رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
hossein yekehtaz

مدل کردن بلتی که درکاتولوگ برنامه نباشد

ارسال های توصیه شده

hossein yekehtaz    2

اعضا عادی

با سلام خدمت دوستان وهمکاران محترم

سوالی داشتم:

اگر در نقشه های سازه بلتی باشد که در کاتالوگ برنامه موجود نباشد مثلا bolt25نحوه مدل کردن آن چگونه باید باشد تا تمام متعلقات بلت شامل پیچ وواشر در مدل 3بعدی نمایش داده شود

این کار را از راههای مختلف امتحان کردم ولی در مدل 3بعدی نمایش داده نمی شود.

اگر کسی ازهمکاران محترم جواب این سوال را می داند لطفا راهنمایی کند.

با تشکر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

با سلام خدمت دوستان وهمکاران محترم

سوالی داشتم:

اگر در نقشه های سازه بلتی باشد که در کاتالوگ برنامه موجود نباشد مثلا bolt25نحوه مدل کردن آن چگونه باید باشد تا تمام متعلقات بلت شامل پیچ وواشر در مدل 3بعدی نمایش داده شود

این کار را از راههای مختلف امتحان کردم ولی در مدل 3بعدی نمایش داده نمی شود.

اگر کسی ازهمکاران محترم جواب این سوال را می داند لطفا راهنمایی کند.

با تشکر

سلام دوست عزیز

اگر بلت مورد نظر موجود نباشد می توانید آن را ایجاد نمایید برای این کار کافی است به قسمت کاتالوگ بلت ها رفته و در آن جا بلت مورد نظر خود را اضافه کنید .برای این کار به مسیر زیر بروید.

مسیر :detailing - bolts -bolts catalog

جهت نمایش بلت ها هم کافی است نوع بلت مناسب را انتخاب و تیک های مربوطه جهت نوع بلت را زده بلت ها به وجود خواهند آمد.

لینک ارسال

payam    7

اعضا عادی

پس از آوردن پنجره BOLT CATALOG باید چه کار کنیم . به عنوان مثال اگر بخواهیم BOLT 14 را اضافه کنیم ؟ لطفا توضیح بیشتر بدهید .

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

برای این کار ابتدا نوع بولت خود مثلا 8xox را انتخا ب در قسمت فیلترینگ بعد از ستاره * 8xox را تایپ و سپس ستاره را د.باره تایپ کنید تا فقط 8x0x ها نمایش داده شود و سپس بر روی یکی کلیک کرده تغییرات خود را اعمال می کنیم ، نام آن را تغییر می دهیم (نام مورد نظر قرار می دهیم ) در اخر نیز گزینه اد add را می زنیم .

باید استاندارد بلت و نوع ان را بدانید.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

مهندس زاهدی با سپاس

من طبق روش دیگری بولتها را اضافه می کنم. برای همین روش شما برایم جالب آمد و دوست دارم در این زمینه کسب اطلاعات بیشتری کنم. آیا طبق روش شما لازم است که طول بولت نیز در کاتالوگ بصورت دستی تعریف شود؟

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

مهندس ایزدپناه

بله می بایست طول پیچ مورد نظر رانیز وارد کرد تا تنها با انتخاب بلت ایجاد شده ، تمامی بلت ها یی که درست کردیم مطابق با فایل کد مادر گردد.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

مهندس جان حالا که پایه هستی، دوست دارم یک سری موضوعات را با هم در زمینه پیچ و مهره دنبال کنیم.

استاندارد DIN6914 برای پیچهای استراکچرال و DIN 6915 و DIN6916 برای مهره و واشر این پیچهاست. در استاندارد ِDIN 6914 که متن آن را از لینکهای تالار اطلاعات فنی- پیچ و مهره می توانید مطالعه کنید ( من مطنئنم که قبلا این کار را انجام داده اید) بولت مثلا M18 نداریم. ایا این بدان معنا نیست که طب این استاندارد، اساسا همچنین سایزی معنا ندارد؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

البته به نظر می رسد که روشی که شما برای ساخت بولت جدید استفاده می کنید، کمی زمانبر است ( البته من قبل روش شما را امتحان کرده ام) و من از روش دیگری استفاده می کنم و حتما آن روش را در اینجا شرح خواهم داد. اما قبل از آن دوست دارم یک سری مباحث در مورد پیچ و مهره باز شود. از آنجا که دوست ندارم این مباحث بصورت نظر شخصی و یا استنباط شخصی نوشته شود، از این رو از شما دوست عزیز و دیگر دوستان نیز تقاضا دارم در این مباحث شرکت کنند تا به امید خدا چیزی به دانسته هایمان اضافه شود.

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

مهندس جان حالا که پایه هستی، دوست دارم یک سری موضوعات را با هم در زمینه پیچ و مهره دنبال کنیم.

استاندارد DIN6914 برای پیچهای استراکچرال و DIN 6915 و DIN6916 برای مهره و واشر این پیچهاست. در استاندارد ِDIN 6914 که متن آن را از لینکهای تالار اطلاعات فنی- پیچ و مهره می توانید مطالعه کنید ( من مطنئنم که قبلا این کار را انجام داده اید) بولت مثلا M18 نداریم. ایا این بدان معنا نیست که طب این استاندارد، اساسا همچنین سایزی معنا ندارد؟

مهندس دقیقا منظور من هم همین بود که همچین پیچی نداریم و پیچها در یک چهار چوب که همان استانداردها مثل asme یا din که فرمودید قرار می گیرن و بدین منظور باید پیچ ها طبق استاندارد باشند و مدل آن را بدانیم.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

پروژه ای کار می کردم که در آن استاندارد DIN 6914 را برای پیچها معرفی کرده بود. اما به وفور M18 داشت. به طراح اعلام کردم که آقا این موضوع نادرست. گفت ما بارها این سایز را در نقشه قید کرده ایم و حتی تامین هم شده است. من نمی دانم پیچی که در استاندارد نیست، چگونه تامین می گردد. البته در پستهای بعدی جواب این موضوع داده خواهد شد.

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

جناب مهندس ایزدپناه حق با شماست ، استاندارد DIN مربوط به کشور آلمان است ولی پیچ هایی که ابتدا با m شروع می شوند مربوط به ASME مطعلق به کشور آمریکا می باشد.برای مشاهده مشخصات پیچ مورد نظر کافی است به استاندارد ANSI/ASME B1 .13M-1995 مراجعه کنیم ، در آنجا حتما مشخصا ت پیچ m18 موجود است ، علاوه بر آن در حال حاظر اکثر پیچ ها از کشور چین و کره وارد می شوند و نام آن ها به صورت قراردادی وبازاری میان فروشندگان رد و بدل می شود چون اکثر بازاریان با این استانداردها آشنا نیستند و برای راحتی کار از یک نام مخفف استفاده می کنند به نظر من بعلت موجود بودن M18 در بازار از آن ها استفاده کرده اند.

استاندارد ANSI/ASME B1 .13M-1995 در لینک زیر موجود می باشد

http://www.engineersedge.com/hardware/metric-external-thread-sizes1.htm

اطلاعات مفید در زمینه پیچ ها و انواع آن ها به لینک زیر بروید

http://en.wikipedia.org/wiki/Screw

لینک pdf استاندارد ASME B1.13M-2005 ( M Profile Metric Screw )

( M Profile Metric Screw )

http://www.cmpubolt.com/docs/B1.13M-2005.pdf

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

ای ول بحث داره به یه جای جالب می رسه. همونجایی که من دنبالش می گشتم.

برای تامین پیج و مهره دو تا مشخصه لازم است. اول جنس و دوم مشخصات ابعادی. استانداردهای آمریکایی ASTM مثل A325 یا A490 هم به جنس اشاره کرده اند و هم به مشخصات ابعادی. البته در این استانداردها، مشخصات ابعادی به استانداردهای ANSI به مانند آنچه که شما مثال زده اید، ارجاع داده اند.

اما در بازار ایران و بین فروشندگان، پیچ و مهره خشکه تمام رزوه و نیم رزوه وجود دارد. یعنی پیچ و مهره 8.8 یا 10.9 مطابق با DIN 931,933. استانداردهای 931,933 استاندارد عمومی پیچها هستند و غالبا تامین پیچ بر اساس این استانداردها صورت می گیرد.

متاسفانه در کتابهای طراحی سازه ایرانی، ملاک طراحی پیچها ASTM است اما بازار و فروش پیچ بر اساس DIN است. وقتی صحبت از پیچ 8.8 می شه، یعنی استاندارد آلمانی و حتی باید مشخصات آن نیز آلمانی باشد. یه شرکت سازنده پیچ و مهره ادعا می کرد که می تواد پیج 8.8 با استاندارد ابعادی ANSI تواید کند. آیا منطقی است؟

متاسفانه بحث خرید پیچ در ایران بصورت علمی پیگیری نمی شود. کارگاهها مسئول خرید پیچ هستند و هیچگاه برای این موضوع از مشاور استفاده نمی کنند. فروشندگان نیز فقط به دنبال فروش هستند و حتی خوذشان نیز دانش مناسبی ندارند. چرا بایستی کیفیت فدای هزینه شود؟ ملوم نیست تو زلزله چند تا از پیچها سالم بمونند و چه فاجعه ای که رقم نخوره.

DIN 6914 استاندارد ابعادی پیچهای استراکچرال است. وقتی پیچ 8.8 یا 10.9 سازه ای خرید می شود، بایستی طبق این استاندارد باشد. ارتفاع گل پیچ در ای استاندارد از استاندارد 931و933 بیشتر است.

M18 ای که من مثال زدم، در استاندارد ASTM وجود دارد نه در استاندار 6914. یعنی M18 با استاندارد A325 یا A490 وجود دارد اما 8.8 نه.

استحکام بولت طبق استاندارد A325 معادل استحکام بولت 8.8 نیست، اما به غلط جایگزین شده است. طراحی یا باید بر اساس ASTM باشد و یا بر اساس DIN.

همین چند برگه استاندارد، عالمی دارد. واقعا گیج کننده است و کلی طول کشید تا من به همین چند برگه تا حدودی مسلط شم. بحث پیچ نکات جالبی دارد و بد نیست اینجا چند تایی مطرح شه:

1- 8.8 یا 10.9 جنس نیستند. گرید متریال هستند و هر جنسی را می توانند شامل شوند. معمولا CK45 برای ساخت پیچها استفاده می شوند و با عملیات حرارتی و دیگر عملیاتها، به این گرید می رسند.

2- اگر طراحی بر اساس بولت گرید 8.8 است، بایستی گرید مهره و واشر آن نیز درج گردد نه اینکه فرض بر آن گذاشته شود که فروشنده خود می داند. این حرف نقل قول از یکی از خبرگان فروش پیچ و مهره است. در جایی نخوانده ام اما با توجه به دانسته هایم؛ آنرا تایید می کنم: معمولا گرید مهره بایستی از گرید پیچ کمتر باشد و واشر نیز بایستی از جنس پیچ و مهره و نرمتر از آنها باشد.

لینک ارسال

hossein yekehtaz    2

اعضا عادی

مهندس ایزد پناه ومهندس زاهدی

باسلام

من تنظیمات مربوط به ساخت بلتی که در کاتالوگ برنامه نیست را بلد هستم اما مشکل اینجاست که پیچ مربوطه در نمای 3بعدی نمایش داده نمی شودلطفا باذکر یک مثال وتنظیمات مربوطه که مد نظر شماست دریک فایل راهنمایی نمایید

باتشکر

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

سلام

اگه ممکن برای روشن شدن موضوع از صفحه تنظیماتی که برای بلت انجام داده اید عکس بگیرید و در اینجا قرار دهید.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

مهندس من تا جایی که خاطر دارم، یک بار این کار را حضوری با هم انجام دادیم. ظاهرا این مشکل هم به درازا کشیده است. چون فکر کنم 2 3 ماه پیش هم، تلفنی در این مورد صحبت کردیم. به هر حال این موضوع حل شدنی است اما برای حل آن نیاز به اطلاعات بیشتری است. من پیشنهاد می کنم بخشی از مدل را قرار دهید تا بتوانیم به یک جمع بندی برسیم.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

من فکر می کنم در روشی که شما انجام داده اید، مهره و واشر مرتبط با سایز پیچ را ایجاد نکرده اید. هر چند که اگر هم ایجاد کنید، بایستی گل پیچ سایز جدید، وزن آن، طول رزوه و دیگر مشخصات را نیز وارد کنید. بولت M18 را بعنوان مثال در نظر می گیریم. همانگونه که در بحث فوق نیز ذکر گردید، این سایز جز استاندارهای 6914 و 7968 و 7990 پیش فرض تکلا نیست. این بدان معناست که این سایز بولت طبق این استانداردها تعریف نشده است و قاعدتا طبق این استانداردها اصلا تولید نمی شود. پس مشخصات را بایستی طبق چه مرجعی در کاتالوگ وارد نمود؟

از طرفی ما بعنوان تهیه کننده نقشه کارگاهی، در مرحله اول این موضوع را بایستی به طراح منتقل کنیم و او را توجیه کنیم تا سایز بزرگتری که در استاندارد باشد، انتخاب کند. اما اگر به هر دلیلی خواستیم این سایز بولت را بصورت غلط مدل کنیم، دو راه حل ساده تر زیر وجود دارد:

1- ENVIRONMENT را تغییر دهیم و ENVIRONMENT ای را انتخاب کنیم که استانداردهای آمریکایی (ANSI) را شامل گردد. به شرط آنکه سایز بولت در ANSI تعریف شده باشد.

2- به جای رفتن به Bolt Catalog به Bolt Assembly Catalog بروید. روی Ass1 کلیک کنید. در پایین پنجره سمت چپ عبارت ASS 1 را به ASS 3 تغییر داده و Add کنید.مجددا ASS 3 را کلیک کرده و در پنجره سمت راست، استاندارد را تغییر داده و ASS 3 را درج کنید. در شکل نشان داده شده در پنجره، از طریق کرکره ایها استانداردهای 2064 را برای پیچ، 2067 را برای مهره ها و 2041 را برای واشرها انتخاب کنید و Update کنید. بعد Ok و سپس پنجره save باز شده را Ok نمایید.

Bolt Property را باز کنید و Bolt Standard را روی حالت Ass3 بگذارید. همانگونه که مشاهده می کنید، سایزهای متنوعی در Bolt Size قابل دسترسی است.

باز هم تاکید می کنم. این روش شاید بصورت شماتیک سایزهایی را به شما بدهد و طول بولت هم در گزارشها صحیح باشد ( برای اطمینان چند طول را بصورت دستی امتحان کنید) اما استاندارد بولتهای استراکچرال بر آن حاکم نیست. ASS 3 استاندارد تعریف شده توسط کاربر است.

یک نکته خوب را هم جا دارد اینجا مطرح کنم. اگر پروژه ای تنوع گرید بولت داشت ( مثلا هم 8.8 و هم 10.9 داشت) با این روش می توانید با ایجاد دو استاندارد دستی متفاوت و درج گرید لازم در قسمت Grade استانداردها و مدلسازی با استفاده از استاندارهای تعریف شده در جای خود، این تفاوت گرید را در مدل اعمل کنید و نهایتا در گزارشهای بولت، تعداد صحیح هر سایز با تفکیک گرید را داشته باشید.

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

باسلام

من تنظیمات مربوط به ساخت بلتی که در کاتالوگ برنامه نیست را بلد هستم اما مشکل اینجاست که پیچ مربوطه در نمای 3بعدی نمایش داده نمی شودلطفا باذکر یک مثال وتنظیمات مربوطه که مد نظر شماست دریک فایل راهنمایی نمایید

باتشکر

حسین به نکته خوبی اشاره کرد منظور حسین این است مثلا شما وقتی بولتی با سایز 14 را برای استاندارد 7990 در قسمت بولت کاتولوگ تعریف می نمائید و سپس هنگامیکه از این نوع بولت در مدل استفاده می کنید خواهید دید که مدل سه بعدی آن با بقیه سایزها متفاوت است طول پیچ و مهره بیرونی پیچ نمایان نمی شود اما خوشبختانه سوراخ ایجاد می گردد ولی نمای سه بعدی آن ناقص است

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

باسلام

باتشکر

حسین به نکته خوبی اشاره کرد منظور حسین این است مثلا شما وقتی بولتی با سایز 14 را برای استاندارد 7990 در قسمت بولت کاتولوگ تعریف می نمائید و سپس هنگامیکه از این نوع بولت در مدل استفاده می کنید خواهید دید که مدل سه بعدی آن با بقیه سایزها متفاوت است طول پیچ و مهره بیرونی پیچ نمایان نمی شود اما خوشبختانه سوراخ ایجاد می گردد ولی نمای سه بعدی آن ناقص است

مهندس جان شما فقط پیچ رو ایجاد میکنی ( اتفاقاً توی گزارشات اگه نیازی به واشر و مهره نداشته باشی و به قول مهندس ایزدپناه فروشنده خودش بدونه واسه این پیچ چه مهره و واشری لازم داری ، تعداد و طول صحیحه ) باید واشر و مهره ی مناسب این پیچ رو هم ایجاد کنی بعد توی قسمت Bolt Assembley مشخص کنی که پیچت از چه استانداری برای مهره و واشر استفاده کنه.

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

طبق روش مهندس زاهدی باید تمام مشخات پیچ مورد نظر را بدانیم و سپس بولت را بسازیم؟ منظورم weight lenght diameter standard و span size و... اینها همه باید وارد بشوند یا فقط 4 ویژگی اصلی ابتدایی باید وارد شوند؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

دقیقا کلیه اطلاعات طبق استاندارد را بایستی به کاتالوگ اضافه کنیم.

لینک ارسال

affobDoli مهمان   

مهمان

affobDoli مهمان

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...