رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
izadpanah

مدلسازی سوله های صنعتی در تکلا

ارسال های توصیه شده

pirooz    3

اعضا عادی

ممنون از پاسخ دوستان .

فقط يه چيز ديگه :

تو تصويري كه تو پست قبل گزاشتم تو مورد 1 دو تا ورق رفتن تو هم !اين اتفاق اصلا نبايد بيوفته ديگه ؟بايد بيرون بياد و مثل مورد 2 بشه ؟

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

RoOozbeh    10

اعضا عادی

روزبه جان یک بار دستور fit to work area را اجرا کن و ببین نقشه کد کجای مدل قرار گرفته است.با move و rotate به محل مناسب منتقلش کن

پیروز جان طول ورق در بازار حداکثر 6 متر است. در نتیجه باید از دوتکه ورق استفاده شود

سلام

امیر جان اصلا فاید کد رو نیمیتونه باز کنه ارور Opening میده ...شما فایل کد اصلاح شده رو سیو دارید میتونید برای من بفرستید

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

در پاسخ به سوال اقای روزبه مبنی بر error در هنگام ایمپورت کردن حتما سعی کنید فایل cad رو با ورژن پایینتر از ۲۰۰۰ و علی الخصوص با فرمت dxf به نرم افزار تکلا و یا هر نرم افزار دیگری ایمپورت کنید.

در پاسخ به امیر که چرا ورق جان رو یکتیه رسم نکریم و پاسخ امیر خان خواستم که این مطلب اضافه شود که حتما بعد از پایان مدلینگ بال و جان ستون ها به نحوه محاسبه ورق و چیدمان و سفارش آن بر اساس ورق های موجود در بازار اهن ایران به طور کامل اشاره خواهد شد در ضمن سعی میکنم تا اشاره کاملی هم به نحوه طراحی اکثر سوله سازها به لحاظ رساندن پرت ورق به حداقل ان اشارهای بشود.

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

حال به ترسیم تیر کنسول آبچکان میپردازیم.سطح رویه تیر کنسول مربوطه بایستی حتما در امتداد سطح رویه شیب سوله باشد .پس میتوانیم با ترسیم خط کمکی که راستای آن دقیقا در امتداد راستای مورد نظر میباشد به این امر دست یافت.

قبل از همه این موارد اول از همه سعی کنید تا فلنچ تیر آب چکان رو رسم کنید.(شکل)

consol1.png

با استفاده از beam properties یه عدد تیر اهن نمره ۱۴ را انتخاب کنید و در امتداد خط کمکی کشیده شده و در موقعیت مناسب قرار دهید. نکته حایز اهمیت این است که حتما تمام قطعات تیر کنسول (خود تیر آهن ، فلنچ و لچک مربوطه )را با یک کلاس رنگ ترسیم کنید.

فیلم ترسیم تیراهن ابچکان

برای رسم لچکی تیر اب چکان میتوانید مانند شکل زیر ابتدا یک دایره به شعاع ۱۰۰ به مرکز a بکشید و سپس با دستور contour plate به ایجاد لچکی در نقاط تلاقی شده b،c بپردازیم.(شکل زیر)

consol3.png

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

با اطلاعاتی که برای رسم ستون ها بدست اوردیم میتونیم جان و بال رفتر رو هم تکمیل کنیم. فقط نکته حایز اهمیت :

۱- حتما ستون با اجزا مربوطه (جان،بال،استیفنر و بیس پلیت و فلنج سرستون ) را با یک کلاس رنگ ترسیم کنید(مشابه برای رفتر و آب چکان ها)

۲- در رسم بال ستون و رفتر حتما از creat beam استفاده کنید.

۳- در رسم جان ستون و رفتر حدال مقدور از creat beam استفاده کنید. در مدل مذکور برای رسم جان ستون و سرستون از contourplate به خاطر سرعت بیشتر استفاده شده است .برای رسم جان رفتر بازهم حدال مقدور از creat beam استفاده شود. در مدل فوق بازهم در قسمت ماهیچه ای رفتر(تفنگی) از contourplate و قسمت دوم دنباله جان رو با دستور creat beam رسم کرده ایم.

half_frame_2D.png

half_frame_3D.png

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

جناب مهندس فتوحی:

یادآوری می کنیم که دومین اصلی سایت shopdrawings.ir است. خواهمند است در عکسها از این آدرس دومین استفاده نمایید.

لینک ارسال

RoOozbeh    10

اعضا عادی

در پاسخ به سوال اقای روزبه مبنی بر error در هنگام ایمپورت کردن حتما سعی کنید فایل cad رو با ورژن پایینتر از ۲۰۰۰ و علی الخصوص با فرمت dxf به نرم افزار تکلا و یا هر نرم افزار دیگری ایمپورت کنید.

در پاسخ به امیر که چرا ورق جان رو یکتیه رسم نکریم و پاسخ امیر خان خواستم که این مطلب اضافه شود که حتما بعد از پایان مدلینگ بال و جان ستون ها به نحوه محاسبه ورق و چیدمان و سفارش آن بر اساس ورق های موجود در بازار اهن ایران به طور کامل اشاره خواهد شد در ضمن سعی میکنم تا اشاره کاملی هم به نحوه طراحی اکثر سوله سازها به لحاظ رساندن پرت ورق به حداقل ان اشارهای بشود.

متشکر از نکته ظریفتون :idea:

با 2000 سیو کردم درست شد ..در حال حاضر دارم آبچکان رو مدل میکنم

سلام

مهندس فتوحی END PLATE آبچکان فک کنم مشخصاتش اشتیاهه...

طبق دیتیل در تقشه یاید PL300*250*15 باشه ولی شما 200 گذاشتین

یا اینکه من اشتباه میکنم؟؟

یه سوال دیگه هم داشتم ..در قسمت لچکی آبچکان قسمتی از مثلث لچکی به اندازه 28 تا عقب روی کرده .. این قسمت نشاندهنده چیست ؟

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

در پاسخ به اقای روزبه همانطور که متوجه شدید ابعاد نوشته شده در زیر فلنچ با ابعاد داده شده در روی شکل نمیخونند.

یعنی عرض فلنچ در نقشه ۲۰۰ میل ذکر شده در حالیکه اندازه عرض مارک شده در زیر نقشه فلنچ ۲۵۰ میباشد.

نقشه فوق عینا از یه دفتر مهندسی برای یک کارگاه ساخت فرستاده شده است. به علت اینکه اکثر اجزا مختلف نقشه های سوله رو برای دهانه های مختلف از روی همدیگه کپی و پیست میشه ،امکان بروز اشتباه وجود دارد.لذا دقت نظر در نقشه ها و هماهنگی با مشاور ، قبل از ساخت لازم میباشد.

دوم رسم لچکی که با توجه به تجربه کارگاهی و همچنین تسریع در رسم طول و عرض لچکی رو برخلاف ابعاد داده شده ۱۰۰x۱۰۰ در نظر گرفته شد.

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

رسم پیچ و مهره فلنچ سرستون - سوراخکاری صفحه ستون

با مدل کردن پیچ و مهره فلنچ سرستون امکان رسم دقیق تر مکان لچکی های سر ستون و رفتر در محل اتصالشان با فلنچ میسر میگردد.

تنظیمات دستور bolt را برای فلنج سرستون و بیس پلیت مطابق شکل زیر انجام دهید.

bolt.png

base_hole.png

فیلم ترسیم پیچ و مهره فلنچ سرستون

فیلم ترسیم سوراخ بیس پلیت

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

رسم لچک ها:

پس از رسم بولت ها امکان رسم سریعتری از لچکی های در موقعیت خودشان در سرستون بدست خواهد امد.برای رسم لچکی ها از دستور contour plate استقاده میکنیم. برای رسم لچکی با کمک دستور فوق نیاز هست تا با ایجاد نمای دید جدیدی (نما از بالا) امکان استفاده از دستور contourplate میسرگردد. مراحل رو به ترتیب زیر طی میکنیم:

۱-ابتدا به نما از روبروی قاب رفته(قرار گرفتن در گرید ۱)

۲-رسم خط کمکی که امتداد ان دقیقا از بین دو بولت بگذرد.(محل استقرار لچکی) شکل ۱

line.png

۳-حال به view

view_properties.png

۴-با استفاده از دستور view

new_view.png

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

رسم لچکی ۲:

حال در نمای ایجاد شده جدید ،مراحل رو مطابق شکل زیر پی بگیرید:

۱-میتوان با استفاده از یک دایره کمکی سه راس لچکی رو تعیین کرد.

۲- دستور contourplate رو فرا بخوانید و تنظیمات آن رو مطابق شکل زیر انجام بدهید و شکل مربوطه را ترسیم کنید.

۳-گیره نقطه a را انتخاب کرده و پخ انرا مطابق شکل انجام دهید.

۴- workplane رو در نما ی موجود setکنید. سپس از لچکی ایجاد شده با کمک دستور copy special

lachaki.png

5- دوباره به نما از روبرو قاب سوله (grid view 1) رفته و با الگویی که در فیلم زیر نمایش داده شده است اقدام به کپی لچکی ها بکنید.

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

رسم استرات:

برای رسم قوطی استرات روی ستون ها ، ابتدا بایستی با استفاده از رسم یک خط کمکی ( شکل زیر) ، نقطه اکس قوطی که به عنوان محل دقیق استقرار قوطی میباشد رو ،معیین میکنیم.

strut.png

حال جهت رسم قوطی بهتر انست که به نمای کناری قرار بگیرید (یکی از محورهای A یا D ) و مانند شکل زیر دستورات رو انجام دهیم.

strut2.png

۱-حتما دستور workplane را اجرا کرده و در نمای گرید موجود کلیک کنید تا مجورهای مختصاتی xو y جدیدی (صفحه کاری جدید )در نما ایجاد گردد.

۲ـ یا انتخاب creat beam و انجام تنظیمات مطابق شکل بالا اقدام به رسم قوطی استرات و در نهایت فلنچ مربوطه کنید.

در صورت خواست طراح اقدام به رسم لچکی ها بکنید.

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

رسم لچکی های دور قوطی استرات

الف )برای رسم لچکی دور قوطی ابتدا یکی از لچکی ها دراز نمای مناسب میکشیم (نما از پشت ستون) شکل ۱

lachaki2.png

ب) سپس به نما از جلو روبرو یرید و اول از همه workplane رو در نما set کنید ،

ج )دوباره به نما از پشت ستون بروید با انتخاب تنها لچکی کشیده شده و استفاده از دستور copy special

lachaki3.png

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

سلام مهندس فتوحی عزیز خسته نباشید

مهندس جان در مواردی که فقط نقشه کاغذی سوله رو داشته باشیم در چنین مواردی روند ترسیم سوله به چه شکل خواهد بود؟ اگه لطف کنید توضیح مختصری بدهید خیلی سپاسگذارم از شما

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

دوستان میتونن در مورد مدلینگ رفتر هایی که به شکل قوس میباشند توضیحاتی بدن مخصوصا شکل زیر :

attachment.php?aid=665

rafter.jpg.1223f5d5a7c2b2d8f2714e6252d72573.jpg

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

در پاسخ به سوال مهندس مهدوی:

اگر هارکپی نقشه را داشتیم ( در اکثر مواقع برای سوله ها اینچنین است) دو راه حل وجود دارد:

1- خودمان قسمتهای لازم را در اتوکد ترسیم کنیم

2- مدلسازی را با اطلاعات درج شده در نقشه هاردکپی دنبال کنیم.

لازم به ذکر است که در اکثر موارد، اطلاعات درج شده در نقشه ناقص است و مجبوریم یا با محاسبات ریاضیاتی اندازه های لازم را استخراج کنیم و یا اینکه با ترسیم یک به یک اندازه ها را بدست آوریم.

در چنین مواقعی من، حداقل رفترها و ستونها را با توجه به نقشه هاردکپی در اتوکد ترسیم می کنم و سپس مدلسازی را آغاز می کنم.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

مهندس اصلانی:

معمولا رفترهای قوسی، شکل هندسی مشخص دارند و یا اینکه از ترکیب چند شکل هندسی مشخص ایجاد شده اند. در چنین مواقعی، هر پارت رفتر را می توان با توجه به شکل هندسی آنها مدلسازی نمود و نهایتا محلهای ارتباط بین دو شکل هندسی را از طریق جوش بهم متصل نمود. هر چند که یک تکه بودن چنین پلیتهایی از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و با پرت بیش از حد ورق روبرو خواهیم شد، اما اگر بخواهیم آنها را بصورت یک تکه مدلسازی کنیم، راه حل ساده زیر به نظر من مناسب است: مدلسازی پلیت با ابعاد مستطیل شکل به نحوی که کل سطح را در برگیرد. سپس وارد کردن نقشه اتوکدی رفتر و کات کردن قسمتهای اضافی با دستور کات پلی گون.

توجه شود که:

1- هر چه نقاط کات بیشتری انتخاب شود، قوس ایجاد شده به منحنی نزدیک تر است.

2- در این حالت، حتما بایستی در زمان ادیت نقشه ها، اندازه گذاریها پاک شود و شعاع انحنا یا اندازه های لازم بصورت دستی وارد شود.

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

با تشکر از مهندس ایزدپناه امااستفاده از دستور کات پلیگون هم وقتگیر است و هم در انتها شما قوس نخواهید داشت و شکلی نزدیک به قوس که بستگی به تعداد نقاط شما دارد.

راه بسیار ساده تری وجود دارد که هم دقیق است و هم سریع.

ابتدا بالها را مدل کنید ( مدل کردن بالها با هر نوع قوسی کار ساده ایست و از توضیح آن خودداری میکنم )

سپس با دستور کانتور پلیت جان را بگونه ای رسم کنید که نقاط انتخابی شما میانه ی ضخامت بال باشد ( یعنی ورق شما در بال اورلپ شود ) توجه کنید هر نقطه ای از جان باید درون بال باشد و بعد با دستور Cut with another part لبه های اضافه ی جان را از بال در می آوریم و بسیار سریع و دقیق میباشد.

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

ایده بسیار عالی بود . فقط برای اجراش هم میشه بگین چطور میشه بریدش حتما باید CNC باشه یا اینکه روش دیگه ؟

لینک ارسال

hamidfm    0

اعضا عادی

سلام خدمت مهندسان عزیز و تشکر بابت آموزش بی نظیرتون

من متاسفانه هر کاری کردم فایل کد باز نمیشه

میگه پسورد اشتباهه

ممنون میشم راهنماییم کنید

دست شما درد نکنه

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

خوب بسته به نوع پروژه ای که شما انجام میدید و بسته به نوع تجهیزات کارخونه بهترین و دقیقترین روش همون CNC هست در غیر این صورت از هوا برش هم میتوان استفاده کرد.

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

اگه نخواهیم از CNC استفاده کنیم یعنی باید یک نقشه با مقیاس یک به یک داشته باشیم یا راه دیگه ای هست ؟

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...