه باگ هست ؟

برای چرخوندن تمام اعضای اسمبلی پس از انتخاب تمام اعضا از گزینه MOVE ROTATE استفاده نمایید

دوستان برای ایجاد تغییراتدر گرید ها و ستون به چه صورت عمل کردین ؟

من خودم به این شکل عمل کردم

ابتدا روی یکی از گرید ها کلیک کردم و اطلاعات گرید ها رو بروز کردم سپس ستون رو به گرید مورد نظر موو کردم در انتها برای تغییر ارتفاع ستون ابتدا قسمت پایینی جان رو به اندازه 2250 با کمک گرفتن از دستگیره انتهایی به سمت پایین موو کردم و همینکارو برای تیکه بال های ورق بالایی انجام دادم ...سپس کل جانها رو با دستور موو به بالا کشیدم که همسطح بال ها شوند

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

ممنون که پاسخ سوالات همدیگه رو میدید و این هدفاین تاپیک هست. تعامل !

تقریباً پاسخ همه ی سوالات به درستی داده شده بجز موردی که برای تغییر کلاس یا مشخصات چند پارت با همدیگه.

فرض کنید میخواید یک ستون رو که از تعداد زیادی عضو تشکیل شده رو به یکباره به رنگ آبی دربیارید. اگر کل ستون رو انتخاب کنید و روی یکی از اعضا دبل کلیک کنید و کلاس رو تغییر بدید ، میبینید که کل قطعه ی شما به هم میریزه و همه مشخصات همون عضوی که شما روش دبل کلیک کردید رو میگیرن. پس در این موارد باید حتماً از مینی تولبار استفاده کنید. این ویژگی ( مینی تولبار ) آنچنان قدرتی داره که من بدون اون نمیتونم براحتی کار کنم. حتماً ازش استفاده کنید و کار کردن با اون رو یاد بگیرید.

در مورد اینکه چنتا عضو رو با هم بچرخونیم هم دقیقاً متوجه منظور شما نشدم.

لینک ارسال

pirooz    3

اعضا عادی

مهئذس اين تغيير مشخصات رو با ميني تولبار ميشه بيشتر توضيح بديد .

يعني رو پارت كليك كنيم مشخصات رو تغيير بديم بعد بريم ر. پارت بعدي ؟!

كاري كه آقا روزبه گفت نميشه كرد ؟البته تو اين كار Position هم فكر كنم تغيير ميكنه !نه ؟

----------

مهندس فرض كنيم همين ستون رو كه چند تا ورق مختلف هست رو با هم ميخوايم به صورت I در بياريم (چيزي كه خودتون اشاره كرديد چرخوندن ستون)

حالا اگه بخوايم با هم بچرخونيم چه طوري بايد اين كار رو انجام بديم ؟

من با دستور Move Rotate هر كاري كردم نتونستم ستون رو حول محورش بچرخونم .

ممنون ميشم اگه توضيح بديد .

با تشكر .پيروز .

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

مهندس فرض كنيم همين ستون رو كه چند تا ورق مختلف هست رو با هم ميخوايم به صورت I در بياريم (چيزي كه خودتون اشاره كرديد چرخوندن ستون)

حالا اگه بخوايم با هم بچرخونيم چه طوري بايد اين كار رو انجام بديم ؟

من با دستور Move Rotate هر كاري كردم نتونستم ستون رو حول محورش بچرخونم .

روی دکمه select assembly کلیک کن و سپس ستونی که کشیدی رو یچرخون به همین راحتی

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

در مورد مینی تولبار شاید لازم باشه کلاً یه تاپیک دیگه ایجاد بشه چون بحثش بسیار گشترده هستش و فقط همینی که شما به صورت پیش فرض میبینید نیست و میتونید گزینه های بسیار زیاد دیگه ای رو بهش اضافه یا کم کنید.

فقط بعنوان مثال :

فرض کنید که دو تا ورق انتهایی ( End Plate ) دارید که عمود به هم هستن ( مهم نیست که به هم چسبیده باشن یا فاصله داشته باشن ) و روی هر کدوم یه گروه پیچی دارید ، خوب این واضحه که تنظیمات چرخش این دو گروه پیچی با هم متفاوته و 90 درجه فرق میکنه.حالا میخوایم به یه دستور این دو گروه پیچ رو تغییر سایز بدیم. اگر هر دو گروه رو انتخاب کنیم و روی یکیشون دبل کلیک کنیم و پراپرتیز رو بزنیم و عدد سایز رو تغییر بدیم ، با اینکه همه ی مشخصات دو گروه پیچی شبیه به هم هستش و فقط زاویه ی چرخش فرق میکنه ، اما اون یکی گروه پیچی هم شبیه به همین گروهی میشه که شما روش دبل کلیک کردین و 90 درجه میچرخه و دیگه از روی ورقتون خارج میشه و عملاً به درد نمیخوره. حالا تصور کنید تو یه پروژه 2000 تا پیچ دارید که شاید هرکدوم زاویه ی خاص خودشون رو داشته باشن ! شما حاضرید دونه به دونه بشینید پیچها رو تغییر بدید که مبادا زاویه به هم بخوره ؟! اما میتونید تمام پیچها رو انتخاب کنید و با استفاده از مینی تولبار فقط سایز اونا رو تغییر بدید بدون اینکه تغییر دیگه ای در پیچها بوجود بیاد ، حتی اگر گروهها هم شبیه به هم نباشن هیچ مشکلی پیش نمیاد و فقط سایز تغییر میکنه. در مورد بقیه ی اعضا هم به همین صورته . مینی تولبار کلاس ( رنگ ) رو نسون میده. شما هر تعداد عضو رو با هر نوع پروفیل و شکل و شمایلی میتونید انتخاب کنید و وقتی مینی تولبار ظاهر شد روی قسمت کلاس ( رنگ ) کلیک کنید و بدون هیچ تغییری در هیچ کجای المانها ، فقط ، رنگ رو عوض کنید. در مورد مینی تولبار بیش از این در این مقال نمیگنجد.

در مورد چرخوندن هم دوستان اشاره کردن. باید اسمبلی رو انتخاب کنید ( میتونید با گرفتن کلید alt و کلیک بر روی یکی از اعضا ، کل قطعه رو انتخاب کنید ) و قطعه رو حول محور Z تحت هر زاویه ای بچرخونید. توجه کنید قطعات همواره حول محور Z میچرخند.

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

خوب دوستان عزیز ، تا اینجا همه چی خوب پیش رفته و میخوایم بریم مرحله ی بعد.

من فرض رو بر این گذاشتم که تمام موارد خواسته شده انجام شده ، چون قرار بود مدلهاتون رو بعد از هر 2-3 جلسه تمرین چک کنیم.

پس یکبار دیگه گریدها رو چک کنید که همونی هست که خواسته شده و ستون هم همونطوری که باید باشه مدل شده.

ستونهایی که دوستانمون تصاویرش رو گذاشتن درست هستن و اگر کسی مشکلی داره میتونه از اون تصاویر کمک بگیره و ستونش رو مثل همون ستونها بسازه. الان باید پایین ترین نقطه از ستون شما 2.35- باشه.

میخوایم بیس پلیت به ستون اضافه کنیم.

من یه فایل کد پیوست کردم. یه عکس هم گذاشتم و از نظر من دیگه نیاز به هیچ توضیحی نیست. واضح و کامل و گویا.

فقط نکته اینکه ، از هیچ حوشی نه برای اعضای خود بیس پلیت و نه برای چسبوندن اونها به ستون استفاده نکنید.

خوب به نقشه دقت کنید. تمام اطلاعات مورد نیاز داخلش هست. از اسم گذاری و شماره گذاری گرفته تا اینکه از چه نوع دستور و پروفیلی برای ایجاد لچکیها و استیفنر و سوراخکاری و ...

انتظار دارم نهایت دقت رو بکنید و این کار رو انجام بدین. انتظار دارم اگر از بیس پلیتتون نقشه گرفتین دقیقاً همین نقشه ای که در اختیارتونه ، دیده بشه. ( البته شماره گذاری ورقها زیاد مهم نیست ، شماره گذاری کل اسمبلی مهمه ، یعنی اگر تو جدول شما شماره های PL119 - PL120 - ... تغییر کرده بود مهم نیست اما شماره ی اسمبلی همونطور که مشخصه حتماً باید BPL1 باشه )

در ضمن این نقشه ای که ضمیمه کردم تقریباً از تنظیمات پیش فرض تکلاست و هیچ شباهتی که نقشه هایی که من برای پروژه های واقعیم میگیرم ندارم.

BPL11 - STANDARD.dwg

Untitled-2.thumb.jpg.d88108a158dd37363b5f8ca3a325322e.jpg

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

با تشکر از شما مهندس عزیز-

مهندس من انجام دادم اما وقتی کل ستون رو به همراه ملحقات پای ستون تبذیل به کامپوننت میکنم کلا قفل میشه اون ستونم انگار هیچ کاری نمیشه کرد !!

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

امین جان ازتون نخواسته بودم که کامپوننتش کنید. فقط مدلش کنید.

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

ای وای -- ببخشید حواسم اصلا نبود -- اما عکساشو میزارم

upxic673bdel9qz7vr4_thumb.jpgbeign8g3sebqkpmr7052_thumb.jpgqed7ln8k9sny57js75k_thumb.jpgzuc91qys97mfox6m9lyo_thumb.jpg

اینم جدول خود نقشه ایی که گرفتم

h8g9ybctm7drk1pb80fk_thumb.jpg

البته یه مشکلی داره - اونم تو جدوله - که حلا دوستان بزارن فایل ها رو بعدا چک میکنیم

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

دوستان هرکس کارش رو انجام داد ، کل پروژه رو زیپ کنه و بفرسته.

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

مهندس زیبایی عزیز ممنون

من هنوز در ادیت نقشه مبتدی هستم. ولی جدول مورد نظر به شکلی که فرمودید حاضره.

سپاسگزارم

modelsazi(pishrafte)-zibaei.rar

لینک ارسال

pirooz    3

اعضا عادی

مهندس اينم عكس :

http://s3.picofile.com/file/7610924836/aaaaaaa.jpg

مهندس فقط يه توضيحي ميدي چه طوري اين شكلي نقشه بگيريم .

من گرفتم ولي اعضا رو تكي گرفت و زياد خوب نشد .

راستي چرا نقشه رو بر عكش ميگيره ؟

با تشكر .پيروز .

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

جناب پیروز نیازی به عکس نیست. لطف کنید مدل رو زیپ کنید و بفرستید.

لینک ارسال

RoOozbeh    10

اعضا عادی

اینم فایل من امیدوارم دیرنشده باشه ... خیلی عجله ای شد .. من در حال گذران سربازی هستم واسه همین دیر میرسم

http://uplod.ir/o40e345boa8j/Ruzbeh-HomeWirk4.rar.htm

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

امین رادمهر :

2 تا دهانه ی 5 متری در امتداد Y خواسته شده بود که شما 1 داهنه ی 2 متری و 1 3 متری ایجاد کردید.

جوشهای ستون شما درست تنظیم نشده و تعدادی از آنها روی فضای خالی هستند.

بیس پلیت شما بعنوان یک اسمبلی ایجاد نشده.

شماره گذاری شما ایراد دارد. هرگز عدد شروع را برای اسمبلی و پارت برابر با 0 قرار ندهید ! درقمست Attributes Name قرار بر این شد که به صورت کامل نوع قطعه نوشته شود که هیچ تاثیری در نام قطعه ( Assembly Name ) ندارد و فقط جنبه ی توضیحی دارد ، پس بهتر است در این قسمت بجای BPL1 نوشته شود Base Plate و در قسمت Assembly Prefix مقدار BPL1 قرار داده شود تا نام کل قطعه ی بیس پلیت شما BPL1/1 باشد. گفته شده بود که شماره گذاری برای شروع یا پیشوند و پسوند مهم نیست ، اما نه اینکه شماره گذاری با شماره ی 0 به طور کل آغاز نشود.

قطعه ی بیس پلیت شما از هم جدا هستند و هنوز به یک قطعه ی کامل به اسم BPL1 تبدیل نشده اند. برای اینکار یا باید تمام اعضا به هم جوش شوند و یا اینکه با استفاده از گزینه ی Add to Assembly به یکدیگر ملحق شوند.

به سایز سوراخها دقت نشده. سوراخها سایز 29 هستند.

عضو با شماره ی A7 سر جای خود نیست. نمای بیس پلیت را ببینید 2 میلیمتر باید به سمت شمال " نقشه " جابجا شود. در کل عضو A6 باید دقیاقً همان A7 باشد. عضو A6 پخ نخورده است.

طبق اندازه های داده شده طول ستون شما باید 10 متر شده باشد که ستون شما 9.8 متر است.

اینکه متریال خود را به St37 تغییر نام دادید قابل تقدیر است.

اندازه ها و ابعاد کلی اعضا درست هستند.

امیر :

عضو شماره PL/8 پخ نخورده است.

گریدها درست ایجاد شده اند.

اندازه و ابعاد کلی درست هستند.

شماره گذاریها درست هستند.

کار شما عالی بود.

محمد مهدوی :

عضو شماره ی PL/7 پخ نخورده است.

شما در مدلتان 2 عدد گرید ایجاد کرده اید که روی هم افتاده اند. یکی از آنها را پاک کنید. لیست نماهای مدل شما از اشفتگی زیادی برخوردار است.

به سایز سوراخ توجه نشده.

ابعاد و اندازه های کلی درست هستند.

گریدها درست هستند ( فقط نیاز به حذف یکی از آنها و سر و سامان دادن به نماهای ایجاد شده میباشد )

شماره گذاریها درست هستند.

کار شما خوب بود.

پیروز :

بیس پلیت شما هنوز بعنوان یک قطعه نیست و اعضا از هم جدا هستند. برای اینکار یا باید از دستور جوش و یا از دستور Add to Assembly استفاده کنید.

نقشه گرفته نشده.

ستون شما هم هنوز به صورت اسمبلی نیست و جوشهای خواسته شده وجود ندارند.

سوراخهای بیس پلیت بدرستی ایجاد نشده. آموزشهای ایجاد پیچ و سوراخ قبلاً داده شده بود. البته بیشتر در بحث هوشمند سازی گفته

شده بود. لطفاً آموزشها را دوباره مطالعه بفرمایید.

اگر در قسمت Display تمام تیکها رو روشن کنید خواهید دید که در مدل شما تعداد زیادی نقطه در فضا پراکنده هستند که باعث ایجاد بی نظمی و سنگین شدن مدل شما میشوند. آنها را حذف نمایید.

گریدها درست هستند.

شماره گذاریها درست هستند بجز اینکه اگر شما بیس پلیت را بعنوان یک قطعه ایجاد کنید و نقشه بگیرید شماره ی آن بصورت BPL/1 خواهد شد که خواسته شده بود BPL1/1 باشد.

در مدل شما نقاط پراکنده دیده میشود ، در قسمت Display تمام تیکها را روشن کنید تا متوجه شوید.

به نظر میرسد مدل اشتباهی را ارسال فرمودید زیرا هیچ بیس پلیتی مشاهده نمیشود. لطفاً یکی دیگر از دوستان هم این فایل رو بررسی کند و نتیجه را اعلام نماید.

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

سلام استاد زیبایی خسته نباشید

ممنون بابت زحماتی که میکشید

من از بولت کاتالوگ بولت با قطر 29 ساختم ولی موقعی که نقشه میگیرم سوراخ ها با قطر 31 نمایش داده میشه دلیلش چیه؟

خودمم حواسم نبود 2تا گرید ایجاد کرده بودم:D

تو فایل cad که شما گذاشتید یکی از پلیت ها پخ نخورده مهم پخ ایجاد نکردم

بازم از شما تشکر میکنم

لینک ارسال

RoOozbeh    10

اعضا عادی

سلام

دوستان من یه مشکلی سر ایجاد یک اسمبلی برای بیس پلیت یک دارم ..نمیدونم چرا بعد از انتخاب کلیه اجزا و دستور Make into ass. پیغام میده که نمیتونه این اسمبلی رو برای پارت های ایجاد شده درست بکنه ..

لینک ارسال

pirooz    3

اعضا عادی

"

بیس پلیت شما هنوز بعنوان یک قطعه نیست و اعضا از هم جدا هستند. برای اینکار یا باید از دستور جوش و یا از دستور Add to Assembly استفاده کنید.

نقشه گرفته نشده.

ستون شما هم هنوز به صورت اسمبلی نیست و جوشهای خواسته شده وجود ندارند.

سوراخهای بیس پلیت بدرستی ایجاد نشده. آموزشهای ایجاد پیچ و سوراخ قبلاً داده شده بود. البته بیشتر در بحث هوشمند سازی گفته

شده بود. لطفاً آموزشها را دوباره مطالعه بفرمایید.

اگر در قسمت Display تمام تیکها رو روشن کنید خواهید دید که در مدل شما تعداد زیادی نقطه در فضا پراکنده هستند که باعث ایجاد بی نظمی و سنگین شدن مدل شما میشوند. آنها را حذف نمایید.

گریدها درست هستند.

شماره گذاریها درست هستند بجز اینکه اگر شما بیس پلیت را بعنوان یک قطعه ایجاد کنید و نقشه بگیرید شماره ی آن بصورت BPL/1 خواهد شد که خواسته شده بود BPL1/1 باشد.

"

--------------

مهندس تو پستتون گفتيد اسمبل نكنيد كه :

"

فقط نکته اینکه ، از هیچ حوشی نه برای اعضای خود بیس پلیت و نه برای چسبوندن اونها به ستون استفاده نکنید.

"

يا بنده بد متوجه شدم ؟به خاطر همين اسمبل نكردم .

-----------------

مهندس در مورد نقشه كه تو پست قبل توضيح دادم كه كمي مشكل دارم ممنون ميشم توضيح بديد .

-----------------

مهندس جان من هر چي تيك بود تو Display فعال كردم اما نقطه اي نديدم .

Redraw هم كردم اما باز چيزي نديدم .

ممنون ميشم بيشتر توضيح بديد .

-----------------

مهندس من براي پيچ ها از Create Bolt استفاده كردم .

ممنون ميشم يه توضيحي بديد .

با تشكر فراوان از شما دوست عزيز .

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

دوستان بعلت تغییرات سرور در سایت کمی مشکل بروز کرده بود که باعث شد وقفه بیفته.

در مورد پخی که روی لچکی نخورده بود ، کاملاً حق با شماست و اشتباه از من بود که خروجی نقشه به اون شکل درومده بود ! اتفاقاً خیلی تعجب کردم که چرا مدل 3 تا از دوستان به همین شکله !!! اما نه تنها مهم نیست ، بلکه متوجه شدم چقدر حواستون جمعه و به همه چیز دقت میکنید. احسنت.

در مورد استفاده نکردن از جوش ، شما باید از گزینه ی Add to Assembly استفاده کنید و همه ی اعضا رو به یک عضو اصلی ببندید که نام قطعه ی شما هم مشخصاً نام همون عضو اصلی خواهد بود. مثل سابق ، که بهتره این عضو اصلی شما در بیس پلیت همون پلیت کفی باشه که اسمش رو گذاشتید BPL1.

امتیازها :

امیر : 4 امتیاز

محمد مهدوی : 4 امتیاز

پیروز : 2 امتیاز

روزبه : 2 امتیاز

امین رادمهر : 2 امتیاز

لطفاً سوالاتتون رو تا اینجا بپرسید.

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...