رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
izadpanah

آموزش گام به گام مدلسازی در نرم افزار تکلا استراکچرز

ارسال های توصیه شده

زیبائی    22

مدیران تالار

من ستونها و بیس پلیت ها را مدل کردم.چند تا سوال در زمینه نمونه پروژه دارم:

1-صفحه بیس پلیت با دستور تیر راحت تر مدل میشود یا ستون؟با دستور تیر موفق نشدم

2-طول دقیق بولت یا انکر بولت چگونه تعیین میشود؟با توجه به ضخامت ورقهایی که متصل میشود؟یا اینکه بولت های موجود در بازار طول ثابتی دارند؟

3-در پروژه های عملی انکر بولت مدل نمیشود؟

4--من گیردر ها را با s13 مدل کردم.اما جانمایی انها در مدل در اکس قرار نمیگیرد.یا در پلان یا در ارتفاع مشکل دارد.

پیشاپیش بابت سوالات زیاد پوزش میخواهم

منظورتون رو از نمونه ی پروژه متوجه نشدم ، اما :

1 - بیس پلیت رو یا با تیر ایجاد کنید یا با پلیت ( از ستون استفاده نکنید چون نیاز به محاسبه ی رقوم روی بیس پیدا میکنید که زمان رو میگیره )

2 - طول پیچها به صورت اتوماتیک و با توجه به ضخامت ورقهای مورد اتصال محاسبه میشه و نیازی نیست شما چیزی رو تغییر بدین و پیچهای موجود هم طبق استاندارد اندازه های مشخصی دارن. ( البته در همه ی کشورها پیچها طبق استاندارد با فواصل معمولاً 5 میلیمتری افزایش پیدا میکنن اما در کشور گل و بلبل ، هر سایزی که شما بخواین وجود نداره و باید از پیچهای مشابه استفاده کنید متاسفانه شاید با اختلاف گاهی یکی دو سانت بلندتر ، که البته نیازی نیست شما اون طول رو محاسبه کنید ، شما گزارش پیچ موجود در پروژه زو بدین به کسی که مسئول تهیه هستش ، خودش میدونه چه پیچی تهیه کنه )

3 - اگر پروژه ی شما فقط فلزی باشه ، نیازی به اجرای انکر بولت ندارین اما اگر بتن هم جزو کار شما باشه باید مدل کنید.

4 - باید تنظیمات تیرتون رو چک کنید ، احتمالاً در تنظیمات تیر عددهایی ، خواسته یا ناخواسته اعمال شده که باعث انجراف از آکس تیر میشه.

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

aramiss    28

مدیران تالار

در تائید فرمایشات مجید جان همانطور که گفتند برای ترسیم کف ستون از دستور column استفاده نکنید زیرا علاوه بر تعریف رقوم روی بیس پلیت یک مشکل دیگری در گزارشات بوجود می آورد اگر ضخامت کف ستون رادر بخش levels تعریف نمائید در اینصورت موقع گزارش گیری ضخامترا به عنوان طول و عرض کف ستون را بعنوان ضخامت در نظر می گیرد پس پلیت اگر صرفا مستطیلی یا مربعی بود دستور beam سریعتر و آسانتر است در غیر اینصورت با دستور contour plate ترسیم نمائید

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

دوستان سپاسگزارم.

من هم دقیقا با کف ستون مشکل وارد کردن رقوم را داشتم.

مهندس زیبایی عزیز من درحال مدلسازی نمونه پروژه تعریف شده توسط مهندس ایزدپناه هستم.

من تیر ورق را با s13 مدل کردم.ممکن است ایراد به خاطر استفاده از این کامپوننت باشد؟همه تنظیمات را کنترل کردم.ولی مشکلم حل نشد

در مورد پیچ هم طبق فرمایش شما تنظیم خاصی لازم نیست.اما منظور من بیشتر طول معرفی شده در قسمت cut length است.طول این قسمت با توجه به چه نکاتی تعیین میشود؟یا اینکه اصلا اهمیتی ندارد؟نرم افزار از کجا میفهمد تا چند قطعه را با بولت به یکدیگر متصل کند؟

سپاس

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

یکی از ایرادات بزرگ مدلسازی کف ستون با دستور ستون اینه که ضخامت پلیت جایگزین طول می شه.

من همیشه صفحه ستون را با کانتور پلیت ترسیم می کنم.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

ظاهرا این چند روزی که در سفر بودم، این تاپیک و کلا سایت از رونق بالایی برخوردار بود. یقینا یکی از دلایل توصیه دین مبین اسلام به سفر و دستآوردهای آن همین رونق ایجاد شده در این سایت باشد.

به حال مطالب خوبی در این چند روزه مطرح شده است. اما فی الحال حاضر به نحوی این مطالب با عنوان تاپیک و هدف آن همخوانی ندارد. شاید پس از تکمیل بحث مورد نظر در این تاپیک، جای پرسشها همینجا باشد.

از دوستان خواهشمندم سوالات متفرقه خود را که با بحث آموزش گام به گام مدلسازی در ارتباط نمی باشد را در تاپیک رفع اشکال ( لینک زیر) مطرح نمایند:

http://forum.shopdrawings.ir/showthread.php?tid=1922&pid=5174#pid5174

با سپاس

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

با سلام به مهندس ایزد پناه -- بنده هم نقشه ای رو که لطف فرموده بودین رو مدل کردم -- البته جزییاتی رو خودم اضافه کردم که نبود تو نقشه ها

اگر لطف کنینی یه نگاهی به این مدل بندازید خیلی ممنون میشم --

من با فرض این که مدلینگ (بدون کامپوننت) رو نسبتا بلدم

توی نامبرینگ خیلی گنگ هستم. نامبرینگش رو نگاهی بندازید لطفا

آیا چمفر های ایجاد شده روی استیفنر های بیس پلیت با دستور کات اشتباه است؟ آیا باید با دستور کانتور پلیت این سخت کننده ها رو ایجاد کنم؟

من خیلی از دستور تیر برای رسم هر ورقی استفاده مینم -- اشتباه است؟

بعدا هم متوجه شدم که با جوش دادن اعضا به هم میشه اونها رو به هم اسمبلی کرد-- آیا 4تیکه 1 سانتیمترییه جوش هم میتونه یه ستون باکس 10 متری رو اسمبلی کنه؟

نامبرینگ تیر ورق رو اگر PG بخاهیم بزراریم باید اول تیر ورق رو بسازیم بعدا به هر سه قطعه اون این نامبرینگ رو بدیم یا نا من کلا خیلی گیج زدم - اگر تو کتاب

گفته شده من بخونم دوباره کتابو

بعدش اینکه از کامپوننت Shear Stud (1010) میشه واسه زدن گل میخ ها استفاده کرد ؟ توی مدل استفاده کردم اما همش کج مییوفته رو تیر

اینم فابل

http://uplod.ir/vpjd62bf0oo6/armin.rar.htm

خیلی سوال شد -- معذرت -- خیلی ممنون

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

مهندس مطالبی که در مورد نامبرینگ نوشته ام، مطالعه نموده اید؟

برای ایجاد اسمبلی سه روش وجود دارد:

1- جوش

2- پیچ

3- make to ass.

ویژگیهای جوش قابل تنظیم است. آنچه که شما می بینید سیمبل جوش است و یک سانتی نیست.

فرقی نمی کند. اول می تونید پرارپرتی تیر و نامبرینگ را تنظیم کنید. سپس مدلسازی کنید. هم می توانید پس از مدلسازی تیر ورق، پرارپرتی مربوط به نامبرینگ را روی کل تیر ورق modify کنید.

مدلتان را بررسی می کنم. مورد اشاره شده به برش گیر را نیز حتما پاسخ خواهم داد.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

این کامپوننت مخصوص برشگیرهای از نوع استاد است و امکان تغییر آن به ناودانی نیست.

البته من هر چی می زنم صاف می اوفته رو تیر. شاید تیر شما مورب است؟

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

سلام- نه مهندس جان باید بخونم - ممنونم

منظور من این بود که آیا 2 قطعه رو بهم با طوا کمی جوش بدهیم همان کار جوش سرتاسری را میکند؟ (من رویEaXt میزارم و طول ها رو بررسی میکنم که راحتر باشه)

دستون درد نکنه باید یکم بخونم تا متوجه بشم - ممنون

در ارتباط با اون کامپوننت متوجه شدم که روی بال تیر ورق اجراش میکنم اینطوری میشه ولی روی تیر معمولی خوب کار میکنه

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

در مدل و برای ایجاد صرفا اسمبلی، طول جوش حتی 1 میلیمتر هم باعث ایجاد اسمبلی می شه. اما در کارگاه که یقینا جوش سرتاسری یا منقطع طبق نقشه ها و wps داده خواهد شد.

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

دستون درد نکنه مهندس ایزد پناه -- خسته هم نباشین

امروز متوجه شدم مدلی که آپلود کردم خیلی اشتباه داشت اصلاحش کردم - و دوباره میزارمش

http://uplod.ir/kr5whx9sm81l/New_model.rar.htm

خیلی خیلی ممنون

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

دوست داشتم این آموزش را با همراهی دوستان آغاز کنم و با همراهی آنها نیز به پایان برسانم. الآن پیامی از دستی به دستم رسید که آموزشهای سایت ناقص و ناتمام است. این موضوع را من به خوبی می دانم و از آن آگاه هستم. اما دانستن دلیل آن هم برای خوانندگان خالی از لطف نیست:

وقتی که من قصد نوشتن مطلبی می کنم، بایستی زمان زیادی را صرف جمع و جور کردن ذهن و تایپ آنها کنم. این کار را بارها برای دل خودم کردم. اما یک همراهی، یک نوشته یا هر چیزی که نشان دهنده وجود خواننده ای منتظر باشد، باعث دلگرمی من است. سپاسهای آرامیس، محمد، امیر و ایدا تا حدودی این انگیزش را ایجاد نمودند، اما بغیر از این دوستان هیچ کسی نبود.

از دوستان و خوانندگان، خواهشمندم پس از خواندن مطالب، با نوشته های خود مرا تشویق به دنبال کردن کار کنند. آیا نوشته ها تا اینجا قابل فهم است؟ ایا به روشنی یک تازه کار می تواند آنها را یاد بگیرد؟ ایا نکته یا کاستی هایی وجود ندارد؟ و هر آنچه که احساس می کنید برای بهبود لازم است.

باور کنید اگر مطمئن شوم نفری با این مطالب قصد یادگیری دارد، از هیچ چیز دریغ نخواهم کرد. حتی با فیلم، حتی با تلفن به هزینه خودم، حتی دوره آموزشی کاملا رایگان خصوصی و ...

مهندس من تازه شروع به مدل این سازه کردم بهتر رنگ ستون رو از زرد تغییر بدیم تا موقع CLASH CHECK ابهام ایجاد نشه

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

درود

من هم امشب تا آخر تیرها مدل کردم. به مرور پس از تکمیل هر قسمت فایل را اپلود میکنم

-اتصال تیر به ستون

-مدل کردن بادبندها

-اتصال بادبندها

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

از بحث مورد نظر خیلی داریم فاصله می گیریم. از این رو سعی می کنم فی الحال حاضر زمان بیشتری را به این تاپیک اختصاص دهیم تا بتونیم مطالب را جمع و جور و کلاسه بندی کنیم.

در مباحث قبلی، مدلسازی ستون با مقاطع گوناگون مورد توجه و بررسی قرار گرفت. در مورد مقاطع با پروفیلهای استاندارد، کافیست از کاتالوگ پروفیل، پروفیل مورد نطر را انتخاب کنیم و با دستورهای create column و یا create beam به ترسیم آنها بپردازیم. خیلی از کاربران تکلا من جمله خوو من، ترجیح می دهیم از دستور ترسی ستون استفاده نکنیم. برای این انتخاب نیز دلایل زیر وجود دارد:

1- ترسیم توسط دستور ستون بر اساس یک کلیک ( موقعیت قرار گیری ) است و تراز ظروع و طول ستون بایستی در تنظیمات ستون (column property) وارد گردد. لذا شما وقتی می خواهید تکه دوم ستون را ترسیم کنید، بایستی حتما تراز بالایی ستون اول را ملاک قرار دهید و مرتبا بایستی تراز ها و طولها بصورت دستی در تنظیمات وارد گردد. اما در ترسیم با دستور بیم، شما با شاستفاده از دوکلیک بعنوان شروع و انتها، فارغ از وارد کردن اعداد بصورت دستی، با سرعت بیشتری مدلسازی را دنبال خواهید نمود.

2- اکثر ستونهای پروژه های ایرانی تیر ورق هستند. شما اگر با استفاده از کامپوننتهای تیر ورق بخواهید ستون را مدلسازی نمایید، اساس کار آنها به مانند ترسیم با دستور تیر و با استفاده از دو نقطه است.

علی ایحال آموزشهای سایت تکلا برای ترسیم ستون، با استفاده از دستور ترسیم ستون است ( چرا که خارجی ها کلا از تکنولوژی عقب هستند و توانایی ساخت تیر ورق را ندارند. ترجیح می دهند پروفیلهایشان را با سیستمهای که دیگه ما از اونها استفاده نمی کنیم و برای ما دیگه خیلی قدیمی شده، مثل اکسترود تولید کنند). بنابر این ضروری است که روشهای ترسیم با دستور ستون را نیز بررسی و مطالعه نمایید. حتما ستونهایی را با این روش ایجاد کنید.

ستون را توانستیم با دستورهای بنیادی و با استفاده از ترسیم پلیت ترسیم کنیم. به نظر من مدلسازی ستون با مقطع H، باکس، IPE دوبل، صلیبی و ... به مانند هم هستند. شما اگر بتوانید مقطع باکس را مدل کنید، مدلسازی H و دیگر مقاطع نیز مشابه آن خواهد بود.

در مورد ستونهای دوبل IPE که دارای ورقهای تقویت است نیز این ورق را با هر روشی که صلاح می دانید ( بعنوان تیر، ستون و حتی کانتور پلیت) ترسیم کنید سپس آنرا با گام قید شده در نقشه مادر، کپی نمایید.

استفاده از کامپوننت ترسیم مقاطع باکس نیز بررسی گردید. برای ترسیم مقطع تیر ورق H کافیست که ضخامت یکی از جانها را در تنظیمات کامپوننت برابر با صفر قرار دهید. توجه نمایید که در این کامپوننت فاصله لبه بال تا لبه جان در تنظیمات وارد می گردد. لذا اگر خواستید با این کامپوننت به تولید H بپردازید، حتما بایستی صخامت ورق جان را نیز درنظر بگیرید و نیمی از این ضخامت را از نیم عرض بال کسر و عدد خاصله را بعنوان فاصله لبه بال تا لبه جن در کادر موجود، وارد نمایید.

من ترجیح می دهم تیر ورق H را با کامپوننتهای مختص تیرورقهای صلیبی مدل کنم. بر روی ایکون دوربین که مربوط به دسترسی به کامپوننتهاست کلیک نمایید. در قسمت جستجو عبارت cross را تایپ و جستجو را بفشارید.

چند تا کامپوننت آورده می شود. دو تا از آنها با شکل صلیبی متمایز هستند. تفاوت این دو نوع صلیبی در ساختار آنهاست. یکی از آنها کلا بر اساس پلیت است و دیگری بر اساس پروفیلهای سپری. طبیعتا با فرمت سپری سر و کار نداریم. چرا که اگه قرار باشد در ایران از صلیبی با پروفیلهای سپری استفاده شود، باز هم سپری را بایستی با تیر ورق بسازیم.

کامپوننتی را که بر اساس پلیت است انتخاب کنید و با دوبار کلیک نمودن روی آن، پنجره تنظیماتش را باز کنید. تنظیماتی بسیار ساده و یوزر فرندلی دارد. برای ترسیم مقاطع H کافیست ضخامتهای اضافی را در قسمت پارت برابر با صفر قرار دهید. تبهای این پنجره را خودتان بررسی کنید. قابلیت آن را دادر که پوزیشن قرار گیری آن را تنظیم نمایید. حتی می توانید فاصله شروع و انتهای آن را نسبت به کلیک تغییر دهید. یعنی شما دو نقطه را کلیک می کنید ولی طول کامپوننت به میزان x از این کلیک شروع و یا اتمام می یابد.

در تب اصلی آن تنظیمات ابعادی صورت می گیرد. در تب پارت تنظیمات ضخامتها، نامبرینگ و متریال و تب پارامترز مربوط به نام، کلاس، فینیش و پوزیشن قرار گیری است.

خودتان لطفا بررسی کنید و در صورتیکه سوالی داشتید، بپرسید تا جواب دهم.

ترسیم و مدلسازی تیرها نیز به مانند آنچه که برای ستونها گفته شد، می باشد.

در مرحله بعدی، سعی خواهیم کرد به ترسیم صفحه ستون بپردازیم.

این بحث را با یک سوال به انتها می رسانم:

به نظر شما گپ بین تیر و ستون را در اتصالات جوشی و یا مفصلی پیچ و مهره ای بهتر است با چه روشی ایجاد کنیم؟

دوستانی که در این بحث شرکت کنند، یک اعتبار دریافت خواهند کرد.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

همش نگران از آن هستم که سوالی از دوستان بی پاسخ بماند. برای همین از دوستان خواهش می کنم اگر سواشون بی پاسخ مانده، از طریق پیام یا تایپ مجدد اعلام کنند، تا بررسی شود.

یک نکته را نیز بیان کنیم:

روشها و سبکهایی که در این تاپیک برای آموزش در نظر گرفته شدند، روشهای بنیادین و پایه هستند. سعی من بر آن است که باعث ذلزدگی و ناامیدی نشوم. برای همین، ترفندهای اولیه را بیشتر بیان خواهم کرد. یقینا هر کاربری با سعی و ممارست و جستجو در قلبیتهای تکلا به روشهای سریعتر و جایگزین دست خواهد یافت. خود من در خیلی مواقع از روشهای ذکر شده در این تاپیک برای مدلسازی استفاده نمی کنم، اما برای درک موضوع و شروع کار با تکلا، این رویه را مناسب می دانم. گواه این موضوع رضایت کسانی است که تکلا را با همین روش یاد گرفته اند. هر چند که من بدلیل مشغله های کاری و عدم تمایل شخصی خود به برگزاری دوره های آموزشی، کمتر بر سر کلاسهای آموزشی حاضر می شوم، اما دوره های محدودی را که به اصرار دانشجویانش، خودم تدریس نموده ام، مورد رضایت دانشجویان بوده است.

لذا امید است این برداشت نگردد که من در تلاش بر جاری ساختن روشهای مدلسازی شخصی خود می باشم.

اما در مورد سوال محمد:

- رنگ چک کلش قابل تغییر است. اما کلا من استفاده از رنگ زرد را به همان دلیلی که فرمودید، در مدلسازی توصیه نمی کنم.

- کامپوننتها را بر اساس کاربری آن به مانند ستون/تیر اصلی/ تیر فرعی و ... نامبرینگ کنید. در حقیقت کامپوننت را به دید یک پروفیل در نامبرینگ نگاه کنید

- لطفا در مورد POLYGON WELD بیشتر توضیح دهید. منظور شما را متوجه نمی شوم

البته جا دارد در مورد نحوه ایجاد اسمبلی در همین جا مطالبی را درج نمایم:

یکی از روشهای ایجاد اسمبلی، استفاده از جوش است. دستور جوش را اجرا نمایید ( اگر برایتان نتایج و گزارشهای جوش حائز اهمیت است، بایستی تنظیمات را وارد نمایید و جوش را پارت به پارت انجام دهید.) اما اگر گزارشهای جوش مطرح نباشد و صرفا جهت ایجاد اسمبلی استفاده گردد، فارغ از تنظیمات جوش، پارت اصلی را انتخاب، سپس کلیه پارتهای دیگر را انتخاب می کنیم. سریعا اسمبلی ایجاد می شود.

در مورد روش دوم نیز، پلیت یا پارتی را که می خواهید به اسمبلی اضافه شود، انتخاب کرده، سپس رایت کلیک - اسمبلی - اد تو اسمبلی و سپس اسمبلی موجود ناقص را انتخاب می نمایید. با این روش المان جدیدی به اسمبلی ناقص قبلی اضافه می گردد.

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

مهندس جان از قسمت parameters میتوان فاصله مونتاژ مورد نظر را معرفی نمود

---جسارتا نقشه تمرین فاقد جزییات اتصال تیر به ستون هستش...مهندس ایزدپناه عزیز اگر نقشه را تکمیل بفرمایید ممنون میشم---

• Like 1

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

همانگونه که امیر گفتند، در قسمت پارامترز کامپوننت، می توان فاصله از نقطه شروع و پایان را درج کرد. این قابلیت در تنظیمات تیر نیز وجود دارد. پرارپرتی بیم را باز کنید و خودتان سعی کنید این قابلیت را بیابید.

مدنظر من از روش های ایجاد گپ، ذکر این نکته بود. اما بر حسب ضرورت، می توان از دستورهای برش و خصوصا Fit نیز برای ایجاد این گپ استفاده نمود.

در اینجا هدف ذکر قابلیتهاست. به مرور خودتان روش سریعتر را خواهید یافت.

از دوستانی که خودشان این تنظیم را برای کامپوننت و یا تیر یافتند، درخواست می کنم نحوه دسترسی و توضیح بیشتر را برای دیگر دوستان درج نمایند.

ان شالله تا آخر امروز، دیتیل اتصالات نیز افزوده خواهد شد.

لینک ارسال

akbarjan    0

اعضا عادی

سلام

می خواستم از شما به خاطر تلاشتون تشکرکنم

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

ظاهرا دوستان تمایلی ندارند که در نگارش به من کمک کنند. البته می دانم که مهندس امیر، درگیر هستند و شاید تو این چند روزه به سایت سر نزنند.

به هر حال بحث را خودم دنبال خواهم کرد. برای تنظیم فاصله ای که مد نظر است، شکلهای زیر را قرار می دهم. با وارد کردن اعداد در قسمتهایی که با مستطیل قرمز مشخص شده است، می توان فاصله شروع تیر یا تیر ورق نسبت به نقاط کلیک شده را تعیین نمود:

attachment.php?aid=388

attachment.php?aid=389

cross-parameters.JPG

beam-positions.JPG

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

من نمی دونم چرا همش فکر می کردم دیتیل اتصالات رو هم گذاشتم. به هر حال نقشه های کامل پروژه تمرینی به شرح پیوست است.

در ادامه بحث، به مدلسازی صفحه ستون پرداخته می شود. در حین این بحث، سعی می کنم تا جایی که ذهنم یاری می کند، به سوالات مطرح شده توسط دوستان در این باره نیز پاسخ داده شود.

ضروریست که برای مدلسازی صفحه ستون، وارد پایینی ترین پلان سازه ( در پروژه تمرینی خودمان، تراز -0.15) شویم.

صفحه ستون را با دستور کانتور پلیت و یا تیر می توان ترسیم کرد. اما مدلسازی آن با دستور ستون مناسب نیست. چرا که در صورتیکه صفحه ستون با دستور ستون مدل شود، ارتفاع پلیت جایگزین ضخامت و طول یا عرض پلیت جایگزین ضخامت می شود که در گزارشها نامناسب است.

من خودم بیشتر صفحه ستون را با کانتور پلیت مدلسازی می کنم. توصیه می کنم دوستان با هر دو دستور بصورت تمرینی صفحه ستون را مدل کنند.

پس از انجام تنظیمات کانتور پلیت پرارپرتی، با در نظر گرفتن ابعاد صفحه ستون، پلیت کف ستون را در ترسیم و در موقعیت مناسب قرار دهید.

سپس اقدام به ایجاد سوراخ انکر بولتهای آن نمایید.

دقت کنید که پلیت ایجاد شده را دوبار بایستی انتخاب کنید تا بولت ایجاد شود. در حقیقت این پلیت را به خودش پیچ می کنید.

پس از ایجاد بولت، حتما تیک نمایش بولت را بردارید تا فقط سوراخ نمایش داده شود. در صورتیکه این تیک باقی بماند، در گزارشهای بولت لیست این پیچ آورده می شود و در صوورتیکه پروژه بزرگ باشد، تعداد زیادی پیچ را به کارفرما تحمیل می نمایید.

برای مدلسازی استفنرهای صفحه ستون، توصصیه می کنم از کانتور پلیت استفاده کنید تا پخ های آن را ساده تر و با کمک قابلیتهای خود تکلا برای این موضوع ایجاد کنید(chamfer property که با دوبار کلیک روی نقاط کاری پنجره آن باز می شود). در صورتیکه با دستور تیر ترسیم کنید، پخ ها را بایستی با استفاده از دستورهای برش ایجاد کنید.

برای ایجاد استیفنرهای دور صفحه ستون، در نماهایی ترسیم کنید که استیفنر را از روبرو ببینید.

detail (www.shopdrawings.ir).dwg

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

اسوال دارم؟ CHAMFER استیفنرهای بیس پلیت چه مقداری؟ از قسمت پایین که مشخص چه جوری باید CHAMFER رو تنظیم کنیم ولی از قسمت بالا مشخص نیست؟

Dimension13558190731.png[/php]

1سوال دیگه ای که دارم اینکه چرا Dimension که تو فایل کد میزنم با Dimension که تو فایل کد زده شده یکی نیست؟ مثلا توی همین عکسی که گذاشتم قسمتی که اندازه آن زده شده 50 ولی زمانیکه من اندازه میزنم 350 و نشون میده؟ یعنی 7برابر بزرگتر اندازه میزنه!!

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

سوال در مورد نامبرینگ ستون ها و تیر هایی که داریم برای این مثال تنظیم میکنیم؟

تیر ها و ستون هامون از 2 ورق متفاوت ساخته شده اند و باید برای نامبرینگ هر دو قطعه از یک prefix برای pert وassembly هاشون استفاده کنیم؟

مثلا برای ستون c2 ورق های بال و جان رو که دوتاشون مشابه و یکی از آنها متفاوت است رو با c2 C2 برای پارت و اسمبی استفاده کنیم؟

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

سلام محمد جان خسته نباشی

در باره سوالی که مرتبط بود اندازه گذاری نقشه

این مقدار تفاوتی که شما مشاهده میفرمایید یعنی که نقشه شما تو مقیاس نیست( نسبت به اندازه گذاری شما)

این به این معنی نیست که نقشه تون مقیاس ندا ره -- چرا داره

مقیاس = اندازه ترسیمی تقسیم بر اندازه واقعی

که اینجا میشه 50 تقسیم بر 350

بنظر من میشه شما 7 برابر نقشه رو کوچک کنید -- البته قبلش باید با دستور اکسپلود کل نقشه مورد نظر را بترکانید(تا اندازه گذاری ها هم به همران نقشه تغییر عدد ندهند)

حتی میشه بعد از کوچیک کردن نقشه خطای اضافه رو پاک نی و مستقیما توی تکلا به عنوان الگو استفاده کنی (البته اگر نقشه مورد نظر کاملا از هر نظر توی مقیاس باشه -- چه طولی و چه عرضی)

• Like 1

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

تیرها باید از پایین روی ترازهای ارتفاعی تنظیم شوند یا از بالا?

13558328471.png

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

از نظر سازه ای الان تیر سمت چپی باید به بال بالایی تیری که مقطعش معلومه بچسبه -- یعنی برای اتصال تیر به تیر باید بال بالایی تیر سمت چی بریده بشه.

من فکر میکنم باید از بالا

یعنی تیرمون بال بالایش هم سطح با تراز باشه

------------------

البته ببخشید من جواب دادم -- اساتید حتما بهتر میتونن پاسخ بدهند

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...