رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
aramiss

چرا در تکلا بعد و طول جوش اصطلاحا مدل نمی شود؟

ارسال های توصیه شده

aramiss    28

مدیران تالار

خوب این سوال و اینگونه میشه پاسخ داد از آنجا که شاید در یک سازه بزرگ دارای هزاران قطعه ریز باشد و بخواهیم هر یک از آنها را برای اتصال به دیگر قطعات بعد و طول جوش تعریف نمائیم این پروسه طولانی و زمانبر خواهد بود امخصوصا از آنجا که هر قطعه داری چندین خط جوش برای اتصال می باشد

باری پس عموما در شاپ ها مخصوصا در ایران این مسئله را نادیده می گیرند

ولی من موافق نیستم مثلا در پروژهایی که اتصالاتش پیچی بود و همان تیپ پروژه با اتصلات جوشی طراحی شده بود برای تهیه انالیز و گرفتن اضافه بها جهت انجام جوش بر اساس فهرست بها باید اقدام به محاسبه طول جوشها می نودیم

که بدون تکلا این امر بسیار دشوار و طاقت فرسا بود آنجا به مزایای دیگر ین کار پی بردیم

از طریق report تکلا خروجی جوش گرفتیم که چه مقدار طول جوش با ساق 6 و... در کل سازه احتیاج داریم سپس با قیت الکترود و سیم جوش مقایسه نموده وتونستیم بفهمیم که هر طول جوش چقدر هزینه می بره و با مقایسه هر نفر ساعت جوشکار چه مقدار طول بطور متوسط جوش می دهد مقایسه نمودیم مخصوصا وقتی خواستیم تیپ همان سازه را بسازیم با آنالیزی که از سازه قبلی داشتیم به دستاوردهای خوبی در سازه دست یافتیم حتی توانستیم طوری برنامه زمانبندیمان را تنطیم نمائیم که در طول یک روز باید جوشکاران ما چه مقدار طول باید جوشکاری کنند و بر این اساس تعداد جوشکاران را کم و زیاد می کردیم . خوب این گوشه ایی از مزایای این کار بود که به عینا تجربه کردم

خوب نظر شما دوستان چیست؟

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

خوب با توجه به زمان پروژه به نظر من دادن دستودالعمل اجرایی بهتر است ، زیرا این کار زمان بر بوده و در حدود 30 درصد به زمان گفتن نقشه ها می افزاید و نیز بابت این کار دست مزد اضافه داده نمی شود ، از طرفی هم معمولا در کارخانه ها از الکترود استاندار استفاده نمی کنند معمولا یک سایز پایین تر به کار می بردن به دلیل ارزان تر بودن و بحث هایی از این قبیل ، به نظر من طرح این موضوع بسته به نوع کار و پروژه است که اهمیت پیدا می کند...

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

مدل کردن جوشها اگر بخواهد اساسی صورت گیرد زمان انجام کار را شاید دو برابر کند. تنظیم تک تک ساق جوشها زمان زیادی صرف خواهد کرد.البته فکر نکنم تا حالا کسی این کار رو کرده باشه اما جوشها هم نامبرینگ می شوند و اگر این کار بصورت اساسی انجام شود برنامه ریزی ساخت، تخمین وزن الکترود و خرید را ساده می کند. اما تقریبا کارگاهها بر اساس تجربه خود به آماری رسیده اند. وزن جوش سازه های سبک تقریبا حول و حوش 1 تا 1.5 در صد سازه و در سازه های ساختمانی سنگین 4 تا 4.5 درصد می باشد. متداولا رایج شده که تقریبا 3 درصد وزن سازه ناشی از وزن جوش است که تقریبا همان میانگین 1 و 4 می باشد

لینک ارسال

Pooya.Tajallifar    22

مدیران تالار

مهندس ایزد پناه عزیز بر حسب اتفاق دقیقا علت غیبت اینجانب در چند روز اخیر همین امر بود،با اینکه این اعداد برای ما آشناست و تقریبا هم به واقعیت نزدیک است اما کارفرما به دلیل نبودن مدرک مستدل و قانع کننده برای اثبات این اعداد ،این اوزان را نمیپذیرد، لذا برای کل سازه ریز متره جوش درخواست کردند.لطفا اگر شما و باقی دوستان مطلبی در دفاع از این درصدها دارید لطفا همینجا مطرح کنید.

ممنون

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

تا انجا که ذهن من یاری میکنه این درصدها در آیین نامه یا کتابی که بشه به ان استناد کرد وجود نداره اگر دوستان اطلاعات بیشتر ی دارند بیان کنند..

اگر کارفرما مستند می خواهد یک پیشنهاد دارم هر چند دقیق و علمی نیست اما برای قانع کردن انها شاید اثری داشته باشه ازشون بخواهید که یک ستوننی را بصورت ریز متره برآورد و سپس انرا با وزن باسکولی ا ن مقایسه نمایند و این اختلاف وزن را بعنوان وزن جوش در نظر بگیرند و بر اساس وزن کل درصد وزنی جوش آنرا تایین کنند و ان را ملاک برای ستونها قرار دهند اما باز فکر نکنم قانع بشند چون می خواهند پول این درصدها را ندهند;)

لینک ارسال

Pooya.Tajallifar    22

مدیران تالار

آرامیس جان ممنون از پاسخت، اما راهی نیست که پیشنهاد نداده باشیم،ولی چون وزن بالاست، فقط قصد به تاخیر انداختنه، راههای زیادی هست برای ندادن پول پیمانکار تو این اوضاع .

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

هفته پیش در یکی از شرکتهای سازنده اسکلت فلزی دوره آموزشی داشتم. روی وایت برد دفتر مدیریت آن کارخانه درصدهایی را برای پروژه های مختلف نوشته بودند. مثلا 1.2%، 2%، 3% , 4.5%. به شوخی به مدیر کارخانه گفتم این درصد پیشرفت کار شماست یا درصد باقیمانده از کار؟ خندید و گفت وزن باسکول و نقشه را برای پروژه های یکسال اخیر مقایسه کرده و اختلاف را به درصد محاسبه کرده ایم. مطالبی را هم که در بالا من نوشته ام، حداقل با همین اعداد تجربی آن کارخانه همخوانی دارد. این نوضوع کاملا تجربی است و محاسبه دقیق آن مستلزم یا مدلسازی جوش است و یا اینکه بایستی بصورت دستی طول جوشها محاسبه گردد که هر دو روش زمانبر است.

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

بهتره در قراردادهایی که با کارفرمامنعقد می شود ین مسئله را ببینید و یا در قرارداد ذکر کنند وزن را بر اساس باسکول محاسبه و لخاظ کنند ( همیشه پیشگیری بهتر از درمان )

لینک ارسال

fathi    2

اعضا عادی

با سلام

با توجه به بند 3 فصل 9 فهرست ابنیه 88 ، اضافه بها یا اضافه وزنی بابت جوش داده نمی شود ، مگر اینکه بند 7 محقق شود ( که معمولا نمی شود ) ، حال چگونه دوستان توانسته اند پول اضافه وزن بابت جوش را بگیرند ، نمی دانم ؟!!!!!!!!!!!!

اگر نکته ای در این زمینه وجود دارد بفرمایید.

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...