رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
izadpanah

مدلسازی سوله های صنعتی در تکلا

ارسال های توصیه شده

izadpanah    45

مدیرکل

فکر می کردم نگارش مباحث در مورد مدلسازی در تکلا چند روزی بیشتر وقتمو نگیره. اما به دلایل متعدد این تفکر درست واقع نشد.

قبلا از ساشو خواسته بودم که در نگارش مدلسازی سوله منو کمک کنه. پس ساشو جان بسم الله.

یه نمونه نقشه ساده سوله برای مدلسازی انتخاب کن و نحوه مدلسازی یکی از قابهای آنرا توضیح بده. مجددا از همکاری شما در این زمینه سپاسگزارم. اگر دوستان دیگه هم در نگارش مطلب کمک کنند و دانسته ها و تجربیاتشونو بیان کنند، خرسند خواهم شد.

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

aramiss    28

مدیران تالار

متاسفانه یا خوشبختانه ساشو یکم سرش شلوغ شده به محض اینکه وقت اش ازاد بشه این مبحث را شروع خواهد کرد و مطمئنا در نگارش مدل سازی سوله تنها نخواهد ماند من نیز به مرور کامپونت هایی را که سرعت مدل سازی سوله را بالا خواهد برد معرفی و در اختیار علاقه مندان قرار خواهم داد

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

خیلی ممنون از ایجاد این تاپیک -- بی صبرانه منتظریم

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

من دوست داشتم این موضوع توسط دوستان سایت دنبال شود. امید زیادی به مهندس شکری داشتم که ظاهرا ایشان از دنیای شاپ فاصله گرفته اند و کمتر به سایت سر می زنند. به هر حال دوست و کاربر گرامی آقای مهندس علیرضا طی پیامی، علاقمندی خود را به دنبال کردن این تاپیک اعلام نموده اند. امید است با همراهی ایشان و دیگر دوستان بتوانیم مطالب مفید و مرتبط در این زمینه را منتشر کنیم.

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

با سپاس از مهندس ایزدپناه و صد البته اجازه ایشون قصد دارم تا تو این تاپیک مبحث ترسیم سوله را با همکاری دوستان ادامه بدم. بدین منظور به کمک اقای ایزد پناه یک سری فایل از یک باب سوله را مورد توجه قرار دادم. اولین مرحله برای شروع ترسیم سوله استخراج ابعاد طول و عرض سالن سوله از نقشه فونداسیون میباشد . کد های ارتفاعی رو از روی نقشه قاب سوله برداشت میکنیم.SOULE_foundation.png

SOULE_frame2.png

ادرس فایل CAD=دانلود

بادبند سقف

بادبند جانبی

فونداسیون

فریم سوله

جزییات فریم

پارت لیست۲

پارت لیست ۱

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

سلام مهندس الیرضا -- خسته نباشین -- خیلی ممنون و لطف فرمودین مهندس جان - دستون درد نکنه

فقط من یه سوال کنم پسورد فایل چی هستش؟

و برای شروع مهدس جان - بنا به راهنمایی تون در یک تاپیک دیگه -- اول توی اتو کد از نظر کد ارتفاعی و مشخص شدن آکس اعضا -- شروع به رسم کنم و بعد تو تکلا وارد کنم؟

--------

پسورد این بود -- حواسم نبود شرمنده www. shopdrawings.ir

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

سلام مهندس الیرضا -- خسته نباشین -- خیلی ممنون و لطف فرمودین مهندس جان - دستون درد نکنه

و برای شروع مهدس جان - بنا به راهنمایی تون در یک تاپیک دیگه -- اول توی اتو کد از نظر کد ارتفاعی و مشخص شدن آکس اعضا -- شروع به رسم کنم و بعد تو تکلا وارد کنم؟

پسورد www.shopdrawings.ir

پسورد www.shopdrawings.ir

به موضوع نحوه ترسیم یه قاب به کمک اتوکد هم میرسیم ولی اول اجازه بدید تا به کمک شما گرید بندی سازه رو مطابق با نقشه کارفرما پیاده کنیم .

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

مهندس جان فرصت نشد نقشه های اصلی را بررسی کنم ولی یک سوال کد ارتفاعی 7000 تا روی سقف تمام شده را نشان می دهد ؟ یا خیر اگر اینگونه است ارتفاع ستون از تراز کف چقدر است؟

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

سلام مهندس جان -- ببخشید جلو جلو رفتم - جشب

من مدل کردم اما سوال آرامیس عزیز هم برای من پیش اومد - کلا فکر میکنم اندازه گذاری نقشه کمی مبهم هستش - خیلی ممنون

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

نکته اولی را که من در مورد مدلسازی سوله به آن اشاره می کنم این است:

سوله ابر خلاف آنچه که در ذهن ما و حتی کارفرمایانمان جا افتاده که ساده است و یه قابل مدل می شه اما 10 تا از آن کپی می شه، آنقدر هم ساده نیست. چرا؟:

چونکه نقشه های محاسباتی آن با صرفا با قابلیت کپی پیست نرم افزار اتوکد ایجاد می شود و دقت لازم در ارائه نقشه نمی شود. معمولا نقشه های سوله، پر ایراد هستند و بایستی این ایرادات مرتفع گردند. من برای مدلسازی یه سوله 40 تنی، دو بار جلسه با محاسبش در یکی از شهرهای واقع در 170 کیلومتری تهران داشتم. حلا خودتون قضاوت کنید که کار ساده ای است؟ آیا باید قیمت آن در حدود نصف و حتی کمتر قیمت سازه ساختمانی باشد؟

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

سلام مهندس جان -- ببخشید جلو جلو رفتم - جشب

من مدل کردم اما سوال آرامیس عزیز هم برای من پیش اومد - کلا فکر میکنم اندازه گذاری نقشه کمی مبهم هستش - خیلی ممنون

صحبت شما درباره مبهم بودن نقشه کاملا درست است. این نقشه دقیقا کارفرما از یه دفتر مهندسی گرفته و برای ما اورده . متاسفانه خیلی از دوستان محاسب انطور که باید و شاید رو اندازه گذاری نقشه ها کار نمیکنند. اما با کمی دقت میشد متوجه شد که اندازه ۷۰۰۰ میلی دقیقا بالاترین نقطه جان سر ستون میباشد. چراکه پارت اول ستون ۶ متری و اندازه سر ستون هم ۱ متر میباشد. با این حساب روی بیس پلیتو باید به عنوان ۰.۰ در نظر بگیریم.SOULE_cl.png

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

مهندس جان در ادامه آموزش بفرمائید برای ترسیم چنین سوله چقدر کامپونت ها نقش به سزایی در مدلسازی دارند یا اینکه خود شما ترجیح می دهید سازه دستی مدل شود؟

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

مهندس جان در ادامه آموزش بفرمائید برای ترسیم چنین سوله چقدر کامپونت ها نقش به سزایی در مدلسازی دارند یا اینکه خود شما ترجیح می دهید سازه دستی مدل شود؟

با سپاس از aramiss .مهندس یاد اوری خوبی کردی حتما ادر ادامه زمانیکه به مدلینگ فریم رسیدیم رو کامپوننت های مربوطه فوکوس کرده و به معرفی هرکدام میپردازیم. خودم من به شخصا از کامپوننتها تو مدلینگ سوله استفاده نمیکنم .

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

بسیار خوب . من هم با شما هم عقیدم بعضی وقتها دستی مدل کردن سریعتر از کامپونت است بی صبرانه منتظر مطالب بعدی در این خصوص هستیم

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

در پاسخ دوست عزیزی که تو یه پیام شخصی در مورد نحوه و روند پیشروی مدل کردن سوله پرسیدن خواستم یه چند سطر مطلبی رو بنویسم.

اول از همه بگم که دوست داشتم تا تجربه خودم در زمینه شاپ سوله رو در جایی عنوان کرده باشم که شاید اینجا و این تاپیک رو پیدا کردم به همین خاطر مابل تا دیگران هم تجربه خودشون رو تو شاپ سوله در اختیار دیگران بگذارند . از طرف دیگر نیازبه همراهی شما و دیگران هست تا در کنار هم بتونیم یه تاپیک با مطالب ارزنده ای که بعد ها به دست دیگر دوستانمان خواهدرسید داشته باشیم.از اینرو هرر سوال کوچک شما میتونه یه چراغی باشه برای روشنتر کردن مسیری که توش داریم قدم میزاریم پس بنابراین اقای مهندس بنده مطمئنا هیچوقت از هیچ پست اضافی عصابی نمیشم و خیلی هم خوشحال میشم تا تو این مدتی که اینجا هستم با شما دوستان عزیز آشنا میشم هرچند که مجازیست.

علی ابن ابیطالب : علم خویش را به جهل و یقین خود را به شک مبدل نکنید، آنگاه که به علم رسیدید عمل کنید و آنگاه که به یقین دست یافتید ،اقدام نمایید.

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

فرایند کلی سوله از زمان تهیه نقشه تا زمان نصب داخل را مطابق دیاگرام شکل زیر دنبال خواهیم کرد . در ضمن هر مرحله ای دارای جزییات خاص خودش میباشه که تو دیاگرام لازم ندیدم بخوام توضیح بدم . سعی خودم این است تا تمام مراحل کار را مطابق با این دیاگرام پی گرفته شود.

DIAGRAM1.jpg

اما حال بهتر برگردیم سراغ مدل خودمون. تنظیمات گرید رو مطابق شکل زیر انجام میدیم .

GRID.png

سپس نما ها ی لازم را در امتداد خطوط شبکه بسازید.

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

سلام مهدس علیرضا -- خسته نباشی-- از این که شما هم به جمع دوستان این سایت پیوستیت خیلی خوشحال و خوشنود هستیم - خیلی همم بشخصه ممنون هستم که دارید ضحماتی رو مکشید که به راحتی بدست نیامده است

با سپاس فراوان - بنده همیار همیشگی این تاپیک هم هستم.

گرید ها هم کشیدم

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

سلام مهندس با عرض خسته نباشید

با توجه به نقشه اتوکد COORDINAT X Y رو اشتباو وارد نکردید؟ چون در نقشه اتوکد فاصله 6000 متری در جهت X است.

اگر بنده اشتباه کردم پوزش بنده رو بپذیرید چرا که مبتدی هستم

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

سلام مهندس با عرض خسته نباشید

با توجه به نقشه اتوکد COORDINAT X Y رو اشتباو وارد نکردید؟ چون در نقشه اتوکد فاصله 6000 متری در جهت X است.

اگر بنده اشتباه کردم پوزش بنده رو بپذیرید چرا که مبتدی هستم

ممنون از دقت نظرت. گرید رو دوباره آپدیت کردم.

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

مهندس فتوحی عزیز

من هم از وقتی که در اختیار سایت قرار میدهید سپاسگزارم.

منتظر ادامه بحث هستیم و امیدوارم مشارکت خوبی داشته باشم.

لینک ارسال

SokDoonia مهمان   

مهمان

SokDoonia مهمان
alireza    12

نوشتاری

سپاس از همه دوستان.

حال میخواهیم وارد بحث شیرین مدلینگ بشیم.

درشاپ سوله زمانی که یک فریم از سوله رو بطور کامل مدل کردید تقریبا میشه گفت که ۹۰ در صد کار انجام شده است . چرا که همین یه قاب رو مبایست در گرید های بدی کپی کرد. به همین منظور ما هم کار خودمون رو با مدل کردن یه قاب شروع میکنیم.

حال قصد دارم تا یک روش ساده و سریع رو بخصوص برای کسانیکه CAD کار هستند جهت مدل کردن یه قاب و تشریح بکنم. در این روش ابتدا یه قاب از سوله رو فقط با در نظر گرفتن جان ستون و جان رفتر به همرا فلنج را در برنامه اتوکد رسم کنید.

در مثال ما نقشه مقیاس مییاشد فقط با پاک کردن خطوط اضافی فایل را در مکان مشخصی ذخیره کنید.(مانند شکلزیر)

SOULE_WEB_FRAME.png

حال وارد برنامه تکلا شوید. ابتدا نمای GRID 1 رو فعال کنید. سپس WORKPLANE رو تو این نما SET کنید.

در مرحل دوم مسیر زیر را طی کنید و فایل اتوکدتون رو فرابخوانید.

FILE

IMPORT.png

حال یه قاب سوله داریم که با دستور MOVE اونو تو محل مناسبش مانند شکل زیر قرار میدیم.

FRAME_CONSTRUCTION_LINE.png

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

مهندس جان بفرمائید نقشه ایی که از اتوکد در تکلا ایپورت نمودید با چه مقیاسی ترسیم شده است که اندازه ها با محیط تکلا برابری می کند؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

متاسفانه در اکثر موارد نقشه سوله ها یا کاغذی هستند و فایل اتوکد آنها موجود نیست و یا اینکه فایل اتوکد آنها بدلیل آنکه بصورت دستی اصلاح شده اند، اصلا Scal مناسبی ندارند. خیلی وقتها طولها و اندازه ها بصورت دستی اصلاح شده اند.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

علیرضا جان، با توجه به اینکه ممکن است مطالب از این سایت به سایتهای دیگر منتقل شود، خواهشمند است روی عکسهایی که در این تاپیک قرار می دهید، عبارت www.shopdrawings.ir را قید نمایید. در صورت تمایل، حتی می توایند نا خود را نیز در گوشه ای از عکسها درج کنید.

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...