رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
izadpanah

آموزش گام به گام مدلسازی در نرم افزار تکلا استراکچرز

ارسال های توصیه شده

amir0    9

اعضا عادی

مهندس ایزدپناه عزیز

من ستون H رو مدل کردم.از کجا متوجه بشم کارم صحیح بوده یا نه؟کدوم فایل رو آپلود کنم؟

لطفا ادامه مراحل رو بفرمایید

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

izadpanah    45

مدیرکل

وارد پوشه مدل شوید. یه فایلی هست با پسوند db1. آنرا با نرم افزار winrar فشرده کنید و اپلود نمایید.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

مهندس جان یکی دو روزه ورژنهای 17 و 18 من کار نمی کنه. با چه ورژنی شما مدل کردید؟

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

متاسفانه با ورژن 18!

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

مهندس ایزدپناه عزیز اگر ممکنه مراحل بعدی رو بفرمایید که چشم انتظاریم

سپاسگذارم

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

من که ستون H شما را نتوانستم بررسی کنم. ان شالله درست است. ستون باکس را هم مدلسازی کنید.

امیرجان لطفا در مورد نحوه مدلسازی ستون ها چند جمله ای بنویسید. شما در مدلسازی از چه روشی استفاده کردید؟ آیا با دستورهای ترسیم پلیت و دستی انجام دادید یا از کامپوننت استفاده کردید؟

آیا از دستورهای ترسیم تیر برای مدلسازی استفاده می کنید یا ترجیح می دهید از دستورت ستون استفاده کنید؟

ورقها را چند متری در نظر گرفتید؟

ایا اول بصورت یک تکه مدلسازی کردید و سپس ورقها را تکه کردید یا از همان اول ورق پینی را لحاظ نمودید؟

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

من طبق راهنمایی شما با استفاده از پلیت و با استفاده از دستور تیر مدل کردم.ولی چون بار اول بود که از این روش استفاده میکردم کمی برای من مشکل بود.

حقیقتش تاکنون با کامپوننت چنین مقطعی رو مدل نکردم که ببینم کدوم روش برام راحت تره.

اما من ترجیح میدم در این روش اول پلیت رو در ارتفاع 9 متر مدل کنم--->نقطه ایجاد کنم---> از دستور split استفاده کنم.زمان خیلی کمتری میبره.

میشه توضیح بدید مزیت استفاده از دستور تیر برای رسم ستون چیه؟

از کدام کامپوننت برای رسم H استفاده کنیم؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

من دارم یه سری فیلمهای آموزشی تهیه می کنم که مدلسازی نمونه هایی را که در این تاپیک مطر می شه، بتونیم روی فیلم بررسی کنم. عناوین این فیلمهای آموزشی به شرح زیر است ( فکر کنم این لیست، سیلابس دوره آموزشی مجازی اینجا را نیز مشخص کند):

1- آموزش اصلاح خطوط شبکه

2- آموزش مدلسازی ستون H به روش دستی ( دو حالت مدلسازی همزمان با ورق چینی-مدلسازی یک تکه و اعمال ورق چینی با دستور Split) و دستورهای ترسیم تیر و ستون

3- آموزش مدلسازی ستون H با استفاده از کامپوننتها

4- آموزش مدلسازی ستون باکس به روش دستی ( دو حالت مدلسازی همزمان با ورق چینی-مدلسازی یک تکه و اعمال ورق چینی با دستور Split) و دستورهای ترسیم تیر و ستون

5- آموزش مدلسازی ستون باکس با استفاده از کامپوننتها

6- آموزش مدلسازی ستون دوبل IPE.

7- آموزش مدلسازی ستونهای صلیبی

8- آموزش مدلسازی ستونهای باکس با تقویتهای داخلی

8.5- آموزش مدلسازی صفحه ستون

9- آموزش مدلسازی تیرهای تیر ورق و پروفیل

10- آموزش ساخت پروفیلهایی که در کاتالوگ تکلا نیستند.

11- آموزش ساخت متریال جدید در کاتالوگ متریال تکلا

12- آموزش ترسیم اتصال گیردار جوشی

13- آموزش ترسیم اتصال مفصلی جوشی

14- آموزش ترسیم اتصال گیردار پیچ و مهره ای

15- آموزش ترسیم اتصال مفصلی پیچ و مهره ای

16- آموزش ترسیم اتصال تیر فرعی به تیر اصلی

17- آموزش ترسیم بادبندهای جوشی

18- آموزش ترسیم بادبندهای پیچ و مهره ای

19- آموزش ترسیم شمشیری راه پله

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

به نظر من تنظیمات ترسی با دستورهای تیر ساده تر است طول ها را سریعتر می توان تنظیم نمود. ان شالله در فیلمهای آموزشی هر دو روش را دنبال خواهیم کرد.

برای ترسیم تیر ورقها می توان از کامپوننت Box girder و یا Cross استفاده نمود. هر د ورا توضیح خواهم داد.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

برای مطالعه نحوه ترسیم تیرورقها با استفاده از کامپوننتهای پیش فرض تکلا، لینک زیر را مطالعه نمایید:

http://forum.shopdrawings.ir/showthread.php?tid=1796&pid=4494#pid4494

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

برای تمرین بیشتر، مقاطع زیر نیز برای مدلسازی توصیه می شوند. طول ستونه را منظبق با طولهای قبلی در نظر بگیرید:

attachment.php?aid=295

Sample DWG.rar

section.JPG

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

درود

من باکس ها رو هم با با پلبت فرضی300*20 مدل کردم.(متاسفانه روی سیستمم اتوکد ندارم)

استفاده از کامپوننت s13 و split کردن ب منظور ورق چینی---move کردن ب اندازه 30 میلیمتر به بالا

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

بدلیل مشغله های کاری، چند روزی حضور کم رنگ تری در سایت خواهم داشت. از این رو از دوستان تقاضا دارم بحث مذلسازی ستونها را خود تمرین کنند. در ادامه برخی از اشکال هندسی را که به ذهنشان می رسد، با استفده از نقشه های کمکی و یا خطوط، توسط دستور ترسیم کانتور پلیت، مدل نمایند. توجه نمایید این تمرینی برای تسلط بر دستورات ترسیم نقاظ کمکی، استفاده از دستورات Copy/Move Special است و در ترسیم ورقهای تقویت، لچکی، اتصالات زیر سری و روسری و کاربر خواهد داشت. برخی از اشکال هندسی را من در نقشه پیوست، البته با اندازه های بزرگ و ناواقعی، ترسیم نموده ام که مدلسازی آنها، خارج از لطف نیست.

Sample DWG2.dwg

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

به هر حال طلسم شکست و اولین فیلم در مورد نحوه اصلاح و تغییر گریدها ایجاد شد. دوستان می توانند این فیلم را از لینک زیر دانلود نمایند:

http://shopdrawings.ir/wp-content/uploads/2012/11/grid-film-izadpanah.rar

سعی کردم در همین گرید بندی کوچک، کلیه نکاتی را که برای گرید بندی لازمست، پیاده کنم.

پسورد فایل:

www.shopdrawings.ir

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

فیلم آموزشی مدلسازی ستون H بصورت دستی در تکلا را می توانید از لینک زیر دانلود نمایید:

http://shopdrawings.ir/wp-content/uploads/2012/11/H-column-izadpanah-film.part1_.rar

http://shopdrawings.ir/wp-content/uploads/2012/11/H-column-izadpanah-film.part2_.rar

پسورد:

www.shopdrawings.ir

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

امیر جان اگه نقطه نظری در مورد فیلمها داری بگو تا در فیلمهای آتی در نظر گرفته بشه.

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

ممنون حسن جان

بابت فیلم ها ممنون.من چند تا نکته به نظرم رسیده که اگر اجازه بدی سر فرصت جمع بندی میکنم و بهت میگم.روزهای آخر کاریم هست .برگردم ایشالا کار رو سریعتر پیش میبریم.

البته من اینجا درس پس میدم .دوستان همه صاحب نظر هستن.

لینک ارسال

محمد    13

اعضا عادی

سلام خدمت همه دوستان

چند وقتی در مسافرت بودم و از بحث ها عقب افادم. انشااله بتونم دوباره در کنار شما باشم

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

خب با اجازه دوستان میخواهم به بحث اصلی تاپیک برگردم.

تا اینجا ستونهای نقشه مدل شده اند.

لطفا مرحله بعدی را بفرمایید که خیلی عقب موندیم ;-)

-حسن جان بهتر نبود اول ستونها را اسمبل کرده و سپس کپی میکردیم؟جسارتا به نظرم میرسد در پروژه های واقعی بهتر است کل ستون اسمبل شده سپس کپی شود.

-در ستون سازی مذل با s13 هر چقدر تیک جوش را برمیداشتم باز هم در مدل علامت ان را نشان میدهد.چاره کار چیست؟

-نحوه پاک کردن خط اندازه های که در مدل دستی ایجاد میشود چیست؟

در مورد فیلمهای اموزشی مواردی که به نظر بنده حقیر رسید:

-بهتر است اهداف فیلم در ابتدا تیتر وار ذکر شود.

-در برخی موارد به علت سرعت بالای کار مشخص نیست چه کاری در مدل انجام میشود

-اگر موارد مهم در فیلم با یک کادر به حالت چشمک زن مشخص شود تاثیر بیشتری دارد

سپاس

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

تا جایی که من در خاطر دارم، در فیلم آموزشی اول اسمبلی را ایجاد کردم و سپس کپی نمودم. واقعیت در این مورد بین علما تکلا اختلاف نظر است. برخی ها به مانند من اول اسمبلی را ایجاد می کنند، سپس کپی می کنند. برخی ها هم اول مدل را کامل کرده و سپس جوشها را ایجاد می کنند. ناگفته نماند که این دوستان از همان ابتدا سعی می کنند کلیه پارتهای یک اسمبلی را با یک کلاس ( مثلا کل ستونها و ملحقاتش را با کلاس 1) مدل می کنند و نهایتا با فیلتر کردن، سریعا اسمبلی را ایجاد می کنند.

- ان تیک جوش به بودن یا نبودن جوش بر نمی گردد. تیک مربوط به پراپرتی کامپوننت است

- با redraw کردن، خطوط اندازه از بین می رود.

منظورتان فیلمهای آموزشی همین تاپیک است؟

من هفته آینده در سفر خواهم بود. این یکی دو هفته در حال جمع و جور کردن کارهایم جهت سفر بودم و هستم. برای همین یه کمی از رسیدگی به این هدف، غافل شدم.

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

مهندس ایزد پناه عزیز اگر فرصت داشتید نقشه های کامل سازه پروژه را اپلود کنید.

اگر لطف کنید در فرمت PDF

تا جایی که من دیدم فقط مقطع ستون بود.تیرها بادبند اتصالات...نبود

سپاسگزارم

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

امیر جان در همان یک شیت نقشه نمونه خودمان، اطلاعات تیر ریزی و مقاطع، صفحه ستون و اتصالات داده شده است. اتوکد لازمه کار با تکلاست و برای من جالب است که شما هنوز نصب نکرده اید.

در مورد نامبرینگ هم من در مباحث قبلی توضیحاتی داده ام:

http://forum.shopdrawings.ir/showthread.php?tid=568

اما من به شخصه، استیفنرهای ستون را با sc، استیفنرهای تیر را با sb، برشگیرهای تیر را با u، و ... نامبرینگ می کنم. این کار دو مزیت دارد:

1- اگر یکی از این پلیتها به اسمبلی متصل نباشد، نقشه اسمبلی با نام غیر متعارفی را ایجاد می کند که شناسایی آن در لیست نقشه ها به سهولت انجام می شود

2- هم خودم و هم کارگاه خواهیم دانست که این المانها چه هستند. مثلا برای ورقهای پیوستگی گپ دو میلیمتری از هر طرف برای جوش نفوذی باستی در نظر گرفته شود. اگر در حین مدلینگ این موضوع لحاظ نشود و ما بخواهیم پس از اتما کار مدلسازی لیستی از آنها داشته باشیم، بهتر است نامبرینگ آن را متمایز با دیگر المانهای ستون در نظر بگیریم.

همچنین برخی از المانهای سازه بایستی با اندازه دقیق برید شودند ( مثل بدنه ستونها) اما برخی المانها نیز وجود دارند که بمنظور کاهش پرت یا استفده از موجودی های کارگاه، می توانند دستوخوش تغییراتی شوند. این نامبرینگ مناسب، می تواند کاربرد سینگل پارت را در اسمبلی در زمان قطعه زنی مشخص کند.

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

مهندس جان حرف حساب جواب نداره!در اسرع وقت اتوکد را نصب میکنم.

فایل رو هم دیدم. ممنون

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

من ستونها و بیس پلیت ها را مدل کردم.چند تا سوال در زمینه نمونه پروژه دارم:

1-صفحه بیس پلیت با دستور تیر راحت تر مدل میشود یا ستون؟با دستور تیر موفق نشدم

2-طول دقیق بولت یا انکر بولت چگونه تعیین میشود؟با توجه به ضخامت ورقهایی که متصل میشود؟یا اینکه بولت های موجود در بازار طول ثابتی دارند؟

3-در پروژه های عملی انکر بولت مدل نمیشود؟

4--من گیردر ها را با s13 مدل کردم.اما جانمایی انها در مدل در اکس قرار نمیگیرد.یا در پلان یا در ارتفاع مشکل دارد.

پیشاپیش بابت سوالات زیاد پوزش میخواهم

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...