رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
izadpanah

نکاتی در مورد الزامات ورق چینی

ارسال های توصیه شده

izadpanah    45

مدیرکل

دوست گرامی آقای مهندس صمدی که جز نفرات اول عضو شده در این سایت می باشد ولی با توجه به دنبال کردن نوشته ها توسط ایشان، من نمی دانم چرا هنوز دست به نوشتن نشده اند، در نوشته ای سوالات خوبی در مورد ورق چینی مطرح نمودند که با کسب اجازه از ایشان، سوالات بهمراه پاسخ در این تاپیک قرار داده می شود.

نوشته آقای مهندس صمدی:

با سلام ، و تشکر ، خیلی وقته دنبال یه متخصص می گردم که بتونه سوالهای ذهنمو در زمینه شاپ دراوینگ جواب بده . آقای مهندس اگه لطف بفرمایید بگید برای برش ورق ها و ستون ها بلند تر از 6 متر 12 متر چه تدبیری رو اتخاذ می کنیم که پرت کمتر بشه . در خصوص دستک ها هم همینطور، آیا قاعده یا قانون خاصی داره بعضا می بینم تو سازه ها فاصله وصله سه ورق با جوش نفوذی کمتر از یک متر شده ، کلا دوست دارم در این زمینه اطلاعات کسب کنم اگه لطف بفرمایید درباره لیست برش که توضیح بدید ممنون میشم.

بابک صمدی

پاسخ:

توسعه مطالب، دانش و نیازمندیهای مرتبط با شاپ درایینگ جز اهداف اصلی این مجموعه می باشد. لذا با این دیدگاه، برنامه ریزی های دقیق تری برا تحقق اهداف صورت گرفته و ان شا الله در اوایل سال آتی بصورت منظم و یکپارچه به اجرا گذاشته خواهد شد (راه اندازی این وبسایت، در راستای تحقق به این اهداف بوده است)

اما در مورد ورق چینی ستونها و تیرها رعایت نکات زیر الزامی می باشد:

۱- با توجه به محدودیتهای ترانزیتی، بهتر است از طول بیشتر از ۱۲ متر برای ستونها و تیرها اجتناب کنیم و ستونهای بلند را با تکه های ۱۲ متری در کارخانه بسازیم و مونتاژ نهایی ان را به محل نصب موکول نماییم. در مواقع ضرورت ونیاز، با رعایت مباحث ایین نامه ای و ملاحظات مربوط به ساخت و حمل، می توان ستونها را بیشتر از ۱۲ متر در نظر گرفت. توجه شود که ساخت ستونهای بلند تر از ۱۲ متر با شاقولی مورد تایید ایین نامه، مستلزم تمهیدات لازم و دستگاههای جوشکاری اتوماتیک و حتی خیز گیر جهت صافکاری آن می باشد.

۲- درز جوشهای نفوذی جان و بال ستونها و تیرها نبایستی در یک راستا باشند ( کراس جایز نیست) و حداقل فاصله درز جوشهای نفوذی از همدیگر در ستونها ۶۰۰ میلیمتر و در تیرها به اندازه ارتفاع تیر می باشد.

۳- درز جوشهای نفوذی ستونها نبایستی در محدوده اتصال گیردار (ارتفاع تیر متصل به ستون) قرار گیرد و حداقل بایستی از این محدوده به اندازه ۶۰۰ میلیمتر فاصله داشته باشند.

۴- محل تکه شدن ستونها (Shop Splice) بایستی حداقل 1200 میلیمتر از محدوده اتصال گیردار فاصله داشته باشد. بهتر است محل تکه شدن در یک سوم میانی روی تیر تا زیر تیر تراز بالایی واقع گردد.

5- در صورت وجود تغییر مقطع در ستون، طبق ایتمهای 2 و 3 بایستی تغییر مقطع حداقل 600 میلیمتر بالاتر از روی تیر اعمال گردد. در زمان ایجاد تغییر مقطع نیز کراس شدن درز جوشها جایز نیز و مثلا برای ستون باکس، مقطع مربوط به دو تا از پلیتهای روبروی هم و قوی تر را بمیزان 600 میلیمتر در قطع ضعیف تر ادامه می دهیم.

توجه شود که موارد فوق، الزامات آیین نامه ای ایران بوده و بر اساس تجربیات جوشکاری و مهارت جوشکاران ایرانی رعایت آنها الزامی شده است. ممکن است در ایین نامه های خارجی مثل AWS و ... اصلا به آنها اشاره نشده باشد و یا اعداد دیگری برای فواصل بیان شده باشد. در صورت برقراری نفوذ کامل و کسب اطمینان از آن، دو پلیت جوشکاری شده به مانند ورق یک تکه می باشند و لذا قرار کیری درز جوش آن بی اهمیت می گردد. سخت گیرانه ترین کدها مثل ASME Sec I ( کد مربوط به بویلر) و ASME Sec VIII ( کد مربوط به مخازن تحت فشار) بدلیل اجبار انجام RT بمیزان 70 تا 100 درصد در کلیه درز جوشها، قرار گرفتن درز جوش در هر نقطه ای را جایز می دانند.

به هر حال رعایت موارد فوق در ورق چینی مربوط به سازه های ساختمانی ایران ضروری است و باعث اعتماد پذیری بیشتر سازه می گردد.

اما در خصوص نحوه انتخاب طول ورق مربوط به تیر ورقها نیز لازم به ذکر است که دستورالعمل خاصی برای این منظور وجود ندارد و یک امر کاملا سلیقه ای می باشد. کاهش پرت ورق کاملا به زیرکی و تفکر تهیه کننده نقشه شاپ بستگی دارد و بر اساس تجربه و ممارست حاصل می گردد. اما رعایت نکات کلی زیر برای کاهش پرت ورق خصوصا در پروژه های بزرگ، کمک خواهد نمود:

1- با توجه به ماکزیمم طول 6 متر ورقهای تولیدی در ایران، اولین انتخاب برای طول ورق را 6 متر در نظر بگیرید و امکان استفاده از ان را بررسی نمایید.

2- سعی کنید از طول کمتر از یک متر بغیر از ورق درپوش مربوط به جوشکاری وجه چهارم ورقهای پیوستگی ستونهای باکس، استفاده نکنید.

3- سعی کنید از ط.ولهای روند استفاده کنید (1 متر، 2 متر، 3 متر، 4 متر، 5 مت و 6 متر)

4- استفاده از طولهای 2 و 3 و 4 متر را در لولویت دوم بررسی قرار دهید.

5- استفاده ز طول 5 متر را در الویت سوم بررسی و طول یک متر را در اولویت چهارم بررسی قرار دهید.

6- اگر مجبور شدید از طولهای غیر روند استفاده کنیدف حداق سعی کنید ضریبی از 0.5 باشد.

7- اگر از طولهای غیر روند استفاده نمودید، طول باقی مانده از ورق 6 متری را در یک کاغذ یادداشت نمایید و این طول را در محل دیگری استفاده نمایید. لازم به ذکر است که طول باقی مانده از ورقهای روند، معمولا بصورت نا خود آگاه در محلهای دیگری از پروژه استفاده می شود اما دقت به استفاده آنها در محلهای دیگر نیز خالی از لطف نمی باشد.

یکی از عواملی که ورق چینی مناسب را دچار مشکل می سازد، رعایت ورق درپوش یا وجه چهارم مربوط به جوشکاری ورقهای پیوستگی اتصال گیردار در مقاطع باکس می باشد. البته تکنولوژی جوشکاری الکترو اسلگ مشکلات مربوط به این ورق را حذف نموده است و امید است با فراگیر شدن این تکنولوژی در کارخانجات، پرت ورق ناشی از رعایت ان بطور کامل حذف و با از بین رفتن دو درز جوش معمولا قرار گرفته در محدوده اتصال گیردار، کیفیت ستونهای تولیدی افزایش یابد.

همانگونه که گفته شد، معمولا درز جوش وجه چهارم در محدوده اتصال گیردار واقع می گردد و امکان رعایت حداقل فاصله 600 میلیمتر از رو و زیر تیر در این ناحیه امکان پذیر نمی باشد. معمولا فاصله این درز جوش تا رو و زیر تیر در نقشه ها و دیتیل مربوطه بمیزان 350 میلیمتر درج شده است. بهتر است در صورتیکه مقاطع ستون بزرگ باشند و تمکان دسترسی به آن وجود داشته باشد، با صلاحدید طراح، طول یکسان و تیپ 1 متر برای ورق در پوش در نظر گرفته شود.

موارد فوق تماما اصول اولیه هستند و در برخی موارد تقابل بین رعایت ایین نامه و کاهش پرت ورق و یا حتی اجبار، تهیه کننده نقشه شاپ را مجبور به عدم رعایت موارد ایین نامه ای می نماید. در این مواقع، تجربه و دانش شاپیست باعث انتخاب صحیح راهکار می گردد. بطور مثال در پروژه ای با ستنونهای 23 متری مواجه شدم که مربوط به رمپ بود. بدلیل ماهیت رمپ، فاصله تیرها ی متصل به ستون نزدیک به 1.5 متر بود. عملا دو تکه نمودن این ستون 23 متری و رعایت همزمان فاصله 1200 میلیمتری از روی تراز غیر ممکن است. در این موافع، بایستی بهترین محل برای تکه شدن انتخاب و شناسایی گردد. این محل بایستی در جایی باشد که کمترین تنش در آن اتفاق افتد و بالطبع، بایستی تعداد تیرها و حتی نوع تیرهای متصل به سازه در محدوده تکه شدن مورد بررسی قرار گیرد و با عدم رعایت ایین نامه، تکه کردن ستون را انجام داد. در جنین مواقعی، هم اندیشی، مشورت با دیگر همکاران و حتی طراح، برای انجام کار بهتر، توصیه اکید می گردد.

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

izadpanah    45

مدیرکل

متن سوالات:

آقای مهندس سلام و عرض ادب دارم خدممتون ، فکر نمی کردم انقد سریع و کامل پاسخ بدید . دقیقاً مشکل من هم تو همین مورد بود . من طراحی سازه رو انجام می دم مدل سازی رو هم می تونم انجام بدم اما اینکه بخای زمان بذاری و پرت ها رو تو یه مدل سه بعدی وسیع کم کنی کار دشواریه . ممنون از پاسختون . ضمناً چند تا سوال دیگه هم دارم اگه لطف بفرمایید و شرمنده کنید اول اینکه آیا بهتر نیست قبل از مدل سازی از نرم افزار های طرح برش ورق دو بعدی استفاده کنیم البته با توجه به نکات آیین نامه ، اصلا به نظرتون عملی هست اگه عملی هست وقت گیر میشه یا نه ،دوم اینکه بفرمایید در مورد تیر های با دهانه های بزرگتر از 6 متر یا معمولی هم تو مدل سازی بایستی محل تکه شدن اجزا تیر رو همانند ستون در نظر بگیریم یا اینکه نیازی نیست در کارگاه با توجه به شرایط عوامل اجرایی خودشون اینکار رو انجام میدن یعنی ورق ها تیر رو با توجه به شرایط کارگاه سرهم می کنن و تیر رو مونتاژ می کنن. سوم اینکه برای کف ستون های بزرگ مثلا بزرگتر از 1.5 متر عرض آیا مجازیم از صفحه ستون با ورق هایی که به هم جوش نفوذی شدن استفاده کنیم . ایین نامه هیچ موردی نداره در این مورد .چهارم به نظر شما یه شاپیست با کارایی متوسط چقد زمان نیاز داره تا یک مدل مثلا سوله ای به ابعاد 15 در 60 یا هر سازه کوچک تا متوسط رو انجام بده ( منظورم زمان مصرف شده تا گرفتن خروجی نهایی) پنجم اینکه به نظرتون در مورد سازه های بزرگ بهتره بخشی از مدل انجام بشه و به کارگاه ارسال بشه یا بایستی کل مدل پس از تکمیل نهایی خروجی ها ارسال بشه این مورد رو باز برای پرت ورق مد نظرم هست بازم جسارت کردم شاید سوالام ابتدایی به نظر برسه ولی دنبال راهنمایی از یه آدم با تجربه می گردم که شما رو خدا رسوند .

با تشکر

بابک صمدی

پاسخ:

دقیقا کم کردن پرت و رسیدن آن به صفر کار سختیه. در بعضی از پروژه ها هم عملا شدنی نیست. زمانی پروژه ای را کار می کردم که طراح در نقشه ها فاصله بین درز جوش های نفوذی را بین 120 تا 150 سانتیمتر اعلام کرده بود و رعایت آن را ضروری می دانست. از طرفی نیز فاصله ترازها تقریبا 3 متر بود و مجبور بودیم که بین هر تراز، یک درز جوش داشته باشیم و طول ورقها نیز عددی بین 3 و 4 می شد. یعنی بدترین طول ممکن و باقیمانده ورق در ستونهای دیگر اصلا قابل استفاده نبود. این حساسیت طراح علاوه بر افزایش پرت، طول خط جوشها و زمان جوشکاری را نیز افزایش می داد و تنها راهکار اصلاح آن را نیز در نشست حضوری با طراح دانستیم. اما طراح بر نظر خود اصرار نمود و در آن پروژه پرتی نزدیک 40 درصد ایجاد شد. وظیفه ملی ما مهندسان ایجاب می کند که از پرت بی رویه آهن، این سرمایه ملی، اجتناب کنیم و بدین منظور است که بایستی ورق چینی با ظرافت خاص خود و با تفکر صورت گیرد.

بهترین روش برای ورق چینی اینه که در فایل اتوکد نقشه های ستون طرحی از ورق چینی اجرا شود. در حقیقت با این کار هم بررسی بر روی ستونها و شناخت ستونهای مشابه صورت می گیرد و هم اینکه قبل از مدلسازی، طرح ورق چینی در فضای دو بعدی ایجاد می شود. برای این کار می توان با استفاده از خطوط ترسیم شده در نقشه و offset کردن آنها، طرح را ایجاد نمود. این کار شاید در ابتدا وقت گیر به نظر برسد، اما سرعت مدلسازی را بالا می برد. اما در ین مرحله، نیازی نیست که لیست برش تهیه شود و با استاده از نرم افزارهای بهینه سازی کارت برش مثل Master Cut, Plus 2D , … کارت برش دقیق ایجاد گردد. واقعا به صفر رساندن پرت عملا غیر ممکن است و این اطمینان وجود دارد که اگر طول ورق مناسب با توضیحات نوشته پیسین انتخاب شود، ورق باقیمانده در جای دیگری استفاده خواهد شد.

اینکه ورق چینی در مدل انجام شود و یا در کارخانه و توسط عوامل اجرایی انجام شود، خود نیاز به بحث بیشتر و شناخت معایب و مزایای دو روش دارد. فکر کند شما می خواهید ورق 7 متری را بدون در نظر گرفتن مسائل آئین نامه ای دو تکه کنید. انتخابهای روند موجود استفاده از ورقهای 1 و 6 متری، 2 و 5 متری، 3 و 4 متری می باشد. بهترین انتخاب همان 6 و 1 متری است اما ممکن است در کارخانه ورقهای 3 و 4 متری و یا حتی دو تا ورق 5/3 وجود داشته باشد که در حین مدلسازی ما از وجود آنها و کلا موجودیت کارخانه بی خبر هستیم. در حقیقت می توان گفت که مزیت اصلی ورق چینی در حین ساخت، استفاده از موجودی کارخانه و کاهش پرت ورق می باشد.

از طرفی خیلی ها معتقدند که شاپ درایینگ چیزی به جز ورق چینی نیست ( من اصلا این موضوع را تایید نمی کنم. ورق چینی 10 درصد فرآیند تهیه نقشه کارگاهی می باشد) و الزاما معتقدند که در نقشه شاپ بایستی لحاظ گردد. چرا که ورق چینی در حین ساخت، در کارگاههای کوچک و سنتی امکان پذیر است و در کارگاههای بزرگ، عملا فرآیند تولید را دچار مشکل می سازد. کارخانجات بزرگ ساخت سازه های سبک و سنگین فلزی، محدوده کاری قطعه زنی را از مونتاژ جدا می دانند و قطعه زنی در حین مونتاژ در این کارگاهها واقعا فرآیند تولید را مختل می سازد. از طرفی در نظر گرفتن چیدمان ورق در زمان مدلسازی و تهیه نقشه، در صورتیکه توسط یک مهندس با تجربه و آشنا به ایین نامه و سازه انجام گیرد ( و نه توسط یک اپراتور) می تواند نقش موثری در کیفیت محصول داشته باشد. هر چند که این افزایش کیفیت ممکن است با پرت بیشتری همراه گردد. در کارخانه ای که شعار " کیفیت اتفاقی نیست" و یا شعارهای مشابه حاکم است، این افزایش هزینه و پرت، در برابر کیفیت حادث شده از ارزش کمتری برخوردار خواهد بود. در کارخانجاتی که ایزو دارند و پایبند به دستورالعملها و روشهای اجرایی می باشند، نقشه و ورق چینی لحاظ شده در آن که توسط تیم مهندسی تهیه شده و توسط مدیر مهندسی و مقام ذیصلاح تایید شده است، خود یک دستورالعمل اجرایی است و دستورالعمل طبق ایزو بایستی به ساده ترین روش ممکن، روشهای ساخت را بیان کند.

حال برگردیم به موضوع دو تکه کردن پلیت 7 متری. مجددا سوال اینگونه مطرح می شود که می خواهیم ورقهای ستون 7 متری را که بین دو تراز قرار گرفته اند و تیرهای گیردار به آن متصل می باشند، ورق چینی کنیم. آیا باز هم انتخاب ورق 6 و 1 متری بهترین انتخاب است؟ برای این ستون انتخاب ورقهای 3 و 4 متری بهترین انتخاب می باشند. شاید اینکه چرا ورقهای 3 و 4 متری بهترین انتخاب می باشند، توسط عوامل اجرایی قابل درک نباشد.

در حقیقت مزیت اصلی اعمال ورق چینی در نقشه شاپ توسط مهندس با تجربه، افزایش کیفیت محصول نهایی و افزایش سرعت تولید و مونتاژ می باشد. اما واقعا جای تاسف اینجاست که ارزش کار مهندسی نا چیز ترین جز هر پروژه ای می باشد و برای آن اهمیتی قائل نمی شوند. اگر قرار بر این باشد که سازه ای با کیلویی 3 یا 4 تومان مدلسازی شود و نقشه شاپ آن تهیه گردد، یقینا ورق چینی در اسکوپ مدلساز و تهیه کننده نقشه های شاپ آن نخواهد بود.

من تا حالا کف ستون بیشتر از 5/1 متر ندیدم. اگر چنین کف ستونی وجود داشته باشد، به نظر من بایستی با طراح مشورت شود. ( البته مهندس جان من از نقطه نظر یک شاپیست نظر می دهم). در صورتیکه طراح اصرار به یک تکه بودن داشته باشد، می توان از عرض ورق 2 متر که بعضا در بازار وجود دارد، استفاده نمود و اگر ورق بیش از 5/1 متر در بازار موجودیت لحظه ای نداشته باشد، به ناچار بایستی با طراح در خصوص دو تکه شدن آن بحث کرد. اما کلا دو تکه شدن حتی کف ستونها با اعمال نظارتهای بیشتر کیفیت و جوشکاری مانعی ندارد.

زمان مورد نیاز جهت تهیه نقشه کارگاهی بسته به نوع سازه، نوع اتصالات، وزن کل سازه و ... متفاوت می باشد. زمان مدلسازی یک سوله با دو قاب با یک سوله با 10 قاب تفاوت آنچنانی ندارد. فقط زمان ویرایش آن با توجه به بیشتر بودن تعداد نقشه های خروجی آن متفاوت می باشد و دقیقا نمی توان زمان پیش بینی شده برای آن تعیین و بیان نمود. اما کلا انتظار می رود که یک شاپیست در حد متوسط، ماهیانه 500 تا 600 تن کار با کیفیت بهمراه نقشه ارائه دهد.

دقیقا در سازه های بزرگ، روش اجرا فاز بندی آنها و مدلسازی و تهیه نقشه در چند مرحله یا فاز می باشد. چرا که خرید متریال، برشکاری، مونتاژ، حمل و نصب در یک بازه زمانی صورت می گیرد و مدلسازی آن در چند فاز، باعث شروع زودتر پروژه می گردد. بایستی توجه کرد که فاز بندی مدل و ارائه نقشه های آن در چند مرحله نیاز به دقت و تجربه کافی دارد. اگر اصول اولیه بیان شده در نوشته پیشین برای ورق چینی لحاظ گردد و کاهش پرت در هر فاز مورد توجه مدلساز قرار گیرد، تاثیر چندانی در پرت نهایی پروژه نخواهد داشت.

در نهایت تاکید می شود که با کار تیمی، سازه های بزرگ به سادگی در کمترین زمان ممکن مدل شده و تاثیر دو صد چندانی در رویه خرید، ساخت و نصب خواهد داشت.

سخن آخر:

مهندس عزیز، هیچ سوال پیش پا افتاده ای وجود ندارد و تمام سوالات مطرح شده، بخش مهمی از عملیات تهیه نقشه شاپ می باشند که متاسفانه توسط خیلی از دوستانی که صرفا اپراتور Xsteel هستند، لحاظ نمی شوند. متاسفانه مشکل بزرگی که گروههای بزرگ و تحصیل کرده ای چون تیم من را با آن مواجه ساخته است، آن دسته از دوستانی هستند که صرفا بعنوان اپراتور کار شاپ درایینگ می کنند و با ارائه قیمتهای پایین، کارفرما ها را به سمت خود جلب می کنند. این دسته از افراد با پایین آوردن نرخ خدمات مهندسی، نه تنها به خود، بلکه به سازندگان و دیگر تیمهای مهندسی نیز ضربه وارد کرده و خود به غلط بر توانمندی خود می بالند.

تهیه شاپ درایینگ تنها دانستن نرم افزار Xsteel نمی باشد. تهیه نقشه شاپ یعنی اینکه استانداردها را بشناسیم. شرایط ساخت و نصب را درک کرده باشیم. موجودی بازار را بدانیم. شرایط حمل را حس کرده باشیم. با طرز فکر، روحیات و توانمدیهای مجریان کار اشنا باشیم. ابزار های تولید را دیده باشیم و نهایتا با انتخاب درست نرم افزار، نقشه ای را بعنوان نقشه کارگاهی تولید نماییم. و من خوشحالم که هستند کسانیکه برای یاد گرفتن شاپ درایینگ قدم بر می دارند و مفتخرم که در این راه، کلیه دانسته هایم را برای آنها هدیه نمایم. به امید آن روزی که جایگاه فعالیتهای مهندسی در کارخانجات ساخت سازه های فلزی، به ثبات رسد.

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

سلام

مهندس جان لطف میکنید در مورد "تکنولوژی جوشکاری الکترو اسلگ " توضیح بدید؟و اینکه مراحل نصب وجه چهارم و استیفنر داخل ستون در حال حاضر در کارگاه ها به چه ترتیبه؟

"یکی از عواملی که ورق چینی مناسب را دچار مشکل می سازد، رعایت ورق درپوش یا وجه چهارم مربوط به جوشکاری ورقهای پیوستگی اتصال گیردار در مقاطع باکس می باشد. البته تکنولوژی جوشکاری الکترو اسلگ مشکلات مربوط به این ورق را حذف نموده است و امید است با فراگیر شدن این تکنولوژی در کارخانجات، پرت ورق ناشی از رعایت ان بطور کامل حذف و با از بین رفتن دو درز جوش معمولا قرار گرفته در محدوده اتصال گیردار، کیفیت ستونهای تولیدی افزایش یابد."

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

لطفا لینکهای زیر را مطالعه نمایید:

http://forum.shopdrawings.ir/showthread.php?tid=30

http://shopdrawing.blogfa.com/post-203.aspx

http://shopdrawing.blogfa.com/post-113.aspx

فکر کنم این فیلها و مطالب به درستی گویای مطلب باشند.

فعلا روش درپوش رایج تر است. نقشه چگونگی اجرا را ذر لینک سوم ملاحظه نمایید.

لینک ارسال

samadi    8

اعضا عادی

با سلام و عرض ادب خدمت دوستان

بنده دیروز یک مدل از سایت ایران سازه دانلود کردم که مربوط به یک مدل سوله میشه چند نکته ای با بررسی این مدل به ذهنم باز رسید گفتم از دوستان با تجربه سوال کنم .

1- ستون ها با ارتفاع بیشتر از 6 متر به صورت یک تکه مدل شده است . منظورم اینه که ما ورق بزرگتر از 6 متر نداریم آیا این نحوره مدل سازی صحیح است ؟

2- اکثر مدل هایی که چه مربوط به سوله و یا غیره ( مثلاً یه برج 30 طبقه ) رو که بررسی کردم متوجه شدم تمام تیر ها نیز به صورت یک تکه مدل شده یعنی هیچگونه وصله ای برای تیر ها در نظر گرفته نمی شود ( اما در مورد ستون ها ما وصله داریم ) به لحاظ پرت ورق این مورد برام جای سوال داشت آیا این تیر ها تحت شرایط کارگاه دوباره مدل می شوند یا خیر ؟

مدل سوله بررسی شده : http://www.iransaze.com/modules.php?name=Forums&file=download&id=23201

ممنون میشم پاسخ بدین

با احترام

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

جناب صمدی من این مدل رو چک کردم. این مربوط به 7 سال پیش هستش و با تکلای 11 کار شده و مربوط به عسلویه هستش برای شرکت اکسین . ( OXIN ) بسیار ابتدایی مدل شده و پر از ایراد. اتفاقاً نمونه ی بسیار خوبی هستش برای اینکه دوستانمون در سایت باهاش یه کلنجاری برن و ایراداتش رو لیست کنند. فکر میکنم خیلی از دوستانمون در این سایت لااقل بتونن 5-6 مورد ایراد رو بگیرن از این مدل.

در مورد ورق 6 متری فرمایش شما درسته و معمولاً شاپکار باید این موارد رو در نظر بگیره. اما مواردی هم وجود داره که شاپکار میتونه قبول نکنه و عنوان کنه که من ورق چینی انجام نمیدم و کارخونه خودش اینکار رو انجام بده که برای سال 2006 که این پروژه مدل شده چیز دور از ذهنی نیست ! چون اونموقع کسانی که با تکلا کار میکردن امگشت شمار بودن و حرفشون برو داشت !!! اما در حال حاضر بعید میدونم کارفرمایی قبول بکنه که بدون ورق چینی بابت شاپ هزینه ای پرداخت بکنه.

لینک ارسال

samadi    8

اعضا عادی

با تشکر

ایراد زیاد داره درسته برای نمونه کلش قطعات ( برخورد ورق ها و فرو رفتن چند ورق در هم ).

جناب آقای مهندس مورد آخری رو که گفتم مربوط میشه به همین سال قبل. آیا تیر ها کلاً عرف هست که توسط شاپ کار ورق چینی نشه ؟ تو اکثر پروژه هایی که من دیدم،تیر ها ورق چینی نشده ! فرض کنید ما تیر هایی هایی داریم به طول 4700 میلیمتر اگه خب تمام این تیر ها بدون وصله در نظر گرفته بشن ( منظور از وصله صرفاً پوششی نیست ) هزینه زیادی رو بابت پرت ورق باید داد . متاسفانه با این مورد ورق چینی من به شدت در گیرم .توصیه های مهندس ایزد پناه عالیه اما نیاز هست دوستان هم تجربیاتشون رو بیان کنن .

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

مهندس من اکثر پروژه هایی که دیدم " اگر " به دست مهندس سازه شاپ شده باشه ، این ورق چینی رعایت شده ، اما هستند عزیزانی که اطلاعات فنی مهندسی ندارند و فقط بابت مدلینگ و نقشه گیری هزینه دریافت میکنن و احتمالاً با قیمتهای بسیار پایینتر ! خوب هم کارفرما همینو میخواد و هم شاپ کار. کارشون هم درسته و نمیشه ایرادی ازش گرفت چون مسئولیت کار رو مهندس دیگه ای به عهده داره یا کارخونه مسئولیت رو قبول میکنه که خودش برس ورقها رو در بیاره و از این قبیل هماهنگیها. به هرحال چندسال پیش بابت ورق چینی هزینه ای جداگانه هم در نظر گرفته میشد اما الان به کل هزینه ها طوری محاسبه میشه که این قضیه در کل کار گم میشه ! یعنی به هر حال یه تفاوت قیمتی بین کسی که ورق چینی میکنه و کسی که نمیکنه وجود داره ! خالا تصمیم با کارفرماست که از کدوم استفاده کنه ! پرت کمتر و هزینه ی بسیار پایینتر و کار راحتتر برای کارخانه و نصاب ، یا شاپ ارزانتر با هزینه های اضافی بابت پرت و سختی کار کارخونه و نصاب و عیب و ایراداتی که ممکنه پیش بیاد. متاسفانه تو این فعالیت هر کسی ضوابط و روابط خودش رو داره و گمون نمیکنم کسی باشه که بگه همه باید به یک شکل کار انجام بدن.

لینک ارسال

samadi    8

اعضا عادی

مهندس جان یه سوال فنی بابت این مورد دارم شرمنده خیلی سوال می کنم . آیا اول مدل سازی رو شاپیست باید انجام بده و بعد با فرمان های اسپلیت و غیره و ذلک محل برش های ورق ها یا مقاطع رو تعیین کنه یا اینکه اول ما باید بشینیم یه طرح برش کامل تهیه کنیم بعد شورع به مدل سازی کنیم یا اینکه در حین مدل سازی این ورق چینی رو انجام بدیم ؟ مهندس ایزد پناه یه کلیاتی در این مورد اشاره کردن قبلاً ، که بر اساس تجربه این کار صورت می گیره برای من نوعی که این تجربه رو ندارم باید از کجا شروع کنم چطوری این قضیه ورق چینی رو انجام بدم و چطور پیش برم ؟5 سال قبل که تو یه کارگاه کار می کردم این طرح برشو نمی دادم بجاش نقشه های یک به یک پلات می گرفتیم تحویل کار گاه می دادم اونا خودشون انقد این نقشه ها رو،رو پلیت ها این ور اونور می کردن تا پرت به یه حد معقولی برسه خدایشش پرتشم کم بود اما خب بعدا از اون کارگاه اومدم بیرون و الان دوست دارم از شما بزرگا تو این زمینه بهره ببرم اگه لطف بفرمایید و پاسخ بدید

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

در مورد ورق چینی تیرها: به نظر من در کارخانه هایی که سنتی یا نیمه سنتی کار می کنند، ورق چینی اگر در زمان مونتاژ انجام شود، باعث کاهش پرت می شود. اما تعریف من از کارخانه سنتی یا نیمه سنتی:

در برخی از کارخانجات، برشکاری عین نقشه قطعه زنی انجام می شود و در زمان مونتاژ، هیچ برشی انجام نمی شود - کارخانه مدرن

در برخی کارخانجات، تسمه های 6 متری با عرض دلخواه در مرحله قطعه زنی انجام و تکه کردن آن بر حسب طول قید شده در نقشه، در زمان مونتاژ صورت می گیرد . کارخانه نیمه سنتی

در کارخانه سنتی هم کلا برشکاری از ورق 6 متری پای کار انچام می شود.

من کارخانجاتی را می شناسم که برشکاری از تسمه 6 متری را در زمان مونتاژ انجام می دهند.

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

دوست عزیز ، ورق چینی دقیقاً برمیگرده به تجربه و هیچ فرمول خاصی نداره و اینطور هم نیست که بعنوان مثال جناب ایزدپناه همیشه ورقهای 6 متری در نظر میگیرن و بر اساس 6 متر برش میدن ! ایشون بر اساس تجربه ای که دارن ، میدونن تو کارگاههای مختلف چطور راحتتر هستن که برشکاری کنن و یا اینکه برش ورقها رو بصورتی میدن که شاید اصلاً به 6 متر نزدیک هم نباشه ، مثلاً باشه 3.5 و 2.5 ! که تمام این موارد برمیگرده به تجربه و شناخت از کار و شناخت از اتصالات ! ممکنه شما بخوای به هر نحوی که شده ورق 6 متری بدی ، اما باید اتصالات هم دیده بشه ! شاید ورق 6 متری شما درزش بیفته نزدیک اتصال تیر و موارد بسیاری از این دست. اما در کل اگر برشهای ورقهاتون رو خودتون انجام بدین ، نرم افزارهای کمکی ( خود تکلا هم این قابلیت رو داره ) وجود دارن که برای استفاده ی بهینه از ورقهاتون ، خودکار ورق چینی انجام میدن و شما شاهد کمترین پرت خواهید بود.

لینک ارسال

محمد    13

اعضا عادی

خسته نباشید.

نمیدونم کار من جزء کدوم از کارگاهها میشود. ولی ما در کارگاه به فرمایش دوستان ء 6 متری میبریم و سر تسمه سازی قطع ورق میکنیم.

زمان بر هست اما پرت به حداقل میرسد. در مورد سر هم کردن ورقی که درزش میافته نزدیک اتصال ء سعی میکنیم با ورق بلندتر سرهم کنیم و یعد از اون یکی سر کوتاه میکنیم که مشکل ساز نباشد.

لینک ارسال

samadi    8

اعضا عادی

دوستان با تشکر از همگی که مشارکت کردن اتقاقاً منم دقیقاً دنبال همین تجربه شما بزرگواران هستم می دونم که فرمول خاصی نداره مگر نه تمام کارخونه های اسکلت سازی از یه فرمول استفاده می کردن و پرت کار هم یه مقدار مشخصی می شد ! محبت بفرمایید دوستان تجربیات تون رو ارائه بدید تا ما هم به عنوان یک شاگرد ازش بهره ببریم .باز خواهش می کنم از دوستان اگه ممکنه یه پاسخ صریح به این سوالی که جوابش جا افتاده بدن " آیا اول مدل سازی رو شاپیست باید انجام بده و بعد با فرمان های اسپلیت و غیره و ذلک محل برش های ورق ها یا مقاطع رو تعیین کنه یا اینکه اول ما باید بشینیم یه طرح برش کامل تهیه کنیم بعد شورع به مدل سازی کنیم یا اینکه در حین مدل سازی این ورق چینی رو انجام بدیم ؟" در نهایت با تجربیات خودتون بفرمایید که ما چگونه و چطور یه پروژه شاپی رو که می خوایم انجام بدیم ورق چینی شو استارت بزنیم که در نهایت پرت ورق کمتری داشته باشیم . دوستان این سوالات من فارغ از مسائل آیین نامه هاست یعنی هدفم بیشتر به لحاظ اجرایی هست مگر نه اکثر دوستان می دونن که محل وصله ستون یا تیر و غیره طبق آیین نامه کجا باید باشه .

از تک تک عزیزان بخاطر پاسخ هایی که داد ن و می دنن تشکر و قدردانی می کنم .

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

خوب بهتر است در حین مدل سازی یا بعد مدل سازی مبادرت به ورق چینی کنید

ولی اگر طول ورق را 6 متری در نظر بگیریم بهتر است ورقهای ما 6 متری و یا مضربی از 6 باشد اگر در جایی مقدور نبود بهتر است مضربی از 5 باشد برای کنترل ورق چینی از نرم افزارهای کمکی هچون پلاس 2D استفاده و یا نستینگ برای کنترل قابل چک و کنترل است

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

من به شخصه برش ورق ستونها رو قبل از مبادرت به مدلینگ و هنگام چک نقشه های سازه انجام میدم و از پلیت نستینگ هم استفاده ای نمیکنم.

لینک ارسال

pirooz    3

اعضا عادی

دوستان ميشهتوضيح بدن بعد از مدلينگ ورق چيني چه طور هست ؟

زمانبر نميشه ؟

تكلا خودش اتوماتيك هم انجام ميده ؟

با تشكر .پيروز .

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

مهندس صمدی عزیز. من که نظراتم را قبلا نوشته ام. اما در ادامه آن مباحث یا حتی به تکرار، نکات زیر را یادآور می شوم:

1- همانگونه که آرامیس گفت بهترین اتخاب ضرایبی از 6 متر است. یعنی انتخاب برای طول ورق (البته با توجه به ملاحظات ایین نامه ای) 6 متر 4 متر و 2 متر، 1.5 متر، 3 متر، 4.5 متر می باشد.

2- اما انتخاب طولهای 3.5 متر هم معقول است.

3- هر زمان طول نامتعارفی مثل 2.5 را انتخاب کردید، عدد باقیمانده 3.5 را گوشه ای یادداشت و در جاهای دیگر استفاده نمایید.

4- من خودم قبل از شروع مدلسازی، در فایل اتوکد نقشه، اقدام به ورق چینی می کنم و برای آن فکر می کنم.

5- فرق نداره، می توانید ستون را یک تکه مدل کنید و سپس با اسپلیت ورق چینی را ایجاد کنید یا در همان ابتدا پلیتها را با طول درنظر گرفته شده فکر شده، مدلسازی نماید. من خودم از حالت دوم استفاده می کنم.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

در پاسخ پیروز:

بعد مدلسازی انجام کار ورق چینی سخته. مثلا شما باید 10 تا ستون یک تیپ را یکی یکی ورق چینی کنید. اما در این حالت که یکبار من مجبور شدم انجام دهم ( بدلیل اینکه کارخانه به من گفته بود ورق چینی نکن و بعد مشاور ورق چینی خواست) استفاده از دستور اسپلیت خوبه و کار را سریع می کنه. کافیه وارد نماها شویم و همزمان ردیفی ستونها را اسپلیت کنیم.

تکلا اتوماتیک این کار را انچام نمی دهد.

لینک ارسال

samadi    8

اعضا عادی

متشکرم از کلیه دوستان بخصوص مهندس آرامیس ، مهندس مجید و مهندس ایزد پناه از جناب پیروز هم بخاطر سوال شون متشکرم . مهندس ایزد پناه درست می فرمایید شما مطالب خیلی خوبی رو قبلاً بیان کردید اما مطمئناًاین تمام تجربیات شما نیست و باز هم متشکر میشم تو بحث ها شرکت می کنید . در واقع بعضی سوال ها شاید تکراری باشه اما کمک می کنه تا هم سایرین هم در این زمینه اطلاعات کسب کنند و هم اینکه زوایای پنهانی اگه وجود داشته باشه بیان بشه . جناب مهندس در کل پس من نتیجه گرفتم دوستان برای تیرها هیچ طرح برشی رو مد نظر قرار نمی دن ( البته اگه طول تیر کمتر از 6 متر باشه و مدل سازی رو انجام می دیم ) ولی در خصوص ستون ها هم اکثر دوستان قبل از مدل سازی حساب کتاباشون رو برای طرح برش می کنن بعد شروع به مدل سازی می کنن . اما باز اگه بردداشت من اشتباه هست محبت بفرمایید راهنمایی کنید. از همگی متشکرم "این طرح برش شده بلای جون ما !"

لینک ارسال

pirooz    3

اعضا عادی

چي شد ؟چرا تير رو برش نميديم ؟

يه سوال ديگه .اگه ما تير هامون نورد شده باشه .از اونجا كه هر شاخه تير آهن 12 متر هست (درست ميگم ؟) بايد ستون هامون رو 12 تا 12 تا برش بديم ؟

با تشكر .

پ.ن :آقاي صمدي وبلاگ زيبايي داشتيد .بسيار استفاده كرديم .

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

دوست عزیز پروفیل های موجود در بازار 12 متریه . اما گاهی اوقات مجبور میشید از طول کوتاهتر استفاده کنید تا پرت رو به حداقل برسونید یا اینکه وصله تون تو 120 سانتیمتری اتصال تیر ها نباشه البته در صورتی که جوش تو کارخونه باشه این مقدار به 60 سانتیمتر کاهش پیدا میکنه بهتر هست از همان ابتدا ورق چینی رو انجام بدیم حتی در پروفیل های سرد نورد شده چون شما مجبور خواهید شد بعد از برش مجددا ورق های وصله رو مدل کنید . این دیگه بستگی به تجربه ومهارت شاپکار داره . بنده استفاده از کاستوم کامپوننت ها رو برای این کار پیشنهاد میکنم . این کار سرعت ودقت رو بالاتر خواهد برد .

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

یک سوال

شکل زیر رو در نظر بگیرید نحوه اجرای (نحوه جوش کردن) این استیفنرها به چه شکل میباشد .درحقیقت شاپ ورق های ستون به شکل باشه تا هم ملزومات رعایت بشه هم بشه جوشش کرد هم برش پلیت بدون مشکل باشه .

ستون ها باکس میباشند .

attachment.php?aid=666

stiff.jpg.b927ac1d780d4faf08491ad564e773ae.jpg

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

مهندس جان اگر منظورتون رو درست متوجه شده باشم برای این کار دو روش وجود داره:

1-استفاده از ورق وجه چهارم

2-استفاده از جوش الکترواسلگ که شنیدم نمیتونن با کیفیت اجرا کنن

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

خیلی ممنون .در نهایت میخواستم به همین ورق وجه چهارم برسم و بدونم نحوه اجراش و کلا ضوابطش چیه .

در مورد گزینه دومتون هم از اساتید میخوام توضیح بدن.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

این ورقهای استیفنر ستون، بعنوان بخشی از اتصال گیردار محسوب می شوند و ورق پیوستگی نامیده می شوند. در بخشهای دیگر سایت در اینباره توضیح داده ام و حتی دیتیل کد آن را نیز قزاز داده ام.برای اجرای آنها سه روش وجود دارد:

1- روش درپوش

2- روش الکتراسلاگ

3- جوش کام

http://forum.shopdrawings.ir/showthread.php?tid=672

در فایل پیوست، نحوه جوش درپوش و الکترواسلگ نشان داده شده است. جوش کام نیز تقزیبا مانند الکرواسگ است. روی بدنه ستون یه لوبیایی شکل بزرگ پشت ورق در می آرند و سپس با استفاده از جوش، قسمت بریده شده را پر می کنند. اصلا روش مناسبی هم نیست

Continuse plat detail.dwg

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...