رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
زیبائی

آموزش گام به گام مدلسازی ( پیشرفته )

ارسال های توصیه شده

Radmehr    17

اعضا عادی

دستتون درد نکنه مهندس جان - خسته هم نباشی

عجب تمرین سختی -- من ستون رو زدم با برش هاش - اما هر کاری میکنم این جان پایین به عنوان اصلی انتاخب نمیشه -- بشدت در فکر هستم الان !!!

--------------

ویرایش شد :

فکر کردم ولی یافتم مهندس جان -- فکر کنم اشتباه البته

Amin01.rar

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

amir0    9

اعضا عادی

روزبه جان به نظرم بعضی از موارد برای همه دوستان فعال نیست.

من هم این مشکل را قبلا داشتم.

الان هم میخواستم امضا اضافه کنم اما آپشن آن برای من موجود نبود!

-----------------------------------------------

من با نقاط کمکی این تمرین را انجام دادم-

نکته عجیب برای من قطعات نشان داده در اسمبل است که به نظرم اشتباه است و تعداد پلیت 400*12 باید دو عدد باشد.(شکل پیوست)

Amir-2.rar

as.jpg.ca507a6e773231073646e67fc8ee57c3.jpg

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

روزبه جان به نظرم بعضی از موارد برای همه دوستان فعال نیست.

من هم این مشکل را قبلا داشتم.

الان هم میخواستم امضا اضافه کنم اما آپشن آن برای من موجود نبود!

-----------------------------------------------

من با نقاط کمکی این تمرین را انجام دادم-

نکته عجیب برای من قطعات نشان داده در اسمبل است که به نظرم اشتباه است و تعداد پلیت 400*12 باید دو عدد باشد.(شکل پیوست)

فک کنم چون شما هنوز مدل رو نامبر نکردی تعداد نشان داده نشده است یکبار نامبر کنید سپس ریپورت بگیرید ببین مشکلت حل میشه؟

لینک ارسال

pirooz    3

اعضا عادی

مهندس اينم فايل :

http://s3.picofile.com/file/7603644408/Site_Shop2.rar.html

مهندس فقط يه نكته يا بهتره بگيم نكته سوالي :D

مهندس تعداد جوشامون يكم زياد ميشه .نه ؟يه سوالي هم هست اونم اينه كه بالي كه دو تيكه شده اونا هم بايد به هم جوش بشن ديگه ؟من اين جوش رو شك داشتم به خاطر همين نزدم فقط قطعات رو به جان متصل كردم .

يه چيزي فقط .اين فايل Uel كجا هست كه ما اونو كه سبكتره بفرستيم كه براي شما هم زحمت نشه ؟

با تشكر .پيروز .

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

برای فرستادن فایل Uel :

بعد ساخته شدن کامپوننت - کافی است - که پنجره مهاوره ای کامچوننت ها رو باز کنید -- و اسم کامپوننت خود را در فیلد جستجو بنویسید -- در روی کامپوننت ساخته شده راست کلیک کنید و دکمه EXPORT را بزنید

مسیر را بدهید و فایل را ذخیره کنید -- آن فایل یو ای ال هست - که بهتره زیپ کنیدش و بعد آپلود کنید

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

آقای امین رادمهر :

تمرین درست انجام شده و همه چیز مرتبه بجز 1 مورد و باز هم جوشها !

جناب رادمهر عرض کرده بودم برای جوش دوطرفه نیازی به این نیست که یکبار این طرف جان رو جوش بدید و یکبار هم اونطرف رو ! یعنی شما برای اتصال 1 بال به 1 جان از 2 بار جوش استفاده کردید.

اگر منوی جوش رو باز کنید میبینید که هم میتونید سمت چپ جوش رو تنظیم کنید و هم سمت راست.

به طور پیش فرض فقط سمت چپ تنظیم جوش گوشه داره و سمت راست خالیه. وقتی شما یک طرف رو ( بنا به نیاز میتونه چپ یا راست باشه ) تنظیم کنید جوش شما یک طرفه نمایش داده میشه و اگر هر دوظرف رو تنظیم کنید ( که ممکنه هر طرف تنطیم خاص خودش رو داشته باشه ) جوش شما دوطرفه نمایش داده میشه و نیازی به دوبار جوش کردن نیست.

اگر شما الان از ستونتون نقشه بگیرید مییبینید که 2 تا جوش 14 یک طرفه نشون داده شده که این ایجاد ابهام میکنه اما اگر فقط یک جوش دو طرفه بذارید روی نقشه هم یک جوش دوطرفه نمایش داده میشه که کاملاً گویا و مشخص هستش و ابهامی نداره.

در مورد جوش جان به جان هم هنوز مطلبی گفته نشده بود که شما اون رو ایجاد کردید. اگر در نقشه ( اینجا در مورد اطلاعاتی که من داده بودم ) به چیزی دقیقاً اشاره شده بود که هیچی اما اگر اشاره ای به چیزی نشده بود یا باید مطمئن بشید و انجام بدید یا اینکه اگر به انتخاب خودتون انجام میدید باید درست انتخاب کنید چون میدونیم که برای جوش جان به جان نمیشه از جوش گوشه ی دو طرفه استفاده کرد و بهتره از جوش نفوذی دو طرف 45 درجه استفاده کرد.

کار شما خوب بود.

آقای امیر :

امیر جان فراموش کرده بودی بالهای بالایی رو به جان جوش کنی.

در مورد نامگذاری باید بگم در قسمت Attributes شما نام رو هم C1 انتخاب کردید که انتخاب مناسبی نمیتونه باشه. اون قسمت در نقشه های شما ( بستگی داره نقشه هاتون رو چطور تنطیم کنید ) عنوان نوع نقشه رو نشون میده اینکه هم اسم قطعه شما C1 باشه و هم اسم تیپ نقشه ی شما C1 باشه ممکنه شما رو دچار سردرگمی بکنه. برای هر قطعه ای بهتره نام تیپشون رو اونجا بتویسید. مثلاً اگر 12 تا بادبند دارید با فرض اینکه شما قسمت Assembly Name رو BR و شماره ی شروع رو 1 انتخاب کرده باشید ، نرم افزار به طور خودکار از BR/1 تا BR/12 نامگذاری میکنه که نام قطعات شماست و اشکالی نداره اما اگر قسمت نام Attributes رو هم BR1 انتخاب کنید اونوقت تمام BR های شما که از 1 تا 12 هستند در جلوی اسم اونها در لیست نقشه ها نوشته میشه BR1 که این گیج کنندست. بهتره بجای BR1 در قسمت Attributes Name بنویسید Bracing اونوقت براحتی در لیست نقشه هاتون با یک نگاه متوجه میشید از فلان نقشه تا فلان نقشه مربوط به بادبند هست.

کار شما خوب بود.

آقای محمد مهدوی :

محمد جان کار شما عالی بود.

آقای پیروز :

پیروز جان جوشهای شما یک طرفه هستش.

در شماره گذاری و نامگذاری هم شمشکل وجود داره. شما اسم قطعه رو C انتخاب کردی ، این باعث میشه که اگر 50 تا از این تیپ ستون داشته باشی شماره گذاری به اینصورت بشه :

C1 , C2, C3, … ,C50

در صورتی که ما میخوایم به اینصورت باشه :

C1/1 , C1/2 ,C1/3, … ,C1/50

چون تمام 50 تا ستون ما از تیپ C1 هست.

و Attributes Name رو BEAM انتخاب کردید که این نقشه مربوط به تیر نیست ، حتماً توضیحاتی که در این خصوص در قسمت امیر جان نوشتم رو مطالعه کن.

کار شما خوب بود.

آقای روزبه :

روزبه جان کار شما عالی بود.

اگر دوستان نام خانوادگیشون رو هم عنوان کنن راحتتره چون اینجا بین محمد ها کلش ایجاد میشه :D

دوستان در صورتی که فرصت دارید حتماً مدلهای همدیگه رو چک کنید .

جمعبندی درس 2 :

ایرادات درس 1 عموماً رفع شده و انتخاب موقعیتها درست میباشد.

نامگذاری ها عموماً بدون اشکال هستند.

جوشها عموماً بدون اشکال هستند.

از قابلیت Split به خوبی استفاده شده.

امتیازها :

امیر : 3 امتیاز

محمد مهدوی : 3 امتیاز

پیروز : 2 امتیاز

روزبه : 2 امتیاز

امین رادمهر : 2 امتیاز

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

سپاسگزارم

در مورد جوش فکر کردم چون در موقع نقشه گیری جوش در یک محل پارت مشخص شده نیازی نیست در همه قطعات نشان داده شود. ایا در کارهای عملی مانند همین ستون بایستی جوش تک تک قطعات زده شود؟

در ضمن وقتی من میخواهم aeembly list بگیرم گزارش خالی میدهد.(نامبرینگ میکنم و پارت لیست هم میگیرم.)

لینک ارسال

pirooz    3

اعضا عادی

مجيد جان سپاس فراوان .

راستش تو تنظيمات جوش من نميدوستم قسمت Below براي چي هست كه با توضيحات شما معلوم شد كه طرف ديگه جوش ميباشد .درسته ؟

-----------------------------------------

آقا من در مورد نامبرينگ كلا مشكل دارم .نميدونم چرا .

يه چيزي كه برام سواله اينه كه :

وقتي يك قطعه اسمبلي ميشه براي خودش يك نام و يك شماره گذاري داره كه تو Assembly Properties مينويسه .

حالا ما هم يه نام قبلا براش انتخاب كرده بوديم (تو تنظيمات ورق)

سوال اينجاس كه كدوم نام براي اسمبلي هست ؟

يه چيز ديگه هم هست .

اينجا الان ستونمون همه از ورق هست .

جمعا 6 تا ورق داريم .

به غير از اينا فرض ميكنيم يه سري ور ق ديگه براي گاست پليت و بيس پليت و ... هم داريم .

همه اين ورق ها بايد با هم و به ترتيب نامگذاري بشه ؟

يعني بگيم : PL1 , PL2 , PL3 و... ؟يا اينكه ورق هاي ستون جدا، ورق هاي بيس پليت جدا و... بايد جدا نامگذاري بشه ؟اگه آره چه طوري نامگذاري كنيم كه قاطي نشه با هم ؟

در كل ميشه يه تجربه از نامگذاري هاي خودتون رو بگيد كه ما هم كه تازه داريم كار ميكنيم به مشكل نخوزيم .

ممنون .پيروز .

راستي اسم بنده علي محمد هست و فاميليم پيروز .كه فكر كنم همين پيروز خوب باشه چون محمد و علي زياد داريم . :D

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

امیر :

بله اگر قرار باشه که اصوای مدل بشه باید تمام جوشها طبق نقشه زده بشه اما خوب استثناء هم وجود داره که من خودم همیشه از همون استثناء استفاده میکنم :D

پیروز :

بله جوش دو طرفه یعنی هم چپ هم راست

در مورد شماره گذاری ، این بیشتر بر اساس تجربه بدست خواهد آمد اما در مورد سوالاتت :

درسته که شما اعضای زیادی دارین که با هم تشکیل یک قطعه رو میدن و این قطعه هم نمیتونه یک اسم بیشتر داشته باشه اما همین یک اسم رو هم شما انتخاب میکنید. چطوری ؟ با مشخص کردن Main Part یا عضو اصلی.

این عضو اصلی عضو بسیار مهمی هستش چون کل قطعه ی شما اسمش رو از اون میگیره و نقشه های شما هم از روی همین عضو اصلی ایجاد میشه ، پس همیشه باید حواستون به عضو اصلی باشه ! اگر عضو اصلی خودآگاه یا ناخودآگاه جابجا بشه و عوض بشه و بره روی یکی دیگه از اعضا اونوقت قطعه شما اسمش و تمام تنظیماتش با توجه به عضو اصلی جدید عوض میشه !

پس اگر تمام اعضای شما اسامی مختلفی داشته باشن حتی در قسمت Assembly Name براشون هر اسمی گذاشته باشید ، این اسامی در تعیین نام قطعه تاثیری نخواهند داشت و فقط عضو اصلی به عنوان نام قطعه در نظر گرفته میشه.

در مورد ورقها هم اگر قسمت Part Name رو خالی بذارید و شماره رو تنظیم کنید نرم افزار بصورت پیش فرض برای تمام پلیتهای شما اسم PL رو در نظر میگیره و از شماره ای که شما تنظیم کردید خودش شماره میزنه مثلاً اگر از 1 تنظیم کرده باشید میزنه PL/1,PL/2,PL/3,...,PL/n و اگر از هر عددی هم شروع کرده باشید از همون عدد شروع میکنه مثلاً بزنید 1001 برای شروع ، نامگذاری پلیت میشه : PL/1001,PL/1002,PL/1003,...,PL/n

برای کسب مهارت باید اسمهای مختلفی رو امتحان کنید و شماره های متفاوتی رو بزنید و هی نقشه بگیرید و هی پاک کنید و از اول ... تا بالاخره مهارت کافی رو کسب کنید. با جزوه گویی و جزوه نویسی چیزی یاد نمیگیریم.

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

خوب دوستان لطفاً گریدهاتون رو به این شکل تغییر بدید :

1 دهانه ی 4 متری در امتداد x

( 1 و 2 )

2 دهانه ی 5 متری در امتداد y

( A و B و C )

رقوم ارتفاعی : 2.35- و 1.05+ و 4.45+ و 7.45+

حالا ستونی رو که ساختید منتقل کنید به تقاطع C-1

لازمه که در پلان ستون رو به صورت H نبینیم و به صورت I ببینیم.

ارتفاع ستون باید 2250 میلیمتر افزایش پیدا بکنه و پایین ستون ( روی بیس پلیت که در اینجا هنوز بیس نداریم اما پایینترین قسمت ستون مورد نظر است ) روی 2.35- قرار بگیرد.

وقتی انجام دادید اعلام کنید تا بریم برای مرحله ی بعد. چون باید ازین بهبعد مدل رو ارسال کنید بعد از چنتا تمرین یکبار این کار رو انجام میدیم.

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

مجید جان ممنونم

از پایین به ارتفاع ورقهای جان و بال پایینی اضافه شود؟بدون رعایت حداکثر طول 6 متر؟

در ضمن در مدل من باید 2.35 متر اضافه شود تا به رقوم -2.35 برسم.

البته نمیدانم مهم است یا نه.فقط خواستم مدلها یکسان باشد

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

سلام مهندس خسته نیاشید

من ستونی که ساختم رو اگسپلود کردم تا بتونم ارتفاع اونو تغییر بدم چون هنوز هوشمندش نکردیم تا این مرحله رو انجام دادم

13571110441.jpg

13571114551.jpg

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

امیر حان : برش 6 متر که باید رعایت بشه دیگه ، اینو عمداً نگفتم که خودتون رعایتش کنید. شما اون مقداری که باید اضافه بشه رو اضافه بکنید ( 2250 ) و بعد ستونتون رو جابجا کنید به محلی که باید.

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

ممنون مهندس جان -- بنده هم تغییر دادم ارتفاع ستون رو -- اول دئو بال رو بالا بردم بعدن جان و 2بال پاییلی رو از گیره کشیدم به بابلا

ممنون

---------

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

هر دوستی که کارش رو انجام داد 2 تا عکس شبیه به کاری که محمد جان انجام دادن بذارن تا بشه یه نگاه اجمالی بهش انداخت اما عکسها رو دستکاری نکنید و جای آکسها رو دستی عوض نکنید !! :D

اگر با کلید کنترل دونه دونه ورقها رو انتخاب کنید اندازه هاشون هم بغلش نمایش داده میشه که این خیلی بهمون کمک میکنه ، لطفاً تو این حالت عکس بذارین.

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

tv14hl6evf3vyhbc8w6_thumb.jpgqgyp0wrsf23sm8p3pzd_thumb.jpgp20vx7zi30jubja2jh4_thumb.jpg

ممنون مهندس جان-- بفرمایید

مهندس جان یه سوا کنم فقط - من یه اسمبلی لیست گرفتم

اما توی عکسی که میبینید در زیر -- در نتیجه اسمبلی لیست -- اولا نوشته Assembly Pos = c/2 در حالی که یک ستون بشتر ندارم

بعدا هم اسم اسمبلی رو هم نام عضو اصلی رو نوشته نه اسم Column رو -- اگر راهنمایی کنین ممنون میشم -مرسی

c0cl1pg49fzaf19d8d2d_thumb.jpg

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

شماره گذاری شما برای عضو اصلی ایراد داره ، شما فقط Assembly رو نوشتی C در صورتیکه باید بنویسی C1

اما بقیه ی موارد درسته و متوجه سطر دوم سوالتون نمیشم !

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

بله درست میفرمایید - من منظورم عدد بعد از ممیز بود - چون من یدونه ستون دارم چرا نوشته 2 -- البته 2تا شتون بود یکیشو پاک کردم

منظورم اینه که مگمه ما امس اسمبلبمون نباید Column باشه؟ پس چرا نوشته اینجا PL400*12?البته من خیلی ضعیف هستم تو این بخش - اگر اینجا مکاننش نیست منتقل کنین مهندس جان -- منون

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

ببین رادمهر جان ، شما 2 تا ستون داشتی که یکیشو پاک کردی که دقیقاً C1 بوده چون اول اونو کار کردی و این باقی مونده ، زمان شماره گذاری ( نامبرینگ ) نرم افزار تنظیماتی داره که میتونه تمام قطعات رو از اول شماره گذاری کنه یا اینکه از شماره های قدیمی استفاده کنه یا اینکه مقایسه کنه با قدیم و ببینه هنوز جای قدیمیها چیزی هست یا نیست ، اگر نبود از شماره اون برای اعضا جدید استفاده میکنه. این بحث نامبرینگ و شماره گذاری اصولاً نباید در مدلینگ انجام بشه و چون تاپیک ویژه برای نامبرینگ موجوده به گمانم ( مطمئن نیستم )

اما شما اسم اسمبلیتون نباید Column باشه چون شما Column رو در قسمت Attribiutes وارد کردید که اصلاً بودن و نبودنش در نامبرینگ تاثیری نداره و ما فقط برای گویا شدن اینکه این قطعه چی هست ، نام Column رو انتخاب کردیم که با یک نگاه بفهمیم ستونه ! پر کردن یا پر نکردن این قسمت در نامبرینگ هیچ نقشی نداره و تنها گزینه هایی که در شماره گذاری موثر هستند همون 4 تا گزینه ی بالای پنجره ی پراپرتیز هر پارت هست ، یعنی Part Pos - Start Number - Assembly Pos - Start Number

اونجایی هم که نوشته PL400*12 دقت کنید که بالاش نوشته PROFILE !!! خوب نوع پروفیلی که استفاده کردید یه ورق به ابعاد 400 در 12 هستش دیگه ! مگه جز اینه ؟! Profile هم هیچ نقشی در شماره گذاری نداره ، شما باید برای اسم قطعه ( Assembly ) قسمت مربوط به خودش رو نگاه کنید که نوشته C2 که من دلیلش رو در ابتدا عرض کردم و بقیه ی گزارش هم که درسته و مشکلی نداره. یادتون باشه که یک قطعه از تعدادی عضو تشکیل شده یعنی یک اسمبلی از تعدادی پارت تشکیل شده که تمام این پارتها مجموعاً فقط یک اسم میتونن داشته باشن که اونم اسمی هستش که در قسمت Assembly Pos برای پارت اصلی تعیین کردید پس بقیهی Assembly Pos ها بی تاثیر خواهند شد حالا هرچی که باشن و فقط شماره ی Part Pos برای هر پارتی مخصوص به خودشه و ربطی به اینکه در کدوم اسمبلی استفاده شده نداره. یعنی شما ممکنه یک پلیت 1200*300*12 داشته باشید که هم در یک ستون استفاده شده و هم در یک تیر ! خوب اسم این پارت هم در این ستون و هم در اون تیر یکی هست ، مثلاً PL167 اما اسم قطعه ی کلی ستونمون ممکنه C56/7 باشه و اسم قطعه ی کلی تیرمون PG12/4 باشه ! یکم باید با این شماره گذاریها بازی کنید تا متوجه بشید. قبلاً هم گفتم ، چندبار شماره گذاری کنید ، نقشه بگیرید ، پاک کنید ، گزینه های مختلف رو امتحان کنید باز نقشه بگیرید ببینید تفاوتها از چی ناشی میشن و ...

لینک ارسال

pirooz    3

اعضا عادی

سلام مهندس جان .شرمنده ما درگير امتحاناييم كم سر ميزنيم .:D

مهندس سعي كردم يه عكس بزارم بيشتر كار معلوم بشه :

http://s1.picofile.com/file/7605839886/Untitled_1_copy.jpg

(جوش رو نزدم)

مهندس اين ميني تولبار دخل مارو آورد .يه بار مياد يه بار نمياد يه بار نيم ساعت بعد مياد !مال همه تو ورژن 16 اينطوريه ؟

مهندس جان يه سوال :

اگه بخوايم چند تا پارت رو بچرخونيم چي كار بايد بكنيم ؟

با تشكر .پيروز .

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

امیدوارم جهت ستون را درست متوجه شده باشم ;)

ورقها هم 4 و 6 متری شدند

ss.thumb.jpg.d77166346395cf3065fa082bbed2bf6b.jpg

pp.thumb.jpg.a148f56396dae63c8ea40115f25ee58b.jpg

لینک ارسال

pirooz    3

اعضا عادی

مهندس راستي يه سوال خيلي مهم ديگه :

مهندس چه طوري ميشه يكي از ويژگي هاي چند قطعه مختلف رو تغيير داد ؟

براي مثال ميخواهيم فقط كلاس چند ستون و تير را با هم تغيير بديم .

لینک ارسال

RoOozbeh    10

اعضا عادی

سلام

منم مشخصاتو تنظیم کردم ولی متاسفانه در زمان تهیه عکس از برنامه بهم ریختگی درشون ایجاد میشه واسه همین فایل کامپوننت ساختم

http://uplod.ir/h408f64bbupc/ruzbeh-hw3.uel.htm

من وقتی پنجره ها رو بصورت عمودی تایل میکنم و کلید f9 رو برای تهیه اسنپ شات میزنم در عکس ایجاد شده همه چی بهم میریزه مشکل از کجاس ؟

برای حذف ورک اریا هم در آپشن گزینه فالس رو به ترو تبدیل کردم ولی حذف نشد ...ریدرا هم کردم:huh:

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...