رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
aramiss

آموزش هوشمند سازی از مقدماتی تا یشرفته

ارسال های توصیه شده

aramiss    28

مدیران تالار

هوشمند سازی یک بخش کاملا تخصصی است و چیزی که در ان اهمیت پیدا می کنه خلاقیت و ابتکار شماست که بتوانید در کنار دستورات و فرمولها در جهت ساخت کامپو.نت هوشمند بهره بجوئید . شاید اکثر ما ترجیح بدیم به علت گستردگی و دشواری های آن وارد این حوزه نشیم و از کامپونت های که دیگران می سازند استفاده نمائیم ولی واقعیت اینست یک شاپیست حرفه ایی کسی است که بتونه کامپونت های هوشمند بسازه و از نظرر من فرق یک شاپیست حرفه ایی با مبتدی در همین خلاصه می شه من در نظر دارم هوشمند سازی را در مرحله اول بصورت مقدماتی و سپس پیشرفته بنا بر دانسته های اندک خود آموزش بدم و این بخش را با مثالها یی بصورت گام به گام جلو ببریم تا در ابتدابا مفهوم و قابلیتهای یک کامپونت هوشمند اشنا شوید و به مرور بتوانید خود هوشمند سازی نمائید و چه بهتر که در اینده با کمک و همفکری همدیگر تیمی تشکیل بدیم که بتوانیم هوشمند سازی مربوط به سازه های پیچیده را طراحی نمائیم به امید آن روز

قبل از اینکه با یک مثال شروع به اموزش هوشمند سازی نمائیم نظرات و پیشنهادات و الزامات خود را در این زمینه ابراز نمائد و لازم می دانم دوستانی که دستی بر اتش دارند از جمله مهنس تجلی فر و مهران نباتی مارا در این مسیر یاری کنند

....

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

izadpanah    45

مدیرکل

مهندس جان من تر جیح می دهم در ابتدا مطالب مقدماتی مدلسازی سایت تکمیل بشه. سپس به بحث در مورد هوشمند سازی پرداخته بشود.

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

بسیار خوب به پیشنهاد مهندس ایزد پناه این بخش را تا اطلاع ثانوی مسکوت می گذاریم تا در وقت مقتضی به آن بپردازیم

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

مهندس جان چنتد تایی مطالب باز و نا تمام در تالارها وجود دارد. به مرور آنها را بررسی می کنیم. به نظر به یکباره غنی کردن سایت، ارزش منفی دارد و یادگیری را کم می کند. بحث هوشمند سازی هم بحث وسیعی است و مستلزم صرف زمان و دقت بیشتر.

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

خیلی ممنونم از ایجاد این تاپیکک و دستتون هم درد نکنه -- بی سبرانه منتظریم

واسه این تاپیک رفرنسی ندارین؟؟ که ما بخونیم تا کارا راحت تر بشه؟

لینک ارسال

javad_1r    6

اعضا عادی

من پیشنهاد می کنم بجای مسکوت ماندن این تایپیک این بخش رو اختصاص بدیم به cumponentهای هوشمند پیشرفته ساخته شده توسط دوستان

برای شروع من یک نمونه اینجا قرار میدم.

لطفا برای اصلاح و کاربردی تر شدن این cumponentها نظر بدن

http://www.4shared.com/file/gFIJ5dpt/_online.html

q67fy0x6mk8751eiiwfn.jpgqdo8a8srgalz4k54tja.jpg

دوستان برای استفاده از این cumponent ها در داخل cumponent catalog کلیک راست کرده و import کنند

3wi8h3o0zwgowu4q8n.jpg

• Like 1

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

با تشکر از دوست خوبمون جواد که با ارائه این کاستوم کامپونت مطالب این بخش را غنا می بخشند

در مورد کاستوم کامپونت شما هنوز موفق به اجرای آن نشدم چون حدس می زنم در تکلا ورژن 16 قابل اجرا باشه

ما در انجمن مباحث تخصصی سعی نمودیم یک بانک از کاستوم کامپونت های هوشمند و مفید را جمع آوری و یا بعضا بسازیم که البته چند کامپونت از جمله ساخت زنبوری هوشمند تیر فلنجی و ... توسط دوستان خوب و همراه این سایت ساخته و ارائه شده ان شا...با کمک شما و دیگر دوستان دو با رائه چنین کامپونت هایی بتوانیم این بانک کامپونتی را تکمیل تر کنیم و در اختیار دوستان قرار دهیم از کسانیکه

به چنین کامپونت های هوشمندی دسترسی دارند در این بخش و یا در انجمن تخصصی ارائه کنند

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

با سلام و خسته نباشید خدمت همه ی اساتید. بنده تازه به این سایت فوق العاده اومدم و عضو شدم و امیدوارم بتونم از تجربیات و راهنمایی های شما بزرگان و اساتید استفاده کنم و بتونم تجربیات خودم در طول این 9 سال شاپ کردن رو در اختیارتون قرار بدم.

به نظر بنده هر پروژه ای نیاز به تعریف کامپوننتهای ویژه ی خودش رو داره و کمتر کامپوننتی رو میشه طراحی کردد که بشه تمام پارامترهای لازم رو برای تغییر در هر پروژه ای در اون اعمال کرد و ازش استفاده کرد ! من خودم این روش رو انتخاب میکنم که :

در ابتدای هر پروژه کامپوننتهای مورد نیازم رو طراحی و هوشمند میکنم و اصلا از کامپوننتهای تکلا و یا کامپوننتهای پروژه های قبلی استفاده نمیکنم چون در اکثر موارد دیدم که دوستان بیشتر برای اتصالات از کامپوننت استفاده میکنن ! اما بنده به شخصه کمتر پیش میاد که اتصال طراحی کنم. بعنوان مثال اگر قرار باشه که یک تیر با اتصال گیردار به ستونی وصل بشه من تیر و اتصالات و هر آنچه که تیر لازمه داشته باشه از قبیل استبفنر و برشگیر و یا هرچیزی که طبق نقشه ی طراح باید لحاظ بشه رو با هم و یکجا مثلا در غالب PG1 ایجاد و هوشمند سازی میکنم و فقط کافیه بین دو ستونی که تیر PG1 نصب میشه کلیک کنم تا تیر به هر طولی که لازمه با تمام جزئیات دستک و غیره ... ایجاد بشه و به ستونها نصب بشه ( بدون کوچکترین اشتباهی در محاسبه فواصل استیفنر ها یا برشگیرها و یا سوراخکاری و ... ) و بسیار بسیار در وقت صرفه جویی میشه تا اینکه یکبار تیر طراحی بشه بعد اتصال طراحی بشه بعد استیفنر کذاشته بشه و برشگیر و ...

به گمانم باید از وقت گذاشتن برای طراحیهای کوچکتر ( مثل اتصال ) صرف نظر کرد ! با این روش میشه تناژ کارکردی و دقت رو به مراتب بالا برد.

با تشکر

زیبائی

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

با سپاس از دوست خوبمان آقا مجید که حضورشان در سایت باعث دلگرمی اینجانب و دیگر دوستان خواهد بود . و خوشحال خواهیم شد ما نیز از تجربیاتان استفاده لازم را ببریم

در مورد مطلب ارسالیتان باید بگویم بنده صدر درصد موافقم و خود نیز دقیقا از این روش برای مدل سازی استفاده می نمایم و هوشمند سازی را در حد ابتدایی برای پروژه های ساختمانی متداول در ایران کافی می دانم زیرا ساخت یک کاستوم کامپونت تمام هوشمند زمان زیادی میبره و چه بهتره که این وقت گرانبها صرف ساخت مدل شود در کل باید زمان را سنجید که کدام روش سریعتر و خطای کمتری دارد هوشمند سازی ابتدایی از نظر من تعریف دارد که در بخش های بعدی به ان خواهم پرداخت

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

درود بر دوستان

آفا مجید اگر امکان دارد در مورد این روشی که فرمودید روش کار را هم توضیح دهید.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

به نظر من هم بهترین حالت ایجاد کاستوم کامپوننت، کامپوننتی است که تیر و اتصال را همزمان ایجاد کنید. بعضی از دوستان، مثلا برای ستونهای با اتصال درختی، با یک کاستوم کامپوننت دیتیل، ابتدا دستکها را ایجاد می کنند. سپس تیر را ایجاد کرده و نهایتا با کامپوننت جدا، اتصال را برقرار می سازند. تلفیق این کامپوننتها و ایجاد کامپوننت قوی تر، باعث افزایش سرعت مدلسازی می شود. اما متاسفانه زمانیکه برشگیرها و استیفنرها نیز در کاستوم کامپوننت وارد می شود، سرعت اجرای کامپوننت به شدت کاهش می یابد. مهندس مجید شما تا به حال به این کاهش سرعت برخورد نموده اید؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

می دونم که خیلی از دوستان، به این تاپیک سر می زنند و شاید این تاپیکی باشه که خیلی ها مشتاقانه منتظر نوشته شدن مطلبی در آن باشند. برای همین، یه سری گلایه ها را اینجا می نویسم، شاید دوستان بیشتری مطالعه کنند:

سایت تعداد اعضا و کاربرانش، قابل قبوله. سایت حداقل روزی 20 30 خواننده داره، اما دریغ از نوشتن یه مطلب توسط دوستان. بعضی ها هم فقط وقتی سوالی دارند، می آند اینجا، سوالشونو مطرح می کنند و همین که نیازششون رفع شد، تا سوال بعدی ازشون خبری نیست. در حقیقت این دوستان، فقط دنبال یادگرفتن هستند و آنچه را که می دانند، فقط برای خود نگه می دارند. آیا این سیاست، سیاست درستی است؟ چند تا موضوع مطرح شده که من و دیگر دوستان، تا حدودی راهنمایی هایی انجام دادیم. البته خودمون هم به اون موضوعات مسلط نبودیم و قرار بوده پس از آنکه دوست طرف مقابل، اطلاعاتش تکمیل شد، نتایج را اینجا منتشر کنه. اما تا حلا خبری نشده.

واقعیت من تا حدودی دچار بی انگیزگی شده ام و از دوستان خواهش می کنم، تا زمانیکه همه با نوشته ها و مطالبشون، همراهی خود را ثابت نکرده اند، بحث هوشمند سازی را مسکوت نگه دارند.

من که مطمئنا تا تحقق این موضوع، حتی یک کلمه هم در این مورد نگارش نخواهم کرد.

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

سلام و صبح بخیر.

مهندس جان نا امید نشو که اگه ازین دسته انسانها بودی مطمئناً هرگز کار کردن با تکلا استراکچرز رو فرا نمیگیرفتی ، پس میدونم نا امید نیستی حتی اگه بازدید کننده نداشته باشی !

راستش شما هم مثل بنده مطلع هستی که متاسفانه تو ایران کلاسهای رسمی از طرف شرکت برگزار نمیشه تا بصورت حرفه ای بتونیم از نرم افزار استفاده کنیم و نزدیکترین نمایندگی و همایشها در دوبی برگزار میشه. تا این مرحله ای هم که شما و امثال شما ( خودم رو در حد شما اساتید نمیدونم ) از نرم افزار یاد گرفید از تلاش و جستجوهای خودتون بوده. خوب آموختن یه نرم افزار بسیار تخصصی از ابتدا تا جایی که لااقل بشه استفاده ی منطقی و خروجی قابل قبول و قابل ارائه ای ازش داشت ، کار بسیار طاقت فرسایی هستش که در اوایل کار ، به قول فرمایش شما آدم بی انگیزه میشه ، اما رها نکردیم و بالاخره به یه جایی رسوندیمش ، به امید خدا اینجا رو هم به جایی خواهید رسوند. این مطلب رو هم در نظر بگیرید که کابرانی که واقعاً حرفه ای با نرم افزار آشنا هستن و کار حرفه ای تحویل میدن بسیار انگشت شمار هستش و تجربه ی آنچنانی در این زمینه نیست که بتونن به اشتراک بذارن و بیشتر برای فراگیری تشریف میارن و این خیلی هم خوب هستش ، اما من هم درخواست میکنم دوستانی که تازه وارد هستن مثل خود من ، مطالبی که به ذهنشون میرسه رو بیان کنند هرچند که پیش پا افتاده باشه ، شاید کسی مثل من از اون بی اطلاع باشه و باعث پیشرفت سایت خواهد شد.

از اونجایی که بعضی مباحث بدیهی و ساده هستش و تقریبن از هر جایی قابل فراگیری هست ، عنوان کردن اون موضوعات چیز خاصی نیست و میشه عنوان کرد ، اما برای بعضی موارد مثل هوشمند سازی ، که باعث بالا رفتن دقت و سرعت میشه ( و اینکه به شخصه خودم از زمانیکه نسخه 13 ارائه شد مشغول کلنجار با هوشمند سازی بوده و هستم ) عنوان کردن و آموزش اینهمه زحمات و تجربیات به صورت یکجا و آماده مقداری اجحاف در حق و حقوق خودم هست ( فکر میکنم سایر دوستان هم موافق باشن چون گذشته از حقوق معنوی باعث ایجاد رقبای جدی کاری برای خودم هم خواهد شد ، بهتره رو راست باشیم و حرفه ای به قضیه نگاه کنیم )

اما در مجموع من اینگونه مباحث جدی رو بصورت راهنماییهای کلی و سربسته عنوان خواهم کرد.

با تشکر

زیبائی

درود بر دوستان

آفا مجید اگر امکان دارد در مورد این روشی که فرمودید روش کار را هم توضیح دهید.

درود

دوستان ، همونطور که قبلن اشاره کردم به نظر من ایجاد کامپوننتهای مختلف مثل استیفنر ، دستک ، برشگیر و ... برای اینکه یه تیر رو به دوتا ستون وصل کنید بسیار وقت گیر هستش و از نظر زمانی مقرون به صرفه نیست !

اوول بنده هم برای هر جزئی یه کامپوننت ایجاد میکردم و زمانی رو صرف هوشمند سازی میکردم و در آخر هم نمیتونستم انقدر هوشمندش کنم که تحت هر شرایطی خوب و درست عمل کنه !

گاهی پروژه هایی از دوستان به دستم میرسه که وقتی کنترل میکنم میبینم برای یه اتصال ساده برای یک تیر دست کم 3 مدل اتصال طراحی کردن مثلاً اتصال PG1 به C1 از راست از چب از بالا از پایین و ...

یهو میبینی فقط بنده خدا 3 روز زمان گذاشته 200 تا اتصال طراحی کرده ( البته به حساب خودش ) خوب تو این زمان اگه همون اتصال رو کپی پیست میکرد کل پروژه تموم شده بود و نیازی به اینهمه زمان نبود ! تازه زمان گذاشتن اتصالات هم بلد نبوده اتصال اتوماتیک بذاره و برای هر اتصالی دستی عضو اصلی و فرعی رو انتخاب میکرده و کامپوننت هم انتخاب میکرده ( بین 200 تا باید گزینه درست رو پیدا میکرده ) که این حودش باعث بروز اشتباه میشه !

همونطور که در پست قبلی اشاره کردم بنده کلیات رو میگم ( حتمن اساتیدی هستن که از من ماهر تر و وارد تر هستن و شاید موضوع رو به صورت چزء به جزء هم بگن اما من با این روش جزوه گویی مخالفم ) دوستان از خلاقیت و فکر خودشون استفاده کنن و در طول مسیر به هر مشکلی برخوردن بنده اگر در حدی بودم که بتونم و بدونم ، راهنمایی خواهم کرد. اما متاسفانه زمانی که من در طول مسیر بودم ( و هنوز هم هستم ) وقتی ساده ترین مطلب رو از برخی دوستان ( که البته برخی از دوستان رو الان توی این سایت میبینم ) سوال میکردم ، به طرز بدی میپیچوندن و یا طلب مقدار هنگفتی هزینه میکردن که در شاٌن ایشان نبود ! بنده بدون هیچ چشم داشتی پاسخ سوالات رو در حدی که بدونم خواهم داد.

در روشی که بنده عنوان کردم و بعضی دوستان هم تایید فرمودن ، شما یه تیر رو به صورت کامل با تمام جزئیات شامل دستک ، استیفنر و برشگیر و ... ( کامل ، دقیقاً همونی رو که میخواهید باشد ) مدل میکنید ، بعد کل این تیر رو با تمام جزئیاتش ( شامل جوشها ، برشها ، پیچها و ... ) به یک کامپوننت تبدیل میکنید از نوع PART !

برای کامپوننت به صورت پارت شما میتونید نقطه ی ابتدا و انتها رو مشخص کنید ، الان اگر از کامپوننت استفاده کنید میبینید که دقیقن همون تیر با تمام جزئیاتش بین هر دو نقطه ای که شما کلیک کنید ایجاد میشه !

عالی شد ! نه ؟!

تنها مشکلش اینه که تیر دقیقاً به همون اندازه ای که شما مدل کردید ایجاد میشه و تقریباً نقطه ی دومی که شما انتخاب میکنید بی اثر هستش و فقط جهت رو نشون میده ! پس کافیه که این پارت رو طوری هوشمند کنید تا به نقطه ی دوم شما بچسبه و طول تیر و دستک و اتصالات و ... با تغییر طول تغییر کنه !

به همین راحتی !

موفق باشید

زیبائی

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

مجید جان، فکر کنم با این نوشته ها، دوستان خودشون به تکاپو خواهند افتاد. ان شالله این تکاپو، باعث دلگرمی بیشتر من و آرامیس بشه. ان شا لله

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

حقیقتش من خودم دوست دارم هر چه بیشتر فعالیت کنم.

کمی به دوستان تازه کار مثل من فرصت بدید خودشون را به این بحث ها نزدیک کنند.

ولی به هر از راهتمایی همه تشکر میکنم.

من هم موافقم که همه چیز رو راحت یاد نگیریم...

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

مهندس نصیری بهتره بحث های هوشمند سازی پیشرفته در بخش تخصصی مطرح بشه ولی در جواب سوال شما من یک توصیه می کنم برای چنین اتصالاتی بجای استفاده از روش part روش seam را توصیه می کنم

لینک ارسال

nasiri    7

اعضا عادی

ممنون مهندس به نظر خودمم seam بهتره

ادامشو تو تخصصی دنبال می کنیم حتما

لینک ارسال

javad_1r    6

اعضا عادی

لطفا راهنمایی کنید چطور میشه به بخش تخصصی وارد شد . ممنون

لینک ارسال

قرشی    11

اعضا عادی

سلام مهندس ممنون از کامپوننتی که تو سایت قرار دادین لطفا باز هم از این کامپوننت ها قرار دهید

لینک ارسال

m.khaghani67    0

اعضا عادی

در در 28 آبان 1391 در 12:23، زیبائی گفته است :

با سلام و خسته نباشید خدمت همه ی اساتید. بنده تازه به این سایت فوق العاده اومدم و عضو شدم و امیدوارم بتونم از تجربیات و راهنمایی های شما بزرگان و اساتید استفاده کنم و بتونم تجربیات خودم در طول این 9 سال شاپ کردن رو در اختیارتون قرار بدم.

به نظر بنده هر پروژه ای نیاز به تعریف کامپوننتهای ویژه ی خودش رو داره و کمتر کامپوننتی رو میشه طراحی کردد که بشه تمام پارامترهای لازم رو برای تغییر در هر پروژه ای در اون اعمال کرد و ازش استفاده کرد ! من خودم این روش رو انتخاب میکنم که :

در ابتدای هر پروژه کامپوننتهای مورد نیازم رو طراحی و هوشمند میکنم و اصلا از کامپوننتهای تکلا و یا کامپوننتهای پروژه های قبلی استفاده نمیکنم چون در اکثر موارد دیدم که دوستان بیشتر برای اتصالات از کامپوننت استفاده میکنن ! اما بنده به شخصه کمتر پیش میاد که اتصال طراحی کنم. بعنوان مثال اگر قرار باشه که یک تیر با اتصال گیردار به ستونی وصل بشه من تیر و اتصالات و هر آنچه که تیر لازمه داشته باشه از قبیل استبفنر و برشگیر و یا هرچیزی که طبق نقشه ی طراح باید لحاظ بشه رو با هم و یکجا مثلا در غالب PG1 ایجاد و هوشمند سازی میکنم و فقط کافیه بین دو ستونی که تیر PG1 نصب میشه کلیک کنم تا تیر به هر طولی که لازمه با تمام جزئیات دستک و غیره ... ایجاد بشه و به ستونها نصب بشه ( بدون کوچکترین اشتباهی در محاسبه فواصل استیفنر ها یا برشگیرها و یا سوراخکاری و ... ) و بسیار بسیار در وقت صرفه جویی میشه تا اینکه یکبار تیر طراحی بشه بعد اتصال طراحی بشه بعد استیفنر کذاشته بشه و برشگیر و ...

به گمانم باید از وقت گذاشتن برای طراحیهای کوچکتر ( مثل اتصال ) صرف نظر کرد ! با این روش میشه تناژ کارکردی و دقت رو به مراتب بالا برد.

با تشکر

زیبائی

سلام خسته نباشید، شما میفرمایید که میشه دستک و تیر با اتصالات را با هم یکجا هوشمند کنید من یکبار امتحان کردم و ارور داد که در دیالوگ باکس جا نیست شما از چه روشی تونستید این کار رو انجام بدیدو اینکه چطور میشه بین دو ستون کلیک کردتا کامپاننت با همان طول بین دو ستون مدل بشود؟

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...