رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
izadpanah

آموزش گام به گام مدلسازی در نرم افزار تکلا استراکچرز

ارسال های توصیه شده

amir0    9

اعضا عادی

من در مورد رسم مهاربند کمی به مشکل خوردم...

برای رسم construction line نمیتوانم مرکز المانها را بگیرم و خط خارج از صفحه رسم میشود.

ایا در موقعیت خاصی باید قرار بگیریم؟من در گرید مربوطه قرار میگیرم اما اکثرا نمیتوانم محل تقاطع تیر و ستون را (با توجه به کثر المانهای اتصال و ...) snap کنم و پس از ترسیم مشخص میشود که از مرکز انحراف داشته.

در مورد نقطه های ورقهای اتصال هم همینطوره...

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

izadpanah    45

مدیرکل

امیر جان، احتمالا در انتخاب وسط تیر دقت نشده است یا گپ از دو طرف به یک میزان اتخاذ نشده است.

در مورد سوال قبلی: نرم افزار برخی از المانها را نیز نشان می دهد. اگر بخواهید المانهای بیشتری را نیز در این محدوده مختصر داشته باشید، بایستی در سه بعدی آن المانها را پاک و سپس آندو نمایید. برای من تا کنون این سوال پیش نیامده است که ایا تنظیمات خاصی برای نمایش تعداد یا چگونگی المانهای اضافی وجود دارد و یا خیر

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

سلام امیر جان -- این اینترنت 2روز قطع شده بود -- حال ما رو گرفت!!!

امیر جان اول که باید تو نمای از بقل قرار بگیری - که خودتم میدونی

من میگم تمام اسنپ ها رو روشن کن -- معمولا فکر کنم تما اسنپ هایی که در اون نما نشون دادهع میشه همه آکس عضو رو هدف قرار میده - مثلا اسنت گوشه ( که با یک مربع نشون داده میشه) اگر توجعه کنی با تکان دادن موس روی گوشه هت متوجه میشی که 2 نوع موبع نشون داده میشه!!!

یکی کوچیک تره - و یکی بزرگ تره !

اونی که بزرگتر هستش رو انتخاب کن -- همون آکس عضو هستش -- البته امکان داره روی یک گوشه اگر موس رو نگه داری واسه یه نقطه هر دو نوع مربع رو نشون بده - که گفتم کدوم یکی رو انتخاب کنی

البته تجربه منه - شاید اساتید چیز دیگری بگن

بعدشم امکان داره که نشه یک باره محل تقاطع رو بدست آورد - با چندتا خط کمکی من معمولا به محل تقاطع میرسم و بعدا اون نقطه میشه نقطه اول برای رسم آکس مهار بند عزیزمون

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

دوستان عزیز بدلیل مشغله های کاری من و درگیریهایی که در این مدت داشتم، نتوانستم مباحث این آموزش را تکمیل کنم. اما امشب که مطالب را مرور کردم، احساس می کنم با همین مطالب ناقص، بتوان مدلسازی را انجام داد.

اما در تاپیک آموزش گام به گام پیشرفته، http://forum.shopdrawings.ir/showthread.php?tid=2187&pid=7986#pid7986 مبحثی توسط دوستان مطرح شد که جرقه ای تازه در ذهن من پدیدار گشت.

در آن تاپیک نوشتم که سازه 30 تنی ساده ای را برای آموزش استارت بزنیم. البته لازم است که از مهندس زیبایی نیز کسب اجازه شود که طی مکاتبه ای این کار صورت گرفت و نقشه ها را برای ایشان ارسال نمودم تا در صورت صلاحدید ایشان، استارت کار زده شود. همچنین به ایشان پیشنهاد نمودم که این آموزش را بصورت مشترک هندل نماییم تا من هم از دانسته ها و تجربیات ایشان بهره مند شوم.

اما آن جرقه چه بود؟

من مطمئن هستم که در آینده نزدیک، می توانیم دوره های آموزشی تکلا را بصورت اینترنتی و از راه دور به مانند آنچه که مهندس زیبایی پیاده نمودند، در سایت داشته باشیم. پس برای رسیدن به بهترین روش، نیاز به تجربه برگزاری چنین دوره های آنلاینی بصورت آزمایشی داریم. شاید عبارت آزمایشی برای برخی از دوستان ناخوشایند باشد و مفاهیم دیگری را در ذهن ایجاد نماید، اما ضمن پوزش از بیان این عبارت، از دوستان خواهشمندم که نیم نگاهی به طرف دوم سکه نیز داشته باشند. چرا که تقریبا در این دوره های آموزشی تمام ترفندها و ریزه کاریهای را به طرق مختلف یاد خواهند گرفت و تا حدودی با دو سبک تا حدودی متفاوت مدلسازی که توسط مهندس زیبایی و من انجام می شود، آشنا خواهند شد.

تصمیم گرفتم که آموزش آن سازه 30 تنی را در تاپیکی بسته انجام دهیم. بدین مفهوم که دوستان علاقمند آمادگی خود را اعلام کنند تا آن تاپیک صرفا برای آنها قابل دسترس باشد.

در این آموزش ما نیاز به کمک دوستان داریم. از آنجا که دوستان تا حدودی با روشهای مدلسازی آشنا شده اند، ان شالله این مدل را توسط دوستان آغاز و با کمک آنها نحوه مدلسازی و حتی نقشه گیری و ویرایش نقشه را به نگارش در خواهیم آورد. حتی اگر دوستان برای تهیه فیلم آموزشی آن کمک کنند، خوشحال خواهم شد. نهایتا فکر کنم با این روش بتوانیم مجموعه جذاب . جالبی را برای آموزش نرم افزار به کمک دوستان تهیه کنیم و پس از ویرایش آن، این مجموعه را در قالب یک کتاب الکترونیک و حتی کتاب با نام کلیه دوستان نگارنده، منتشر کنیم.

دوستانی که در این راه حاضر به همکاری هستند، لطفا اعلام آمادگی کنند.

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

مهندس ایزدپناه عالیه بسم الله

لینک ارسال

RoOozbeh    10

اعضا عادی

سلام

آیادر تکلا کامپوننتی برای ایجاد برشگیها وجود دارد ؟

در غیر اینصورت چطور مدل سازی برشگیرها را سریعتر میتوان انجام داد ؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

تکلا چنین کامپوننت پیش فرضی را ندارد. اما روش مدلسازی برشگیرها:

- در ابتدا یکی از برشگیرها را با طول و پروفیل درج شده در نقشه مدل کنید.

- این برشگیر را به وسط تیر منتقل نمایید. به نحوی که لبه بیرونی جان آن دقیقا روی وسط تیر قرار گیرد.

- برشگیر را نسبت به لبه بیرونی جان کپی میرور کنید.

- برشگیرها را به اندازه نصف گام برشگیرها از مرکز تیر جابجا کنید.

- برشگیرها را به تیر جوش دهید یا با make to asembly به تیر اسمبل کنید

- هر یک از برشگیرها را به اندازه گام برشگیرها Copy Linear به سمت لبه های تیر نمایید.

تمام تلاش من در این تاپیک، مدلسازی دستی سازه با نرم افزار است. چون معتقدم اگر در آموزشهای اولیه، ذهن بادگیرنده به سمت کامپوننت و هوشمند سازی برود، هیچگاه تکلا را درک نخواهد کرد.

بهتر است هر تیر را بصورت کامل بهمراه استیفنرها، برشگیرها و ... مدل کنید، سپس با کپی کردن آن را به محورهای دیگر منتقل نمایید. اما اگر در زمان مدلسازی تیرها، برشگیرها را مدل ننمودید و برای آخر کار گذاشتید، می توانید برشگیرهای یک تیر را مدل کنید، سپس کل برشگیرها را انتخاب نموده، کپی را فعال کنید و با انتخاب دقیقا نقطه مرکز تیرها(مرکز بال و جان) آنرا روی نقطه مرکز دیگر تیرها کپی نمایید.

لینک ارسال

RoOozbeh    10

اعضا عادی

تکلا چنین کامپوننت پیش فرضی را ندارد. اما روش مدلسازی برشگیرها:

- در ابتدا یکی از برشگیرها را با طول و پروفیل درج شده در نقشه مدل کنید.

- این برشگیر را به وسط تیر منتقل نمایید. به نحوی که لبه بیرونی جان آن دقیقا روی وسط تیر قرار گیرد.

- برشگیر را نسبت به لبه بیرونی جان کپی میرور کنید.

- برشگیرها را به اندازه نصف گام برشگیرها از مرکز تیر جابجا کنید.

- برشگیرها را به تیر جوش دهید یا با make to asembly به تیر اسمبل کنید

- هر یک از برشگیرها را به اندازه گام برشگیرها Copy Linear به سمت لبه های تیر نمایید.

تمام تلاش من در این تاپیک، مدلسازی دستی سازه با نرم افزار است. چون معتقدم اگر در آموزشهای اولیه، ذهن بادگیرنده به سمت کامپوننت و هوشمند سازی برود، هیچگاه تکلا را درک نخواهد کرد.

بهتر است هر تیر را بصورت کامل بهمراه استیفنرها، برشگیرها و ... مدل کنید، سپس با کپی کردن آن را به محورهای دیگر منتقل نمایید. اما اگر در زمان مدلسازی تیرها، برشگیرها را مدل ننمودید و برای آخر کار گذاشتید، می توانید برشگیرهای یک تیر را مدل کنید، سپس کل برشگیرها را انتخاب نموده، کپی را فعال کنید و با انتخاب دقیقا نقطه مرکز تیرها(مرکز بال و جان) آنرا روی نقطه مرکز دیگر تیرها کپی نمایید.

ممنون از جوابتون .. مهندس بنده هم همونطور که شما فرمودید به روش دستی تمام برشگیرها رو مدل میکنم بدین ترتیب که فاصله نیم گام را از مرکز تیر مشخص کرده و بعد از مدل اولین برشگیر از دستور copy mirro و ایجاد برشگیر متقارن و در نهایت copy linear بهره میبرم و در بعضی از مواقع که تیر ها همانند هستن از دستور Copy to another object هم بهره میبرم ..اما در نهایت نقطه یابی بروی بال ستونها کاری زمان بر هست به همین خاطر ذهنم معطوف به کامپوننت ها شد .... که خیلی میتونه به مدلینگ سریعتر این امر کمک کنه

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

اگر شما snap حالت مثلث یا همان وسط را روشن نمایید و بقیه حالات snap را خاموش کنید، سلکت به سادگی صورت می گیرد.

البته می توانید همین برشگیرها را بصورت کاستوم کامپوننت هوشمند درآورید که از سعید عزیز تقاضامندم روی این موضوع نیز کار کنند. البته من تا بحال کامپوننت هوشمند عالی برای این کار ندیده ام. اما انشا لله بتونیم با همت هم ایجادش کنیم.

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

ممنون از حسن توجه مهندس ایزد پناه

از نظر من بهتره که برشگیر ها با خود تیر ها مدل شوند یعنی شما کامپوننتی میسازید که از نوع پارته و هم تیر و هم برشگیر ها رو مدل میکنه . مدلینگ دستی خیلی زمانبره.

نمونه کامپوننت تیر ورقی رو در بانک کاستوم کامپوننت ها آپلود خواهم کرد .ساخت نمونه اون با تیر معمولی هم راحتتره .اگه خواستین تو یه تاپیک جدید استپ به استپ انجامش میدیم.

روزبه جان اما بهتره قبل از کار با این کامپوننت روی نحوه ساخت اون مسلط بشین چون کاربردش زیاده به عنوان مثال میشه هم خانواده همین کامپوننت رو تو بحث سوله ها در مدلینگ پرلین ها هم ساخت.

لینک ارسال

RoOozbeh    10

اعضا عادی

اگر شما snap حالت مثلث یا همان وسط را روشن نمایید و بقیه حالات snap را خاموش کنید، سلکت به سادگی صورت می گیرد.

البته می توانید همین برشگیرها را بصورت کاستوم کامپوننت هوشمند درآورید که از سعید عزیز تقاضامندم روی این موضوع نیز کار کنند. البته من تا بحال کامپوننت هوشمند عالی برای این کار ندیده ام. اما انشا لله بتونیم با همت هم ایجادش کنیم.

مهندس در پروژه انجام شده در جلد دوم کتاب مهندس نباتی تمامی تیر ها بالای سطح گریدهای نما ایجاد شدن بهمین خاطر وقتی نقطه میانی توسط ابزار snap بروی این تیرها کلیک میشود نقطه ایجاد شده بروی خط مرکزی تیر "جان"ایجاد میشود که باز نیازمند حرکت دادن این نقطه از جان تیر به بال ان میباشیم یا اینکه با استفاده از نمای جانبی و ابزار وسط یابی اسنپ دو گوشه بال را انتخاب و در نهایت مرکز را نقطه یابی کرد ... ازین رو نقطه یابی زمانبر خواهد بود:exclamation:

امیدوارم بنده هم در این زمینه بتونم کمکی انجام بدم ...همونطور که میدونید اول راه هستم و هنوز معلوماتم برای ایجاد محتوا در سایت کافی نیست ازین رو امیدوارم هر چه زودتر بتونم در این راه هر چند کمکی کم برای پر محتوا شدن فروم انجام بدم

ممنون از حسن توجه مهندس ایزد پناه

از نظر من بهتره که برشگیر ها با خود تیر ها مدل شوند یعنی شما کامپوننتی میسازید که از نوع پارته و هم تیر و هم برشگیر ها رو مدل میکنه . مدلینگ دستی خیلی زمانبره.

نمونه کامپوننت تیر ورقی رو در بانک کاستوم کامپوننت ها آپلود خواهم کرد .ساخت نمونه اون با تیر معمولی هم راحتتره .اگه خواستین تو یه تاپیک جدید استپ به استپ انجامش میدیم.

روزبه جان اما بهتره قبل از کار با این کامپوننت روی نحوه ساخت اون مسلط بشین چون کاربردش زیاده به عنوان مثال میشه هم خانواده همین کامپوننت رو تو بحث سوله ها در مدلینگ پرلین ها هم ساخت.

اگر به این صورت باشه که بعنوان پارت یک تیر "دوبل یا منفرد" بهمراه ورق تقویتی و همچنین برشگیر ایجاد بشه که زمان مدل کردن به مراتب پایین خواهد امد ....

مهندس در مورد مدلسازی سقف های عرشه فولادی چطور؟ در این نوع از سقفها آیا نیاز مند به مدل کردن عرشه و گل میخ ها در تکلا هستیم ؟

در این صورت چه تدابیری برای مدل کردن میتوان اندیشید ؟

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

در مورد این موضوع کاملا تو تاپیک زیر بحث شده آقای فتوحی راه خوبی رو پیشنهاد کردن

http://forum.shopdrawings.ir/showthread.php?tid=2398&highlight=%D8%A8%D8%B1%D8%B4%DA%AF%DB%8C%D8%B1+%D9%87%D8%A7

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

من یه نظر بدم -- میگم میشه فقط یه کامپوننت ساخت که فقط 2 تا برشگیر پشت به هم با فاصله از هم بندازه وسط تیر -- بعدا کافیه اسپلودش کنیم و copy liner کنیم - نه؟ خنده داره ؟

خب نظر من دیگه!!!

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

این هم روشی است. خنده دار نیست و درست است. اما یه کمی زمانبر تر ازروشهای دیگر است

لینک ارسال

pesarkhaleee    0

اعضا عادی

با سلام میشه داخل برنامه یه ستون ساخته شده با ورق رو به نحوی به یک مقطع یکپارچه مثل یک پروفیل تبدیل کرد. ؟

2-اگه میشه کل نقشه ای که باید مدل کنیم تا با دوستان همراه بشیم رو یک جا بزارید تا خود نقشه و اتصالات درون یک فایل باشن من الان چند مدل نقشه اتصالات از این تاپیک

برداشتم.

3-اگه بخوایم پشت یک قطعه رو ببینیم چکار باید بکنیم من هر کاری میکنم دستور CREATE VIEW USING TWO POINT از اون گرید یه نما بهم میده که همون نمای پیش فرض تکلا است .چه خط VIEW رو از چپ به راست یا از راست به چپ بکشم یه نما رو میده.

ممنون میشم راهنماییم کنید.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

دوست گرامی سلام

1- شما می توانید تیر ورق مورد نظر را با کامپوننتهای پیش فرض تکلا ایجاد کنید. در همین تاپیک به این کامپوننتها و نحوه کار با آنها اشاره شده است. بدین ترتیب، شما به مانند پروفیل با کلیک نمودن روی دو نقطه، تیر ورق درخواستی را ایجاد کرده و در گزارشها نیز ریپورت پلیت خواهید داشت. همچنین می توانید با هوشمند سازی تیر ایجاد شده، آنرا به کاستوم کامپوننت تبدیل نمایید.

2- کل نقشه ها در مطالب اولیه تاپیک گذاشته شده است.

3- در مورد این موضوع، بعدا با قطعیت پاسخ داده خواهد شد. ضروریست با دوستان مشورت کنم.

لینک ارسال

amir.vakili46    0

اعضا عادی

salam agae badan dobare bekhaym grid line haro taghir bedim moshkeli bevoujud miad?

va aya work plane ke tarif mikonim roye gridhaye jadidi ke mikhaym dorost konim taghir ijad mikone?

masalan to plane elevation work plane tarif konim mishe safeye x-y

?????

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

با سلام

لطفا فارسی تایپ نمایید:

اصلاح خطوط شبکه وجود دارد. این بحث در کباحث خطوط شبکه مطرح شده است.

Work Plane بر گرید قبلی ست می شود و از جاییکه Work Plane در طول پروژه به کرات تغییر می یابد، پس تغییر آن خیلی حائز اهمیت نیست و کافیست مجددا ست شود.

لینک ارسال

amir.vakili46    0

اعضا عادی

من الان نقشه هایی که خروجی میگیرم جدول نداره چطوری جدولای پیش فرضو میتونم بیارم

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

احتمالا Environment نرم افزار تنظیم نیست. وارد قسمت Drawing properties شوید و از پنجره layout با تغییر حالتهای مختلف layout نتیجه را بررسی نمایید.

لینک ارسال

nasiri    7

اعضا عادی

من کلا برشگیرهارو مدل نمی کنم تا به خاطر 1برشگیر تیپ بندی تیرهام زیاد نشن بعد تو نقشه گیری با lineمی کشم...برای material listهم جان تیرورقها رو طولشو تقسیم می کنم... ;) (از بس که باید زود نقشه ها آماده بشن همیشه) البته من 20 تا سوله مدل می کنم 1 اسکلت تو سوله هم این چیزا نیست زیاد و بیشتر تسلط به مدلینگ می خواد تا هوشمند سازی

لینک ارسال

pesarkhaleee    0

اعضا عادی

با سلام دوباره جناب مهندس ایزد پناه اگه ممکنه دتایل تیر j1 به b4 و دتایل پله رو بزارید ممنون میشم.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

دوست عزیز، پروژه تمرینی که در این قسمت گذاشته بودم، بخشی از یک پروژه واقعی بود. دیتیل پله آن در قسمت دیگری و با دهانه متفاوتی اجرا می شود لذا برای این بخش سازه مناسب نیست.

در مورد دیتیل تیر به تیر نیز، می توانید از دیتیلهای دیگر استفاده کنید. از آنجا که تمرین است، ضرورتی به داشتن دیتیل قطعی نیست و دیگر دیتیلها نیز پاسخگو ست

لینک ارسال

pesarkhaleee    0

اعضا عادی

جناب مهندس ایزدپناه ایا ایننوع سقف رو میشهدر برنامه مدل کرد.؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

نیازی به مدل کردن سثفهای عرشه فولادی نیست. حتی گل میخهای آن نیز در حین نصب و توسط نصاب سقف اجرا می شود. اما کلا ورقهای کرکره ای را می توان از طریق کامپوننته پیش فرض تکلا ( البته فقط برخی از شکلهای رایج را) مدلسازی نمود. حتی گل میخها را نیز می توان مدل نمود اما بازهم تاکید می کنم که جز اسکوپ ساخت سازه فلزی و شاپ دراوینگ نیست

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...