رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
aramiss

چگونه می توان عدم ایجاد پیچ را در کل اتصالات تشخیص داد و بهترین راه حل چیست

ارسال های توصیه شده

aramiss    28

مدیران تالار

در مورد ورق چینی در هنگام مدل سازی نکته ایی به نظرم رسید که لازم دیدم برای دوستان بازگو کنم .

اگر سازه ایی دارید که تیرهای آن به بال ستون پیچ می شود و یا در کل اتصالاتی دارید که به وجوه ستون پیچ می گردد

و بنا دارید در مدل سازی خود ورق چینی ستونها را انجام دهید سعی نمایید اول ورق چینی را انجام دهید سپس اتصالات تیرها را مدل کنید

علت این است که اگر شما اتصالات تیر به ستون را مدل کنید و سپس به انجام ورق چینی به وسیله دستور split بپردازید اگر وجوه ستون جز قطعات main part و یا قطعات secondary part تولید پیچ باشد از انتخاب خارج خواهد شد و لذا سوراخها و پیچ ها در وجوه ستون از بین خواهد رفت

یک سوال اگر بنا به هر دلیلی قطعه main part , secondary part در ایجاد بولت تغییر کرد حالا چه از طریق ورق چینی و یا ... چگونه می توان این عدم ایجاد پیچ را در کل اتصالات تشخیص داد و برای رفع آن چه باید کرد؟

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

فکر کنم با رپورت گرفتن از تعداد سوراخ ها و تطابق با تعداد پیچ ها بشه تا حدودی به این مشکل پی برد...

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

با سپاس که پاسخگو بودید اما جواب مورد نظر ما این نیست

دوستان دیگه راه حلی ندارند پیشنهاد کنند؟؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

اینکه در اثر تغییر Main Part به هر دلیلی، امکان بهم ریخت بولتها وجود داشته باشد، امری بدیهی است. از طرفی عدم نفوذ بولتها در پلیتها نیز ممکن است مشکلات اساسی را همراه داشته باشد. من اسم این مشکلات را فاجعه می گذارم. 3 4 سال پیش، نصابی برای برای اصلاح سوراخکاریهای پایپ رکی در همین حوالی تهران، برای هر سوراخ نیم نفر ساعت کلیم کرد و با احتساب قیمتهای آن زمان، هر اصلاح سوراخی تقریبا 7000 تومان هزینه داشت.

پس توجه به این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است. خصوصا زمانهایی که سه تا پلیت به هم پیچ می شوند، ممکن است نفوذ پیچ در پلیت وسطی انجام نشود. اما طول پیچ و کلیاتی که از پیچ دیده می شود، به ظاهر صحیح احساس شود.

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

مهندس نکته بسیار مهمی است

وقتی سازه مدل شد امکان دارد در اتصالاتمان عدم نفوذ بولتها در پلیتها وجود داشته باشد و ما از ان بی خبر باشیم و وقتی سازه در مرحله نصب قرار بگیرد ان موقع است که این مشکل نمود پیدا خواهد کرد آنجاست که اعتراض ها از طرف کارفرما یتان شروع خواهد شد و اگر تتمه ایی از پول شما مانده باشد باید قید آنرا به کل زد

این را هم در نظر بگیرید چک کردن تک تک اتصالات و بررسی آن بسیار زمانبر خواهد بود

و اینجاست که اهمیت این موضوع مشخص می گردد که چگونه در کوتاه ترین زمان این نقیصه را کشف و نسبت به رفع آن اقدام نماییم

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

یکی از سریعترین راههای ممکن برای بررسی نفوذ بولتها، استفاده از قابلیت Check Clash است که این موضوع در تاپیکهای قبلی به آن پرداخته شده است. اما معمولا چک کلاش بولتها با اشکالات عدیده ای همراه است. در چک کلاش فواصل بولتها نیز بررسی می گردد که برای جلوگیری از گزارشهای اضافی، بایستی تنظیمات آن در قسمت tools-option اصلاح شود. اما باره و بارها اتفاق افتاده است که تکلا، کلاشهایی را گزارش کرده که میزان تو رفتگی قطعات با چشم مسلح دیده نمی شود.

بصورت چشمی نیز می توان عدم نفوذ بولتها را دید. بولتهایی که نفوذ کامل نداشته اند یا به درستی اجرا نشده اند، طول زیادی دارند و حتی با چشم نیز دیده می شود که بیرون زدگی آنها از مهره بیش از حد است. برای رفه این مشکل، روی بولت رایت کلیک کرده و با استفاده از قابلیت bolt part مجددا المانهایی را که بایستی بهم متصل شوند، انتخاب می کنیم.

اما به نظر من دقیق ترین روش برای اطمینان از صحت مدلسازی و نفوذ کامل پیجها، نامبرینگ خوب است. وقتی المانهایی که قرار است سوراخ شوند، به نحوه مشخصی نامبرینگ گردند، در زمان ادیت نقشه، عدم نفوذ بولتها روی سینگل پارت آنها و حتی اسمبلی ها رویت می گردد. در این زمان نیز اگر با المانی برخورد کردیم که سوراخ نداشت، به مدل بازگشته و قطعه را چک می کنیم.

آخرین سیستم کنترلی نقشه های شاپ، زمان ویرایش نقشه هاست. نقشه هایی که به خوبی ادیت شده باشند و زمان لازم برای ویرایش آنها صرف شده باشد، یقینا در رویه تولید . نصب، تاثیرگذار خواهند بود.

لینک ارسال

janjani    7

مدیران تالار

اگر قطعه بولتی که ازش عبور کرده باشه رو نشناسه معمولا این اتفاق می افته و دلیل ان هم با select کردنه اشتباهه یا اینکه گروه پیچی move or copy شده که در درایینگ به جای سوراخ علامت + را نشان میدهد و به نظر من ظاهر خوبی برای یه شاپ کاره حرفه ای نداره

• Like 1

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

البته مهندس جان من فکر می کنم نشانگر + در نقشه ها برای نمایش سوراخ، به سیمبل بولت انتخابی در قسمت نظیمات بولت نیز مرتبط می گردد. اما مشکلی که اکثر تازه کارها با آن مواجه هستند در این است که بعضا به جای آنکه بولت مثل 2x3 ردیفه را به جای اینکه با دوبار اجرای دستور بولت 1x3 ایجاد کنند، به یکباره ایجاد می کنند. مثلا اتصال دستکی را در نظر بگیرید که روی بال آن یک پلیت با عرض هم اندازه عرض بال و در زیر بال دو پلیت تقریبا با عرض کمی کمتر از نیم عرض بال قرار می گیرد. در دیتیل نقشه سازه معمولا ولتهای این مجموعه را بصورت 2xn نمایش می دهند. اما برای مدلسازی حتما دو بار باید از دستور ایجاد بولت 1xn استفاده کرد. در این حالت اشتباه، سوراخی با نشانه + خارج از یکی از پلیتهای زیر بال ایجاد می گردد. اما متاسفانه برای پلیت دوم، سوراخی لحاظ نمی گردد.

لینک ارسال

janjani    7

مدیران تالار

این یه امر بدیهیه...

شما 4 پلیت رو select کردید اما دو پلیت به عرض نیم بال در کل پیچهای گروه پیچی به استفاده درنیامده اند و یک ردیف در یک پلیت و ردیف دیگر در پلیت دیگر میباشد و این یک تناقض ایجاد میکند. من حتما باید از 1*n استفاده کنم...

لینک ارسال

محمد    13

اعضا عادی

میشه در این مورد توضیحات بیشتر بدهید. اگر با مثال باشه ممنون میشم .

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

محمد من نمی دانم شما کدام قسمت را متوجه نمی شوید. اگر منظور پلیتها و بولتهایی است که من توضیح دادم، شکل پیوست موضوع را روشن می کند.

etesale derakhti.GIF

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...