رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
زیبائی

آموزش گام به گام مدلسازی ( پیشرفته )

ارسال های توصیه شده

زیبائی    22

مدیران تالار

با سلام و خسته نباشید به همه ی دوستان و همکاران عزیز.

با توجه به شرایط موجود و سردرگمی کابران عزیز ، که گاهی دقیقاً اطلاع ندارن که از کجا باید شروع کنن تا بتونن خیلی از مشکلات رو از سر راه بردارن و خسته نشن و موفق بشن ، تصمیم گرفتم تا در این تاپیک به آموزش مدلسازی پیشرفته بپردازیم. همراهی همه ی شما عزیزان در این تاپیک باعث دلگرمی همه خواهد بود.

دوستان عزیز من قصد دارم در این تاپیک از ترفندها و نکته ها و باید ها و نباید ها صحبت کنم و شما میتونید تمام سوالات مربوط به مدلینگ رو اینجا بپرسید. اما پیش از شروع مبحث از دوستانی که در این کلاس شرکت میکنن تقاضا میکنم از پراکنده شدن مطالب و یا پراکندگی ذهن جلوگیری کنند و فعلاً محکم بچسبن به این موضوع تا ان شاالله بتونیم تا عید تمومش کنیم و بعد بریم سراغ هوشمند سازی.

لذا از دوستانی که در این کلاس شرکت خواهند کرد درخواست میکنم به نحوی خودشون رو اینجا معرفی کنن و انتظار میره که حتماً مطالب خواسته شده رو انجام بدن و از مباحث عقب نمونن و هر روز پی گیر باشن تا بتونیم سریع پیش بریم.

قبل از اعلام حضور عرض شود که من فرض رو بر این میذارم عزیزانی که خودشون رو معرفی میکنن با مدلینگ ابتدایی و دستورات ابتدایی آشنا هستن و اینجا فقط ترفندها و نکات کلیدی و بایدها و نبایدها گفته خوهاد شد. در صورتیکه نیاز به آشنایی ابتدایی با نرم افزار دارید ، اصلاً نگران نباشید ، زیرا دوستان من از قبل بخش آموزش گام به گام رو قرار دادن و میتونید از اونجا شروع کنید.

منتظر حضور عزیزان در این کلاس هستم.

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

Radmehr    17

اعضا عادی

اگر بنده رو به شاگردی بپذیرید - در خدمت هستم -- و قول میدهم که به صورت هر روزه - مطالب رو دنبال کنم -- بسیار بسیار هم ممنونم هستم از ته دل

لینک ارسال

pirooz    3

اعضا عادی

مهندس منم هستم .و واقعا ممنون بابت تاپيك .

فقط ممنون ميشم بيشتر توضيح بديد .

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

مهندس منم هستم به عنوان یک مبتدی ;)

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

ممنون از حضورتون و امیدوارم بتونیم به اهدافمون برسیم.

همونطور که عرض شد ، سعی میکنیم اینجا بیشتر به نکات فنی و بایدها و نبایدها اشاره کنیم تا بتونیم یه مدل خوب و تا حدامکان بی عیب و نقص انجام بدیم. دوستان هرگز فراموش نکنید که حتی اگر حرفه ای هم باشید ، به هرحال زمانی هستش که ایرادات و اشتباهاتی هم در کار پیش میاد که اگر در حد و حدود انتظار باشه ، قابل قبوله اما اگر خارج از انتظار باشه قابل قبول نیست. فرضاً اگر شما بعنوان شاپکار ، بیای تمام مدل رو درست انجام بدی خصوصاً اگر اولین کاری باشه که برای یه شرکت یا کارفرمای جدید انجام میدی و بعنوان معرفی نامه ی شما باشه ، و بعد مشاور از کارت ایراد بگیره که یکی از آکسها نیم متر اختلاف داره این قابل قبول نیست ! و مطمئن باشید که دیگه باید این کار رو ببوسید بذارید کنار. اما اگر مثلاً یک تیر فرعی نیم متر از جاش جابجا کپی شده یا حذف شده یا کپی نشده یا اتصالش وجود نداره ... از این قبیل اشکالات میشه گفت کمابیش در همه ی پروژه ها پیش میاد که با کنترل چندباره میشه تا حدود زیادی ازین روند جلوگیری کرد و ایراداتی در این قابل قبول هستن به شرطی که مدل شما واقعاً مدل خوبی باشه و ایرادت فنی نداشته باشه.

حالا این مسایلی که بهشون اشاره کردم ارتباط زیادی با این تاپیک نداره و بیشتر مربوط به شاپ میشه تا مدلینگ با تکلا استراکچرز و ما هم اینجا هدفمون ، دومی هست. این مقدمه رو عرض کردم تا بدونید که برای اینکه یه شاپکار موفق باشید " باید " خیلی دقیق و ریز بین و آینده نگر باشید تا بتونید مدلی رو ارائه بدید که مورد پسند واقع بشه و در صورت نیاز به اصلاح در اسرع وقت و با دقت بالا انجام بگیره.

اولین مورد آموزشی این کلاس رو من از تاریخ شنبه 91/10/09 شروع میکنم تا در این چند روز اگر عزیز دیگری هست که میخواد همراه بشه ، از ابتدا در جریان روند این کلاس باشه.

من در این دوره بیشتر سعی میکنم از خود دوستان کمک بگیرم تا اینکه جزوه بگم و بقیه یادداشت کنن. بیشتر تعاملی و محاوره ای کار خواهیم کرد و از خود شما برای کمک به بقیه استفاده خواهد شد. امیدو.ارم بتونم مثمر ثمر واقع بشم و خوشحال میشم که مطالبی رو از شما یاد بگیرم و اگر در توانم بود مطلبی رو عنوان کنم.

فکر میکنم جای چند نفری خالی هستش که امیدوارم به زودی تشریف بیارن ، چون اگر دوستی از اواسط به کلاس بپیونده ، دوباره کاری میشه ، عملی که در شاپ بسیار آزار دهنده هستش و احتمالاً جناب ایزدپناه این مورد رو تایید میفرمایند.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

بسیار عالیست. ان شالله این فضای ایجاد شده، بتواند نقش بسزایی در یادگیری دوستان داشته باشد و کم کم بتوانیم به سمتی پیش برویم که با تقویت سایت، بتوانیم دوره های آنلاین تصویری برگزار کنیم. البته از دوستان خواهشمندم در چارچوب این تاپیک عمل نمایند تا دوباره کاری و موازی کاری با دیگر تاپیکها انجام نشود.

لینک ارسال

محمد    13

اعضا عادی

امیدوارم بتونم پا به پای دوستان بیام

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

دوستان اگر اجازه بدید من هم در خدمتتون هستم.

امیدوارم حضور همه دوستان تا انتها ادامه داشته باشد.

مشکلی که کم و بیش در برخی تاپیک ها وجود دارد منعقد نشدن! مطالب است.خواهش میکنم قبل از شروع، یک برنامه یا زمان بندی حدودی در نظر بگیریم تا موضوعات پراکنده نشود.

سپاس از مهندس زیبایی و سایر دوستان عزیز بابت زحماتشون

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

نکته : میدونیم که جهتهای موجود در برنامه ، مثلثاتی هستند و از جهت شمال پروژه ( در امتداد y ها ) خلاف جهت عقربه های ساعت میچرخند. یعنی زاویه ی بین محور x,y در حالت پیش فرض برابر با 90- درجه هستش.

دستورات مختلفی در برنامه وجود دارند که ما باید در بهترین حالت از بهترین دستور استفاده کنیم تا به بهترین نتیجه برسیم. پس فقط به یکی دوتا دستور عادت نکنید و دلخوش نکنید که همینا کار منو راه میندازن پس چرا برم سراغ دستورات دیگه که یوقت گیچ بشم !

من توصیه میکنم در طی این کلاس هرگز از کامپوننتها استفاده نکنید ، حتی برای ساخت تیر ورق و ستون و ... از هیچ کامپوننتی استفاده نکنید و با دستوراتی که ازتون خواسته میشه تمرینات رو انجام بدین. پس میتونید با خیال راحت تولبار مربوط به کانمپوننتها رو به کل ببندین.

امروز میخوام که یک ستون H با ابعاد :

بال : 2xPL350x20

جان : PL400x12

به ارتفاع 7750 میلیمتر از رقوم 0.00 ایجاد کنید که با جوش دوطرفه نفوذی 14 به هم متصل هستند. این ستون فاقد بیس پلیت هستش و برش ورقهای اون هم بصورت یکپارچه هستند. این ستون رو به هر روشی که دوست دارید ایجاد کنید ( دستی و بدون کامپوننت ) از دستور تیر یا ورق ، هرکدوم رو ترجیح میدید.

اسم این ستون C1 هستش و ورق جان به عنوان عضو اصلی در نظر گرفته میشه.

بعد از اتمام کارتون ستون رو به صورت یه کامپوننت در بیارین و ارسال کنید تا مورد بررسی قرار بگیره.

مدت زمان مجاز برای ارسال فایل تا ساعت 8 صبح روز یکشنبه 91/10/10

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

سلام مهندس زیبایی خسته نباشید من تمرین رو انجام دادم امیدوارم همونی باشه که فرمودید

http://uplod.ir/vkdmuq4yhvv5/C1.rar.htm

لینک ارسال

pirooz    3

اعضا عادی

مهندس من يه چي رو نفهميدم .جوش بين چي و چي ؟ پليت هم كه نداريم .تير آهن مگه از نوع نورد نيست ؟پس جوشي ديگه نداره !

اگه از نوع تير ورق بسازيم، آره خوب .جوش داره .

يه سوال ديگه .اگه از تير ورق بسازيم ورق ها يكپارچه نميشه .يعني جان يكم ميوفته تو بال .بعد نميشه جوش براي انتخاب كرد !

يه سوال ديگه هم بود .ما اين ستون رو از چه نوعي بايد كامپوننت كنيم ؟

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

خوب دوستان ، پیروز جان منتظر پاسخ شماست ، پیروز رو راهنمایی کنید و پاسخ سوالاتش رو بدید و اگر نکته ای وجود داشت که باید مطرح میشد من حتماً اون رو عنوان خواهم کرد.

قرار براین بود که حتماً هرروز حداقل 5-6 نفری که اعلام آمادگی کردن در این کلاس حضور داشته باشن تا تعامل با هم حفظ بشه.

پس اگر دوستانتون رو راهنمایی نکنید اونها هم شما رو راهنمایی نخواهند کرد و احتمالاً من مجبور میشم پاسخ هرکسی رو به صورت خصوصی فقط به خودش بگم.

پس هر کسی در این تاپیک بیشتر فعالیت کنه از من اعتبار کسب میکنه. به ازای هر 20 پاسخ درست و یا مطلب مفید یک اعتبار داده خواهد شد.

مطمئن باشید اینجا بقدری سوال جواب روی خواهد داد که براحتی میتونید دهها اعتبار بگیرید و موقعیت خودتون رو در سایت و در دسترسی به مباحث تخصصی تثبیت کنید.

پیروز منتظر پاسخه تا بتونه مدلش رو تا 8 صبح برای ما ارسال کنه.

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

مهندس من يه چي رو نفهميدم .جوش بين چي و چي ؟ پليت هم كه نداريم .تير آهن مگه از نوع نورد نيست ؟پس جوشي ديگه نداره !

اگه از نوع تير ورق بسازيم، آره خوب .جوش داره .

يه سوال ديگه .اگه از تير ورق بسازيم ورق ها يكپارچه نميشه .يعني جان يكم ميوفته تو بال .بعد نميشه جوش براي انتخاب كرد !

يه سوال ديگه هم بود .ما اين ستون رو از چه نوعي بايد كامپوننت كنيم ؟

جوش باید بین جان و بالها باشه من از دستور polygon weld استفاده کردم

سوال دوم با انتخاب position مناسب برای تیر همچین اتفاقی فکر نمیکنم بیفته! depth و plan رو تنظیماتشو اگه درست کنی فکر کنم مشکل حل بشه در ضمن از نمای پلان 7750 هم میشه دقیقا ورق هارو کنار همدیگه move کرد

ستون بابد از نوع part انتخاب شوند چون قرار است قطعه ساخته شود

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

با تشکر از محمد عزیز ، مابقی دوستان هم که ان شاا... تشریف آورن میتونن نظراتشون رو بدن و صحبتهای محمد و پیروز رو تکمیل کنن. چون ممکنه بعضی از دوستان بخاطر مشغله ای که دارن شبها بتونن سر بزنن تصمیم گرفتم که برای جمعبندی و پاسخ سوالات تا 8 صبح روز بعد منتظر بمونیم و ساعت 8:30 به جمعبندی برسیم و تا 10 هم فرصت برای ارسال فایل داشته باشم تا شاید همه بتونن استفاده بکنن. اگر نظر بهتری درباره ی زمانبندی دارد خوشحال میشم در غالب پیام خصوصی از اون آگاه بشم.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

قصد دارم پس از تکمیل این دوره آموزشی، به یکی از دوستانی که طبق نظر مهندس زیبایی بیشترین اعتبار را در این تاپیک داشته باشند، به رسم یادبود کتابی از طرف سایت هدیه نمایم.

لینک ارسال

pirooz    3

اعضا عادی

تجربه 1 از تكلا : واسه اينكه بشه لبه ورق رو اتخاب كرد بايد Snap to Geometry Lines/Points رو فعال كرد .(خودم نميدونستم گفتم بگم شايد لازم بشه) :D

اينم فايل مهندس :

http://s2.picofile.com/file/7601099351/Site_Shop.rar.html

نميدونستم كدومو بفرستم كلشو فرستادم (حجم زيادي نشد)

لینک ارسال

akbarjan    0

اعضا عادی

سلام

من هم از امروز هستم فقط برای فرستادن فایل کدوم فایل را بفرستیم

با تشکر

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

برای اینکه بتوانید از قابلیتهای متنی و ارسال پیوست در نوشته های خود استفاده کنید، لطفا از قابلیت "پاسخ جدید " سایت سایت استفاده نمایید.

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

سلام

من هم از امروز هستم فقط برای فرستادن فایل کدوم فایل را بفرستیم

با تشکر

با تشکر از پاسخ مهندس ایزدپناه ، بنا براین شد که بعد از ایجاد مدل ( که در این مرحله فقط یک ستون هستش ) اون رو به صورت یک کامپوننت در بیارید و فایل uel آن را ارسال فرمایید تا از حجم کار کاسته شود.

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

درود بر همه دوستان

من در 3 مورد ابهام دارم:

1-مهندس زیبایی اگر امکان دارد در مورد جوش توضیح بفرمایید.احیانا جوش بین بال و جان ستون از نوع گوشه نیست؟جوش نفوذی دوطرفه برای ورق جان با ضخامت 12 در دو طرف آن ؟

"جوش دوطرفه نفوذی 14 به هم متصل هستند"

امیدوارم نوع جوش مورد نظر شما را درست متوجه شده باشم.

2-همچنین با توجه به:

"...و ورق جان به عنوان عضو اصلی در نظر گرفته میشه."

من از کامپوننت از نوع part استفاده کردم.اما در کامپوننت از نوع Part در مورد "عضو اصلی " سوالی پرسیده نمیشود.

3-آیا محل انتخاب Part Position در مرحله آخر ساخت کامپوننت Part اهمیتی در مدلسازی دارد؟

از دوستان خواهش میکنم نظراتشان را بفرمایند.

سپاس

C1.rar

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

جمعبندی درس گذشته :

موارد فنی را در مدلهایی که از شما خواسته میشه فعلاً در نظر نگیرید. بله جوش نفوذی برای اتصال جان به بال مورد استفاده ای نداره و باید از جوش گوشه استفاده بشه. اما چون جوش پیش فرض نرم افزار روی گوشه هستش من خواستم که دوستان بدونن وبتونن که این جوش رو عوش کنن.

کامپوننت کردن این عضو اصلاً مهم نیست به چه صورتی ایجاد میشه چون من اکسپلودش میکنم و بعد بررسیش میکنم پس اصلاً مهم نیست چطوری این ستون رو به کامپوننت تبدیل میکنید. این مباحث اصلاً ربطی به استفاده و چگونگی کامپوننت سازی نداره و فقط برای راحتی کار از این ترفند استفاده میکنیم در غیر ایر نصورت باید کل پوشه ی مدل رو زیپ کنید و ارسال کنید.

قرار بر اینه که در این کلاس به هیچ وجه از کامپوننتهای تکلا برای ایجاد مدل استفاده نکنیم و همه چیز رو دستی ایجاد کنیم یا با دستور تیر یا با دستور ورق ( کانتور پلیت ) و از دستور بال پهنها هم برای ایجاد تیر و ستون استفاده نکنید مگر در مواردی که مستقیماً به یک سایز استاندارد از بال پهنها اشاره شده باشه.

اگر از دوستانی که فایل ارسال کردن کسی هست که میخواد فایلش رو اصلاح بکنه ، تا ساعت 10 فرصت هست.

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

درود بر همه دوستان

من در 3 مورد ابهام دارم:

1-مهندس زیبایی اگر امکان دارد در مورد جوش توضیح بفرمایید.احیانا جوش بین بال و جان ستون از نوع گوشه نیست؟جوش نفوذی دوطرفه برای ورق جان با ضخامت 12 در دو طرف آن ؟

"جوش دوطرفه نفوذی 14 به هم متصل هستند"

امیدوارم نوع جوش مورد نظر شما را درست متوجه شده باشم.

2-همچنین با توجه به:

"...و ورق جان به عنوان عضو اصلی در نظر گرفته میشه."

من از کامپوننت از نوع part استفاده کردم.اما در کامپوننت از نوع Part در مورد "عضو اصلی " سوالی پرسیده نمیشود.

3-آیا محل انتخاب Part Position در مرحله آخر ساخت کامپوننت Part اهمیتی در مدلسازی دارد؟

از دوستان خواهش میکنم نظراتشان را بفرمایند.

سپاس

در مورد جوش من خودمم هم متوجه نشدم شاید به دلیل بی اطلاعیم از نوع جوش ها باشد

در جواب سوال آخرت اگه قرار باشه تیر بسازی باید دو نقطه انتخاب کنی و اگه قرار باشه ستون بسازی باید یک نقطه انتخاب کنی

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

خوب فرصت ارسال به پایان رسید و من مدلهای دوستان رو چک کردم و ایراداتی رو که دیدم یادداشت کردم.

حالا تا ساعت 2 بعد از ظهر فرصت دارید تا ایرادات مدلهای همدیگه رو اینجا عنوان کنید. پس مدل دوستانتون رو دانلود کنید و بررسی کنید و با توجه به مطالبی که الان عنوان میکنم ، ایراداتش رو در همین تاپیک عنوان کنید.

تا اینجا امیر یک امتیاز مثبت داره.

موارد مورد بازبینی :

1 - شماره گذاری ( C1 )

2 - نوع جوش ( نفوذی - جناقی - شیاری ) 14

3 - ابعاد ورقها

4 - جان بعنوان عضو اصلی

5 - عدم استفاده از کامپوننتها

لینک ارسال

pirooz    3

اعضا عادی

آقا شرمنده .اين جوش نفوذي رو من نميدونستم كدومه گوشه زدم رفت .

بايد Partial penetration weld (square groove + fillet) رو انتخاب ميكردم ديگه ؟

مدل يكي از دوستان فقط واسه من باز شد .اونم فكر كنم ماله آقا محمد بود .كه فكر كنم نوع جوش اونم گوشه بود .(اگه اشتباه نكنم)

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

سلام - جائز دونستم معذرت خواهی کنم --- به نت دست رسی نداشتم -- انشالله در تمرین دوم میپیوندم به گروه دوستانی که شرکت کردند - معذرت پست دادم

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...