رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
izadpanah

مدلسازی پخ در نرم افزار تکلا

ارسال های توصیه شده

izadpanah    45

مدیرکل

معمولا برای پلیتهای تقویت تیرها لازمست که پلیت در محل تقاطع پلیتهای جان و بال تیر، پخ زده شود تا با گرده جوش اتصال تیر ورق یا r پروفیل برخورد نکند. برای این منظور کافیست از روشهای زیر استفاده شود:

1- اگر پلیت تقویت با استفاده از دستور تیر مدل شده باشد، الزاما بایستی توسط دستورهای کات، پخ گوشه ایجاد شود. من به شخصه مدلسازی پلیت تقویت با دستور تیر را توصیه نمی کنم.

2- اگر پلیت تقویت با دستور کانتور پلیت مدل شده باشد، کافیست روی نقطه کاری گوشه ای که می خواهیم پخ داشته باشد، دبل کلیک کنیم تا پنجره Chamfer Properties باز شود:

attachment.php?aid=212

سپس از کرکره ای type نوع پخ را انتخاب می کنیم:

attachment.php?aid=211

سپس جلوی x,y اندازه پخ مورد نیاز را وارد می کنیم و Modify می کنیم. پخ ایجاد می شود.

نکته:

در پنچره chamfer گزینه های dz1 و dz2 وجود دارد. با وارد کردن عدد در این قسمتها، می توان ضخامت پلیت را در آن نقطه کاری تغییر داد. و به این روش ضخامت متغیر خطی در پلیت ایجاد کرد. شکل زیر:

attachment.php?aid=213

chamfer2.JPG

chamfer1.JPG

chamfer3.JPG

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

مهندس کاشکی قبلش به اهمیت مد ل سازی پخ ها اشاره می فرمودید ،در عمل در هنگام مدل سازی از زدن پخ ها و جزئیات ریز مدل سازی پرهیز می شود اما شایان ذکر است که در کارخانه به دلیل اینکه قطعه زنی در سالن و قسمت اختصاص یافته به خود و در پاره ای از مواقع توسط پیمانکار اختصاص یافته به این کار صورت می پذیرد ، اگر پخ ها مثل پخ ورق های ستون هنگام اتصال به بیس پلیت ها زده نشود در مرحله قطعه زنی دیده نمی شود قطعه اسمبلی موقت می شود و حتی گاهی به پایه ستون نیز جوش می شود بعدا متوجه می شوند که جوش نفوذی بوده و باعث دوباره کاری می شود مخصوصا در پروژه های بزرگ حتما باید پخ ها یی که در کارخانه زده می شوند مدل شوند.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

رضا ما برای لغت پخ دو تا معادل داریم. یکی chamfer (البته این لغت در تکلا است و از نظر نگارشی هم نرم افزارهای نگارشی ایراد می گیرند) و معادل دوم آن Bevel است. آنچه از نوشته شما برداشت کردم، شما بیشتر روی بحث bevel توضیحاتی ارائه کردید که این موضوع قبلا در تاپیک دیگری مطرح شده است.

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

مهندس منظور من حالت کلی هستش نوع پخ خاصی مد نظرم نبود به عنوان مثال گفتم من بیشتر رو موضوع اهمیت مدل سازی جزئیات تاکید دارم حتما پخ ها چه chamfer و چه bevel می بایست مدل شوند.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

Chamfer که یقینا باید مدل شود. قطعاتی که پخ گوشه دارند، معمولا بصورت کامل در سالن قطعه زنی تولید می گردند. چونکه ریز هم هستند، با گیوتینهای با عرض نیم متر و یا حتی ماشین آلات برشکاری CNC در همان لحظه برشکاری و قطعه زنی، پخ آنها نیز زده می شود.

البته من در کارخانجات بزرگ دقت نکرده ام که پخ زنی مربوط به جوشهای نفوذی با چه دستگاهی انجام می شود. آیا با دستگاههای اتوماتیک است؟ من نمی دانم. اما در کارگاههای کوچک با هوابرش ریلی که نازل آن بصورت مورب تنظیم شده است، پخ زنی انجام می شود. بر همین اساس امکان پخ زنی در زمان مونتاژ در این کارگاههای کوچک وجود دارد.

پس به نظر من مدلسازی کردن و یا نکردن این پخ که مرتبط با جوش شیاری است، کاملا در ارتباط مستقیم با توانمندیها و رویه های کارخانجات است. اما مطمئن باشید اگر این پخ هم مدل نشود، در زمان تولید و مونتاژ توسط کارگران مونتاژ انجام خواهد شد. البته چه بهتر ما مدلمان را بدون ایراد به کارگاه تحویل دهیم تا جای هیچگونه حرف و حدیثی باقی نماند.

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

مهندس پخ مربوط به جوش نفوذی رو هم با هوابرش می زنن اگه تو مدل پخ شده باشه تو قطعه زنی هنگامی که داره ورق رو می بره سر نازل با زاویه می گیره بعد برش پخش می خوره دیگه نیاز به بررسی و دوباره کاری نداره، مهندس من این مشکلو از نزدیک تو کارخونه دیدم من تو یه پروژه استیفنرها جوش نفوذی می شدن علامتشو تیمم نذاشته بودن پخم نزده بودن وقتی برای بررسی و دیدن پیشرفت کار به کارخانه رفتم دیدم عملا استیفنرها یک بار بدون پخ 45 ورق ها زده شده اند بعد بررسی جدا شده اند و دوباره بعد اعمال پخ زده شده اندالبته جا های دیگه هم این موضوع رو دیدم در اخربه این نتیجه رسیدم اگه پخم نزدم حتما تو نقشه سینگل یه دیتیلی بزارم.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

یعنی آنقدر مونتاژ کار باید مبتدی باشه که بدون توجه به دیتیل جوش بیاد پلیتها رو بهم بچسبونه؟

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

اصلا یه وضعیه بود مهندس من که خودم جا خوردم ازش یک سری عکس گرفتم یادگاری داشته باشم واقعا برای خود منم جای سوال بودش که چرا این اتفاق افتاده حتی موضوع رو هم پیگیری کردم با مدیر تولید تا کسی که اسمبلی می زد صحبت کردم با توجه به اینکه از طرف پیمانکار تو فشار زمانی بودند زده بودند رفته بود وقتی علتو جویا می شدم می گفتن تو نقشه نیست تا حدودی راست می گفتند اما من یک نتیجه خوبی گرفتم که حتما این موضوع تو روال کارم باشم و جزو واجبات باشه نه مستحبات :)

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

رضا مگه سیمبل جوش نبود؟

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

سیمبل جوش در چند نقشه اولیه به صورت تاپیکال اومده بود که از شانس نقشه هایی رو که سیمبول نداشت رو استفاده کرده بودند از طرفی تو سینگل استیفنرم که قاعدتا علامت جوش نمی زارن کلا طرف در نظر نگرفته بود برای اینکه دو باره این مشکل پیش نیاد تو همه ی سینگل های استیفنر ستون هام دیتایل اتصال قرار دادم به خیر خوشی تموم شد :)

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

با توجه به همین بی دقتی ها و استادکاریهاست که بهتره جزیی ترین موارد هم مدل بشه. اما کجایند کارفرمایانی که قدر این ظریف کاریها را بدانند؟؟؟!!!

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

مهندس داغ دل مارو تازه کردین ،واقعا برام خیلی جالب با توجه به مشکلاتی که تو نقشه های شاپ پیش میاد و هزینه هایی که رو دست کارفرما میزاره نمیدونم چرا بعضی هاشون هنوز دنبال کار ارزونن در صورتی که هر چی تو شاپ بیشتر هزینه کنند سرعت و دقت کارشون خیلی بالاتر میره حتی میشه مدیریت پروژه زمان بندی ساخت ارسال و بقیه را نیز تهیه و ارسال کرد این نکته حائز اهمیت که اصلا چرا نقشه شاپ تهیه میشه!اگه کارفرمایان به این موضوع پی ببرند شاید فرجی بشه، مهندس ما متاسفانه تو شاپ در کشورمون سیستماتیک عمل نمی کنیم همیشه 10 الی 15 سال عقبیم تو کشور امارات با اینکه یک کشور عربی هستش وضعیت کار خیلی بهتره مخصوصا تو بحث offshore که چند تا شرکت بزرگ تو زمینه شاپ داره اما اگه قدری ریز بین باشیم علت این تفاوت ها را جویا خواهیم شد! تازه من دارم خودمون رو با یک کشور در خاورمیانه مقایسه می کنم می گم کمبود داریم وای به حال کشورهای پیشرفته صنعتی!در ادامه نحوه کار درکشور های خارجی رو شرح میدم اما احساس می کنم نیاز به یک تاپیک جدید داشته باشه...

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

جهت ادامه بررسی مبحث داغ دل به تاپیک چگونه در شاپ سیستماتیک عمل کنیم مراجعه کنید منتظر نقطه نظرات و پیشنهاداتتون هستیم.

لینک ارسال

محمد    13

اعضا عادی

مهندس جان اگه یادتون باشه در یکی از تاپیک ها بحث سر این بود که " ما دنبال کسی هستیم تقصیرو بندازیم گردن اون "

اون سرپرست کارگاه برای در رفتن از جوش نفوذی باید بنداز گردن دیگری.

چون موقع قیمت دادن میگن ما کارو با فلان قیمت جمع میکنیم. اینقدر شنیدم که میگن استیفنر داخل ستون باکس " خال جوش میشه بجای جوش "

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

مهندس محمد با تشکر از نقطه نظرتون حق کاملا با شماست همه دنبال این هستن که از زیر مسئولیت شانه خالی کنند و خراب کاری گردن دیگری بندازن و چون کسی که نقشه هارو تهیه وارسال کرده حضور فیزیکی چه در ساخت و همچنین در نصب نداره بهترین گزینه است که خراب کاری هارو گردن اون بندازن به همین خاطر من بشخصه در کارخانه ماهی یک الی دو بار حضور فیزیکی دارم بعلاوه اینکه موقع نصب هم یک نفر را می فرستم تا مراحل را بررسی کنن وتاییدیه نصب بگیرن و تمام جزئیات رو که مربوط به پخ ها جوش ها می شود قرار می دهم تا مشکلی پیش نیاد.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

دوستان من هم دلی پر خون دارم. فکر می کنم بهتره مباحث اینچنینی را در همان تاپیکی که رضا ایجاد کرده، دنبال کنیم.

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...