رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
izadpanah

مدلسازی سوله های صنعتی در تکلا

ارسال های توصیه شده

alireza    12

نوشتاری

1سوال میشه بال قسمت مورب ستون رو با کانتورپلیت کشید؟

برای ترسیم بال ستون ها حتما از دستور creat beam استفاده کنید. البته از دستور creat column هم میشه استفاده کرد ولی ترجیجا از این دستور به خاطر محدودیتی که بعدا به ان اشاره خواهم کرد ،استفاده نکنید.

در کل اولویت برای ساخت اجزا رو با دستور beam قرار بدید که از جامعیت گسترده تر و محدودیت کمتری نسبت به بقیه دستورات برخوردار است.

فیلم اموزشی جهت نحوه ترسیم باله ستون در دو فایل مجزا

پارت اول

پارت دوم

• Like 1

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

محمد    13

اعضا عادی

رادمهر جان این عکسی که گذاشتی پیغام خطا میده. اگرچه توضیح علیرضا هم کافی و جامع بود.

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

ممنون گفتین مهندس جان -- توضیح مهندس خیلی راحت تر هستش -- من خیلی کلی گفتم -- ولی محتوا یکی است

2x466p1djstsya9y8qxx.jpg

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

بال قسمت بالای سولر باید 1تیکه ترسیم شوند یا اینکه جدا باشند.؟

13562622531.jpg

سلام مهندس علیرضا خسته نباشی.

اندازه پلیت P6 چند است؟ زیرش نوشته P300*250*15 ولی در شکل ابعادش 200*300 هستش؟

13562639431.jpg

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

محمد جان در ارتباط با سوال اولتون---حتما باید این دو قسمت از هم جدا باشه -- حتما باید جدا باشه - ساختار اتصال فلنچی حکم میده باید جدا باشه این 2 بال از هم

rtx3gneecnjzkopurt.jpg

قصعه قرمز (ستون) کملا جدا هستش از قطعه زرد (تیر یا رفتر )

یعنی اول ستون با End Plate خودش رو با چرثقیل اجرا میکنن و بعدا تیر رو نصب میکنن -- نمیدونم منظورم رسوندم یا نه؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

دوستان گرامی

خواهشمندم علیرضا خان را در نوشتن مطالب یاری فرمایید. همچنین گام به گام با ایشان پیش بروید تا با مشکلی که در تاپیک دیگر مدلسازی سازه های فولادی ایجاد شد، مواجه نشویم.

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

رادمهر خسته نباشی قسمت اول مشکلم حل شد اما سوال دومم هنوز جوابشو نگرفتم ابعاد پلیت بالاخره چند هستش؟

مهندس علیرضا من تا قسمتی از سوله رو مدل کردم اما چند تا سوال واسم پیش اومد قبل از لینکه سوالامو بپرسم بگم که برای کشیدن استیفنر های رفتر ابتدا 1یک VIEW جدید با استفاده از سه نقطه کشیدم این سه نقطه رو دقیاق روی سر ستون قرار دادم در نتیجه VIEW مناسب تولید شد این نکته رو نوشتم شاید دوستان هم راحتر مدل کنند البته من با ورزن 16 کار میکنم.

1.سوال اولم در مورد ابعاد پلیتی بود که در قسمت قبلی پرسیدم

2.سوال دومم اینکه که چرا بعضی از خطوط ایمپورت شده از کد با ابعاد جزییات یکی نیست شاید این فقط مشکل من باشه! مثلا خطوط استیفنرهای سر ستون ایمپورت شده دارای ابهاد 808 است اما در جزییات فایل کد ابعاد این استیفنر 800 است یعنی 8 میلیمتر اختلاف الته فقط سه تا از خطوط این مشکل رو دارند

3. IPE140 که در دو سر سوله هستند 30ساتیمتر مورب هستن من این فاصله رو با CUT LINE ایجاد کردم آیا روشم درست بده؟

13562809221.jpg

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

سلام محمد جان شما هم خسته نباشی -- والا من اصلا توجه نکرده بودم - میگم خود مهندس فتوحی تعیین کنند که همگی یک مدل واحد و یک دست رو مدل کنیم

نه محمد جان واسه من هم هینطوره - دقیقا همین مورد رو من بهش برخورد کردم -- به احتمال خیلی زیاد بد رسم شده توی اتوکد - من گفتم مهم مدل کردن هستش و فهمیدن اصل ماجرا - دیگه زیاد توجه نکردم به این قضیه.

ااا رفتی جلو مهندس - پس منم مدل کنم اونا رو.

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

با سلام خدمت همه دوستان - مخصوصا مهندس فتوحی -- مهندس جان من چهند تا سوال برام پیش اومدش -- اونم در شکل معلوم هستش -- در واقع وقتی اعضا رو سر هم میکنم میبینم که میزان برشی که طراح گفته مناسب نیستش - و حتی سخت کننده زیرین هم چفت نمیشه --اصلا آیا این نوع چینش ورق ها که ملاحظه میفرماسیید درست هستش؟ - مخصوصا انصال این تیر یک متری به بال ستون

15kdwg5bo0gcqrl04nw_thumb.jpg

در باره عرض ورق فکر میکنم برابر بال ستون باید باشه محمد جان نه؟

من سوالم رو دوباره تو همین جا مینویسم -- آیا باید سخت کننده ها از کانتور پلیت باشند؟

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

امروز میخوابم تا به ترسیم بیس پلیت و فلنچ سرستون (end plate) و نیز رسم استیفنرهای داخل ستون را به کمک شما انجام بدیم.

الف )ابتدا رسم بیس پلیت.

۱- برای رسم بیس پلیت میتوان هم از نمای روبروی سوله(گرید۱) و یا هم از نمای جانبی آن (گرید a یا d ) کمک گرفت که در ابنجا نما از روبرو رو به عنوان کمک برای ترسیم انتخواب میکنیم.

۲-در وهله اول صفحه کاری رو در این نما (کرید۱) تنظیم کنید.

۳- از دستور بیم کمک بگیرید و مقادیر را مانند شکل زیر تنطیم کنید.(نکته ۱: در تنظیم ابعاد پروفایل با توجه به اینکه از نمای روبرو داریم استفاده میکنیم یعنی نمایی که طول ۴۰ سانتی بیس رو بایستی بکشیم ، لذا بایسته این است که مقدار پروفیل به صورت PL8*300 وارد شود. نکته ۲: سعی کنید تا انجا که امکان دارد حتما یک اسم معین رو در قسمت NAME وارد کنید. علت جلوتر گفته خواهد شد. نکته ۳: حتما سعی کنید تمام قطعاتی رو که بعدا در کارگاه ساخت تبدیل به یک مجموعه مونتاژی معینی میشوند (مثلا ستون ، رفتر،قوطی استرات و آبچکان و ...)را در مدلینگ تکلا با یک کلاس رنگ مشخص کنید.مثلا دیده میشه در مجموعه ستون بعضی دوستان جان رو به یه رنگ خاص ، بال رنگ دیگه و حتی ENDPLATE رو با رنگ دیگه مشخص کردن که در نهایت زمانیکه مبحث جلوتر بره به اشکال این کار پی خواهند برد.)

BASE_PLATE.png

ب) رسم فلنچ سرستون.

برای رسم فلنچ سر ستون حتما از نمای گرید ۱ استفاده کنید .تنظیمات رو هم طبق شکل زیر انجام بدید.

endplate.png

فقط در پوش ستون باقی میماند که میتونید تنظیمات مریوط به ورق در پوش ستون رو هم از طریق ورق بالی که ساختید فرابخوانید. یعنی اینکه روی یکی از بال های ستون دوبار کلیک کنید تا پنجره beam properties باز بشه حال پنجره فوق را apply کنید تا اطلاعات جدید در پیش فرض beam قرار بگیرد و سپس به ورق در پوش ستون را رسم کنید.

فیلم اموزشی

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

درود

متاسفانه من چند روز به نت دسترسی نداشتم و حسابی عقب افتادم.

از دوستان کسی مشکل import نداشتند؟من هر چقدر تکرار میکنم نمیتونم این مرحله را انجام دهم.

از فایل های دیگر کد که امتحان کردم import میشد.اما از فایل تمرین نتوانستم.

البته به نظر میرسد که import میشود اما قابل رویت نیستند.چون با ctrl+A نزدیک به 67 شی انتخاب میشود

سپاس

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

در پاسخ به امیر عزیز حتما این مساله رو چک کن که ایا تیک گزینه construction lines در نما موجود فعال هست یا نه.

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

مهندس جان سپاسگزارم

متاسفانه مشکلم حل نشد.تنظیم خاصی در فایل CAD نیاز نیست؟

البته نمیدونم چطور رنگ زمینه را به مشکی تغییر دادید؟مشکل از رنگ زمینه نیست؟

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

سلام امیر جانم -- بابا کجایی دلم تنگ شد !!!!

-------------------------------------------------------------

منم این مشکل رو داشتم -- حتما نمای پلان رو چک نکردی -- من میرفتم نو نمای گرید (نما از کنار ) وارد میکردم فایا رو اما نمیومد -- اما به نمای پلان(از ابلا) رفتم دیدم کل نقشه بصورت افقی افتاده -- که چرخوندمش و روتیت کردم و گذاشتم سر جاش

واسه مشکی کردن صفحه کافیه که روی صفحه آبی اول یه کلیک کنی تا کادر قرمز رنگ دور صغحه رو بگیره ( صفحه انتخاب بشه) بعدا یه Alt+Enter بزنی تا صفحه تنظیمات کلی صفحه باز بشه -- بعدا یه جا نوشته توی یه فیلیدی RENDERED اون رو تغییر بده به WaYer Frame بعدا دکمه MOdifay بزن تا صفحه بشه مشکلی عزیزم

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

مهندس جان سپاسگزارم

متاسفانه مشکلم حل نشد.تنظیم خاصی در فایل CAD نیاز نیست؟

البته نمیدونم چطور رنگ زمینه را به مشکی تغییر دادید؟مشکل از رنگ زمینه نیست؟

امیر جان در نمای دوبعدی و حالت wireframe بعد از اینکه فابل کد رو ایمپورت کردی ناحیه ناریتو رو کل مدل تنظیم کن ببین درست میشه.

fit work area to entire model اکه بازم درست نشد شاید با scale بد ایمپورت کردی به ناکتی که مهندس فتوحی و آرمین در این زمینه اشاره کردن دقت کن

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

دوستان آرمین و محمد عزیز خیلی ممنون

مشکل با move و rotate کردن حل شد.

الان نحوه قرار گرفتن فریم در محل خودش طبق شکل پیوست هستش.در واقع ضخامت base plate رو پایین تراز 0.00 قرار دادم.

s1.jpg.cf1f6dc3b4946a60b1532f36415e5fe5.jpg

s2.jpg.ef08a3ab2353cec64a076ff23068c120.jpg

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

دوستان من هم تا این مرحله انجام دادم...

مطالب مهندس فتوحی بسیار اموزنده بود...سپاسگزارم...یک سوال

-بال داخلی ستون در قسمت عمودی در نقشه کد دقیقا 305 میل نبود.در نتیجه هنگام مدلسازی در حد کمتر از 1 میل اختلاف داشت. در عمل میزان این تلورانس در اعضا مختلف تا چه حدی میتواند باشد تا مجاز به استفاده از نقشه کد باشیم و نیاز به مشورت با طراح کار نباشد؟

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

امروز قصد داریم تا رسم استیفنرهای ستون را انجام بدیم.به عنوان نمونه استیفنر نزدیک به سرستون را رسم میکنیم.

۱-ابتدا در نمای مدل ۱(view1 ) قراربگیرید.

۲-پیش فرض contour plate را با مشخصات شکل زیر تنظیم کنید.

stiffener1.png

۳-برای رسم استیفنر با کمک دستور contour plate نیاز است تا حتما در نمایی قرار بگیریم که بتوانیم استیفنر را که یه چهار وجهی میباشد به راحتی رسم کنیم، یعنی نما از بالا. برای ایجاد این نما مراحل شکل زیر را طی کنید.

(نکته مهم :قبل از ساخت نما میبابستی یکسری پیش فرض را برای ان تعریف کنید تا نمایی که ابجاد میشود مطابق با خواسته ماباشد لذا برای این کار پنجره view properties را با دوبار کلیک چپ در نمای موجود فرا بخوانید حال تنظیمات را مانند شکل زیر انجام دهید.)

view.png

برای ایجاد نما از دستور creat view using two points استفاده میکنیم و سپس نقاط مشخص شده ۲ و ۳ را انتخاب میکنیم تا یک نمای جدید(نما از بالا) رو در راستای مشخص شده بدست بیاوریم.

view2.png

۴-حال به ترسیم استیفنر در محل مشخص میپردازیم(مراحل مطابق فیلم)

دانلود نحوه ترسیم استیفنر

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

درود

دوستان من پس از رسم استیفنر ستون دچار مشکل کلش شدم.

عکس را هم به پیوست قرار میدهم.

مهندس علیرضا عزیز این مشکل برای شما هم ایجاد شده است؟یا مشکل از مدلینگ من است؟

cc.thumb.jpg.391c64eec113863673b0bbf9eddde4f1.jpg

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

سلام -- به به - منم برخورد کردم به این مشکل -- اما ورق رو خودم جابجا کردم تا کلش رخ ندهد - اما نمیدونم درسته یا نه -- ولی آخه با همین شیب و ابعاد ورق -- اگر تغییر ندهیم مکان ورق ور حتما کلش رخ میدهد نه؟

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

با اجازه ی مهندس فتوحی ،

دوستان در چنین مواردی یا باید این برخورد جزئی را جزء کلش به حساب نیاورید و یا باید بر اساس اولویت انتخاب کنید که استیفنر جان ستون را کمی پایین بیاورید یا اینکه فلنج را کمی بچرخانید. ( البته در این مدل ) باید ببینید از بین این 3 حالت اولویت با کدام حالت است. اگر واقعاً مشکلی ایجاد نمیکند آنرا به حال خود بگذارید اما اگر مشکل ایجاد میکند یکی از دو حالت بعد را باید انتخاب کنید که آنرا هم باید خودتان با مسئولیت خود تشخیص داده و اعمال کنید.

لینک ارسال

RoOozbeh    10

اعضا عادی

سلام

من فایل کد رو ساختم ولی ایمپورت نمیشه ارور زیرو میده مشکل از کجاس ؟

http://uplod.ir/ld2w8r1c2tja/Untitled-1.jpg.htm

http://uplod.ir/zkml3ha6u2lh/1.dwg.htm

لینک ارسال

pirooz    3

اعضا عادی

پليت جان 6 هست ؟!

چرا يه جان ستون رو يه تيكه نكشيديم ؟يه بار اشاره به ستون و يه بار اشاره به سر ستون كرديد ؟

اگه بخواهيم از Create Beam/Column استفاده كنيم چه طوري اون تغيير مقطع رو انجام بديم ؟

-------------------------------------

مهندس يه سوال ديگه برام پيش اومد :

عكس :

http://s2.picofile.com/file/7603465478/Untitled_4.jpg

تو مورد 1 و 2 قطعات به هم خوب نچسبيدن (فيت نشدن) مشكلي نيست ؟(براي بقيه هم همينوريه ؟)

تو مورد 3 هم ميخواستم بپرسم كه قطعه بايد يكي باشه يا جدا، كه يكي از دوستان تو صفحات قبل پاسخ دادن كه بايد جدا باشن .

راستي دوستان چرا اينقدر جلو ميرن !يه سري از بچه ها فكر كرم پروژه رو تموم كردن :D

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

سلام --

درباره اینکه سرستون باید جدا باشه فکر کنم نظر اجرایی پشت این نوع ورق چینی باشه -- اساتید بهتر میدونن حتما

من فکر کنم منظور از تغییر مقاطع همون هندسی نبودن ورق سر ستون باشه -- در توضیحش .... اگر بخاهیم از دستور رسم تیر و ستون استفاده کنیم - برای درست در آوردن شکل هندسی ورق 6 میلیمتری سر ستون مجبور به استفاده از دستور کات خاهیم بود -- اگر از این دستور استفاده کرده باشید -- این دستور سطوح برشی رو در مدل ایجاد میکنند که کمی کار ور شلوغ میکنه - و حتی در هنگام کپی کردن امکان داره که جا بمونه اون صفحه برش و کارها خراب بشه -- برای همین برای راحتی کار از دستور کانتور پلیت استفاده میشود

در مورد تصویر 1 و 2 مهندس زیبایی توضیح دادن

در مورد تصویر سوم -- بله باید حتما جدا باشه ورق جان سرستون از ورق جان رفتر یا همون تیر

اگر درست متوجه شده باشم --

به پست 54 مراجعه کنیید در همین تاپیک فکر کنم منضورتون همون باشه

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

روزبه جان یک بار دستور fit to work area را اجرا کن و ببین نقشه کد کجای مدل قرار گرفته است.با move و rotate به محل مناسب منتقلش کن

پیروز جان طول ورق در بازار حداکثر 6 متر است. در نتیجه باید از دوتکه ورق استفاده شود

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...