رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
رضا زاهدی

چکونه در شاپ سیستماتیک عمل کنیم؟

ارسال های توصیه شده

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

باعرض سلام خدمت پیمان کاران ،مهندسین و نقشه کش های محترم

باتوجه به اهمیت موضوع شاپ و تهیه نقشه های کارگاهی در خرید متریال،ساخت و نصب در نظر دارم به این موضوع به صورت حرفه ای بپردازیم باتوجه به اینکه این پروسه از اول در گیر است باید با دقت انجام شود ما باید به جایی برسیم که یک اپراتور صرفا تکلا بلد و یک نرم افزار تکلا خروجی بهینه ای ندارد وگاهی اوقات خروجی اشتباه دارد که فاجعه ببار می آورد ،بار ها شده است که خود دیده یا از دوستان و آشنایان شنیده ام که مدل کردن ناصحیح و گرفتن نقشه های اشتباه چه هزینه های هنگفتی بوجود آورده و بار مالی زیادی را به پروژه و سازنده وارد کرده است ،خوب در ابتدا بهتر است پیمانکاران محترم یک مقایسه انجام بدهند وببینند هزینه ای که برای نقشه های شاپ می کنند چه کسری از پروژه است این موضوع خیلی اهمیت دارد واقعا در مقابل هزینه هایی که جهت اسقاط ورق ها و یا قطعه زنی های اشتباه ،برش کاری های اضافی و حتی اسمبل کردن های نادرست به سبب شاپ کم کیفیت و اشتباه میشود به چشم نمی آید. اگر در شاپ سیستماتیک عمل کنیم حتی می شود مدیریت پروژه را نیز در نرم افزار انجام داد زمان اتمام قظعه زنی ،اسمبلی و نصب به دقت با ضریب اطمینان بیان کرد و از مشکلاتی از قبیل ساخت اشتباه یک تیر و حمل آن و دپوی آن تا آخر پروژه در سایت جلوگیری کرد.من در تاپیکی به مقایسه شاپ در کشورمون ویکی از کشورها خاورمیانه (امارات) پرداختم گفتم اونجا شاپ رو خیلی بهتر و سیستماتیک تر دنبال می کنن مخصوصا در بحث offshore که تکلا می تونه خیلی سودمند باشه تازه زمانی که خودرا با کشور ها پیشرفته دنیا مقایسه کنیم خواهیم فهمید در کجا ایستاده ایم و راه بسیار داریم.

با این مقدمه سوال من این است چرا پیمانکاران دنبال شاپ ارزان می رودند و حتی مناقصه هایی را نیز که بر گذار می کنند به گونه ای است که عملا ارزان تر برنده می شود ؟

• Like 1

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

izadpanah    45

مدیرکل

طبیعتا همه ما انسانها بدنبال خرید اجناس ارزان هستیم. اگر خود شما هم دو جنس با کیفیت یکسان را در پیش روی خود ببینید، ارزانترین را انتخاب می کنید.

زمانی که دبیرستان بودم و فارغ از هر مساله کاری، برای منزل پدری رفتم خرید یک عدد الکترود. فروشنده بهم گفت خارجی می خواهی یا ایرانی؟ گفتم خارجی. دوباز پرسید یه نوع دارم 200 تومان یه نوع دارم 800 تومان. کدام را می خواهی؟ گفتم 800 تومانی. گفت اشتباه تو در همینجاست. 800 تومتنی همون ایرانی است. آخرش هم من 200 تومانی چینی اش را خریدم.

نقشه شاپ هم کیفیتهای محتلف دارد. چینی درجه 1، 2، 3 دارد. ایرانی دارد. آلمانی دارد. ترک دارد. آمریکایی دارد ولی اکثر کارفرمایان ماها بدنبال نقشه با کیفیت عالی و قیمت در حد جنس چینی درجه 5 هستند. به نظر من درخواست آنها نیز فعلا منطقی است. چونکه می دانند یکی پیدا می شود که با قیمت پایین کار آنها را راه بیندازد. در حقیقت خود ماها هستیم که قیمتها را شکسته ایم و قیمتها را پایین آورده ایم. کارفرمای ما پیمانکار شخص دیگری است. من بارها و بارها آنالیزهای آنها را دیده ام. حداکثر قیمتی که برای کار مهندسی در آنالیز قیمت خود در نظر گرفته اند، رقمی در حدود کیلیویی 10 تومان است. اشتباه نکنید که این رقم برای نقشه شاپ نیست. بلکه کل کارهای مهندسی را از قبیل برنامه ریزی، QC و حقوق نفرات دفتر مهندسی را شامل می شود. در حالیکه قیمت قطعه زنی کیلویی 30 تومان، مونتاژ 40 تومان و ... می باشد. آری این جایگاه مهندسی در پروژه هاست!!!!

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

با نظر مهندس ایزدپناه موافقم که متاسفانهدرصدی از قیمت ها ی شکسته شده به خاطر قیمت دادن نا معقول بعضی شاپ کار هاست کاری که مهندسی شده باشد قیمتش فرق دارد که مهندس با مثال شیوایی که زدند به خوبی مطلب جا افتاد. الان وقتش که مثال هایی از پروژه هایی که شاپشون اشتباه بوده و هزینه های گزافی بر روی دست کارفرما گذاشته رو به کمک دوستان بیان کنیم از همه دوستان خواهش می کنم اگه با یک همچین قضیه ای برخورد کردند یک تحلیلی از هزینه های دوباره کاری بدهند تا اهمیت موضوع مشخص تر شود و بعد به این مبحث بپردازیم که کار شاپ و یا تهیه نقشه های کارگاهی را به چه کسی بدهیم !

• Like 1

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

رضا هیچ ماست فروشی نمی گه ماست من ترشه. یقینا من، شما و دیگر دوستانی هم که در شاپ فعال هستیم، از اشکالات کار خودمان و هزینه هایی که متحمل کارگاه کردیم، سخنی نمی گوییم. اما پیشنهاد خوبی است. من فکر می کنم حتی با نزدیک شدن دوستان توسط سایت و ایجاد یک انجمن صنفی، بتوانیم تا حدودی مشکلات را کاهش دهیم.

البته یکی از دوستان با من چندین بار صحبت کرده که مهندس حداقل من و شما قیمتهای یکسانی را برای خدمات بدهیم. اما متاسفانه همان دوست، کاری را که با هم به قیمت هماهنگی رسیدیم را با نصف آن قیمت قرارداد بست.

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

مهندس لزومی نداره اشتباهات خودمون رو بگیم مثلا همون مثالی که همیشه میزنین سوراخ کاری هااشتباه شده بود و پیمان کار یک هزینه اضافی بابت درست کردن اون شاپ با چند برابر قیمت کرده بود به نظرم گزینه مناسبی ،در باره قسمت دوم فرمایشتونم حتما باید به سمتی بریم که یک تشکل متمرکز و یک سنف تشکیل بدهیم این موضوع واقعا مهم هستش همون طور هم که مستحضر هستید من وشما هر کدام با تعدادی از افراد به نام در ارتباطیم و می بایست یک گام بزرگ به این سمت برداریم یک دستورالعمل برای نقشه هاتهیه کنیم یک نظارتی برای این کار انجام دهیم تمامی کارخانه هارا ملزم به استفادهنقشه های کارگاهی بکنیم.... اینها گام هایست که اگربرداریم و به این سمت برویم آن گاه می توان گفت انقلابی در شاپ کشور صورت گرفته من که هرکمکی از دستم بر بیاد دریغ نمی کنم.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

پس بهتره که باز هم آن اشکال تکراری رو بیان کنم. در پروژه ای تقریبا بیش از نیمی از سوراخها اشتباه شده بود، از اتفاق سوراخها هم کم نبود. نصاب برای اصلاح هریک از آنها نیم نفر ساعت Claim کرد و رقمی حدود 7000 تومان برای هر سوراخ گرفت.

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

در این مثال که مهندس لطف فرمودن ودوباره بیان کردندمی بینیم که چه هزینه گزافی رو سازنده متحمل شده به ازای هر سوراخ مبلغ 7000 تومان حال بسته به اندازه پروژه و حجم کار این عدد نمود پیدا می کنه سعی می کنم یک مثال با جزئیات بیشتری قرار دهم تا حساسیت کار بیشتر مشخص بشه اما قبلش از دوستان خواهش می کنم اگه یک همچین اشتباهاتی رو تو کار دیدن بیان کنند تا بتوانیم بعد از آن نتیجه گیری کرده و مطالب بعدی را دنبال کنیم.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

من قبلها فکر می کردم گفتن اعداد و ارقام کارساز نیست. می دیم بدیهات است و شاید به فکر همه برسد. اما در اینجا یه مرور مختصری انجام می دهیم:

اگز ستون 2000 کیلیویی اسقاط شود، با قیمت امروزی آهن و دستمزد، تقریبا 2000x2000=4000000 تومان ضرر ایجاد می شود. نهایت قیمتی که یک کارخانه برای شاپ چنین ستونی پرداخت می کند، 2000x10=20000 تومان است. 20 هزار تومان کجا و 4 میلیون تومان. یعنی یک کارخانه از ما می خواهد با دریافت 20 هزار تومان ( در بهترین حالت)، مسئولیت 4 میلیون تومان را بپذیریم.

البته فکر می کنم اگر مدیران کارخانجات این مطلب را بخوانند، دیگر تا اتمام پروژه و نصب کامل پولی به ما نمی دهند ( نه الآن خیلی پول می دهند).

یکی از معضلاتی که ما بعنوان تهیه کننده نقشه شاپ با آن مواجه هستیم، ساده انگاری نقشه شاپ در نزد کارخانجات است. کارفرمایان ما نقشه شاپ را چیزی بی ارزش می پندارند. اکثر آنها معتقدند که اشکالات احتمالی در زمان نصب قابل اصلاح هستند. غافل از آن هستند که اگر کلیات قطعه ای اشتباه مدل شد ( مثل اشتباه در ضخامت ستون) این اشتباه قابل جبران نیست. آنها اشتباه بزرگ ندیده اند. چرا که که معمولا ماها چشم خودمان را درآورده ایم تا مدل بی نقصی بدهیم. اما وای به روزی که اشتباه کوچکی مرتکب شویم.

روزی کارخانه ای از من خواست که کار ناقص دوست خودم را تکمیل کنم. نا گفته نماند من تحت هیچ شرایطی کار ناتمام کس دیگری را قبول نمی کنم. اگر دوستم باشد که اصلا حرفش را نزن. آن دوست با من تماس گرفت و از من خواست که کار را تکمیل کنم. 2 تا فاز را دوستم زده بود و 4 فاز دیگر را من تکمیل کردم. گویا در فازهای 1 و 2 برشگیرهای تیر مدل نشده بود و اجرای آنها به نصب موکول شده بود. جوشکاری برشگیرها در زمان نصب و ارتفاع بدلیل خطرناک بودن، زیاد بودن و سختی، قیمت بالایی هم دارد. تازه سرعت اجرای آن هم بسیار پایین است. تامین الکترود، تامین تجهیزات جوشکاری و ... در این مقطع زمانی کار ساده ای نیست. من مطمئنم جوش هر یک این برشگیرها در زمان نصب حداقل 100 تومان هزینه خواهد داشت. اما هزینه جوش آن در کارخانه بیشتر از 40 تومان نخواهد بود.

تا زمانیکه کارخانجات نقشه شاپ را بی اهیمت بدانند و کیفیتش را بی اهمیت، ما چه انتظاری می توانیم داشته باشیم؟

یه مورد اشتباه فاحش دیگه هم به ذهنم رسید:

در نقشه شاپی که توسط یکی از شاپیستها تهیه شده بود، با اشتباه سایز بولت در نقشه های سینگل به جای قطر سوراخ ها درج شده بود. نتیجه آن شد که سوراخکاری به اندازه سایز پیچ انجام شد و این موضوع در زمان نصب و پس از تامین بولتها رویت گردید. برای رفع این اشکال، کل پیچهای 8.8 کنار گذاشته شد و به جای آن خریر پیچ 10.9 با یک سایز کوچکتر مجددا انجام شد.

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

تا حالا دقت کردین چرا در شاپ پروژه های بزرگ دوباره کاری ها زیاد پیش می آید ؟ این مبحث را می شود تا مقدار زیادی کاهش داد اما تا حدودی در این دوباره کاری ها ما نیز مقصر هستیم اگر در زمانی که نقشه های اولیه را کامل بررسی کردیم و نواقص را سریعا به اطلا ع پیمانکار برسانیم کمی از مشکلات کاهش پیدا می کندبه عنوان مثال در یک پروژه ی 5000 تنی از ابتدا تا انتها خود طراح فقط 6 بار رویژن زد و نقشه ها تا حدود زیادی تغییر یافت این دوباره کاری که به تیم شاپ متحمل می شه تا اینجا اجباری و ربطی به روند کاری ما نداشته اما به عنوان مثال در همین پروژه که پیچ و مهره ای هم بود تیرهاش رو به فاصله هر یک سوم استیفنر قرار داده بود یعنی در مجموع دو استیفنر به فاصله مساوی در یک سمت قرار داده بود از طرفی تیر های فرعی نیز که IPE بودند زبونه می شدند و وسط تیر اصلی می خوردند و دیتیلشم به این گونه بودش که یک نبشی به تیر اصلی جوش میشد و از اون طرف به جویست پیچ می شد ،خلاصه به همین شکل تا آخر مدل شد و نقشه ها گرفته شد بعدا مشخص شد که تمامی جوش ها باید در کارخانه انجام بشه زمانی که این اتفاق بیفته جویست به خاطر فاصله کم نبشی و استیفنر نمی تونه سر جاش قرار بگیره که خوشبختانه این موضوع زود توسط تیم شاپ به اطلاع پیمانکار رسید نبشی ها جوش نشده بودند اما تیر بعلاوه استیفنر هاش زده شده بود جویست ها هم که زبونه نشده بودند تنها اتفاقی که افتاد این بود دیتیل پیشنهادی دادیم جویست ها رو زبونه نکردیم و 15 میا از تیر اصلی فاصله دادیم بعد منجر به دوباره کاری ومدل کردن کلیه جویست ها بعلاوه نقشه تیر و جویست شد درسته که ما مقصر نبودیم اما اگه قبل از نقشه . مدل کردن این موضوع را گوشزد می کردیم به نظرم خیلی بهتر بود اما تجربه ای شد برای آینده...

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

خوب تا اینجا درباره ی اهمیت شاپ درایینگ و سیستماتیک عمل کردن در کار سخن گفتیم ،این کار می بایست به صورت گروهی انجام شود و در کل دادن کار به یک فرد جهت تهیه نقشه های کارگاهی اشتباه خواهد بودویا ضریب اشتباه را بالا خواهد برد! حال به این پرسش می رسیم که اصولا معیار مان جهت انتخاب گروهی که شاپ را تهیه می کند چیست؟اولین سوالی که هنگام بررسی رزومه برایمان پیش می آید چیست؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

تیم از طرف نفر یا نفراتی معرفی شده باشند. خوب پورسانت بدهند و در عین حال مفت کار کنند.

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

خوب در هنگام بررسی رزومه افراد اولین موضوعی که می بایست بررسی شود چارت سازمانی تیم و گروه شاپ می باشد ، به طوری که وظایف همه از قبل مشخص شده باشند و زمانی که کار جدید به سیتم اضافه می شود مثل خط تولید یک کارخانه اتومبیل سازی کار به پیش رود و هر کس در تخصص خود بخشی از کار رابه پیش ببرد ، اکثرا این موضوع و اهمیت کار تیمی نادیده گرفته می شود ، بارز ترین کاربرد آن چک کردن نقشه ها و مدل توسط چند نفر است که این موضوع خود از خطاهای احتمالی خواهد کاست مزیت دیگر آن تحویل کار به موقع است...از دیگر فاکتورهایی که باید بررسی شود سطح توان گروه وتیم می باشد که با توجه به کارهایی که انجام داده اند مشخص خواهد شد ، به نظرم تیم شاپ قوی اگر خود به صورت سیستماتیک کارکرده باشد نیاز به تبلیغ زیاد هم ندارد چون به عنوان مرجع شناخته خواهد شد و در همه جا اگر هم کارش نباشد اسمش خواهد بود ،در ادامه به بررسی انواع پروژه ها و فاکتورها و نفراتی که نیاز گروه شاپ هست می پردازم.

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

متاسفانه خیلی از اوقات به دلیل کمبود زمان ، کارفرمایان محترم فشار بیش از اندازه ای رو به تیم شاپ وارد میارن که باعث ایجاد اشتباه و دوباره کاریهای زیادی میشه ! پروژه ای داشتم که یه ساختمان معمولی با تناژ پایین بود که بواسطه معرفی یکی از دوستانم قبول کردم وگرنه نه درآمدی برای من داشت و نه ارزش وقت گذاشتن داشت ، در کل 1 روز کار داشت در حدود 300 تن. ایشون یه نقشه ی سازه به من دادن و گفتن ساختمان کلیاتش همینه اما ممکنه سایز بادبندها تغییر کنه و یا دیتیل صفحه ستون عوض بشه و تغییرات کلی وجود نداره ! من هم قبول کردم و صبح شروع کردم و شب مدل و نقشه آماده بود ، فردا یه نقشه رویژن برای من آوردن که در کل آکس بندی عوض شده بود !!!! 4 تا ستون حذف و 2 تا ستون در محل آکسهای جدید ایجاد شده بود ! دیگه از بادبندها و بقیه ی موارد بگذریم ! خوب همه ی شما میدونید دیگه این کار ارزش رویژن و اصلاح رو نداره و باید از ابتدا شروع کنید ! حالا این یه کار کوچیک یک روزه بود اما فکر کنید یه کار بزرگ 4000 تنی دارید که هر روز یه اصلاحیه میاد و نمیتونید از ابتدا شروع کنید ، هرچی هم میگید آقا صبر کنید تا نقشه ها کامل بشه بعد کار رو شروع میکنیم میگن : نه ! کارخونه بیکاره !! میگن شما پولشو بگیر ! اما به این فکر نمیکنن که اگه به یه باغبون که برای میوه هاش زحمت کشیده حتی اگه پول هم بهش بدی اجازه نمیده کسی با لگد بیفته جون میوه هاش و خرابشون کنه !

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

مهندس این اتفاق به طور مشابه برای من هم اتفاق افتاده بود با این تفاوت که تغییرات خیلی کلی تر بود و کلا به قول مهندس ایزدپناه کن ف یه کن شدش ، احساس می کنم اکثر شاپیست ها با یک همچین مواردی بر خورد کرده باشند ، اما باید ببینیم که چگونه باید عمل کرد که از این قبیل مشکلات پیش نیاد و یکم محتاط تر عمل کنیم ، به نظرم می بایست در کلیه مراحل با طراح و پیمانکار هماهنگ باشیم و نامه نگاری ها به صورت مکتوب باشد تا در صورت دوباره کاری متضرر نشویم.اما در کل این مساله ایست که نمی توان صد در صد جلوی آن را گرفت، البته اکثر کارخانه ها و پیمانکار های کاربلد که رو سیستم کار می کنند همیشه نفشه های نهایی را جهت شاپ می دهند اگر طرف ما این قبیل پیمانکاران باشند کمتر با این مساله مواجه خواهیم شد.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

وافعا به این نتیجه رسیده ام که نقشه شاپ برای مدیر یه کارخانه فلزی، مثل بالش است. اگه زیر سرش نباشه، خوابش نمی بره. اما متاسفانه برای خرید بالش پول پرداخت می شود، اما برای دریافت نقشه، وعده و وعید.

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

درود

اگر امکان دارد در مورد روند تحویل کار، بستن قرارداد ، نحوه زمان بندی ،تحویل نقشه ها، موارد قانونی و... در بازار کار کنونی بفرمایید که وضعیت چگونه است؟

بیشتر به لحاظ آشنایی با پروسه و ارایه پیشنهاد احتمالی برای بهبود وضعیت...

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

امیر جان متاسفانه در این مورد هیچ قانون نوشته ایی در این خصوص وجود ندارد و به دلیل عدم وجود صنف و اختلاف نظر و یا شایدم رقابت شدید سیستماتیک عمل نمی شود

مخصوصا کسانیکه تازه وارد این حرفه شدند این بازار را با قیمت های پایین زیر سوال بردند من اینده روشنی نمی بینم

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

یکی از معضلاتی که در این فعالیت وجود دارد، عدم تمایل کارفرمایان به انعقاد قرارداد است. یا قراردادی منعقد نمی شود، یا قراردادها یک طرفه و محکمه پسند نیست. من به شخصه دوست دارم قرارداد قانونی منعقد کنم. پیش پرداخت بگیرم. چک تضمین بدهم و در صورت تاخیر در تحویل کار، جریمه شوم. اما تمامی این مسائل یعنی افزایش هزینه. کارفرمایان دوست دارند پیش پرداخت ندهند، تضمین بگیرند، جریمه تاخیر کسر کنند اما یک سال پس از اتمام کار پول بدهند تازه آن هم هر چه کمتر بهتر.

همگی دوست دارند در کمترین زمان ممکن کار انجام شود. اما ایرادات نقشه و وقفه هایی که در کار ایجاد می شود را هیچ می شمارند. دوست دارند مدل و نقشه را تحویل بگیرند اما پول را بعدا بدهند و ... .

فکر کنم نوشته هایم به خوبی مبین به یک طرفه بودن کار و عدم وجود موارد قانونی در این زمینه باشد. از اینرو از پیشنهادات دوستان به خوبی استقبال خواهم کرد و در مورد اجرایی یا اجرایی نبودن آنها با هم به بحث خواهیم پرداخت.

البته مطمئن هستم رضا حرفهای مرا به خوبی احساس کرده باشد و بتواند در این بحث بصورت جدی شرکت کند.

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

خوب امیر جان به خوب نکته ای اشاره کردین ،من به این موضوع خیلی فکر کردم و با نظرات ارامیس و مهندس ایزدپناه کاملا موافقم ،اما راهکارهایی برای بهبود وضعیت وجود داره ، که به نظرم این سایت این پتانسیل رو داره و می توان قدری روند کار را بهبود بخشید ،زمانی وضعیت خیلی آرمانی و مناسب خواهد شد که بزرگان ما (شاپ کارها)باهم به یک اجماع برسند و صنف شاپ را تشکیل دهند،مطمعنا تغییر بسیار شگرفی در روند کار خواهد شد این راه کلی است که زمان بر است و باید با دوستان صحبت کرد و به یک اجماع کلی رسید ،اما در مقطع کنونی چه می باید کرد ؟ یک موضوع مهم که فرمودین بستن قرار داد است به نظرم با توجه به شرایط کنونی بستن قرار داد یکم سخت است زیرا همه چیز به نفع پیمان کار است ، به عنوان مثال ما در پروژه ای بایک کارخانه قرار داد بستیم تمام بند های قرارداد با توافق نظر نوشته شده بودند در آخر یک بند امده بود اگر طرفین به مشکل خوردند مدیرعامل شرکت به عنوان داور بین طرفین وارد شده و نظر او تعیین کننده است ، بازار به قدری بد شده که شاهدیم اکثرا قرارداد نیز نمی بندند زیرا دیدی نسبت به پروسه شاپ ندارند و هنوز همانند قدیم که این چنین نرم افزار هایی به وجود نیامده بودند کار می کنند ، چند وقت پیش یک کارخانه اسکلت فلزی تو ژاپن رو دیدم خیلی تعجب کردم ، تعداد نفرات اجرایی در کارخانه خیلی کم بودند سرتاسر طول کارخانه پوزیشنر های 90 درجه بود و اکثر کارها توسط ماشین ها انجام می شد ،وقتی کار توسط ماشین انجام شود می بایست ورودی به ماشین داد و جالب اینجاست که ورودیشون رو از یک نرم افزار شبیه تکلا می گرفتن پروسه تولید شکل می گرفت سرعت کار 7برابر سرعت کار انسان بود ،در اینجا همه چیز مثل زمان ،پول ،تجهیزات،...اهمیت ویژه ای پیدا می کنند پس از اول همه چیز را رو اصول و با بستن قرار داد های محکم انجام می دهند.

در رابطه با زمان کار نیز حرف بسیار است ، بعضی وقت ها پیمان کار فشار می آورد و نقشه ها را سریع می خواهد و زمانی که پارت 1 را تحویل دادیم دیگر پی گیر مابقی نقشه ها نیست ، در صورتی که در ابتدا گفته بود نقشه ها را 1 ماهه نیاز دارد، بعد زمان زیاد در ایران رعایت نمی شود و یک سری از موارد هولد باقی می ماند تا جواب دهند 1ماه زمان می برد، اگر درست زمان بندی کنیم می توانیم در گیر چند پروژه در یک محدوده زمانی شویم .

اما در کل با این تفاسیر یک سری پیشنهادات است :

1.حتی المقدور قرارداد ببندیم

2.در زمان معین کار را به پیش ببریم اگر مواردهولدی در نقشه ها بود با نامه و ذکر تاریخ به اطلاع پیمانکار برسانیم که شامل کسورات نشویم

3.به هر قیمتی کار نگیریم (برای خود ارزش قائل باشیم ، مهم ترین سرمایه انسان زمان است نباید به هدر رود)

4.اگر نیاز شدید به کار بود بهتر است کار ی را که یک شاپ کار با قیمت بالاتر گرفته و مازاد بر ظرفیتش است را با قیمت ارزان تر بگیریم تا مستقیم کار ارزان قیمت بگیریم (باعث شکستن قیمت ها می شود)

5.معمولا جهت دیر دادن نقشه ها پیمان کار جریمه نمی کند ، مبادا به خاطر به موقع دادن و تحویل کار اشتباه صورت گیرد.

6.حتما مدل و نقشه ها چک شود سپس نقشه ها ارسال شود.

7.در هنگام قیمت دادن در صورت نیاز با اعضای سایت مشورت شود بد نیست.

.

.

.

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

چیزی که بنظر من میرسه که رضا جان هم مختصر اشاره ای بهش کردن ، اگه واقعاً شاپ رو برای امرار معاش و شغل حرفه ای خودت انتخاب کردی ، منتظر این نباش که یه پروژه تموم بشه بعد بری سراغ یکی دیگه !!! تو بازار ما زمانی یه پروژه تموم میشه که دور از جون چشم از دنیا ببندی !!! حتماً پروژه ی مجتمع تجاری گل مریم رو میشناسید ! محل زندان قصر قدیم ، متعلق به نیروی محترم انتظامی ! نقشه ی شاپ پروژه با ما بود ، دیگه کار به اتمام رسیده و دارن تو مغازه هاش جنس میچینن باز زنگ میزنن میگن یه گزارش از پیچ و مهره به مابدین !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! باورتون نمیشه از پروژه های سال 88 هنوز بمن زنگ میزنن و اسپلایس ستون به ستون میخوان !!!!!!!!!!!!! پس همزمان میشه چنتا کار رو پیش برد شاید با 3-4 روز تاخیر در هر کدومشون ! به قول آقا رضا بابت 3-4 روز تاخیر اما کار بی عیب و نقص کسی به شما خرده نمیگیره ! در سوابقم 4 تا پروژه ی همزمان رو داشتم و با یکم وقت بیشتر میشه هندل کرد. اگر هم به صورت حرفه ای شاپ نمیکنید یا شغل دوم و سوم هستش که دیگه قضیه فرق میکنه ! بقیه ی فرمایشات آقا رضا هم کاملاً متینه و من هم موافقم مخصوصاً بند 3 ! به هرقیمتی کار نگیریم ( مگر در معذورات حرفه ای ، یعنی با شرکتی که سالها کار کردی نمیشه سر یکی دو تومن خیلی هم چونه زد )

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

از نظرات همه استفاده کردم.عالی بود.

اگر میشد حالت صنف درست میشد و از دوستان خبره عضو این صنف میبودن بهتر میشد از حقوق اعضا دفاع کرد.

یا یک تشکل دارای قواعد وقانون که حقوق کارفرما و اعضا توش دیده بشه.یکطرفه نباشه.

مثلا کسانیکه عضو باشد طبق یک روال کار بهشون تعلق بگیره.و اگر عضوی زیر قیمت کار کنه جریمه یا عضویتش معلق بشه.البته شاید خیلی رویایی باشه.ولی به نظر من تا حرف همه یکی نباشه کاری از پیش نمیره.به مرور هم میشه قوانینش رو اصلاح کرد.

خیلی موارد رو میتونم به این قضیه اضافه کنم.

مصیبتی که الان در محاسبات سازه هست همینه که برای جذب کار حاضرن هر کاری بکنن.

اول خودمون باید قدر خودمون رو بدونیم...

ببخشید من اینجا تازه کار هستم.فقط خواستم نظرمو بگم.نمیدونم عملی باشه یا نه...سپاسگزارم

پ.ن.: به نظر بنده حقیر بهتره در خصوص جزییات قیمت یا نحوه قیمت گذاری در فروم فعلا بحث نشه.به هر حال از صنف های مختلف در این فروم حضور دارن.پیشنهاد میکنم دوستان تازه کار مثل خودم بطور خصوصی سوالشون رو از دوستان باتجربه بپرسن.

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

دوستان سوالی که مدت زمان زیادی است برایم به وجود آمده که اگر صلاح میدانید در این تاپیک پاسخ بفرمایید:

اگر سازه ای دارای بلوک های مشابه یا با تغییرات جزیی باشد نحوه محاسبه هزینه چگونه است؟به اندازه یک بلوک؟

حتی ممکن است کارفرما از نقشه یک بلوک برای بلوکهای مشابه استفاده نماید...منظور اینکه امکان عملی برای پی بردن به تعداد واقعی بلوکها و در پی آن تصمیم در مورد اعلام هزینه کار وجود دارد؟

سپاس

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

امیرجان معمولا کل بلوک های تیپ رو اگه خیلی شبیه هم باشن و و فقط قدری تو اکس ستون ها تفاوت داشته باشن رو ،بصورت یکپارچه در نظر می گیرن و هزینه یک بلوک رو می دن آما با قیمت بالاتر مثلا اگر به عنوان مثال کیلویی 10 تومن باشه 20 تومن می دن ، بعضی وقتها که کارفرما فقط یک بلوک رو شاپ می کنه ، و از اون تو بقیه جا ها استفاده می کنه ، تو پروژه های مسکن مهر از این اتفاقا زیاد میفته ، یادمه تو پروژه مسکن مهر بود که نقشه ها دقیقا عین هم بودن تو دوتا شهر مختلف ، کارفرمای اولی نقشه ها رو شاپ کرده بود و داده بود کارخونه جهت ساخت ، کارفرمای دومی با نفوذی که تو اون کارخونه داشت نقشه های شاپ رو رایگان گرفت ، در کل تو پروژه های تیپ یک همچین وضعیتی بر قراره، بعضی وقتها هم که کل وزن سازه رو حساب می کنن با یک مبلغ پایین تر چو ن تناژش بالاتر هست و نسبتا تیپ هست که به نظرم اینجا شاپ کار حرفه ای نباشه متضررم میشه.

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

اینجا دو مورد وجود داره ، یکی اینکه بلوکهای شبیه به هم رو شما چطوری دلت میخواد قرارداد ببندی ، یکی هم اینکه شما کلاً در جریان نیستی که قراره از روی شاپ شما چند بار استفاده بشه و مربوط به چنتا سازه هستش !

همونطور که آقای زاهدی فرمودن ، من خودم پروژه های مسکن مهر رو 4-5 بلوک کار کردم که عکساش رو گذاشتم تو نمونه پروژه ها ! خوب من این موضوع رو میدونم که این شرکت تعاونی حتماً از نقشه های من خیلی جاهای دیگه استفاده خواهد کرد ، اما با عقل هم جور در نمیاد بگم این پروژه 1000 تن وزنش شده شما هم میخواید از روش 50 تا بزنید پس باید با من قراردادی معادل 50000 تن ببنیدید !!!! خوب معلومه که قبول نمیکنن در ضمن اینجور کارها نه زمان زیادی میبرن و نه اصولاً کارهای مشکلی هستن. اما در کل اینجا تصمیم با منه که چطوری قرارداد ببندم. اما در مورد دوم که مثلاً من و شما در جریان نیستیم ، این برمیگرده به اخلاق حرفه ای ، اگر با شرکتها و پیمانکاران معتبر و شاخص و مطرح کار کنید کمتر با این قبیل مشکلات مواجه میشید و یا اینکه کارهای خاض بگیرید ، چون کارهای خاص مشخص هستند و شما میتونید تو قراردادتون حتی ذکر هم بکنید که حق ساخت از روی این نقشه ها فقط برای یکبار هست و هرطوری که میخواید محکم کاری کنید و این همش بستگی به مهارت شما داره و اینکه خودتون رو چطور نشون بدید.

گاهی وقتا کارفرما حاضره بیشتر پول خرج کنه اما کارش رو بده به شما به جای اینکه بده به کسی که نمیشناستش ! برعکس این هم صادقه اما بنظرم شما همون 2-3 تا کارفرما پیدا کنی که همیشه باهاشون کار کنی و هم اونا هواتو داشته باشن و هم شما هوای اونا رو داشته باشی دیگه نیازی به این نداری که با هر قیمتی دنبال کار بگردی. اما یادت باشه این هم دلیل نمیشه که دیگه دنیال کارفرما یا شرکتهای جدید دیگه نباشی ، ممکنه بهتر از قبلی ها رو هم پیدا کنی.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

من پروژه 500 تنی را کار کردم که از آن سه بلوک ساخت شد. دو تا بلوکها عین هم بودند اما یکی از بلوکها تفاوت بسیار اندکی داشت. خوب طبیعتا من 500 تن سازه مدل کرده بودم. و فرقی برایم ندارد که چند بار ساخته می شود. یک بار هم کل نقشه ها را ادیت کردم. از مدل به نام بلوک دوم save as گرفتم. مجددا از مدل به نام بلوک سوم save as گرفتم اما این بلوک تفاوتهای جزیی داشت. تفاوتها را اعمال کردم و وزن کلیه نقشه هایی را که آپدیت شدند، بعنوان اضافه کاری به وزن 500 تن افزودم که فکر کنم در حدود 38 تن بود و کلا صورت وضعیت ر ا بر اساس 538 تن بستم.

رفتارهای بین من و کارفرمایم بر حسب اعتماد و تقابل دو طرفه است. کارفرمایی که از من شاپ دراوینگ کار حمایت می کند، بایستی مورد احترام من هم قرار گیرد.

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...