رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
shahangian

شماره گذاري

ارسال های توصیه شده

shahangian    0

اعضا عادی

آيا ميشه لطف كنيد مراحل شماره گذاري براي قطعات مختلف را آموزش بديد؟

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

آيا ميشه لطف كنيد مراحل شماره گذاري براي قطعات مختلف را آموزش بديد؟

شماره گذاری در قطعات از اهمیت باللایی برخوردار است به عنوان مثال اگر زمانی شما نقشه های سینگل پارت یا اسنبلی را گرفتید باید به گونه ای باشد که با دیدن نام قطعه و یا پارت پوزیشن متوجه مربوط به چه قطعه ای و در چه مکانی از مدل است شوید .از طرفی هم باید با فایل مادر (فایل کد سازه) که مدل سازی را از روی ان انجام می دهید مربوط باشد. به عنوان راهنمایی ومثال برای ستون ها یی که به صورت باکس می باشند بهتر است به صورت پیش فرض نام قطعه COLUMN باشد و parte ان c* باشد و assembely ان به صورت -C* باشد که به جای ستاره شماره فاز رو قرار می دین مثلا یه ستون 22 متری که از دو اسمبلی 10.5 و11.5 متری تشکیل شده قسمت اول تمامی پارت هاش به جای ستاره 1 می گیره و برای اسنبلی دوم 2 می گیره ! در قسمت assembely هم بعد از خط فاصله نام ستون از فایل مادر را قرار می دهیم.مثل 1C-4A

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

در تکمیل روشهای ارائه شده توسط آقای مهندس زاهدی، لازم دانستم که موارد زیر را نیز بیان کنم:

سعی کنید نامبرینگ سینگل را با حروف کوچک و اسمبلی را با حروف بزرگ معادل سینگل انتخاب کید.

برای ستونها C برای تیرهای اصلی GR یا B ( بسته به نقشه مادر) برای IPE ها I16,I18,... برای شمشیری ST برای بادبند BR پیش شمارنده های مناسبی هستند.

اگر پروژه بیش از یک فاز می باشد، حتما شماره فاز زا با اعداد 1 و 2و ... مشخص کنید.

حتی سعی کنید کلاس قطعات را نیز کلاسه کنید. مثلا کلاس پلیتهای ستون را متناسب با ضخامت ورق تعریف کنید و یا مثلا کلاس کلیه تیرهای PG1 یا B1 را یسان انتخاب کنید.

دیروز با روشی برای نامبرینگ ستونها مواجه شدم که جالب بود. دوستی ستون گرید A1 را C1، گرید A2 را C2 و بهمین ترتیب، فارغ از نام آن در نقشه های Column Location انتخاب کرده بود. با توجه به اینکه به ندرت ستونهای پروژه های ساختمانی تکراری می شوند و نهایتا تعداد ستونها ونقشه های ستونها یکسان خواهد بود، کار جالبی به نظرم آمد. چرا که در این حالت نیاز به معرفی ستونها در نقشه های نصب کلیه فازها نمی باشد. یک نکته دیگر نیز اینجا حاذز اهمیت است. معمولا در کارگاههای سنتی، ستونها را با نام شناسایی نمی کنند. بلکه با محل قرار گیری آن و گرید آن شناسایی می کنند.

به هر حال کلا نامگداری سلیقه ای است. اما تلفیق سلیقه و تجربه باعث بهبود نتیاج و سرعت در کاربردهای انتهایی مدل می گردد.

لینک ارسال

shahangian    0

اعضا عادی

ممنون از آقايون مهندسين .

براي درك بهتر خودم يه مثال ميزنم . لطفا نظرتون رو بديد .

يه ستون دارم تو فايل كد C1 نام داره .از نوع ستون باكس كه متشكل از 4 پليت است. كه در 1 فاز نصب ميشود.

1- نام assembly هر 4 پليت ميشود: 1C-C1

2- نام Part هر 4 پليت ميشود: 1c-C1

؟؟؟؟

آيا درسته؟

يا مثلا براي نام Part :

بالهاي ستون باكس رو 1c-W-C1

و جانهاي باكس ستون را 1c-F-C1 نامگذاري كنم؟

W= wer

F = Flange

******* با اين حساب تكليف شمارنده ها چيه ؟ آيا نياز به تنظيم دارند؟**************

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

Prefix مربوط به اسمبلی ستون می شود: C1 ( کل پروژه در یک فاز است، نیاز به 1 نیست)

و برای سینگل c ( چه بال باشد، چه جان)

زیاد کردن کاراکترها در این قسمت، ممکن است در نقشه ها و گزارشهای بعدی مشکل ساز گردد.

در نامبرینگ بایستی به نحوی عمل گردد که کمترین نقشه خروجی و بیشترین تیپ سازی صورت گیرد. برای همین بهتر است سینگلهای اسمبلی مثل ستون را با یک حرف مشخص نشان دهیم. پروژه ای کار می کردم که 56 تا ستون داشت. برای این 56 ستون، 25 تنوع در نقشه مادر داده شده بود. اما وقتی ریز تر می شدیم، این 25 تیپ به 5 تیپ محدود می شد ( کلا مقاطع ستونها یکسان بود و تفاوت بین دستکها و ترازهای ستونها بود) مدلسازی به نحوی انجام شد که ورق چینی ستونها یکسان شد. اگر سینگل چنین ستونهایی، به مانند توضیح شما نامبرین شود، تنوع سینگلها زیاد شده و نقشه های خروجی نیز زیاد می شود. در حالیکه پلیتهای سینگلهای یکی هستند و فقط نام آنها متفاوت است. بایستی به نحوی عمل کردد که اسمبلی و یا سینگلهای یکسان، بدلیل نام متاوت در دو نقشه ظاهر نشوند.

شمارنده ها را هم بهتر است از 1 شروع کنید تا کاراکتر اسمها زیاد نشود. بعضا می خواهید اجزایی مثل استیفنرها و یا ورقهای پیوستگی را به سادگی رهگیری کنید، در این حال می توانید شمارنده سینگل این اجزار را از اعداد بالا ( بر حسب حجم پروژه) انتخاب کنید.

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

من یک نکته را در مورد شماره بندی متذکر بشم شاید دانستن اش قابل بحث باشد در صحبت های بالا اشاره شد که بهتره در نام گذاری قطعات ستونها قسمت part ان c* باشد و assembely ان به صورت -C* نمایش داده باشد تا اینجا موافقم ولی اینکه در قسمت name کلمه column نوشته شود موافق نیستم به دلایل زیر

1- در ستونهای صلیبی که شامل سه ورق جان و جهار بال می باشد در صورتیکه بخواهیم برای ریپورت گرفتن از ستون ورقهای جان یا بال را اننتخاب نماییم فیلتر کردن آن کمی مشکل خواهد بود

2- از طرفی c کوچک که به قطعات پارت ستون تعلق می گیرد و همینطور c بزرگ خود نشان دهنده این است که این اسمبلی یک ستون است دیگر لزوم به نوشتن column در قسمت name

قطعات نیست

3- روشی را که من پیشنهاد می کنم این است که قطعات جان را با عنوان web و قطعات بال را با عنوان flange وارد نمایید تا بتوانیم به راحتی هر وقت بخواهیم آنها را با فیلتر از هم متمایز نمائیم

4 این روش را نیز برای تیرها هم بکار می بریم و به جای cو C به ترتیب از b و B استفاده می نماییم

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

مهندس جان تا حالا شرایطی پیش آمده است که گزارش ستون را به تفکیک بال و جان بگیرید؟ واقعیت ما تا به حال به استفاده از عبارت خاصی جهت name توجه نکرده ایم و بیشتر سعی میکنیم با کلاس بندی، جان و بال را از هم تمیز دهیم. اما باز هم جای سپاس از شما وجود دارد. نکته ظریفی است

لینک ارسال

رضا زاهدی    19

مدیران تالار

به نظر من نام ستون را باید COLUMN قرار دهیم زیرا نقشه مشخص تر و خوانا تر خواهد شد زمانی که در جدول پایینی نقشه ها مشخصات قطعه از قبیل پروفیل و طول .... اگر نام را نیز در آن جا اضافه کنیم مشخص تر خواهد شد. از طرفی زمانی هم که نقشه ها را پرینت می گیریم چه به صورت فایل pdf و یا cad در صورت وارد کردن نام ستون در زیر تک تک نقشه ها خواهد امد، برای فیلتر کردن نیز می توان براحتی با کلاس بندی متفاوت این کار را انجام داد زیرا کلاس بندی در نامبرینگ تاثیر ندارد اما نام قطعه در نامبرینگ موثر است .اگر هم قسمت خاصی ازمدل شامل تعداد مشابهی به عنوان مثال جان ها را خواستید انتخاب کنید با فیلتر کردن پروفیل و کلاس ... می توانید این کار را انجام دهید. از طرفی هم امکان دارد با دادن نام های متفاوت تعداد نقشه های single بیشتر شود . در قطعات متصل به یک اسمبلی دارای کاربری مشابه مثلا در ستون نام بال وجان را COLUMN و نام استیفنر ستون را STIFFENER ،نام ورق زیر سری +لچکی زیرش رو JOINT و ....قرار می دهیم در کل استفاده از کلاس بندی برای فیلتر کردن مناسب ترمی باشد.

لینک ارسال

payam    7

اعضا عادی

من از روش برای شماره گذاری در پروژه ها استفاده می کنم .

برای ستون ها :

part c

Assembly C

Name COLUMN

برای تیر ها :

part b

Assembly B

Name BEAM

برای تیر های فرعی :

part j

Assembly J

Name JOIST

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

با تشکر از دوستانی که نقطه نظرات خود را در این زمینه ابراز فرمودند در باره فرمایشات مهندس ایزد پناه عارضم که گاهی به ضرورت در کارگاه ساخت مجبور به تفکیک بال و جان از هم خواهید شد برای تهیه خروجی تهیه شیت کاتینگ ... تسمه سازی و ... برای من بارها این مسئله پیش اومده در پاسخ به صحبتهای مهندس زاهدی حق با شماست می توان با کلاس بندی بال و جان را تفکیک نمود و این امر ممکن است علت اینکه من با کلاس بندی بال و جان موافق نیستم چون اکثرا ترجیح می دهند که کلاسهای ستونها و بیمها یکسان باشد تا هم نمای سه بعدی ما جلوه مناسبی پیدا نماید هم متامیز از هم در نما دیده شود و در ضمن تعدد رنگ کم کار کردن را در محیط تکلا مشکل می کند . در مورد تفکیک بال و جان از طریق فیلترینگ پروفیل که فرمودید این مسئله با این روش محقق نمی شود مثلا در سازه های بزرگ امکان دارد بالهاو جان های متفاو تی در مدل باشد که امکان تفکیک از طریق پروفیل وجود ندارد اگر شما راهکاری در این مورد به نظرتان می رسه که تفکیک را به سرعت انجام دهد من استقبال می کنم .یک حسن دیگری که می تونه اینکار داشته باشه اینکه در جدول پارت لیست قطعات سینگل بجای نام ستون یا بیم بصورت falange و web دیده می شود و سریع می توان تشخیص داد که این قظعه مربوط به بال است یا جان البته کمی برای مونتاژ کار مبتدی راحت تر می باشد البته همانطور که مهندس زاهدی فرمودند این کار ایراداتی دارد که کاملا موافقم حال در مورد صحبتهای مهندس پیام بله من هم این تفکیک نام قطعات الحاقی که گفتید را انجام می دهم مثلا نام قطعه استیفنر را همان استیفنر یا ورق گاست را گاست و ... این پیشنهادی را که من مطرح کردم ( تفکیک بال و جان از طریق نام ) فقط در نام بال و جان ستونهای صلیبی و بیم ها کاربرد دارد ئ شامل قطعات دیگر از جمله استیفنر joint و گاست و ... نمی شود البته این مسئله کاملا سلیقه ایی است و یک ضرورت نیست هرکس با توجه به دیدگاه و ضرورتی که درهنگام ساخت قطعاتبا آن مواجه میشه می تواند نسبت به نامگذاری قطعات به دلخواه اقدام کنه

لینک ارسال

amir0    9

اعضا عادی

از نظر همه دوستان لذت بردم.

لطفا در مورد فازبندی راهنمایی کنید که دقیقا یعنی چه و در کجا کاربرد دارد؟

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

فازبندی مثل قفسه های کتابخانه میباشد که 1کتابخانه با چندین قفسه وجود دارد. معمولا از فازبندی زمانی استفاده میشه که پروزه به صورت multi یعنی چند نفر در حال نقشه کشی آن هستند بنابراین در این صورت پروژه فاز بندی میشود فرضا فاز اول پروزه مربوط به ترسیم ستون ها و فاز دوم مربوط به ترسیم تیرها و... میشود البته در پروزه ها ی single هم فازبندی انجلم میشود

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

بحث فازبندی تا حدودی تجربی است. امیدوارم مهندس زیبایی و دگیر دوستان نیز در این بحث شرکت کنند و نظرات و تجربیات خود را بیان نمایند.

فاز بندی در بین کاربران تکلا یک مفهوم و در قابلیتهای تکلا به مفهوم دیگری است. البته تعرف کاربران، به نحوی پیش زمینه ای برای رسیدن به قابلت تکلا با استفاده از تنظیمات phase manager است.

برای روشن شدن این موضوع، مثالی می زنم:

شما می خواهید سازه 6 طبقه ای را مدل کنید. با احتساب ارتفاع تقریبی 3 متر برای هر طبقه، این سازه 18 متر ارتفاع خواهد داشت. اگر قرار بر این باشد که ستونها را یک تکه در کارخانه بسازید و در محل، فقط نصب کنید، ستون 18 متری بایستی در کارخانه ساخته شود. ساخت این ستون با این ارتفاع به دودلیل زیر جایز نیست:

1- محدودیتهای حمل جاده ای. متداول طول بار برای حمل با تریلر، 12 متر است. بارهای با طول بیشتر ترافیکی شده و هزینه حمل آن بصورت تساعدی افزایش می یابد

2- بدلیل پیچیدگی های ناشی از جوش و رواداری مجاز برای ناشاقولی ستونها، اعوجاج و ناشاقولی در ستونها در ارتباط مستقیم با طول خواهد بود. عملا ممکن است ناشاقولی ایجاد شده در حد مجاز باشد اما به حدی زیاد باشد که مانع از نصب پلها گردد.

از این رو یک تکه ساختن چنین ستنی منطقی نیست. از این رو ما ستون را به دو قسمت تقسیم کرده و در محل نصب، پس از جوشکاری ستونها روی هم، ستون 18 متری ایجاد می شود. بین کاربران تکلا رایج شده است که ستون قسمت اول بهمراه تیرهای مثلا همین سه طبق اول، بعنوان فاز اول و مابقی بعنوان فاز دوم شناخته می شود.

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

توضیحات کاملی رو جناب ایزدپناه اشاره کردن و بسیار فنی و دقیق بود که نیازی به تکرارا اونها نیست تنها نکته ای که هست ، همونطور که مهندس فرمودن فازبندی در تکلا و در بین کاربران کمی متفاوته ! حالا بنده به شخصه از دو واژه ی مختلف استفاده میکنم. اگر به قول فرمایش مهندس ، نیاز باشه پروژه طی چند مرحله ساخته بشه ، چون معمولاً مرحله ی 1 رو باید تحویل بدی تا کارخونه مشغول بشه و بعد بری سراغ مراحل بعدی ( لااقل در مورد من ) من برای این مراحل نام Part رو انتخاب میکنم و برای فازبندی معمولی درون مدل هم همون اسم فاز رو انتخاب میکنم. پس ممکنه هر پارت از پروژه شامل فازهایی مثل تیر ، ستون ريال بادبند و .... باشه. مقلاً فاز پنجم از پارت دوم پروژه ی هتل مهتاب خزر ! اگر فاز دوم را برای تیرهای اصلی انتخاب کرده باشم و هر 3 طبقه را یک پارت ، معلوم میشود از تیرهای اصلی واقع در طبقات چهارم تا ششم اون پروژه صحبت میکنیم.

لینک ارسال

Accowsfef مهمان   

مهمان

Accowsfef مهمان

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...