رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
aramiss

رفع اشکال - پرسشها و پاسخها(بخش تخصصی)

ارسال های توصیه شده

زیبائی    22

مدیران تالار

من از دستوز برش استفاده میکنم و معمولاً هم برای تمام سازه هایی که بادبندهای معمولی ضربدری یا هفت یا هشت داشته باشن میشه از این روش استفاده کرد. از بر بال ستون به اندازه ای که باید بادخور داشته باشیم آفست میکنیم و ( مثلاً 2 سانتیمتر ) یک خط عمودی ایجاد و محل تقاطع خط با پروفیل رو به صورت عمود ( عمود به پروفیل ) برش میدیم و قسمت بالا رو هم به همین ترتیب. ( گاهی لازمه به جای آفست کردن از بر ستون این بادخور رو از زیر تیر بالایی یا روی تیر پایینی انتخاب کنیم. باید تشخیص داد که کدوم راه میده ) و بعد از اعمال طول جوش ، گاست پلیت رو ایجاد میکنیم. حالا اگر تولرانسی که فرمودید در همون حد 2-3 سانتیمتر باشه میشه همون گاستها رو روی طبقات بالایی هم کپی کرد و بادبندها رو هم ثابت در نظر گرفت و فقط گاستها رو جابجا کرد. ( بازم تاکید میکنم اگر تولرانس در حد 2-3 سانتیمتر باشه ) در این حالت طول جوش هم با توجه به زاویه با اختلاف 1-2 سانت رعایت خواهد شد و مشکلی پیش نخواهد اومد. اما در کارهای پیچی به هیچ وجه نمیتوان اینچنین رفتار کرد.

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

مهندس زیبایی خیلی خوبه که به طول جوش هم اشاره کردید . بادبند شکل زیر رو در نظر بگیرید در نگاه اول باید بگیم که طول اعضا بادبندی هر سه طبقه با هم یکیه . اما با لاغر شدن ستون ها و تیرها در طبقه های بالا ورق های کناری بادبند طبعا به اندازه چند سانتی به سمت داخل یا بالا حرکت میکنند تا فیکس ستون و تیر شون بشن در این صورت اگه از همون افستی که شما فرمودید استفاده کنیم طول اعضا بادبندی در طبقه ها چند سانتی با هم اختلاف پیدا میکنه و حتما هم اعداد اعشاری درمیان اگر منتقی هم فکر کنیم یک طول صحیحی وجود داره که هم طول جوش توش رعایت بشه ، هم طول اعضا بادبندی یکی در بیاد که اعشاری هم نباشه اینجوری برای برشکاری راحت میدونیم که اعضا در این دهانه همه باید با یک طول مشخص و صحیح برش بخورند مطمئنا تو کارخونه برش هارو دقیقا مثل اون اعداد عشاری بدست اومده انجام نمدین شاید تو بادبند جوشی مشکلی پیش نیاد اما تو بادبند پیچی صد درصد باعث جفت نشدن سوراخ ها روبروی هم میشه البته با اختلاف کم که نتیجشم استفاده از هوابرشه و کلی عکس تو اینترنت برای دانشجو ها...:D

به نظرتون از چه راهی استفاده کنیم ؟

attachment.php?aid=574

1271249299_NewBitmapImage.jpg.b1a379c2ea2448a794dc40ecfe077df3.jpg

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

طبیعتا اگر بادبندها را بخواهیم با اندازه واقعی مدلسازی کنیم، شاید فقط 30 درصد آنها تیپ شوند. من سعی می کنم با رعایت نکردن اندازه ها، آنها را تیپ کنم که در سازه های جوشی مشکل ساز نیست اما در سازه های پیچ و مهره ای، نبایستی به فکر تیپ سازی آنها بود.

اگر بخواهیم طول بادبند ( برای اتصالات پیچ و مهره ای) تیپ شود، می توانیم با تغییر ابعاد گاست پلیت و متنوع ساختن آنها این کار را انجام دهیم. در حقیقت یا بادبند را می توان تیپ کرد و یا گاست پلیت بادبندی را

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

در پاسخ به سوال دوم امیر مهربان:

امیر جان شما از این GUID چه استفاده ای می خواهید داشته باشید؟ برای شما چه کاربردی دارد و اصلا چه نیازی باعث شده که شما به سراغ آن بروید؟این GUID چه مفهومی دارد؟ در مورد آن بیشتر توضیح می دهید؟

خدا رو شکر سایت برقرار شد... :heart:

از توجهتون ممنونم...

من مثالی در help برنامه دیدم که برای قرار دادن قطعات در فواصل مساوی تیاز بود که از tools--inquire---object این GUID گرفته شده و در فرمول نویسی مربوط به custom component ازش استفاده بشه.

احساس کردم که برای هوشمندسازی برشگیر روی تیر میتونم ازش استفاده کنم.

فکر میکنم این GUID یک شماره مشخص شده برای هر عضو است.

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

مهندس ایزدپناه در مورد تیپ کردن بادبند یا گاست به نظر من هر دو رو میشه تیپ کرد در پروژه های جوشی به شرطی که اختلاف 2-3 سانت باشه. میشه گاستها رو به همون شکل ایجاد کرد و فقط کمی جابجاشون کرد و بادبندها هم که سر جاشون میمونن.

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

میشه از TMPL که در ورژن های پایین میسازیم در ورژن های بالاتر استفاده کنیم؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

من دو سالی است که با template editor کار نکردم و از همان template های پیش فرض تکلا استفاده کرده ام. اما به نظر می رسد که مشکلی نداشته باشد و این کار شدنی است.

لینک ارسال

mntabatabaei    3

اعضا عادی

با درود

نحوه اضافه کردن گرید در 2 سر تیر جهت سهولت در نصب به صورت عکس پیوست شده چگونه میباشد.

با تشکر

با درود

نحوه اضافه کردن گرید در 2 سر تیر جهت سهولت در نصب به صورت عکس پیوست شده چگونه میباشد.

با تشکر

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

مهندس طباطبایی عزیز، اولش یه کمی سر در گم شدم. برای این کار کافیست در قسمت drawing property وارد تب Grid شده و نمایش Grid را visible نماید.

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

دوستان فایل های با پسوند wmr رو چطوری میشه باز کرد؟

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

Tekla.Structures.Model.Reviewer

با این برنامه مهندس باز میشه

http://forum.shopdrawings.ir/showthread.php?tid=564&highlight=Reviewer

اینجا راجبش صحبت شده

دانلود کردی ، برای نصبش فکر میکنم باید وصل بشه سایت تکلا .

بعد از اتمام قابل استفاده است

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

ممنون داوود جان

با این نرم فزار قبلا کار کردم ولی نسخه 64 بیتی رو پیدا نکردم .

منظورم این بود راهی هست بشه به محیط تکلا واردش کرد؟

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

مهندس جان من تو منو هاش نگاه کردم چیزی نبود برای ایمپورت یا اکسپورت کردن .

خودمم تعجب کردم ، گفتم یعنی سعید نمیدونه همچین چیزی هست .

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

دوستان عزیز توجه داشته باشید این برنامه فقط نمایش سه بعدی سازه را نمایش می دهد و مطمئنا قابلیت ورود به تکلا را ندارد زیرا این پسوند طراحی شده است برای نمایش سه بعدی ساره با حجم کم برای پیش نمایش پیشرفت کاری برای ارائه به کارفرما در واقع شما با خیال راحت مدل خود را به wmr تبدیل کنید و مطمئا باشید که جرئیات مدل مورد سو استفاده قرار نخواهد گرفت مثل برنامه 3dPDF

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

اساتید محترم یه سوال داشتم . این موضوع دیگه سوال بزرگی شده برام . گیج شدم

برای ساخت کامپوننت های اتصالات تیر به ستون بهتره از نوع کانکشن باشن یا اینکه به صورت پارت دو نقطه معرفی بشن و اتصالات و تیر همگی مدل بشن .

این سوال رو به صورت خصوصی از برخی دوستان پرسیدم همه متفق القول بر این عقیدن که از نوع پارت (PG) بهتره و سریعتر

ولی آخه توجیهش چیه .هر چی فکر میکنم کار رو که کندتر میکنه !!!

به خاطر اینکه توی کانکشن دیگه احتیاج نیست اسمبلی ها اصلاح بشن و جوش های قطعات متصل به ستون راحت مدل میشن

ولی توی کامپوننت از نوع پارت بعد مدلینگ تازه باید اسمبلی ها رو اصلاح کرد بعد جوشم مدل کرد .

مشکل بزرگ دیگه اینکه تو حالت پارت زاویه تیر ها با ستون حتما باید 90 درجه باشه ولی اگه کانکشن باشه با خاصیت fit part end میشه مورب ها رو هم مدل کرد .

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

سعید جان دلیل شما بر اینکه می گید کار را کند تر می کنه، چیه؟ می شه یه کمی بیشتر توضیح بدهید.

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

به خاطر اینکه توی کانکشن دیگه احتیاج نیست اسمبلی ها اصلاح بشن و جوش های قطعات متصل به ستون راحت مدل میشن.

ولی توی کامپوننت از نوع پارت بعد مدلینگ تازه باید اسمبلی ها رو اصلاح کرد بعد جوشم مدل کرد . مشکل بزرگ دیگه اینکه تو حالت پارت زاویه تیر ها با ستون حتما باید 90 درجه باشه ولی اگه کانکشن باشه با خاصیت fit part end میشه مورب ها رو هم مدل کرد .

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

2 تا سوال

1- لوله هایی که با استفاده از ورق هایی به شکل مارپیچ ساخته میشوند در تکلا چگونه مدل میشوند.

2- ورق چینی مخازن آبی که پلیت ها بصورت curved و در دو طرف شروع و پایان ورق ، با اندازه های کوچک و بزرگ هستند به چه شکل میباشند.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

لوله های اسپیرال معمولا در پایپینگ استفاده می شوند و به نظر من اصلا ضرورتی نداره که تکلا قابلیت مدلسازی آنها را داشته باشد. اما بعید می دونم که اصلا در تکلا بتوان اینچنین لوله هایی را به هر نحوی مدل کرد. از آنجا که هیچگاه در این مدت چند ساله ضرورتی برای من ایجاد نشده، من به شخصه به این موضوع فکر نکردم و هیچگاه دنبال راه حل برای آن نبوده ام.

مخازن ذخیره را می توان با دستور بیم منححنی و انتخاب پروفیل پلیت مدلسازی نمود. اما منظور شما را درباره کوپک و بزرگ بودن ورق در دو طرف شروع و پایان ورق، متوجه نمی شوم. یعنی گسترده ورق، ذوزنقه ای است؟

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

بله گسترده ورق ذوزنقه ای شکل میشود .

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

مهندس جان می شه یه نمونه از نقشه های این مخزن را بگذارید؟

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

راستشو بخواهید نقشه ای ندارم ولی این چیزی بود که تو 80 درصد مخزن هایی بود که بیرون دیدم . به ورق چینی شون دقت کردم نیمه بالایی اکثرشون پلیت ذوزنقه ای شکلی بود که بصورت خمیده ساخته شده بود و از از گرد هم اومدن این پلیت ها نیمه فوقانی مخزن تشکیل شده بود .

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

فکر کنم شما منظورتون ورقهای کلگی یا هد مخزن است. یا حتی ورقهای مخازن کروی. هر چند که در قسمت پروفیل تکلا، پروفیلی کروی مانند برای مدلسازی کره وجود دارد، اما کلگی مخازن و حتی مخازن کروی را نمی توان در تکلا مدلسازی کرد.

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

دقیقا منظورم همینه ولی تقریبا طبق چیزی که دیدم دو قوسی نیستن . تک قوسی ان که وقتی کنار هم قرار میگیرن و جوش میشن شکل کره میگیرن .ولی هر کار کردم مدلشون نتونستم بکنم حتی مقطع عرضی متغییر ساختم بصورت curved در نیومد.

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

دوستان آیا در تکلا کامپوننتی وجود داره که بشه با اون زانویی handrail رو مدل کرد؟ یکی از دوستان گفت از کامپوننت 88 تا 91 میشه استفاده کرد البته خودم هنوز وقت نکردم امتحانش کنم.

ایا شما تا حالا elbow یا همون زانویی خودمون رو برای handrail مدل کردید؟ من اولین باره میخوام این کارو بکنم چند بار میخواستم به صورت دستی مدل کنم از دستور curved beam هم استفاده کردم ولی نشد. میخولستم از کامپوننت تکلا استفاده کنم که انها اصلا شباهتی به اون چیزی که من میخوام ندارن. البته بالاخره راهشو پیدا میکنم

لینک ارسال

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...