رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
aramiss

روند تولید ساخت از ابتدا تا انتها

ارسال های توصیه شده

aramiss    28

مدیران تالار

از مهندس ایزد پناه می خواهم که روند ساخت یک پروژه در کارخانجات ساخت قطعات بر اساس اولویت از ابتدا تا حمل را بطور مختصر توضیح اجمالی بدهد (یعنی از تهیه نقشه شاپ تا حمل و بارگیری قطعات ساخته شده)

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

izadpanah    45

مدیرکل

موضوع جالبیه که قبلا بصورت غیر مسقیم به آن اشاره شده است. البته تحت عنوان رویه های ساخت در برندهای معتبر سازنده اسکلت فلزی. البته جا داره که در همین تاپیک با ادغام رویه ها و البته مطالعه بیشتر، به تفصیل به ان پرداخته شود. ان شا الله مطالبش در همین چند روز جمع آوری و قرار داده خواهد شد.

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

بسیار عالی است من در نظر دارم به نکات ریزی در مراحل ساخت اشاره کنم که لازمه آن آشنایی دوستان با مراحل ساخت از جمله ، برش ، قطعه زنی ، مونتاژ، جوشکاری اولیه و ...از ابتدا تا انتها می باشد .بعد از این مرحله من مطالبم را به تفصیل بیان خواهم کرد

با تشکر فراوان و پوزش از شما که زحمت اینکار را به شما واگذار نمودم

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

همانگونه که گفتم قبلا این موضوع در تالار زیر مطرح شده بود:

http://forum.shopdrawings.ir/showthread.php?tid=667

اما این موضوع در گذر از تولید سنتی به صنعتی نقش بسزایی دارد. مجددا به تفصیل در این تاپیک به آن پرداخته خواهد شد. البته با همراهی آرامیس.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

ساختار شکست (WBS) ساخت سازه ها یا مصنوعات فلزی در نگاه کلی به شرح زیر است:

1- فعالیتهای مهندسی

2- تامین مواد

3- قطعه زنی

4- مونتاژ اولیه

5- جوشکاری

6- مونتاژ تکمیلی

7- جوشکاری تکمیلی

8- تمیز کاری و سند بلاست

9- رنگ آمیزی

10- بسته بندی، بار گیری و حمل

11- نصب

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

مهندس ترجیحا برای اشنایی بیشتر دوستان با مراحل ساخت سازه ها هر بخش را توضیح مختصر بدهیم

1- فعالیت های مهندسی :....( مهندس ایزد پناه به آن اشاره خواهند کرد)

2- تامین مواد: که بر اساس متریال کل نقشه های سازه با احتساب پرت براورد می شود که این کار یا توسط دفتر فنی کارگاه ساخت انجام می پذیرد و یا این براورد مصالح توسط شاپیست که از تکلا استخراج می کند برآورد می شود و سپس برای تامین مصالح اقدام خواهد شد

برای درخواست مصالح باید دقت کرد که پرت در نظر گرفته شود برای درک بهتر مثالی را می زنم فرض نمایید اگر پروفیلی به ابعادی داشته باشیم که وقتی طول آنرا از شاخه 12 متری موجود در بازار کم می نماییم نتوان آن مقدار باقیمانده را در جایی مصرف کرد بهتره آن پروفیل 12 متری برآورد شود

نظر شخصی من برای برآورد مصالح دقیق تهیه شیت کاتینگ یا لیست برش است که از این طریق می توان میزان دقیق مصالح را براورد کرد

که تهیه شیت کاتینگ (لیست برش ) یا توسط نستینگ یا نرم افزارهای موجود از جمله plus2 صورت می گیرد اما از آنجایی که تهیه این شیت کاتینگ ها عملا در درخواست مصالح بکار نمی رود بصورت حدودی از ریپورت تکلا به علت راحتی و سادگی انجام می پذیرد

دیگر دوستان چه نظری دارند ؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

1- فعالیتهای مهندسی:

فعالیتهای مهندسی شامل موارد زیر است:

- بررسی نقشه های اصلی و استخراج نواقص

- تهیه نقشه شاپ

- برآورد متریال و صدور درخواست خرید

- تهیه QC Plan

- تهیه مدارک جوشکاری از قبیل WPS و PQR

- تهیه برنامه زمانبندی پروژه

- تنظیم رویه های کاری و ایجاد هماهنگی بین واحدها

- جلسات مهندسی برای استخراج و تشریح موارد کاری و بررسی پیشنهادات نفرات مهندسی در گیر پروژه بمنظور تسریع و بهبود فعالیتها

- اخذ تاییدات لازم از مشاور یا کارفرما.

-

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

اما در خصوص تهیه لیست متریال Material Take Off یا باختصار MTO نکات تکمیلی زیر به صحبتهای آرامیس افزوده می شود:

- MTO را می توان بصورت دستی و بر اساس نقشه های اصلی تخمین زد. از آنجا که مذلسازی سازه زمانبر است، این روش باعث تسریع در صدور درخواست خرید و تامین متریال می گردد. پروسه تامین زمانبر است و در این مدت نیز نقشه های شاپ تهیه خواهند شد.

- برای تهیه MTO از نرم افزار تکلا استراکچرز، می توان ستونها، تیرها، بادبندها، راه پله و دیگر المانها را بدون در نظر گرفتن اتصالات مدل کرد و پس از تهیه گزارشها و استخراج MTO به تکمیل مدلسازی و تهیه نقشه های شاپ پرداخت.

- برای تهیه MTO از خروجی های تکلا، بایستی کارت برش تهیه گردد تا برآورد واقعی متریال صورت گیرد. همانگونه که می دانیم گزارشهای تکلا بر حسب وزن خالص است و تبدیل آنها به وزن ناخالص مستلزم تهیه کارت برش می باشد. کارت برش را می توان بصورت دستی، استفاده از نرم افزارهای بهینه سازی کارت برش و یا حتی قابلیت نستینگ نرم افزار انجام داد.

- معمولا با توجه به تجربه کارخانه، می توان وزن خالص را در ضریبی بین 1.05 تا 1.1 ضرب کرد و تنا حاصله را معیاری برای خرید متریال قرار داد.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

2- تامین مواد:

تامین مواد شامل تامین مواد و مایحتاج یک پروژه است و شامل آیتمهای اصلی زیر است:

- خرید ورق

- خرید پروفیل

- خرید سیم جوش

- خرید لوازم جانبی جوشکاری

- خرید پیچ و مهره

- خرید رنگ

# از جاییکه الکترودها و یا سیم جوشها ب حسب هر پروژه ای ممکن است متفاوت باشد، معمولا تامین آنها بصورن پروزه ای است.

# ممکن است برای پروژه ای نیاز به ابزار یا ماشین آلات خاصی باشد، که خرید آنها نیز در پروسه تامین بایستی گنجانده شود.

# خرید مواد مصرفی مثل تجهیزات ایمنی، کپسولهای هوا و گاز، صفحه سنگ و ... نیز به مرور در هر کارخانه ای صورت می گیرد و وجود آنها در انبار کارخانه ضروریست.

# می توان خرید پیچ و مهره و رنگ را پس از جاری شدن فعالیت ساخت انجام داد.

# برای خرید ورق یا پروفیل بایستی از منابع قابل اعتماد و دارای گواهینامه محصول استفاده کرد. پس از اخذ قیمت و پیش فاکتور، نمونه متریال برای تست ارسال می گردد. پس از دریافت نتایج آزمایشگاهی و بررسی آنالیزهای مکانیکی و شیمیایی و اخذ تایید کارفرما، خرید نهایی صورت می گیرد.

# استانداردهای مورد نیاز برای خرید و انجام تستهای آزمایشگاهی ورق و پروفیل بایستی در درخواست خرید صادره از واحد مهندسی درج گردد.

# استانداردهای ابعادی و متریالی مورد نیاز خرید پیچ و مهره و مشخصات گام رزوه ها و ... بایستی در درخواست خرید صادره از واحد مهندسی درج گردد.

# مسئولیت بررسی نتایج آزمایشگاهی و مطابق آنها با استانداردها و تحویل اقلام خریداری شده بعهده واحد کنترل کیفیت می باشد.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

در مورد تامین متریال چند نکته تکمیلی زیر را اضافه می کنم:

- ورق معمولا توسط روش ریخته گری و پروفیلها با استفاده از روش اکستروژن تولید می شوند. اینها روشهای دقیقی برای تولید نیستند و احتمال تغییراتی در ضخامت و ابعاد محصولات تولیدی نسبت به جداول اشتال یا استانداردها وجود دارد. تلرانس مجاز را استاندارد تعیین می کند و در تحویل متریال بایستی به این تلرانسهای مجاز توجه شود.

- برخی از پروفیلهای خارجی موجود در بازار ایران، در اکثر موارد خارج از تلرانسها بوده و بمراتب سبک تر از اوزان استاندارد هستند.

- معمولا متریال St37 تولیدی فولاد مبارکه یا فولاد خوزستان، نیازی به انجام تست ندارند.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

3- قطعه زنی:

پس از ورود متریال خام به کارخانه، بایستی ورقهای هر پروژه ای بصورت جداگانه انبار شوند. در یکی از کارخانجات دیدم که گوشه ای از هر ورق ورودی به کارخانه را با رنگ مشخصی که نشان دهنده پروژه اش بود، علامتگذاری می کردند.

قطعه زنی شامل باز کردن رولها ( در صورت نیاز)، تمیزکاری ورق، برشکاری، سوراخکاری و پخ زنی است.

احتمالا لازمست که در مورد قطعه زنی صحبتهای طولانی تری بیان شود چرا که رویه صحیح قطعه زنی در کارگاههای سنتی اجرا نمی شود.

ممکن است ورقهای خریداری شده، سطحی روغنی و زنگ آلود داشته باشند. برای از بین بردن چربی ها و زنگ زدگی، بایستی سطح ورق تمیز شود. چرا که این آلودگی ها کیفیت جوشکاری را پایین می آورد. تمیز کاری می تواند توسط سندبلاست، اسیدشویی و حتی استفاده از برسهای سیمی انجام گردد.

در کارگاههای سنتی، قطعه زنی بر اساس یک جدول نهایتا تهیه شده در اکسل صورت می گیرد. اما در یک کارخانه مدرن، قطعه زنی بر اساس نقشه های سینگل پارت تکلا انجام می شود.

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

در تایئد صحبتهای مهندس باید در نظر داسته باشیم که مرحله قطعه زنی همیشه باید جلوتر از مرحله مونتاژ اولیه باشد و هر گونه تاخیر در این مرحله به منزله بیکار شدن مونتاژکار خواهد بود پس این مرحله از اهمیت ویژه ایی برخوردار است گاهی خرابی گیوتین که به وفور در کارگاهها پیش می اید باعث این عقب ماندگی می شود که باید طوری قطعه زنی را پیش ببریم که با خرابی دستگاه برای مدت طولانی هم متریال برش خورده برای مونتاژکار فراهم باشد

لینک ارسال

محمد    13

اعضا عادی

یکی از مشکلاتی که ما در مورد ورق داریم استاندارد نبودن ورق ارسالیه. مثلا در پروژه ای ورق 25 فرستاده بودن اما ورق 22 میل بود. اگر به کارفرما منعکس نکنیم میگن ورق اشتباه سرهم شده. اگر انتقال بدیم به کارفرما میکن صبر کن تا از محاسب بپرسم. این پروسه یکی از مشکلاتی هست که روند کار را کند میکنه

یکی از مشکلات دیگه در برش برش گرم است. ریزش مذاب ورق و لبه ورق که ما در این مورد هم با کارفرما همیشه مورد بحثه. که از وزن بار ارسالی کم میشه .گیوتین ریزش مذاب نداره اما لبه ورق داره.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

این موارد ضعف خریدار است. البته کنس بودن خریدار هم خودش به یه نحوی ضعفه. وقتی که در خریدها قیمت مهمه نه کیفیت، نتیجه همین می شه.

لینک ارسال

محمد    13

اعضا عادی

برای قطعه زنی با برش چند فکه گرم باید دقت داشت که عرض برش 15سانت فوق العاده خطرناک و باعث کج شدن تسمه میشه.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

محمد جان دلیل خطر ناک بونشو می تونی توضیح بدهی؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

محمد جان یه سوال دیگه:

با گیوتینهای رایج در کارخانجات ماکزیمم تا چه ضخامتی را می توان برشکاری کرد؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

نگاهی بیندازیم به مطلبی که در مورد تولید دستی، تولید انبوه و تولید ناب نوشته بودم و آنرا به کارخانجات فلزی ارتباط دهیم. در تولید دستی اسکلت فلزی، با روش ببر بدوز قطعه زنی انجام می شود، یعنی قطعه زنی سر کار انجام می شود. در این روش بر اساس نیاز ساخت هر المانی، ورق مورد نیاز بریده و مونتاژ می شود.

تولید انبوه اسکلت فلزی عملا غیر ممکن است. در این روش تولید، بایستی حتی قبل از شروع قرارداد و حتی قبل از انعقاد آن، قطعاتی بریده شده و آماده در انبار وجود داشته باشد. بدلیل ذات فعالیت ساخت مصنوعات فلزی و پروژه ای بودن آن، این کار غیر ممکن است.

اما در مورد تولید ناب این محصول، قطعه زنی بر اساس نقشه های قطعه زنی یا سینگل پارت هر پروژه ای در فضایی مجزا از مونتاژ انجام می شود. هر قطعه بریده شده نام منحصر بفردی می گیرد و نام بر روی آن درج می شود. البته قطعه زنی بایستی بر اساس برنامه تولید انجام شود. سپس در مقطع زمانی لازم، بر روی اسمبلی ( ستون، تیر و ...) مونتاژ می گردد.

در برخی کارخانجات، قطعات ریز کاملا قطعه زنی می شوند. اما ورقهای تشکیل دهنده بدنه ستونها و تیرها، پس از تسمه سازی بصورت 6 متری به خط مونتاژ منتقل می شوند و در زمان مونتاژ، بر حسب تجربه مونتاژ کار به تسمه های کوچکتری بریده شده و برای مونتاژ استفاده می شوند. به نظر شما مزایا و معایب این روش چیست؟

لینک ارسال

محمد    13

اعضا عادی

در مورد خطرناک بودن برش گرم :

چون عرض تسمه ای که میخواهیم برش دهیم (15سانت) کم هست . در ورق ضخامت بالا چون سرعت حرکت پایین است و شدت گرما بالا ورق به یک طرف کشیده میشود. این کار2 راه کار دارد : 1) ورق را از عرض به دو نیم تقسیم کنیم 2) طوری هوا ء گاز و سرعت برش را تنظیم کنیم که کمترین گرما و سریعترین زمان برش داشته باشیم

در ورق ضخامت پایین این مشکلات کمتر هست ء اما در اینجا شمشیری شدن ورق را داریم.

یکی دیگر از مشکلات برش ورق ضخامت پایین با برش گرم اینکه :

وقتی که ورق برش میخوره بسیار گرم هست که بی نوجه ای در روش بلند کردن ورق ار روی شاسی برش و دپو نامناسب باعث خمیدگی ورق میشود.

در مورد گیوتین :

این بحث هست که میگن ورق بیشتر از 12 یا 15 میل نباید با گیوتین زده شود.

در مورد برش گیوتین کند بودن تیغه ء و عدم لبه گیری ورقها باعث بروز مشکل در برش میشود.

برای مونتاژ قطعات بعلاوه اینکه ورق ها به صورت 6 متری برش میخوردء من در کارگاه از ورق های پرت کارگاه (از پرت برش ورق ستون مثلا ورق ستون 4 متر هست . من سر 4 متر قطع میکنم.پس یه ورق داریم به طول 2متر در عرض 1.5 متر) با توجه به نوع پل آن را برش داده و سرهم میکنیم به ورق جدید.

2)پل ها را بصورت دوره ای متر میگیریم و پرت به حداقل میرسد.

فقط اینجا چند مورد میماند :

هزینه برشء هزینه کارگرء هزینه برقء هزینه الکترود

من فکر کنم این کار در کاهای بزرگ جواب بده.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

یکی از مسائل ایجاد کننده پرت ورق، همین گپ برشکاری گرم است. بعضا محاسبین محترم برای انتخاب عرض ورقهای بال و جان، 1500 میلیمتر عرض ورق را بر اعدادی مثل 4 و 5 و 6 تقسیم می کنند. بطور مثال 1500 تقسیم به 4 می شود 375 و همین عدد را برای عرض ورق جان انتخاب می کنند. هدف این دوستان کاهش پرت است اما از دو نکته غافلند: 1- عرض ورقها دقیقا 1500 نیست و بعضا نیاز به لبه گیری نیز دارد 2- در اثر برشکاری گرم، بخشی از عرض ورق در اثر ذوب شدن کاهش می یابد.

محمد جان یه سوال دیگه:

در اثر برشکاری گرم، گپ برش یا همان عرض پرت شده توسط ذوب شدن به چه میزان است؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

در ادمه بحث قبلی، مزایا و معایب روش استفاده شده در کارگاههایی که من اسم روش قطعه زنی آنها را نیمه سنتی می گذارم، توضیح داده می شود:

مزایا:

- تعیین طول تسمه جهت برشکاری، با توجه به موجودی کارگاه تعیین می شود. بطور مثال اگر اگر من نوعی بخواهم ستون 7.5 متری را در مدلم ورق چینی کنم، ممکن است طول 6 و 1.5 متر را انتخاب کنم. در حالیکه ممکن است در زمان مونتاژ، طولهای 4 و 3.5 متر موجود باشد و مونتاژ کار بتواند از ای طولها استفاده کند.

معایب:

- نباز به داشتن مونتاژ کار متبحر و آشنا به الزامات ایین نامه ای برای قرار دادن درز جوشها در فواصل منطبق بر آیین نامه

البته من به شخصه این روش را برای کارخانجاتی که تولید کمتر از 500 تن در ماه دارند را روش مناسبی می دانم. اما در کارخانه های بزرگتر که تولید بیش از این عدد را دارند، درگیری مونتاژ کار با برشکاری و ورق چینی را یکی از موداهای سیستم تولید می باشد.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

4- مونتاژ اولیه

اوایل کارمندیم یه مدیر داشتم که از زمانهای دور با نقشه و نقشه کشی اشنا بود. از اونهایی بود که با راپید و دست هم کلی نقشه کشیده بود. یه روز گفت ایزدجونم بیا بشین تا برات یه کمی از نقشه بگم. گفت نقشه هایی که باهاشون قطعات ساخته و نصب می شوند، بر 4 بخش هستند: 1- نقشه قطعه زنی 2- نقشه نیمه مونتازی 3- نقشه مونتازی 4- نقشه نصب. و شروع کرد به توضیح. واقعیت من هم با این نقشه نیمه مونتاژی اصلا نتونستم کنار بیام. از قدیم هم تکلا یا نقشه سینگل داشته، یا نقشه اسمبلی یا نقشه GA.

اما بعدها که رفتم تو کارگاهها، دیدم این نقشه نیمه مونتازی چه دنیایی داره. کلی کار رو راحت می کنه. اگه به مباحث نگاه کنید، یه بحثی داشتیم در مورد ساب اسمبلی. این ساب اسمبلی یعنی نقشه نیمه مونتازی. حالا در کارگاه برای ساخت قطعات و اسمبلی ها چه اتفاقی می افته؟ اگه این اتفاقی که در زیر می گم حادث می شه که خوبه. اما اگه روش دیگه ای اتفاق می افته، من توصیه می کنم عوضش کنند (البته مطمئنم اتفاق دیگه ای نمی افته):

برای ساخت یک ستون، ابتدا بدنه اصلی ستون مونتاژ می شه. این مونتاز را مونتاژ اولیه می گویند. دستکها بصورت مجرا مونتاژ می شوند. این مونتاژ هم باز مونتاژ اولیه است.

برای ساخت تیرها، ابتدا بدنه اصلی تیر ساخته مونتاژ می شه. اینجا هم باز مونتاژ اولیه حاکم است.

لینک ارسال

محمد    13

اعضا عادی

مهندس جان مقدار ریزش برای هر فک برش ما 3 مییمتر میگیریم که معمولا همان مقدار گپ یا ریزش درست است.

اما در مورد فرمایش شما در مورد عرض برش :

در چنین مواقعی باید عرض تسمه های برش را با دیگر عرض ها ءکنار هم چید تا پرت کم شود (البته اگر هم سایز باشند)

• Like 1

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

محمد جان برای هر ضخامتی گپ همین 3 میلیمتر است؟

لینک ارسال

محمد    13

اعضا عادی

مهندس جانء 3 میلیمتر عرض ریزش در ضخامت ورق

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...