رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
aramiss

به دنبال روشی برای کپی کردن سخت کننده درون تیر قوسی

ارسال های توصیه شده

aramiss    28

مدیران تالار

آیا روشی برای کپی کردن سخت کننده درون تیر قوسی متناسب با شعاع قوسی وجود دارد ؟؟؟

attachment.php?aid=302

untitledhhh.JPG.ed742185f203e5cc48d84c87e2687177.JPG

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

izadpanah    45

مدیرکل

آرامیس چیزی فراتر از دستور Copy Special - Rotation و انتخاب مرکز دایره به عنوان نقطه مرجع و وارد نمودن زوایا و تعداد، مد نظر داری؟ سوالت یه کمی گنگ می باشد.

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

در نظر دارم با معرفی یک سخت کننده افقی بتوان سخت کننده را با توجه به شعاع انحنا قوس در طول جان تیر کپی و چرخش نماید

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

در نظر دارم با معرفی یک سخت کننده افقی بتوان سخت کننده را با توجه به شعاع انحنا قوس در طول جان تیر کپی و چرخش نماید

فکر میکنم درست کنوجه نشده باشم !!

اگه چیزی که من فکر میکنم مد نظر شما باشه ( که بعید میدونم ) کافیه تا مرکز دایره ای که پلیت جان شما داره رو مشخص کنید ( با دستور رسم دایره با 3 نقطه ) و بعد استیفنر رو انتخاب کنید و Copy-Rotation رو به مرکز دایره و به شعاع دلخواه بزنید تا استیفنرها کپی بشن !

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

مهندس اتفاقا درست متوجه شدید روش شما کاملا درسته و این نشان دهنده تسلط شما به تکلاست و باعث خوشحالی است

نکته ایی که باید در روش ذکر شده مد نظر داشت این است که حتما محیط کاری با جان تیر قوسی کاملا ست باشد

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

من تا حالا از روش مجید استفاده نکردم ولی به نظرم روشش کاملا معماری و منطقی باشه

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

فکرمی کنید زاویه که استفنر حول آن باید چرخش نماید مقدار ان به دلخواه است و یا اینگه این زاویه باید محاسبه گردد

من در این مسئله یک نظر دارم که دوست دارم نقطه نظرات و دیدگاه دوستان را در این زمینه جویا شوم

من نظرم بر این است که زاویه چرخش استیفنر باید مطابق زاویه شکل زیر باشد یحنی زاویه 20.27 نظر شما چیست؟

attachment.php?aid=316

1111111.JPG.f69493b59f128c386cfc0587920d1ff3.JPG

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

اگر استیفنر در ابتدا در راستای خط همودی گذرانده شده از نقطه 1 ترسیم گردد، طول استفنر را نمی توان بدرستی در نظر گرفت. سپس این پلیت ترسیمی با طول حدودی، به میزان قید شده چرخید می شود و نهایتا در سر جای خود ( عمود بر بالها) قرار می گیرد. برای کپی کردن این استفنر در جاهای مختف تیر، دیگر ضرورتا زاویه کپی می تواند این عدد نباشد. یعنی یه move rotate با این زاویه و یه copy rotate با زاویه درج شده در نقشه های اصلی

روش دیگری که برای ترسیم به ذهن من می رسد به شرح زیر است:

در راستای خط 1-2 از مدل view می گیریم. سپس استیفنر را رسم می کنیم. در این حالت طول استیفنر با استفاده از ابعاد تیر بدرستی تعیین می شود و پلیت ترسیم شده هم دیگر نیازی به چرخش ندارد.

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

فکرمی کنید زاویه که استفنر حول آن باید چرخش نماید مقدار ان به دلخواه است و یا اینگه این زاویه باید محاسبه گردد

من در این مسئله یک نظر دارم که دوست دارم نقطه نظرات و دیدگاه دوستان را در این زمینه جویا شوم

من نظرم بر این است که زاویه چرخش استیفنر باید مطابق زاویه شکل زیر باشد یحنی زاویه 20.27 نظر شما چیست؟

attachment.php?aid=316

مهندس این مورد رو که قبلاً عرض کردم ! روی کمان ، دایره ای رسم میکنیم تا مرکز کمان بدست بیاد. بعد هم باید تشخیص بدیم تعداد استیفنر مهمه یا زاویه ؟ بعد به تعداد دلخواه ستیفنر رو با زاویه ی دلخواه از مرکز دایره ی ایجاد شده Copy - Rotate میکنیم.

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

من استنباطم بر این است که تعداد استیفنبر با مقدار زاویه رابطه مستقیم دارد اگر زاویه ما کمتر باشد تعداد بیشتری استیفنر در جان تیر قرار خواهد گرفت لذا سوالی که پیش می آید اگر تعداد مشخصی استیفتر بخواهیم ترسیم نمائیم این زاویه چه مقدار خواهد بود البته به طول قوس هم ارتباط دارد ولی این قسمت با سعی و خطا قابل حدس است که چه زاویه ایی بگیریم که تعداد مشخصی از سخت کننده ایجاد کند

راهی که من متصور هستم این است که زاویه کمان را تقسیم بر تعداد استیفنر بکنیم ( زاویه 69.64 تقسیم بر 5 می شود = زاویه چرخش )تا زاویه ما برای تعداد استیفنر با فواصل مساوی مشخص گردد

attachment.php?aid=319

ffff.JPG.397b22ba653825485761f6bbb07c9873.JPG

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

بد نیست ابتدا این موضوع را در تیرهای مستقیم بررسی کنیم. استیفنر تیرها، محاسباتی نیستند. بلکه تجربی بوده و برای تقویت تیر و اسودگی بیشتر خیال هستند. اما نقش عمده ای در جوشکاری تیر ورقها دارد. البته به شرط آنکه قبل از جوشکاری تیر ورق، مونتاژ شوند.

معمولا در نقشه های محاسباتی، فاصله اولین استیفنر تا لبه تیر 400 میلیمتر بوده و برای فواصل بین آنها، عدد دقیقی درج نمی شود. بلکه ماکزیمم فاصله که معمولا 2000 میلیمتر است درج می شود. با این اوصاف، این فاصله از 1 میلیمتر تا 2000 میلیمتر قابل قبول است. یعنی حتی اگر لبه تیر ورق را قالب ببندیم و درون آن را از مذاب بعنوان استیفنر پر کنیم، کاری به جز آنچه که در نقشه گفته شده است، انجام نداده ایم.

اما از دیدگاه مهندس و شاپ دراوینگ، بایستی بهینه ترین کار را انچام دهیم. من در چنین مواقعی دو سری استیفنر را به فاصله 400 میلیمتری از لبه ها قرار می دهم. سپس فاصله بین دو سری استیفنر را بدست می آورم. مثلا می شود 5000. سپس تقشسم به 2000 می کنم. در این مورد می شود 2.5. پس من این فاصله را به سه قسمت ( اما نه مساوی) تقسیم می کنم. به نظر من برای این حالت مثال زده شده، استفاده از فواصل 1500 1500 2000 برای چیدمان استفنر مناسب است.

همین رویه را نیز برای تیرهای قوسی می توان اتخاذ کرد.

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

حالا که مهندس بحث محاسباتی استیفنر هارا پیش کشیدند بهتره بک اشاره ای از نحواه محاسبه سخت کننده ها ارائه کنم بلگه با فلسفه سخت کننده ها بهتر آشنا بشیم تا زمانیکه نقشه های اجرایی ما دچار نقص بود با دیدگاه محاسباتی بتوانیم تا حدودی آنرا مرتفع نمائیم

مبحث دهم مقرارات ملی ساختمان در تیر ورقها برای جلوگیری از کماتش موضعی یکسری ضوابطی را ارائه کرده است

تا حالا از خود پرسیدید چرا بعضی از تیر ورقها سخت کننده دارند بعضی ها ندارند علت این است اگر دو شرط در جان تیر ورقها بر قرار باشد می توان اطمینان حاصل کرد که وقوع کمانش برشی وجود ندارد لذا احتیاج به سخت کننده میانی نیست( ما معمولا دو نوع سخت کننده در تیر ورقها اعمال می شود سخت کننده های میانی و سخت کننده های ابتدایی و انتهایی )

این دو شرط هم این است 1- نسبت ارتفاع جان به ضخامت جان باید از عدد 260 کوچکتر باشد و شرط دوم تنش برشی موجود از تنش برشی مجاز برشی تیر ورق کمتر باشد

حال اگر این شروط برقرار نبود طبق روابطی حداکثر فاصله سخت کننده های میانی با توجه به مشخصات سخت کننده در نظر گرفته شده بدست می آورند

سخت کننده های ابتدایی و انتهایی بیشتر برای کنترل لهیدگی بین جان و بال تیر ورق جهت کنترل تنش های فشاری مستقیم در جان تیر ورق اعمال می شود برای درک بهتر این موضوع

یک تیر مفصلی را در نظر بگیرید که بر روی زیر سری ابتدا و انتهایی نشیمنگاهی قرار دارد بر اثر بارهای وارده نیرویی متمرکز و عمود بر محل نشیمنگاهایا همان تکیه گاههای تیر وارد می شود که طبق رابطه ایی لهیدگی در جان تیر ورق را باید کنترل کرد که در صورت عدم برقراری این رابطه باید با سخت کننده هایی این تسلیم موضعی جان را برطرف کند البته روابطی که هست می توان اینجور برداشت کرد که اگر نیروی عمود وارد بر تکیه گاهها ثابت باشد برای کاستن از تنش لهیدگی باید سطح تماس نشیمنگاه را بالا برد یعنی زیر سری با طول و عرض بیشتر و این مسدله طبق روابطی با عث افزایش فواصل سخت کننده در ابتداو انتهای تیر می شود

لذا عدد 400 که مهندس فرمودند بار محاسباتی نداره عموما و حالت تجربی است البته اکثرا فاصله سخت کننده ها در ابتدا و انتهای تیر کمتر از فاصله سخت کننده های میانی است چون وجود نیروی متمرکز در ابتدا و انتهای تکیه گاهها اثر بیشتری برای تسلیم جان در اثر نیرو متمرکز می کذارد دوستان اگر در طول تیر یک نیروی متمرکز عمود بر تیر اعمال گردد مثلا یک ستون روی تیر قرار بگیرید یا یک بار سنگین در آن نقطه تیر قرار بگیرد تجربه م و علم می گوید برای جلوگیری از کنترل لهیدگی سخت کننده ایی در محل قرار گیری آن بار متمرکز قرار بگیرد که فاصله و تعداد و شخصات سخت کننده از طریق محاسبات بدست می آید اگر این بار متمرکز در طول تیر وجود نداشته باشد حتما در ابتدا و انتهای تیر در تیر های مفصلی موجود است

در اخر نتیجه ایی که می گیریم فواصل سخت کننده ها به علت نیروی محوری که در تکیه گاهها اعمال می شود در ابتدا و انتهای تیر غالبا کمتر است و هرجای تیر این نیروی محوری اعمال گردد باید کنترل لهیدگی در آن نقطه صورت گیرد و در صورت عدم برقراری سخت کننده های در محل نیروی متمرکز تعبیه گردد

لینک ارسال

محمد    13

اعضا عادی

خسته نباشید

مهندس جان در اکثر پروژه ها جوشی ما ء فواصل استیفنرها 1 متر است ء اما این فواصل برای تیرریزی ایجاد مشکل میکند ء اولش پافشاری مکنند که اچرا شود (مهندس محاسب) اما وقتی مشکل را برای انها شرح میدهیم قبول میکنند.

توضیحات دوستانی مثل شما کاملا منطقی است اما ء اگر واقعا باید اجرا شود چرا بعد راضی میشوند که اجرا نشود ؟! اگر مشکل ساز باشد در طراحی سازه چرا اینها قبلش دیده نمیشود ؟!

البته مشکل در تیرریزی منظور اینست که : تیر فرعی در موقع جاگذاری در جای خود نمی چرخد

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

محمد جان در اتصالات پیچ و مهره ای این مشکل حادتر است. زمانی هم که تیر فرعی جا نرود، این استیفنر را می توان در مدل جابجا کرد. یکی از برتری های مدلسازی با تکلا در همینجاست.

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

دوستان توجه کنید که فعالیت شاپ کار ، دیدن همین جزئیات و برطرف کردن اونهاست. اگر بنا باشه با دیدن یه استیفنر که به به تیر دیگه ای گیر میکنه زنگ بزنیم به این و اون و بگیم آی این نقشه ها ایراد داره و این تیر جا نمیره و اون ستون پیچ بیس پلیتش به بادبند گیر میکنه و .... که احتمالاً مسخرمون میکنن ! ما بعنوان کسی که از نقشه های سازه ، نقشه های اجرایی و کارخونه ای ایجاد میکنه باید بتونیم این مشکلات رو مرتفع کنیم وگرنه دیگه چه نیازی به افرادی مثل ما بود ؟ نقشه ی سازه رو میدادن دست آهنگر میگفتن بیا برو بساز ! ( مثل ساختمونا و آپارتمانای کوچیک که نیازی به کارخونه و شاپ نداره و آهنگر خودش بلده چیکار کنه ) ، پس اینجور موارد برمیگرده به دید فنی و تجربه و مهارت و دانشی که داری ! بعضی مشکلات رو باید حتماً تجربه کنی تا ملکه ی ذهنت بشه ! از فرمایشات دوستان کاملاً مشخصه که بیشتر به کدوم جنبه های کار شاپ گرایش دارن. بعضی دوستان مشخصه که به نرم افزار و مباحث تئوری آشنایی بیشتری دارن و بعضی دوستان به مباحث فنی و اجرایی ! که در مجموع بنده به شخصه از نظرات همه ی دوستان تجربه کسب میکنم و به اطلاعات ناقصم اضافه میشه و این بسیار راضی کنندست.

شما برای رفع مشکلات جزئی در حد گیر کردن ها و جابجایی استیفنر ها و حتی گاهی بلندتر کردن یا کوتاهتر کردن دستکها و تغییر اتصالات گیردار و ساده و ... تا حدودی آزادی کار دارید ، به شرطی که لطمه ای به محاسبات و مقاومت سازه نزنه ! جابجا کردن 20-30 سانتی استیفنرها چیز رایجی هستش و یا حتی جابجا کردن تیر فرعی به اندازه 30-40 سانت هم امکانپذیره ! ( به شرطی که به معماری یا نما صدمه ای نزنه ) مخصوصاً اگه کار جوشی باشه که کلاً آزادی بیشتری داری ! پس با کمی تجربه به امید خدا تا چندوقت دیگه ، ازین مشکلات برای شما پیش نخواهد آمد.

لینک ارسال

Malksaica مهمان   

مهمان

Malksaica مهمان
affobDoli مهمان   

مهمان

affobDoli مهمان

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...