رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
izadpanah

مدلسازی سوله های صنعتی در تکلا

ارسال های توصیه شده

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

سپاس از همه دوستان.

حال میخواهیم وارد بحث شیرین مدلینگ بشیم.

درشاپ سوله زمانی که یک فریم از سوله رو بطور کامل مدل کردید تقریبا میشه گفت که ۹۰ در صد کار انجام شده است . چرا که همین یه قاب رو مبایست در گرید های بدی کپی کرد. به همین منظور ما هم کار خودمون رو با مدل کردن یه قاب شروع میکنیم.

حال قصد دارم تا یک روش ساده و سریع رو بخصوص برای کسانیکه CAD کار هستند جهت مدل کردن یه قاب و تشریح بکنم. در این روش ابتدا یه قاب از سوله رو فقط با در نظر گرفتن جان ستون و جان رفتر به همرا فلنج را در برنامه اتوکد رسم کنید.

در مثال ما نقشه مقیاس مییاشد فقط با پاک کردن خطوط اضافی فایل را در مکان مشخصی ذخیره کنید.(مانند شکلزیر)

SOULE_WEB_FRAME.png

حال وارد برنامه تکلا شوید. ابتدا نمای GRID 1 رو فعال کنید. سپس WORKPLANE رو تو این نما SET کنید.

در مرحل دوم مسیر زیر را طی کنید و فایل اتوکدتون رو فرابخوانید.

FILE

IMPORT.png

حال یه قاب سوله داریم که با دستور MOVE اونو تو محل مناسبش مانند شکل زیر قرار میدیم.

FRAME_CONSTRUCTION_LINE.png

مهندس جان من روندی که شما فرمودی انجام دادم ولی مقیاس قابی که ایمپورت شد از GRID1 خیلی بزرگتر است اگه میشه تضیحات بیشتری در این مورد بفرمایید

از قرار دادن تجارب خود در اختیار دوستان سایت بینهایت سپاسگذارم

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زیبائی    22

مدیران تالار

سپاس از همه دوستان.

حال میخواهیم وارد بحث شیرین مدلینگ بشیم.

درشاپ سوله زمانی که یک فریم از سوله رو بطور کامل مدل کردید تقریبا میشه گفت که ۹۰ در صد کار انجام شده است . چرا که همین یه قاب رو مبایست در گرید های بدی کپی کرد. به همین منظور ما هم کار خودمون رو با مدل کردن یه قاب شروع میکنیم.

حال قصد دارم تا یک روش ساده و سریع رو بخصوص برای کسانیکه CAD کار هستند جهت مدل کردن یه قاب و تشریح بکنم. در این روش ابتدا یه قاب از سوله رو فقط با در نظر گرفتن جان ستون و جان رفتر به همرا فلنج را در برنامه اتوکد رسم کنید.

در مثال ما نقشه مقیاس مییاشد فقط با پاک کردن خطوط اضافی فایل را در مکان مشخصی ذخیره کنید.(مانند شکلزیر)

SOULE_WEB_FRAME.png

حال وارد برنامه تکلا شوید. ابتدا نمای GRID 1 رو فعال کنید. سپس WORKPLANE رو تو این نما SET کنید.

در مرحل دوم مسیر زیر را طی کنید و فایل اتوکدتون رو فرابخوانید.

FILE

IMPORT.png

حال یه قاب سوله داریم که با دستور MOVE اونو تو محل مناسبش مانند شکل زیر قرار میدیم.

FRAME_CONSTRUCTION_LINE.png

مهندس جان من روندی که شما فرمودی انجام دادم ولی مقیاس قابی که ایمپورت شد از GRID1 خیلی بزرگتر است اگه میشه تضیحات بیشتری در این مورد بفرمایید

از قرار دادن تجارب خود در اختیار دوستان سایت بینهایت سپاسگذارم

دوست عزیز باید از یه نسبت تناسب ساده استفاده کنید تا متوجه بشید Scale به چه صورتی هستش ! یه اندازه روی فایل اتوکد بزنید ( از Measure استفاده کنید و از Dimesnsion استفاده نکنید ) بعد متوجه میشید مقیاس واقعی (Measure ) با مقیاس ظاهری (Dimension) چه نسبتی داره. شما باید همون نسبت رو برای ایمپورت به تکلا استفاده کنید.

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

میشه یکم بیشتر توضیح بدید چندبار تو کد امتحان کردم ولی نتونستم متوجه بشم

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

قبل از اینکه بخواهید فایل کد رو ایمپورت کنید بایستی چک کنید که ایا نقشه ترسیمی مقیاس میباشد و اگر هست ایا یک به یک بوده یا نه برای اینکار مسیر شکل زیر را در برنامه اتوکد طی کنید.

cad_dim.jpg

با توجه به شکل بالا متوجه میشید که نقشه در مقیاس 2 برابر کشیده شده و سپس dimension انرا به مقدار نیم واحد تقلیل داده اند.پس مقیاس 1 به 2 میباشد.

حال 2 کار میتوانید انجام بدهید یا ترسم را با دستور scale در اتوکد به نصف مقایس تبدیل کنید و یا اینکه زمانیکه در تکلا فرمان ایمپورت را انجام دادید در پنجره مربوطه مقدار scale را نیم واحد کسر کنید.مانند شکل زیر

tekla_scale.png

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

ممنون درست شد البته 1جای دیگه هم اشتباه کرده بودم یادم.

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

دوستان عزیز میتوانید از کاستوم کامپوننتی که برای سوله ایجادکردم استفاده نمایید.

لینک دانلود:

لینک دانلود به بخش تخصصی در بخش بانک کامپونت ها انتقال یافت

http://forum.shopdrawings.ir/showthread.php?tid=554&pid=5884#pid5884

نکته:

کلیه عکس هایی که در کاستوم کامپوننت وجود دارد باید در فولدر زیر کپی شود.

C:\Program Files\Tekla Structures\18.1\nt\bitmaps

نظراتتون رو هم بفرمایید خوشحال میشم.

پسوردteklastructures.ir

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

با سپاس از ارائه کامپونت فوق ولی ترجیحا بهتر است اموزش بدون استفاده از کامپونت ها باشد زیرا بیس آموزش باید بر مبنای مدل سازی دستی باشد و کامپونت می تواند بعنوان یک ا بزار کمکی در مدل سازی بکار بیاد لذا یک ضرورت نیست خیلی ها متصورند که بدون کامپونت مدل سازی شاید امکان پذیر نباشد ولی اینگونه نیست بدون کامپونت در بعضی موارد سریعتر خواهد بود و از طرفی برای اینکه سرعت دوستان در ترسیم المانها با این تمرین افزایش یابد بهتر است روند آموزش دستی ادامه یابد

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

دوستان ببخشید یه سوال دارم -- انجام این کار برای راحتر شدن رسم ورق های جان ستون ها و تیر ها هستش؟

دستون هم دردر نکنه -- مخصوصا از مهدس علیرضا که دارن لطف میکنند

همگی ممنونیم

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

مهندس فتوحی عزیز سلام

در مورد این مرحله که فرمودید اگر ممکنه بیشتر در مورد نحوه کار و کاربردهاش توضیح بدید

'سپس WORKPLANE رو تو این نما SET کنید. "'

سپاسگزارم

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

من فکر میکنم منظور مهندس فعال کردن نمای کاری ما باشه -- اگر توجه کنی بعضی وقتا روی صفحه کلیک میکنیم حاشیه اون قرمز میشه

یا این که نه منظور انداختن اون دایره صورتی بر روی محیط کاری هستش؟

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

مهندس فتوحی عزیز سلام

در مورد این مرحله که فرمودید اگر ممکنه بیشتر در مورد نحوه کار و کاربردهاش توضیح بدید

'سپس WORKPLANE رو تو این نما SET کنید. "'

سپاسگزارم

با ا یجاد work plane (صفحه کاری) این امر ممکن میشود که بتوانیم یک صفحه دوبعدی موقتی (x,y) در اختیار داشته باشیم تا با سهولت و درک راحتری به ویرایش و مکان یابی اجزا مدل بپردازیم. به عنوان نمونه در همین مثال خودمون چونکه صفحه کاری در نمای گرید ۱ (نحوه عمل مطابق شکل ) تنظیم شده است (set)، زمانیکه اقدام به فراخوانی فایل اتوکد به داخل تکلا کردیم در صفحه کاری ایجاد شده توسط کاربر قرار میگیرد.یعنی اگر این صفحه کاری اگر در نمای دیگری و یا در هر جای دیگر از فضای مدل ایجاد شده بود مطمئنا فایل فراخوانده شده در همان صفحه کاری قرار میگرفت.این فقط یک مورد از خواص workplne ها بود . در ادامه در صورت لزوم به دیگر موارد که متاثر از workplane ها میباشد اشاره خواهد شد.

workplane1.png

workplane2.png

• Like 1

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

خیلی ممنون از پاسخ -- مهندس جان مرحله بعدی رو شروع کنیم؟

ببخشید جسارت کردم

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

حال با استفاده از خطوط موجود اقدام به رسم قاب سوله مدنظر مینماییم.برای این منظور ابتدا به تکمیل ستون و در اولین گام به ترسیم جان ستونها و سپس رسم بال و در اخر بیس پلیت و فلنج میپردازیم. همین مراحل رو برای رسم رفتر تکرار میکنیم.

ابتدا ترسیم جان ستون رو انجام میدهیم.برای ترسیم جان مطابق شکل زیر فرمان Creating a contour plate را اجرا و تنضیمات را اعمال میکنیم.

APPLY_CONTOUR.png

پس از اعمال تغییرات و ذخیره در پیش فرض ، اینبار فرمان کانتر پلیت را برای رسم فرا میخوانیم و مطابق شکل زیر چهار گوشه جان ستون رو انتخاب میکنیم تا تیکه اول جان ستون تکمیل گردد.

contouring.png

مراحل فوق رو برای جان سرستون هم تکرار میکنیم.

اما برای رسم ورق جان گزینه های دیگری مانند Create beam و Create column رو در دست انتخاب داشتیم اما بنده بنا به سلیقه و تجربه خودم از contour plate استفاده کردم . ولی چرا؟؟؟؟

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

لطف میکنین اشکال مختلف اتصال در wall post ها رو بذارین بنده در حال تهیه custom component برای وال پست ها هستم.

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

در پاسخ به سوالی که مهندس فرمودن -- برای رسم صفحات چند وجهی مجبور هستیم از دستور کانتور پلیت استفاده کنیم - چون اگر از دستور بیم استفاده کنیم مجبور میشیم که از دستورات برش ورق استفاده بشه که اونا هم صفحات برشی رو ایجاد میکنن که کارو شلوغ میکنن -- مگر اینکه منظور از طرح این سوال بر گرده به نامبرینگ و خروجی ها - که بنده ضعیف هستم فعلا توشون

ممنونم از ارائه ادامه بحث مهندس جان

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

1سوال برای من پیش اومده اینکه موقعی که فایل CAD رو داخل تکلا ایمپورت کردیم خطوط بال و جان همه وارد شد الان باید خطوط داخلی رو پاک کنیم دیگه؟ چون جان ستون و تیر دقیقا روی خطوط داخلی هستش

13559998251.png

مورد بعدی اینکه فکر کنم شما برای ایجاد CHAMFER از کانتورپلیت استفاده کردید که بعدا نیازی به صفحه برشی نباشه

لینک ارسال

محمد    13

اعضا عادی

علیرضا جانء اگر در نقشه ء پلیت سر ستون انداره هاش به صورتی که شما دادین مشخص نبودء چطوری باید آن پلست را ترسیم کرد. مخصوصا اون شیب 15%

ممنون

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

باید خط بیرونی رو پاک بکنبد محمد جان -- جون ما مخواهیم ورق جان رو رسم بکنیمWeb Plate

خط بیرونی رو پاک کنید تا اشتباهی موقع رسم گوشه های بال رئ انتخاب نکنید

یا اصلا میشه که توی اتوکد خط بال رو پاک کنید و بعدا وارد کنید -- فرقی نداره -- بلاخره باید اینکار انجام بشه

------------------

من یه نظر بدم آقا محمد جان؟

مهندس جان برای پیدا کردن راستای خط ( چقدر مورب بودن خط) میشد یه کاری کرد

یه فرمول ساده داریم که میگه ----

شیب% = تغییرات ارتفاع تقسیم بر تغییرات طول

1.jpg - 31 KB

توی تصویر زیر نشون دادم که این فرمول چه فاصله ای رو میدهد-- فکر میکنم با اینکار نصف چیزی که مطرح کردین حل بشه

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

لطف میکنین اشکال مختلف اتصال در wall post ها رو بذارین بنده در حال تهیه custom component برای وال پست ها هستم.

خیلی خوشحالم دوستانی مثل شما مطالب رو از زاویه دیگر ادامه میدهند.بیصبرانه منتظر تکمیل کامپوننت سوله شما میمانیم.در رابطه با نحوه اتصال وال پست به ستون تقریبا قریب به اتفاق سوله سازان از اتصالی که در جزییات فایل کد موجود در نقشه استفاده میکنند.یعنی یک لچکی با پلیت سوراخ دار که اکثراسوراخ رو لوبیایی میدهند و یا نیز ممکن هست در دو ردیف سوراخ انجام شود.

علیرضا جانء اگر در نقشه ء پلیت سر ستون انداره هاش به صورتی که شما دادین مشخص نبودء چطوری باید آن پلست را ترسیم کرد. مخصوصا اون شیب 15%

ممنون

اول از همه مساله شیب . شما برای رسم شیب ابتدا به اندازه ۱۰۰ واحد در افق حرکت کنید ، سپس به اندازه مقدار شیب که در جهت عمود حرکت کنید . در نهایت مثلثی ایجاد میکنید که شیب آن بوجود میاید. در ضمن دراین مثال شیب سوله ۲۰٪ میباشد.مطابق شکل زیر

slop.png

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

ممنون از پاسخ --

یک سوال داشتم -- من میخام استیفنر های اتصال سر ستون به رفتر رو مدل کنم -- اما نمیتونم یه نمای مورب درست کنم

آیا میشه اصلا این کارو کرد؟ یا نه تو نمای 3بعدی باید مدل کنم؟

اینم عکسش

http://uploadtak.com/images/z253_Capture.jpg

ممنونم

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

ممنون از پاسخ --

یک سوال داشتم -- من میخام استیفنر های اتصال سر ستون به رفتر رو مدل کنم -- اما نمیتونم یه نمای مورب درست کنم

اینم عکسش

ممنونم

ارمین جان بال ها رو با چه دستوری گشیدی؟

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

ممنون از پاسخ --

اینم عکسش

ممنونم

مهندس فکر کنم از تکلا ورژن ۱۸ داری استفاده میکنی و با استفاده از دستور View > Set Work Plane > Using the Workplane Tool که قابلیت جدید و بسیار کار امد تکلا 18 بخصوص در سوله میباشه صفحه کاری رو ابجاد کردی. در ضمن اگر میخواهیم به نمایی که ساختی بری مسیر زیر رو طی کن.

View

[/align]

پس از رسم جان ستون به ترسیم باله ها میپردازیم.برای این منطور از دستور creat beam استفاده میکنیم و تنظیمات را مطابق شکل زیر به پیش فرض beam properties معرفی میکنیم.

beam_properties.png

برای رسم بال ستون قسمت شیبدار میتونید از دستور Creating a steel polybeam استفاده شود. مراحل رو سعی میکنم تا با یه فیلم نمایش بدم.

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

1سوال میشه بال قسمت مورب ستون رو با کانتورپلیت کشید؟

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

سلام -- من مثل روشی که مهندس فرمودن من رسم کردم -- فقط شماره اسمبلی رو عوض کردم

محمد جان من فکر میکنم این کار خیلی عضاب میشه --- البتنه میشه رسم کرد با کانتور پلیت - برای رسم با کانتور پلیت ما حداقل 4 تا نقطه نیاز داریم -- بنظر من پیدا کردن اون 4 نقطه خیلی زمان بر میکنه عملیات مدلینگ رو -- البته نظر من هستشا - شایدم اشتباه کنم -- شاید تو خروجی بهتر جواب بده -- شما میدونی؟

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

من با کانتور پلیت هم کشیدم ولی خیلی زمانبر شد و اینکه مثل دستور تیر خوب از آب در نیومد دوباره با تیر کشیدم

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...