رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
Radmehr

سوالات متداول درباره مدلینگ

ارسال های توصیه شده

Radmehr    17

اعضا عادی

با عرض سلام خدمت شما دوستان عزیز و مهندسان گرانقدر .

جسارتا این تاپیک رو زدم چون توی قسمت مدلینگ سایت بخشی نبود تا دوستان بیان سوال و تبادل نظر درباره مدلینگ سازها به غیر موضوعات موجود در فوروم داشته باشند.

برای شروع خودم یه سوال واسم پیش اومدش

من هردوجلد کتابو تهیه کردم و نسبتا تمامش کردم -- اما یه سوال واسم پیش اومد اونم اینه که تمام دستورات نویسنده عزیز رو برای یک طبقه از سازه معرفی شده در انتهای کتاب رو اعمال کردم

اما میخواستم بدونم برای تک تک طبقات باید این زمان رو صرف کنم؟

آیا راه سریعتری برای مدلینگ طبقات وجود دارد؟

خیلی ممنونم.

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

hossein yekehtaz    2

اعضا عادی

دوست عزیز سلام

برای مدل کردن هر موضوعی می بایست دقیقا دستورات فراگرفته شده را اعمال کرد

مسلما سرعت مدل کردن سازه ای که موضوعات آن تیپ بندی شده باشد خیلی بیشتر از سازه ای است که تیپ بندی آن کمتر ویا فاقد تیپ بندی باشد

برای سرعت بخشیدن به مدل کردن ممارست زیاد لازم است البته خود برنامه ابزارهایی نیز دارد که در صورت استفاده صحیح ازآنها بسیارمفید خواهد بود مانند کامپوننتها ویا دستور کپی پیست

موفق باشید

حسین

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

همانگو نه که حسین گفت، برای مدلسازی ذقیق، بابستی تک تک المانها ترسیم شوند. تکلا هم به مانند دیگر نرم افزارها، مستلزم انجام کار مهندسی - اپراتوری است و فکر نکنم روزی نرم افزاری ایجاد شود، که فعالیتهای انسانی را حذف کند. اگر طبقات تیپ و عین هم باشند، شما با انتخاب دقیق تیر ریزی طبقه اول، آن را می توانید به طبقه دوم Copy Pate کنید. اما اگر تغییر داشته باشد، بایستی مجددا مدلسازی شود. البته تیرهایی که در طبقات یکسان هستند را منتقل کرده و تیرهای جدید را فقط مدلسازی می کنیم. استفاده از کامپوننتها و هوشمند سازی مدل باعث می شود که همزمان با Copy pate اجزا از طبق به طبق دیگر، طولها و اندازه ها بصورت خودکار اصلاح گردد.

البته من به شخصه استفاده از کامپوننتها را در 1 سال اول کاربری با نرم افزار تکلا توصیه نمیکنم و معتقدم که با ترسیم دستی و استفاده از Copy paste های مکرر، می توان مدل دقیق تری را ایجاد نمود.

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

ممنون از شما دوستان عزیز -- سخن شما عزیزان صحیح است -- منم کل سازه رو که مدل کردم -- فقط روی اجرای دوباره تمام کامپوننت ها برای تمامی طبقات شک کردم شاید راه سریعتری هم باشد که پاسخ دادین- خیلی ممنونم.

سوال دیگری داشتم -- درباره سازه بتنی -- البته کار باهاش خیلی راحت تر بودش - خیلی سریع تمام شد.

اول این که ایا نقشه های خروجی از مقاطع طولی و عرضی تیرها یا ستونها (نوع نمایش اونها قابل تغییر هستش؟)

سوال دوم اینه که توی ایجاو وصله برای میلگرد ها مثلا برای ریشه پی به ستون یا هر جای دیگری -- من هرکاری میکنم باز هم خاموت دور ستون داخل میگرد ها میره مثل این عکس:

crphnneduo8fcr20rsjr_thumb.jpg

کاور تیکنس هم زیاد میکنم مثل شکل پایین تغییر میکنه -- شلید اشتباه کردم -- یا اینکه توی کتمپوننت میلگرد ستون بایاد کاری کرد؟!!

ipdeuawebca44zufgdo_thumb.jpg

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

دسستتون درد نکنه -- ممنون از راهنماییتون

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

سلام به تمامی استادان گرامی

توی عکسی که ملاحضه میکنید - اتصال بادبند به ستون رو میبینید

من مخام ورق بادبند را به 2ورق سبز رنگ پیچ کنم( به عبارتی سوراخ ایجاد کنم) اما با دستور بولت ها نمیتونیم ایجادش کنم - دستور فقط یک قطعه رو سوراخ میکنه . آیا امکان ایجاد پیچ تکی وجود دارد؟

آیا طول پبچ هر 3 ورق را قطع کند به معنی ایجاد شدن سوراخ در 3 ورق است؟

خیلی ممنون

http://bevni.tk/img/97a4f04ef1b9.png

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

من متوجه نمی شوم که چرا نمی شه. اقدامات زیر را انجام دهید، حتما به نتیجه خواهید رسید:

1- تنظیمات پیچ را در بولت پراپرتی انجام دهید.

2- روی یکی از پلیتها کلیک نموده، سپس رایت کلیک نموده و create view و سپس default views... را بزنید تا جهار نما از پلیت گرفته شود.

3- دید از روبروی پلیت را انتخاب کنید.

4- از نوار ابزار General برای تنظیم محور مختصات، set work parallel to view plane را انتخاب نموده و روی نقطه ای دلخواهد در دید از روبروی ورق کلیک نمایید.

5- سپس دستور بولت را اجرا کنید. پلیت اول، دوم و سوم را در 3D انتخاب نموده و و سپس وارد نمای دید از روبروی پلیت شوید. دکمه وسط موس را فشرده، و با دادن مسیر اجرای بولت، پیچها را بزنید.

تما توجه کنید که سه تا پلیت انتاب شده باشند. اگر پلیتهای سبز انتخاب اما پلیت فیروزه ای نتخاب نشده باشد، پیچ با طول صحیح ایجاد می شود اما بدلیل عدم نفوذ پیچ در پلیت فیروزه ای، سوراخ آن در نقشه سینگل ظاهر نمی شود.

لینک ارسال

محمد محمدی    0

اعضا عادی

سلام به همگی

میخواستم بدونم چه طوری میتونم یه پلیت دایره ای مدل کنم البته بدون استفاده از Chamfer و modeling/profiles و circular section

ممنون

26172539626182781245.jpg

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

روشی که به ذهن من می رسه اینه:

یه دایره به شعاع مورد نظر ترشسم کنید

با استفاده از دستور کانتور پلیت و انتخاب نقطه های بسیار نزدیک بهم روی محیط دایره، پلیت دایره ای را نرسیم نمایید.

این روش یه کمی زمانبره ولی توی گزارشها ضخامت پلیت را می دهد نه طول پروفیل را به چای ضخامت

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

با سلام وخسته نباشین خدمت دوستان عزیز...

سوالی واسم پیش اومد

این عکسی که در زیر مشاهده میکینین ...

میخواستم بدونم سریع ترین راه برای ٍطفثدی کردن این تیر های افقی به تیر های اصلی چیه؟

http://designco.comuv.com/img/dc126b503e37.png

سوال دومم -- آیا میشه در نرم افزار روی اعضا مارکت گذاشت؟ تا ادم گم نکه اعضا رو ؟ به غیر خاصیت نمایش مقطع اعضا منظورم بود

سوال سومم -- آیا قابلیت مشابه match Propritis که در نرم افزار اتو کد وجود داره در تکلا وجود دارد؟

سوال چرارمم --- آیا میشه که وقتی فاصله گرید لاین ها رو وقتی تغییر میدهیم - به طور خودکار ستون ها جابجا بشوند؟ تیر ها چی؟

سوال پنجمم --- آیا میشود رنگ کامپوننتی مثل tapered beem 2 رو تغیییر داد تا خاکستری نباشه واسه همیشه؟!!!!

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

پاسخ:

1- نقطه کاری سمت چپ یکی از تیرها را انتخاب کنید. سپس با استفاده از دستور Move Linear طول مورد نظر برای اضافه شدن اولین تیر را با کلیک دقیق بین دو نقطه تنظیم و به حافظه دستور Move Linear بسپارید. سپس تک تک نقاط کاری سمت چپ دیگر تیرها را انتخاب و ءخرث ;kdn.

2- نحوه درج نام پروفیل مقاطع روی مدل سه بعدی را از لینک زیر مطالعه نمایید:

http://forum.shopdrawings.ir/showthread.php?tid=1172&pid=4415#pid4415

3- بله وجود دارد. مثلا می خواهید پراپرتی تیری را روی تیر دیگری اعمال کنید. برای این کار روی تیر مرجع دو بار کلیک کنید تا پنجره پراپرتی بیم باز شود، سپس روی تیر دوم کیل نموده و پنجره باز را Modify کنید. برای دیگر المانها، ستونها، کامپوننتها، View ها، نقشه ها و ... نیز همین خاصیت صادق است.

4- در صورتیکه در گرید پراپرتی تیک Magnetism را زده باشید با تغییر گرید، کلیه ستونها نیز جابجا می شود. اگر تیرها را نیز به ستون با کامپوننت زده باشید و کامپوننت را اکسپلود نکرده باشید، همزمان با این تغییر، طول تیرها نیز اصلاح خواهند شد.

5- در کامپوننتtaper beam و taper Column تغییر کلاس وجود ندارد. اما در کامپوننتهای girder box و یا cross plate تغییر کلاس شدنی است.

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

مهندس ایزدپناه دستون درد نکنه که پاسخ دادین به سوالا

ممنونم

یه سوال دیگر... :-)

چطوری میتونم این علامت های برش ایجاد شده در کامپوننت رو حذف کنم؟ اصلا اگر پاک بشن برش ها از بین میرن -- راهی نداره که پاک بشن و لی قصعات برش خورده باقی بمونن؟

08.png

ممنونم

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

دو تا راه حل وجود دارد:

1- برشها رو انتخاب کن. رایت کلیک کن و با انتخاب Hide آنها را در مدل پنهان کن.

2- روی نقطه ای دبل کلیک کن تا View Property باز شود. وارد قسمت Display شوید. تیک مربوط به Cut و Fittings را بردارید. سپس Modify نمایید.

با این دو روش، برشها از بین نمی روند. بلکه علائم آن در مدل، نشان داده نمی شود و باعث خلوتی مدل می گردند

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

سلام و خسته نباشید دوستان عزیز - و با تشکر از مهندس ایزد پناه که همیشه همراه ما بودن - وجوئشون دلگرمییه ما هست البته حضور تمام دوستان این سایت دلگرمی رو میدهد

یک سوالی برام پیش اومد

توی عکسی که ملاحضه میفرمایید آیا راه ساده ای برای افزایش طول جان و بال تیر ستون ها وجود ندارد؟ آیا EXTEND سه بعدی وجود دارد؟ البته میدانم که ماکروی آن وجود دارد -- فقط میخاستم بدونم راهی به نظر شما نمیرسد دوستان؟

bad540b2f3b5.jpg

سوال دومم اینه -- میخام بدونم که راهی وجود داره که طول ورق رو کم و زیاد کنیم؟ مثلا ما PL100*10 رو با طول 200 میلیمتر رسم میکنیم - طول 200 میلیمتری که برای رسم معرفی میکنیم که ثابت هستش - اما طول 100 میلیمتری که 2گیره دارد که با آنها میشه طول آن بعد رو کم و زیاد کرد

اما نمیشه طول 200 میلیمتری رو جز با کات کردن کم کرد - شما روشی به نظرتون میرسه؟

b24156ad560a.jpg

توی این عکس که میبینید میخاستم طول ورق به نقطه قرمز برسه و صفحه برشی هم ایجاد نشه (گیره صورتی رنگ در کادر نیوفتاده است)

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

به راحتی امکان پذیر است در مورد سوال اول

کافی است دستگیره انتهایی یا ابتدایی قطعه خود را انتخاب بطوریکه به رنگ توپر در بیاد سپس از دستور move برای انتقال آن استفاده کن می بینی که قطعه شما اصطلاحا کش یا طول آن زیاد یا کم می شود

در مورد سوال دوم : آن نیز به همین روال مثال اول است من الان متوجه شدم چرا انقدر از دستور برش cut استفاده می نمودید لزومی به ان کار نیست می توانید با این روش طول ورقهای خود را کم و زیاد کنید

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

دستون درد نکنه -- این خط برش ها رو عصابم بود واقعا

درباره سوال دومم فکر کنم بد گفتمش -- گیره های ما که طول عضو رو کنترول میکن اما از نظر ارتفاعی ما تعیین میکنیم -- که بعد از رسم نمیشه تغییرش داد جز بریدن

0384bb51273c.jpg

همان طور که میبینید طول ورق کنترل میشود اما بعد دیگر را بختهیم تغییر دهیم راهی جز بریدن نداریم - درست است؟

ممنون

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

دستون درد نکنه -- این خط برش ها رو عصابم بود واقعا

درباره سوال دومم فکر کنم بد گفتمش -- گیره های ما که طول عضو رو کنترول میکن اما از نظر ارتفاعی ما تعیین میکنیم -- که بعد از رسم نمیشه تغییرش داد جز بریدن

0384bb51273c.jpg

همان طور که میبینید طول ورق کنترل میشود اما بعد دیگر را بختهیم تغییر دهیم راهی جز بریدن نداریم - درست است؟

ممنون

دوست من شما وقتی میزنی PL300*10 دارای X و Z میباشد یعنی یک جهت و ضخامت ، جهت بعدی رو با استفاده از کشیدن ، خودتون انتخاب میکنید که دوتا هم گیره ایجاد میکنه. خوب همه چی مشخصه ! برای کم و زیاد کردن فاصله ی دو گیره از هم که روش کار مشخصه و باید یکی از گیره ها رو انتخاب کنید و به مقدار دلخواه جابجا کنی و برای اون دو پارامتر دیگه که اول صحبت شد ، یعنی 300*10 شما باید روی پلیت دبل کنی و مقداری که میخوای بهش بدی دیگه !!

البته اگه درست متوجه شده باشم !!! راه ساده تر هم اینه که ( اگه از نسخه 15 به بالا استفاده میکنی ) روی پلیت 1 کلیک کن تا پنجره ی Mini Toolbar ظاهر بشه و از اونجا عددها رو تغییر بده. اگر هم میخوای فاصله رو ز اون نقطه ی قرمزی که مشخص کردی بدست بیاری که باید با استفاده از دستورات اندازه گیری ( Measuring ) انجام بدی و فاصله ی بدست اومده رو بجای 300 قرار بدی.

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

آره خیلی ساده هستش -- راستش دبل کلیک میکنم اما در کمال ناباوری عوض نمیشه طول ورق -- نمیدونم شاید مدلم مشکل داره

در هر صورت دستون درد نکنه ممنون از لطف شما مهندس عزیزم

خیلی ممنونم از لطفتون

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

با سلامی دوباره به شما دوستان عزیز ودوسداشتنی

یه سوالی دارم البته یکم موضوعش مشترک در بعضی تاپیک ها هستش -- اونم این هستش که آیا راهی برای سریع تر رسم کردن ورق بادبند ها وجود ندارد؟

ۀیل کامپوننتی وجود دارد؟ -- من تسمسم گرفتم که به توصییه مهندی ایزد پناه توجه کنم و در تاپیک مدل سازی گام به گام شروع به مدل کردن نقشه مربوطه کنم

فقط احساس میکنم کلا تو همه پروژه ها رسم بادبند ها خیلی باید وقط گیر باشه ! آیا من باید از کامپوننتی استفاده کنم؟ یا که کامپوننت از نوع PART میتونه کارو حل کنه؟

خیلی ممنون

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

با سلامی دوباره به شما دوستان عزیز ودوسداشتنی

یه سوالی دارم البته یکم موضوعش مشترک در بعضی تاپیک ها هستش -- اونم این هستش که آیا راهی برای سریع تر رسم کردن ورق بادبند ها وجود ندارد؟

ۀیل کامپوننتی وجود دارد؟ -- من تسمسم گرفتم که به توصییه مهندی ایزد پناه توجه کنم و در تاپیک مدل سازی گام به گام شروع به مدل کردن نقشه مربوطه کنم

فقط احساس میکنم کلا تو همه پروژه ها رسم بادبند ها خیلی باید وقط گیر باشه ! آیا من باید از کامپوننتی استفاده کنم؟ یا که کامپوننت از نوع PART میتونه کارو حل کنه؟

خیلی ممنون

وقت گیر نیست ، سرعت و دقتت رو در مراحال مدل کردن ببر بالا همه ی اینها حل میشه و خودت راههایی رو پیدا خواهی کرد و میای به ما هم میگی تا استفاده کنیم.

گفتی بادبند وقت گیر یاد اولین پروژه ای افتادم که انجام دادم ! هنوز با مقوله ی شاپ آشنا نبودم ( سال 82 ) که برادرم به من پیشنهاد کرد یه نگاهی به پروژه ای که گرفته بود بندازم ( هنوز درس میخوندم ) و ببینم آیا میتونم انجامش بدم یا نه ! کار مربوط به Trestle هایی بود که زیر لوله های خط انتقال نفت برای عسلویه قرار میگرفت و سازه هایی هستن تمام بادبندی و پیچ و مهره ای ( شبیه به دکلهای خطوط انتقال برق که وسط کوه و بیابون میبینیم با این تفاوت که باید روی تمام این دکلهای که لوله ی نفت به قطر زیادی از روشون رد میشه ارتفاع اختلاف به میلیمتر نرسه و همه صاف باشن !!!! ) منم گفتم آره آقا این که کاری نداره و با اتوکد 14 شروع کردم به کار ! عجب کاری شد ! تو اولین کار زندگیم با یه پروژه ی بزرگ و سخت و پیچ و مهره ای و صنعتی و ... :D اما دیگه دست به بادبندم خوب شده بود و تا الان از روشهایی که اونموقع ابداع کردم هنوز استفاده میکنم. ( چقدم خاطره دارم من !! :P )

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

من احساس می کنم دوستانی که طی این یکی دو سال اخیر کار با تکلا را شروع کرده اند، بیشتر متمایل هستند به نحوی برای سهولت کارها، از هوشمند سازی و کامپوننتها استفاده کنند. هوشمند سازی و کامپوننت خوب است، اما به شرط آنکه دست و پا گیر نشود.

بادبند و راه پله از المانهایی هستند که جز قسمتهای سخت و زمانبر مدلسازی هستند ( البته با توجه به نسبت وزن به زمان). اما با ممارست و تمرین، همانگونه که مهندس زیبایی فرمودند، روشها و ترفندهایی حاصل می گردد که سرعت را بالا می برد. معمولا راه پله فقط برای دو طبقه ابتدایی مدل می شود و مابقی کپی پیست است. بادبند هم به شرط آنکه برای سبک سازی (اکثرا سبک سازی بادبندها تاثیری در وزن کلی پروژه ندارد) از پروفیلهای متعدد استفاده نشده باشد، به مانند راه پله با کپی پیست قابل انجام است.

من حتی در مواردی که پروفیل بادبندها در طبقات متفاوت است، گاست پلیتها را تیپ سازی می کنم تا بتوان به حد زیادی از کپی پیست استفاده کنم. ( البته در سازه های جوشی). ضمنا بدلیل تقارن بادبندها، یکی Copy Mirror هم همیشه داریم.

به نظر من بهترین روش برای مدلسازی و تبدیل شدن به یک متخصص در زمینه شاپ و تکلا در این ترفند است:

" قورباغه را قورت بده"

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

دوستان میشه در مورد نحوه ترسیم تیر شمشیری اندکی صحبت شود؟ منظورم نحوه مدل کردن است؟

خیلی ممنون

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

از سخنان مهندس زیبایی و مهندس ایزد پناه خیلی ممنون هستنم -- مرسی راهنمایی فرمودین

واقعا...." قورباغه را قورت بده"

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

مدلسازی شمشیری به مانند مدلسازی یک تیر است. شمشیری شامل سه طول است. در برخی کارگاهها سه تا پروفیل به اندازه مناسب بریده شده و پس از جوشکاری شمشیری ایجاد می شود. اما در برخی کارگاهها پروفیل با تیر کلی بریده شده و پس از چاک زنی، با استفاده از خمکاری، شمشیری ایجاد می شود. پس دو روش برای مدلسازی شمشیری وجود دارد:

1- مدلسازی دو تیر صاف و یک تیر مورب. سپس کات زدن پروفیلها در محل تقاطع با همدیگر

2- مدلسازی با استفاده از دستور تیر پلی بیم

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

به نظرتون بهتر با روشی که مهندس ایزدپناه فرمود تیر شمشیری رو بکشیم یا اینکه بهتر از ماکروS71 استفاده کنیم و سپس اکسپلود کنیم و پله هاشو پا کنیم؟

لینک ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...