رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
Saeed Aslani

مدلینگ سازه های خاص در تکلا

ارسال های توصیه شده

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

آیا سازه هایی مثل پل هایی که هم از قطعات بتنی و فلزی تشکیل شده اند رو میشه در تکلا مدلسازی کرد در این صورت نقاط که توسط دوربین توتال برداشته شده رو چگون میتوان به نرم افزار وارد کرد؟

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

izadpanah    45

مدیرکل

برای مدلسازی سازه های تلفیقی بتن و فولاد مخصوصا زمانیکه مدلسازی بعنوان تهیه نقشه شاپ سازه فلزی انجام می شود، شدیدا توصیه می کنم که حدود بخشهای بتنی را در مدل ایجاد کنید. این کار می تواند با ترسیم خطوط کمکی و یا مدلسازی با پروفیلهای پیش فرض بصورت DUMY باشد. بطور مثال اگر ستونها بتنی و تیرهای فولادیست، کافیست با استفاده از پروفیل ROD با قطر مناسب برای ستونهای دایروی، محدوده ستونهای بتنی را مشخص نمایید و یا در اتصال تیر به دیوارهای بتنی، با استفاده از پروفیل پلیت یا ترسیم خطوط محدوده دیواره را مشخص نمایید.

چند وقت پیش قسمت فلزی تونلی را مدل کردم که تیرهای اصلی فولادی به دیواره بتنی متصل می شد. من برای انجام این کار، ابتدا دیواره را با پروفیل پلیت مدل کردم ( فلزی و بتنی فرقی نمی کنه) سپس تیرها را بین دیواره ترسیم کردم. محل دقیق پلیتهای مدفون در بتن، توسط دوربین برداشت شده بود. طبیعتا مختصات نقطه مرجع این پلیتها، نسبت به صفر سایت بود که حتی من از محل دقیق آن خبر نداشتم. از طرفی سایت آنقدر بزرگ بود که مدلسازی دیگر المانها نسبت به صفر سایت ( منطبق نمودن صفر سایت و صفر تکلا) باعث بزرگ شدن پلان کاری می شد. من برای این کار ، با انجام محاسبات دستی، مختصات برداشت شده از دوربین را به مختصات محلی نسبت به نقطه مرجعی در مدل خودم تغییر دادم و به جای استفاده از مختصاتها، فواصل بین نقاط را در مدلسازی خودم وارد کردم.

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

دوستا من دارم 5تا سیلو صنعتی مدل میکنم البته خیلی هم سخت هستش چند تا سوال دارم

1-برای کشیدن ورق های دایره ای شکل از چه دستوری استفاده میکنید؟ البته لازم که ورق کاملا دایره ای باشه. من اول با CURVED BEAM شروع کردم ومیخواستم دو تا نیم دایره رو با هم COMBINE کنم که نشد در نهایت از دستور ساخت PD استفاده کردم

2-نبشی های اتصال که به صورت دوبل میباشند آیا لازم هر دو به یک قطعه اسمبل بشوند مثلا یک تیر. یا اینکه باید یکی به تیر فرعی و یکی به تیر اصلی اسمبل بشه؟

3-ترجیح میدید برای بریدن قسمت هایی که میخواهید به صورت دایره باشه از CUT استفاده کنید یا از FIT?

4-برای اولین بار از گرید دایره ای استفاده کردم خیلی لذت بخش و کاربردی بود برام

5-برای دیدن تداخل پروفیل ها از چه نمایی استفاده میکنید؟ من از DEFAULT VIEW OF PART استفاده میکنم

6-در CLASH CHECK هام فقط بولتها رو CLASH تشخیص میده که با هیچ پروفیلی تداخل نداره دلیلش چیه؟ البته گاهی اوقات با عوض کرئن جهت بولت مشکل حل میشه

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

1-حدس میزنم همون curved بهتر باشه چون ورق ها در یک سیلو هم در ارتفاع و هم در عرض برش دارند .پلیت یه تیکه به اون بزرگی هم که وجود نداره.

2-منظورتون رو متوجه نشدم

3-به نظرم cut بهتر باشه

4-اگه از گرید دایرهای استفاده نکید احتمالا تو نقشه گیری دچار مشکل می شدید.

5-من از Shift+X استفاده میکنم

6-این clash برای فضای آچار خور می باشد .میتونید تو اپشن تنظیماتش رو تغییر بدین .

(البته کلا بنده نظرم رو گفتم کردم دلیلی بر صحیح بودن عرایضم نیست )

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

shift+x صفحه برشی ایجاد میکنه چه جوری از اون به عنوان دیدن تداخل ها استفاده میکنید؟ منم از این گزینه زمانی استفاده میکنم که بخوام قسمت هایی رو نبینم و کارم راحتر باشه. ولی منظورم از سوالم این بود که فرضا شما چند تا تیر ستون مدل کردید و میخوایید clash هارو ببینید و انها رو رفع کنید در این مواقع از چه راهی استفاده میکنید؟

مهندس گفتید اگه از گرید دایره ای استفاده کنم دچار مشکل میشم یا نه؟ به نظرم درست تایپ نکردید؟

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

عذر میخوام درست منظورتون رو متجه نشدم به نظرم در حالت کلی همون نمای سه بعدی بهتر باشه چون شما نمیدونید که کجای مدلتون کلش دارید بعد مشخص شدنش به نمای مورد نظر از قطعه که عمود بر x یا Y باشه برید بهتره (البته باز هم میگم من این کار رو میکنم شاید راه بهتری هم باشه)

در مورد گرید دایره ای هم باید بگم منظورم این بو که همون گرید دایره ای بهتره .

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

1-برای کشیدن ورق دایره ای بهترین راه استفاده از پروفیل D یا همون میلگرد خودمونه به هر شعاعی که دلتون میخواد.

2-بهتره نبشی ها روی یک عضو باشن مثلاً هر دو روی تیر قرار بگیرن.

3-بریدن قسمتی بصروت دایره ای نیازی به کات یا فیت نداره یا لااقل من منظورتون رو متوجه نشدم.

4-باریکلا

5-چک کردن مدل نیازمند استفاده از تمام نماهاست که برای من پرکاربردترینشون نمای 3 بعدی هست.

6-من بشخصه در مجموع با کلش چک موافق نیستم چون استاندارهایی رو که چک میکنه مربوط به خارج از ایرانه و در مملکت عزیز ما کسی با اون دقت کار انجام نمیده !

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

ممنون از همه دوستان گرامی

مهندس زیبایی منظورم از قسمت های دایره ای تیرورق هایی هستش که در سازه هایی مثل سیلو باید مدل بشه و برای مدل کردن انها نیازمند cut fit هستش البته من از fit استفاده میکنم

مهندس جان منظورتون از اینکه با کلش چک موافق نیستید چیه؟ یعنی شما کلش چک های مدلتونو رفع نمیکنید؟ یا من اشتباه متوجه شدم؟

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

در مورد اولی باید بگم هنوز متوجه منظور شما از قسمتهای دایره ای سیلو نشدم ، اما به هرحال هر تیر ورقی که قوس داشته باشه ( هر قوسی ) رو میشه از همون روشی که در تاپیک http://forum.shopdrawings.ir/showthread.php?tid=883&pid=9474#pid9474 عرض کردم استفاده کنید.

خیر بنده با کلش چک موافق نیستم و اصلاً هم ازش استفاده نمیکنم. معولاً نهایت دقت رو میکنم تا مدلم کلش نداشته باشه که بعداً مجبور به رفع اونها بشم. طی این 9 سال هم به مورد خاصی از کلش برخورد نکردم خداروشکر که به فکر استفاده از این ابزار بشم. کلش چک واقعاً برای سازه های کوچک و یا سازه های بسیار دقیق قابل استفاده هستش ! همونطور که گفتم سازه های ما و کارخانه های ساخت ما به این اندازه دقت نمیکنن ! اگر شما هم نهاست ریزه کاری ها رو انجام بدین مطمون باشین کارخونه کار خودش رو میکنه !

لینک ارسال

aramiss    28

مدیران تالار

ممنون از همه دوستان گرامی

مهندس زیبایی منظورم از قسمت های دایره ای تیرورق هایی هستش که در سازه هایی مثل سیلو باید مدل بشه و برای مدل کردن انها نیازمند cut fit هستش البته من از fit استفاده میکنم

مهندس جان منظورتون از اینکه با کلش چک موافق نیستید چیه؟ یعنی شما کلش چک های مدلتونو رفع نمیکنید؟ یا من اشتباه متوجه شدم؟

من هم در مورد تائید حرف مهندس زیبایی CLASH CHEK را توصیه نمی کنم

لینک ارسال

janjani    7

مدیران تالار

فکر کنم اگر عادت کنیم توی محیط 3D کار کنیم و به کمک Ctrl+1&2&3&4 با رنگها بازی کنیم دیگر احتیاجی به کلش نخواهد بود. هر چند که من همیشه استفاده از کامپوننتها ،برای جلوگیری از این خطا وخطاهای دیگر را توصیه میکنم...

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

بنده هم تا بحال از محیط wire frame و دو بعدی استفاده نکردم و تمام مدلها رو در محیط سه بعدی و استفاده از کلیدهای ذکر شده و استفاده از کامپوننتها انجام میدم.

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

به نظر من کار تو محیط سه بعدی خیلی سخته و تغریبا شاید بشه 30 درصد کار رو در محیط سه بعدی انجام داد برای مدل سازی دقیق قطعا نیاز به مدل دوبعدی خواهیم داشت.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

مهم انجام کار است. انتخاب محیط ابزاری است سلیقه ای. من خودم همیشه وایر فریم را ترجیح می دهم و از ورژنهای جدید تکلا هم که دسترسی به وایرفریم محدود شده، شاکیم. اما سر کلاسهای آموزشیم سعی می کنم تو هر دو تا محیط کار کنم تا مخاطب خودش به انتخاب درست و راحت برسه

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

من برای اینکه نیازی به محیط وایرفریم نداشته باشم بگراند رو مشکی میکنم اوایل همش با وایر فریم کار میکردم. مهندس ایزدپناه در ورژن های جدید هم میشه وایر فریم رو از advance option انتخاب کرد البته اینو شما میدونید همین جوری یاد آوری کردم

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

اشکال ورژنهای جدید اینه که هر بار مدا رو باز می کین، باید بری Advance option تازه وقتی یه نما را وایرفریم می کنی، باید تو لیست نماها ببندیش و دو باره باز کنی. وقنی سکشن دستی می زنی دیگه نمی شه این کار را کرد چون وقتی می بندیش دیگه تو لیستت نیست که دویاره بازش کنی و کلی داستان داریم سر این وایر فریم

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

در محیط سه بعدی ( در نمای گرید - نما جانبی منظورمه) یک سری اسنپ فعال میشه که تو حالت وایرفریم نمیشه !!!

قطعا ایراداتی بوده که خود کمپانی از دسترس خارجش کرد . هرچهند میشه فعالش کرد .

لینک ارسال

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...