رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
M-MAHDAVI

دستمزد کار شاپ

ارسال های توصیه شده

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

به نظرم این سایت به معرفی نرم افزار تکالا خیلی کمک کرده و میکنند البته صفحه فیسبوک سایت هم کم کم داره تعداد لایک هاش زیاد میشه. اما یک مسئله خیلی به نظر من مهم هست دستمزد کار شاپ هست.الان کساییکه کار معماری ماکت سازی انجام میدن همچنین ایتبس کارها برای کارهاشون یک دستمزد حداقلی دارند اما تکلا هیچ دستمزدی رایجی نداره و این باعث شده خیلی از کارخونه ها از کم تجربه ترها مثل خودم با حقوق کم کار بگیرند و این به این دلیل هستش که دستمزد رایجی برای این کار وجود نداره. قطعا افراد با تجربه مثل مهندس زیبایی و آرامیس و بخصوص مهندس ایزدپناه که صفحه فیسبوک دارند و این سایت رو مدیریت میکنند میتونند دستمزد رایجی برای این کار در نظر بگیرند قطعا اکه این مورد در سایت لحاظ بشه کمکم کارخانه ها و شاپ کارها نیز با نرخ واقعی کار آشنا اطلاعی پیدا میکنند و در مدت نه چندان طولانی این دستمزد ها دهان به دهان میچرخه و دیگه هر کسی به قیمت پایین کار نخواهد کرد و کارخانه ها مجاب به پرداخت هزینه پروژه مدل سازی شده بر اساس دستمزد رایج میشوند.به نظرم با برنامه ریزی یک ساله میشه به کمک این سایت میشه این کار رو عملی کرد الان خیلی از کارخانه ها به شاپ کارها حقوق ثابت و خیلی کم پرداخت میکنند لابته اگه برای شروع کار و 3 و 2 تا پروژه با دستمزد پایین کار انجام بدیم به نظر من اشکال نداره چون در قبالش تجربه بزرگی رو خریدیم البته از پروژه های بعدی باید با دستمزد رایج کار کنیم. هنوز خیلی ها تو ایران تکلا رو نمیشناسند و حتی نمیدونند به چه دردی میخوره من ابن قضیه رو تو چند تا کارگاه دیدم. امیدوارم دوستان دیگه هم وارد این بحث بشوند تا بتونیم این موضوع رو جدی دنبال کنیم

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

izadpanah    45

مدیرکل

مهندس جان، به کرات در مورد این موضوع با دوستان صحبت کرده ام. فکر کنم در لینک زیر توضیحاتی آورده شده است:

http://forum.shopdrawings.ir/showthread.php?tid=1205

اما در مورد مشکلات کار و قیمتها جای صحبت هنوز وجود دارد. دو سه سال پیش در سایت خارجی خواندم اجرت مدلسازی و تهیه نقشه شاپ سازه ساختمانی 25$/ton و صنعتی 50$/ton. با احتساب قیمت حدودی 3000 تومان برای دلار یعنی به ترتیب 75 و 150 تومان به ازائ هر کیلوگرم سازه. حالا قیمتها تو ایران چنده؟ کار ساختمانی از کیلویی 2 تومان تا 15 تومان و صنعتی از 6 تومان تا 40 تومان. مفهوم این بازه قیمتها یعنی چی؟ 2 تومان کچا و 15 تومان کجا؟ این تفاوت فاحش از کجا منشا می گیرد؟ من فکر می کنم دلایل زیر حاکم باشد:

1- کارفرمایان ما کار شاپ را کاری بسیار ساده و پیش پا افتاده می پندارند. زمانیکه دستی یا با کد نقشه شاپ تهیه می شد، قیمتها و اجرتها به مراتب بالاتر بود. تازه زمان انجام کار هم بیشتر بود. فکر می کنند تکلا همه کار انجام می دهد. یه روزی صاحب کارخانه ای می گفت شنیدم نرم افزاری هست که خودش نقشه شاپ می ده. دقیقا حس می کرد که به تکلا نقشه محاسباتی را می دهی و خودش نقشه شاپ می ده. بهش گفتم دوست من کجای کاری که یه نرم افزار هست، ابعاد زمین رو بهش می دی، خودش سازه اجرا شده را تحویل می ده. تازه خودش تامین متریال هم می کنه.

به قول دوست عزیزم محمد ( عضو سایت) ما خودمان هستیم که ارزش کار را پایین آورده ایم. چرا اگه کارفرما گفت کار 100 تنی را 5 روزه می خوام، مجبوریم که قبول کنیم؟ طرف پیش خودش حساب می کنه می گه 5 روز وقت گذاشته. روزی 50 هزار تومان می شه 250 هزار تومان. اما غافل از اینکه کاری که بخواد 5 روزه جمع و جور بشه، باید شبانه روز روش وقت گذاشت و چه بسا که 2 یا 3 نفر هم باید درگیر بشند.

حتما می دونید که در چین ساختمانی 2 هفته ای بنا شد. آیا محاسبات مهدسی، تامین و ... همه و همه در همین دو هفته بود؟ شک ندارم 2 سال کار مهندسی کردند تا بتونند فقط در طول 2 هفته ساختمان چینی را بنا کنند. کلی هزینه برای همین دو هفته و کلی ماشین آلات و نیروی انسانی صرف شد تا یه ساختمان آن هم با کیفیت چینی بنا شود.

2- این مورد را زیاد دیده ام: طرف تو دفتر فنی شرکتی کارمند است. ماهی 700 800 تومان می گیره. خوب اگه یه کار مثلا 1000 تنی را فقط با قیمت کیلویی 2 تومان بگیره و 2 ماهه انجامش بده، یعنی درآمد خودش را برای دو ماه حتی بیش از دو برابر کرده. بد نیست. اما غافل از آنکه من و شمایی که کار حرفه ای خودمان این است و منبع درآمدی دیگری نداریم، در برابر این شکست قیمتها حرفی برای گفتن نداریم. آیا من نوعی در سال چند تا کار بزرگ ( تناژ بیشتر از 1000 تن) می گیرم؟ در حقیقت ما با کسانی می خواهیم رقابت کنیم که بدلیل شرایط زندگی و فرهنگی و عادات، بسیار قانع تر از ما هستند. در یک کلام، کار شاپ کاری نیست که زندگی ای بهتر از درآمد کارمندی را قلم بزند. دفتر کار شخصی را برای این موضوع خریدم. اما امان از یک ریال تغییر در قیمتها. کارفرما به به و چه چه می کند. نیروی انسانی متعدد می تواند در همین دفتر کار تیمی انجام دهد، اما می خواهم با کسی رقابت کنم که هزینه های دفتری ندارد، هزینه تلفن ندارد، هزینه شارژ ندارد، هزینه پرسنل ندارد و ... . اون چینیه برای انجام کار دو هفته ای پول بیشتری خرج نمی کند؟ انتظار معجزه داشتن و سنگ بر شکم بستن تا به کی؟

3- آیا می دانید در آنالیز بهای هر کاری، چند درصد برای هزینه های مهندسی در نظر گرفته می شود؟

5 درصد. الآن کار ساخت اسکلت بصورت دستمزدی بین 1000 تا 1300 400 است. می نی مم یعنی 1000 را ملاک قرار می دهیم. 5 درصد آن می شود کیلویی 50 تومان. کار مهندسی ساخت اسکلت فلزی یعنی تهیه نقشه شاپ، حقوق مهندسهای دفتر فنی، برنامه ریزی و کنترل پروژه و کنترل کیفیت. به نظر من تهیه نقشه شاپ 40 تا 50 درصد حجم کل فعالیتهای مهندسی است. یعنی 20 تا 25 تومان. اما وقتی طرف در یک کار 1000 تنی قیمت را به کیلویی 5 تومان کاهش می ده، حداقل 15 میلیون سود کرده. اما من شاپیست حق سود کردن ندارم.

4- دوستان به کسی بر نخوره، اما کلا ما مهندسها یه عادت بد داریم. حاضریم همدیگر را به هر قیمتی پشت سر بگذاریم. یه پزشک، مریض دکتر دیگری را حتی ویزیت هم نمی کنه. یه وکیل پرونده وکیل دیگری را قبول نمی کنه، یه بنا کار دست خورده همکارش را قبول نمی کنه و ... . اما ما می ریم در گوش کارفرمای همکارمون می خونیم چرا این کار را 10 تومان دادی، بده من 8 تومان انجامش می دهم. کار را با قیمت 8 تومان گرفیتم اما 4 روز بعد، شاخص سومی همین حرف را در گوش کارفرما خواند و 6 تومان گرفت. چند روز بعدش شخص چهارم 4 تومان گرفت. شخص پنجم 2 تومان گرفت. فکر کنم با این رویه که داریم پیش می ریم، کم کم یه پولی هم می دهیم که بهمون کار بدهند.

چند تا تجربه شخصی در سال گذشته:

- سال پیش مدلسازی ریفورمری به من پیشنهاد شد. حتما عکس ریفورمر مدل شده توسط من در نمونه پروژه ها ببینید. تجهیز بسیار سختی است. کیلیویی 30 تومان قیمت دادم. یکی از دوستان خود من که اصلا کار صنعتی نمی کنه، کیلویی 15 تومان قیمت داد. باهاش تماس گرفتم و گفتم چرا 15؟ گفت چیزی نداره. یه سری ستون تیپ و یه سری تیر ریزی تیپ. گفتم دوست من آن نقشه هایی که تو دیدی، ناقصه. از 80 90 شیت نقشه، فقط 10 تاشو برای استعلام فرستادند. دیواره داره، هندریل داره، کلی اپنینگ روی دی.اره داره و ... گفت به هر حال 800 تنه می شه 12 میلیون. باور کنید 2 3 ماه کار تیمی شبانه روزی لازم داره تا این کار جمع بشه و آن کارفرما شانس آورد که کارش متوقف شد.

- یه کاری را کیلویی 12 قیمت دادم، گفتند بالاست. یکی هست کیلویی 5 تومان می زنه.

- یه کار صنعتی را کیلویی 30 تومان قیمت دادم، سازنده اش رفت نقشه های شاپ پروژه قبلیش رو روی یه سی دی با قیمت پایین خرید. البته مونده تا گندش در بیاد. اون پروژه ای که نقشه هاشو خرید، دو تا پروژه مشابه قبلی بود و یه سری اصلاحات را ندارد.

- یه کاری رو با مشورت دوستان کیلویی 40 تومان قیمت دادم، یکی کیلویی 9 تومان گرفت.

- با یکی از دوستان نزدیک مذاکراتی برای یکسان سازی قیمتها داشتیم و توافق کردیم کار پیچ و مهره ای را در تناز های بالای 1000 تن زیر 8 تومان نگیریم، همان دوست کاری را 4 تومان گرفت و تو انجامش کاملا به گل نشست. بهش گفتم چرا؟ ما توافق کردیم. گفت کیلویی 4 تومان به از درآمد هیچ

و ....

و اما سخن آخر:

تا زمانیکه متحد، همدل و همراه نباشیم، به جایی نخواهیم رسید. اما این اتحاد و همدلی بین 30 40 نفر فایده نداره. بیش از 2000 تکلا کار داریم. آیا می توانیم همه را با هم همراه کنیم؟

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

مهندس جان به نظر من شما در این سایت و صفحه فیسبوک یک تعرفه کاری در نظر بگیرید مثلا سازه زیر 500 تومن کیلویی 5 تومن بالای 500تن کیلویی 10 تومن و... این سایت و صفحه فیسبوکی شما میتونه در مدت کوتاهی این تعرفه ها رو تو کشور جا بندازه و تعرفه رو ثابت کنه شما در این سایت و فیسبوک همه کار انجام دادید و این کار با کمک شما میتونه عملی بشه و به نظر من شدنی هستش به نظر من خیلی کارها میشه در جهت تثبیت تعرفه انجام داد البته من خودم مبتدی هستم ولی این دلیل نمیشه که چون ما مبتدی هستم بر اساس تعرفه کار نکنیم و به قولی مفت کار کنیم. این سایت و خود شما مهندس ایزدپناه و به کمک دوستان با تجربه تر میتونید این کار ررو عملی کنید و قطعا سایر اعضای فعال سایت نیز میتونند کمک شایانی در این زمینه انجام بدهند برای تثبیت تعرفه راه های زیادی وجود داره اما در ابتدا باید تعرفه ها تثبیت بشه.در تاپیک رویکرد سازه های فولادی بنده اصرار داشتم یه کار تیمی رو به کمک همدیکه انجام بدیم ولی همت نکردیم و ...

ولی چند تا دلیل برای اصرارم بر ادامه اون تاپیک رو مینوسیم

1.اول اینکه همه ما با کار تیمی آشنا میشدیم و این قطعا در آینده کمک بزرگی به ما میکرد

2.با آشنا شدن با کار تیمی کم کم به ریزه های تکلا آشنا میشدیم و این باعث افزایش سرعت مدل سازیمون میشد

3.این سایت از اهواز و شمال کشور و.. عضو داره و در اون تاپیک نیز دوستانی از سایر شهرها حضور داشتند و با اتمام این تاپیک میتونستیم در کنار همدیگه یک تیم کاری قوی رو انجام بدیم و این مزایای زیادی داره فرضا داوود در اهواز اگه بخواهد کار شاپ انجام بده میگه ما با سایت shopdrawings.ir همکاری میکنیم و در اون سایت دوستان تعرفه ها رو در نظر گرفتند و ما بر اساس تعرفه کار خواهیم کرد. واین مزیت دیکه هم داشت که میتونستیم با اشنا شدن با کار همدیگه در پروژه های بزرگ با همدیگه همکاری کنیم

4.این تاپیک میتونست در انتها با با گرفتن لیستوفر تعرفه ای رو برای کار نمونه در نظر بگیره و این تاپیک نمونه از کار برای کارخانه ها و کارگاه ها و تعرفه انجام اون باشه و قطعا ما در پروژه های خودمون میتونیم نام همدیگه به عنوان همکار مطرح کنیم و این در آینده باعث رشد کردن همه ما میشه . به نظرم تو ایران شاپ کار کمه و کار شاپ زیاد و این قضیه میتونه برای ما سودمند باشه

بله مهندس ایزدپناه میشه همه این شاپ کارها رو با همیگه بسیج کرد قطعا با در نظر گرفتن تعرفه همه ما دوستان سایت تلاش میکنیم با دوستانمان که در این زمینه فعالیت میکنند مکاتبه کنیم و تعرفه رو به انها اعلام کنیم من خودم حتما این کار رو انجام میدم به نظر من شدنی هستش و ما به خاطر خودمونم که شده سعی میکنیم این تعرفه ها رو به دوستان و کارگا هایی که میشناسیم اعلام کنیم. فرضا ما مبتدی ها با کیلویی 5 تومن کار انجام بدیم و اگه کارفرما کار حرفه ای تر خواست میگیم من نمیتونم ولی دوستی رو میشناسم که با کیلویی 15 تومن این کار رو برای شما انجام میده اینجوری از لحاظ کاری میتونیم خیلی به هم کمک کنیم

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

محمد جان، من برای تثبیت قیمتها تلاش کردم و خواهم کرد. گواه این موضوع نیز قیمتهایی بوده که در سال گذشته داده ام و تحت هیچ شرایطی حاضر نشدم که قیمت را فقط برای گرفتن کار کاهش دهم. هر چند که آخرش به درآمد هیچ رسیدم. اما برای رسیدن به این هدف، باز هم مصر هستم ولی راهش را این نمی دانم.

آن تاپیکها تعطیل نشده اند. بلکه فعلا متوقف هستند و ان شالله بعد از برگزاری کارگاه، مجددا با همت همدیگر آنها را دنبال خواهیم کرد.

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

اما مهندس اگه یه تاپیک از این سایت و صفحه فیسبوک رو به این قضیه اختصاص بدید به نظرم فکر بدی نیست .امیدورم بقیه دوستان هم در این موضوع نظر خودشون رو اعلام کنند

لینک ارسال

محمد    13

اعضا عادی

با عرض معذرت از بقیه دوستان :

ما در کشوری داریم زندگی میکنیم که کسی به خودش احترام نمیذاره چه برسه به قول و قرارش.

متاسفانه پول در درجه بالاییییییییییی از تعهدها قرار داره و تا مادامی که این قانون ادامه داره ما هیچ وقت به اتحاد کاری نخواهیم رسید.

مثال ساده : گران شدن آجیل و صف شب عید ؟!

لینک ارسال

hamidfm    0

اعضا عادی

سلام

در همه جای دنیا بحث اصلی کیفیت کار و اقتصادی بودن پروژست

در ایران بحث فقط قیمت و ....

خیلی بده که جامعه ای با این سطح فکری داریم

بذارید منم بگم چه ها دیدم

من چند وقت پیش 1 کار پروژه ای برای محاسبات گرفتم

سوله ای بود 1000 متری که 4بار طراحیش کردم و هر بار بعد اتمام آقایون فرمودند ابعاد زیاده کمش کنیم

کم میکردم تموم میشد میگفتن کوچیکه

خلاصه برای این کار به ما پیشهناد ساعتی 10 تومن دادن برای کل کارهاش از قبیل محاسبات و شاپ دفترچه....و بماند که 4ماهه خبری از پول نیست ودرواقع 4 ماهه بدون حقوق زندگی میکنم

و میگن که کارت طول کشیده زودتر تحویل بده خیلی پروژه سختی شد وسطش با تغییراتی که دادن و کلی مسائل که باعث شد طولانی بشه

مسئول دفتر مهندسی 50 سالشه کلی هم سابقه اجرایی داره و پایه 1 محاسبات هم هست

ایشون برای هر کار محاسباتی با نقشه به من پیشنهاد 100 تومان برای متر مربع داده و نظرش اینکه کاری نداره که

وقت نمیخواد که 2 ساعت طول میکشه تازه اگه از 1000 متر هم بیشتر باشه 70 یا 80 تومن

در حالی که رنج کاری برای محاسبات از حدود 400و300 برای کار های متراژ بالا تا 1000 تومن برای متراژ پایین تغییر میکنه

اون هم برای ماها که حق امضا نداریم

و من کار نگرفتم ازشون و داد به یکی با قیمت 70 80 تومن برای 1 سازه 700 متری

شما میگید کارفرما ها اینطوری فکر میکنن

این هم از مهندس سابقه دار پایه ی 1....

نتیجه کارهاش هم همیشه کپی پیست کار های قبلیه همون مهندسه.. و منطقشون اینه که اگه کارو با قیمت پایین نگیری

یکی دیگه میگیره...

ما حتی تعرفه ی نظام مهندسی داریم ولی حتی با همون هم نشده وحدتو بین جامعه ی مهندسین به وجود آورد و تا وقتی تک تک مهندسان

ارزش کار و تلاشی که کردنو با قیمت مقایسه نکنن و به خودشون و دیگران احترام نذارن نمیشه به جایی رسید که این مشکلات بر طرف بشه

تا وقتی همه همدل نشن و باهم و کنار هم به فکر نباشن هیچ کدوم این مشکلات تا ابد رفع نخواهد شد

به امید اینکه 1روز همه ی این مشکلات رفع بشه و به جای اینکه همه (به جز عده ای کم) به فکر جیب خودشون باشن به فکر ارزش خودشون باشن

و آبادی کشورشون

موفق و سربلند باشید

لینک ارسال

samadi    8

اعضا عادی

دوست عزیز کدوم تعرفه ! خب شما می فرمایید که متری 70 تا 80 تومان و شما حق امضا ندارید ! ما که حق امضا داریم چی بگیم تا چن وقت پیش شما می خواستی ساختمون بسازی میرفتی شهرداری می گفتن برو طراحی کن بیار بعد که کار های طراحی تموم میشد نوبت به مجری و ناظر غیره می رسید ! فکر می کنید برگ مجری ضیصلاح چند باشه خوبه ؟ ناقابل 700 هزارتومان بدون هیچ دغدغه ! برگ نظارت هم مثل همین مبلغ 3200 تومان به ازاء هر متر مربع بدون کسر مالیات و هزینه ها و غیره ! شما تصور کنید برای مثال جواز ساخت گرفتین 1000 متر حالا حق الزحمه مهندس ناظر ساختمان که حتی مسئول آب خوردن و غذا خوردن کارفرما هم هست که مبادا آقایون غذای ناجور بخورن !!!!!!!!!! مسموم بشن میشه سه میلیون و دویست هزار تومان که مالیات هزینه های شهرداری و کسورات نظام مهندسی و غیره وذلک هم ازش کم میشه !!!! جالبه بدونید حق بیمه ساختمان امسال شده متری بیست هزارتومان !!!!!!

حالا ما باید سه و دویست بگیریم کل دانش و قدرت بدنی و غیره رو هم به کار بگیریم تا مبادا سر ساختمون واسه کسی اتفاقی بیافته !

نمونه جالبش اینجاس پارسال یه گود برداری تو غرب تهران ریخت مهندس ناظر گزارش خلاف رو رد کرده بود اما با این وجود تا جایی که من خبر داشتم 20 روز تو بازداشت بوده و با قید وثیقه آزاد شد ! بدون این که هیچ پولی از بابت کار دریافت کرده باشه !!!!!!! شما بگید آیا سلاح ما ( منظورم جامعه مهندسیه ) بیشتر از یک قلم و کاغذه !

جاب ترشو بگم نظام مهندسی اخیراً پول نظارت و از مالک دریافت می کنه و پس از کسر 8 درصد مبلغ اونو به حساب مهندس به صورت مرحله ای واریز می کنه جالبه از اونطرف هم میاد با پول هایی که اتو حسابش انباشته شده وام 26 درصد میده !!!!!!!!!!!

اینارو گفتم بدونیم مشکل از خود ماست ما بیشتر خلا قانونی داریم بیشتر از همه قانون گریزی داریم بیشتر از همه تغییر قانون یا تفسیر متفاوت از قانون داریم .

خیلی جالبه طرف اومده ساخته بهش حکم تخریب دادن بعد میره دیوان عدالت کلاً رای برمی گرده!!!!!!!!!!!!

خیلی جالبه از یه طرف میایم سازمان نظارت راهبردی رو ایجاد می کنیم و یه سری آیین نامه از اونجا وارد صنعت ساخت می کنیم . از یه طرف تحقیقات مسکن و ساختمان رو وارد گود کردیم از یه طرف مرکز مقررات ملی رو از یه طرف سازمان استانداردو شما بگید هدف از این همه وقت گذاشتن و موازی کاری چیه !!!!!!!!

من که سر در نمیارم طرف الان لیسانس ادبیات داره می ره نشریه 55 می خونه فکر میکنه کل ساخت و ساز همینه !!!!!!!!!!!!!!

حالا درد رشته ی ما هم بیشتر بر می گرده به خود ما و متولی ساخت و ساز یعنی وزارت مسکن و شهر سازی !تا وقتی که موازی کاری تو رشته ما هست و چند متولی وجود داره تو صنعت ساخت تا وقتی که بچه های کارشناسی و ارشد رشته های عمرانی و مرتبط مجبور بشن از روی بیکاری به دلیل مماشات سازمان ها برن دنبال فروشندگی و غیره ذلک وضع به همین منواله !!!!!!!

جالبه بدونید ساختمون نوساز زیر سه تومن دیگه تهران پیدا نمیشه از اونور آقایون می گن اگه حق الزحمه مهندسا افزایش پیدا کنه در حق مالک ظلم شده !!!! طرف آپارتمان 40 متری رو 200 میلیون می خواد بفروشه حاظر نیستن برای طرح معماری و سازه و نظارت و چه و چه 2 درصد هزینه ساخت رو پرداخت کنه !!!!!!! به قول ریس سازمان حق الزحمه مهندسا از راننده تاکسی هم کمتره !!!!

خیلی از بحث شاپ دور شدم الان مهندس ایزدپناه میندازمون بیرون ( شوخی میکنم البته ایشون لطفشون همیشه زیاد بوده )

کلام آخر تا وقتی که همه خودشون رو متولی ساخت و ساز می دونن و کسی نیست تو مجلس و دولت این بند و بساط رو جمع کنه وضع به همین منواله !!!!!!!!

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

jتقریبا بحثهای تاپیک MMC چیست؟ ( لینک زیر ) و بحثهای این تاپیک به یک سمت سوق داده شدند.

http://forum.shopdrawings.ir/showthread.php?tid=2813&pid=9416#pid9416

به نظر من، دلیل این سوق یافتن به یک مسیر نیز درد دلهای مشترکی است که اکثر ماها با آن مواجه هستیم. من فکر می کنم بحث در این تاپیک ادامه یابد، بهتر است:

آخرین صحبت مهندس صمدی در آن تاپیک این بود: "در واقع متخصصین در ایران در حاشیه قرار دارن اما سرمایه داران در قلب این قضیه قرار دارن ." که خیلی به دل من نشست. جمله ای بود که هم از گفتنش هراسان بودم و هم اینکه متن جالبی برای بیان آن نمی یافتم.

یه تجربه تازه هم به حرفهای بالا اضافه شد:

روز شنبه آقایی با من برای تهیه نقشه شاپ 120 تنی جوشی تماس گرفت. یه راست رفت سر قیمت. حالا هر چی من گفتم باید نقشه را ببینم، گفت ساده است. من هم گفتم کیلویی 8 تومان. گفت من تا حالا بیشتر از 5 تومان برای شاپ نداده ام و نخواهم داد. کلی هم غر زد که چرا شاپ کارهای بدقول هستند. ظاهرا کارشو قبل عید به یه نفری داده بود و قرار بوده طرف 5 روزه نقشه بده. می گفت از 21 اسفند استارت زده، امروز که 17 امه یه مدل با کلی اشتباه فرستاده و من ترسیدم ازش استفاده کنم. فقط در جوابش یه چیز گفتم: آیا تا به حال پای درددل ما شاپیستها نشستی؟ کلی می شینیم کار می کنیم، ایرادات نقشه رو رفع می کنیم، قربونش برم همه کارها هم فورسه. آخرش وقتی کار رو تحویل دادیم، باید برای گرفتن پولمون 3 4 ماهی منتظر بشینیم و حتی بدویم. والله این که نشد کار. بعضی وقتها هزینه موبایلمون بیشتر از درآمدمون می شه. من یکی که چند سالیه هر دوره قبض موبایلم زیر 160 70 هزار تومان نمی آد. هر وقت هم به کارفرما زنگ می زنیم، دو ساعت حرف می زنه که آی فلان کارفرما پولم. نداده، این یکی حسن انجام کارمو آزاد نکرده، اون یکی تاخیر کسر کرده و ... من هم که فکم گرم بشه، ول کن تلفن نیستم. آخرش هم هر چی در می آریم می شه پول تلفن.

الحمدلله سلامتی هست خدا رو شکر.

اما به نظر شخص من، ما شاپ کارها آدمهای ضعیفی هستیم، پس زیادی تو حاشیه می چرخیم. اگه این ضعف را دوستان هم معتقدند، پس بایستی برای آن راه حلی بیابیم. واقعیت خود من 2 سال پیش این ضعف رو قبول کردم و برای رفع آن راهکار اندیشیدم تا امروزه به اینجا رسیدم. هر چند که هنوز از جایگاه خودم و برنامه ریزی ذهنی خودم کلی فاصله دارم، اما پیشرفت حاصل شده برای من رضایت بخش بوده.

چرا اون آقا باید به من بگه من تا حالا بیشتر از 5 تومن برا شاپ ندادم؟ مطمئنم دروغ می گه. چون 2 سال پیش داده. شاید تو یک سال اخیر نداده باشه، اما قبلا حتما داده. حالا فکر کنید اون آقا به 10 نفر زنگ بزنه، بگه به من قیمت بدهید، همه یک صدا بگند 10 تومان، چه اتفاقی می افته؟ اگه کسی نباشه که این وسط کار خرابی کنه، چاره ای نداره. مجبوره بین اون 10 نفر بهترین رو انتخاب کنه. اما آیا اطمینانی هست که نفر یازدهمی پیدا نشه که بگه 5 تومن؟ من که با شناختی که آدمها دارم، چنین اظمینانی را اصلا که ندارم هیچ، بهش حتی فکر هم نمی کنم.

دوستان لطفا شما هم در مباحث شرکت کنید تا راهکاری بیندیشیم.

لینک ارسال

Radmehr    17

اعضا عادی

ممنون از صحبتهای شما -- والا با این گرونی که الان هستش -- من یه سوال دارم -- آیا کسانی که مثلا 5 تومانی کار میگیرند - چه کیفیت کاری دارند؟ آیا فرد حرفه ای هستند؟

لینک ارسال

hamidfm    0

اعضا عادی

مهندس صمدی عزیز

اینجوری که من دنبالش رفتم

توی حرفه ی ما، کسی که حق امضا داره 1 گوشه میشینه.منی که حق امضا ندارم کارو انجام میدم

ایشون بدون چک کردن مهر میکنه و 50 برابر منی که کارو انجام دادم میگیره

بله حق با شماست متخصص ها در حاشیه قرار گرفتن

کسی که سازشو میزنی یا شما براش نقشه شاپ 1 اسکلت فلزی 1000متری میزنی

حتی در مجموع کل کارهای مهندسیش حاضر نیست پول 1 متر مربع ناقابلو بده.... و برای همون هم کلی چونه میزنه

80تومنی که گفتم واقعا پول برقی که برای کار استفاده میکنه ادمم نمیشه واقعا

جز تاسف چیز دیگه ای وجود نداره

همین الان اگه یکی پاشه بدون مدرک تخصصی تکلا یاد بگیره توی کلاس های آزاد

میشه رقیب کاری شما و میشه همون شخص 5 تومنی

این آدم های 5 تومنیه نصف قیمت ته دلشون میگن ما که تخصصی نداریم فقط بلدیم که نقشه بکشیم نمیدونیم هم چی هست

برای این ندونستنمون داریم کیلو 5تومن میگیریم

خوب این آدم ها چرا اجازه دارن وارد بازار کار بقیه بشن

اگه شما 1 بقالی کنار 1 بقالی دیگه بزنی میتونه بره اعتراض کنه ولی.........

البته داریم کسانی که مدرک تحصیلیشون کارشناسی عمران یا معماریه

ولی کارشناسی که هیچ اطلاعاتی نداره...مدرک گرفتن هیچ کاری نداره.. واقعا هیچکاری نداره ولی تخصص داشتن

زمان میخواد هزینه میخواد .. تجربه میخواد

من که 1 عضو کوچکه جامعه هستم و مثلا مهندسم

بعد پایان تحصیلم فقط 1 سال صبح تا شب پای کارهای یادگیری تخصصی محاسبات بودم. و شب بیداری کشیدم

ولی کی هست که قدر بدونه...مجبورت میکنن برای اینکه زندگیت بچرخه و محتاج نباشی بشینی 3 روز صبح تا شب کار کنی

با سرعت کارو تحویل بدی که 80 هزازتومن برای 36 ساعت کار بهت بدن

این ظلم نیست؟ این بی احترامی نیست؟

حقوق 1 مهندس عمران یا حرفه ی تخصصیه شاپ در سال چقدره؟

آیا زشت نیست که 1 فرد متخصص برای ماهی 600تومن کار کنه با تخصص

ولی ...مثال نمیزنم که بی احترامی نشه

برای کار غیر تخصصی حتی الان بالای 700 تومن میدن

به کی شکایت کنیم؟ چطور؟

راهی هست برای گرفتن حق؟

ایا تا به حال کسی رفته جست و جو کنه ببینه چندتا متخصص عمران تا الان از ایران رفتن

و دارن کارای بزرگ انجام میدن جاهای دیگه؟

بیاید همگی همفکری کینیم و راهی پیدا کنیم

ممنون از همه ی مهندسای عزیز که اعتبار و توانایی خودشونو با پول خراب نمیکنن

مخصوصا مهندس ایزدپناه که واقعا خیلی خوشم اومد که پای حرفتون هستید و هیچوقت 8 تومنتون 5 تومن نمیشه

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

در پاسخ به رادمهر:

نمی شه گفت که حرفه ای نیستند. همانگونه که خودتان گفتید، با این اوضاع گرونی، درآمد هر چی باشه، به هر حال بهتر از هیچیه. همه ما برای کسب درآمد تلاش می کنیم و یقینا برکت درآمد با خداست. اما نکته این جاست که ارزان کار کردن نبایستی باعث شکست قیمتها، افزایش توقع کارفرمایان و کساد کردن کار هماران باشد.

حمید جان یه صحبتی کردی، یاد خاطره ای افتادم:

یه پروژه 100 تنی کار می کردم. کارفرمای اصلی مهندسی مسن بود که در انگلستان درس خوانده بود. سازه کوچک و جمع و جوری داشت با کلی دیتیل ناقص، به هر جون کندنی بود، مدلش کردیم و کار را تحویل دادیم. پس از تحویل کار به من زنگ زد و گفت بیا پیشم. محل ساختمونش هم ذزاشیب بود و من رفتم. گفت یه خواهش دارم. گفتم بفرما. گفت که این ستونهای این سمتی ساختمان را به اندازه 5 سانت به سمت حیاط شیفت بده. من هم ان و من کردم و گفتم مهندس تو این دهانه بادبند داریم. می دونی همین 5 سانت برای من چه دردسری داره؟ جواب قشنگی داد. گفت می دونی همین 5 سانت برای من چه سودی داره؟ گفتم نه. گفت حساب کردم همین 5 سانت جابجایی حداقل 3 متر زیر بنای منو اضافه می کنه. اگه قیمت منطقه ( البته 3 سال پیش) رو منری 5 میلیون فرض کنیم می شه 15 میلیون. به نظرت ارزششو داره؟ گفتم چرا که نه. گفت پس 1 میلیون بهت می دهم این کار رو انجام بده.

خلاصه کار انجام شد. بهش گفتم مهندس 1 تومن من چی شد؟ گفت دادم به کارخانه از آنها بگیر. به کارخانه گفتم یه پوزخندی زد و گفت عامو چه پولی؟ کلی از پول ما رو نداده. خلاصه افتادیم بین دو تاشون. من که می دونم کی راست می گه و کی دروغ. اما واقعا چه باید می کردم.

واقعیت اینجاست که بعضا نیم ساعت کار مهندسی اصولی، باعث افزایش سود آنچنانی کارفرمایانمان می گردد اما آنها حتی حاضر نیستند درصد مختصری از این سودآفرینی را باه ما برگردانند و دلیلش همان است که مهندس صمدی گفت. مهندسین در حاشیه هستند.

حمید جان اینکه مهندس دارای حق امضا و اعتبار کار را با قیمت بالا بگبرد و شما برای او با قیمت پایین تری انجام دهی و یا اینکه من کار شاپ را از یکی از اساتید این حرفه بصورت دست دوم و با قیمت پایین بگیرم، اشکالی ندارد. این روش برای کسی که نام و اعتباری ندارد، بیگاری نیست بلکه رویه ای اصولی و صحیح برای کسب نام و تجربه است. اشکال آنجاست که من و شما بصورت مستقیم و بدون واسطه کاری را پایین تر از عرف بگیریم.

و نهایتا من هم تا کی می توانم طاقت بیاورم و بدلیل اصرار بر کار با قیمت مناسب، کارها را یکی یکی رد شده ببینم. زمانیکه من نوعی هم چنین وضعیتی را پابرجا ببینم، برای بقا زندگیم، مجبورم که از حرف و عقاید خودم، گذر کنم.

لینک ارسال

hamidfm    0

اعضا عادی

مهندس جان دقیقا این جریان برای من هم پیش اومده . 2 ماهه که ازین ور به اون ور پاسکاری میکنن منو...

درسته حرف شما ... ولی کسی هم که حق امضا داره ،میگرده که یکیو پیدا کنه کمتر پول بگیره و خودش هم به سود 20 30 برابری خودش قانع نیست

حق با شماست تا چه زمانی ما باید برای حرفمون پا فشاری کنیم خدامیدونه

امیدوارم که خیلی زود همه چی درست بشه ارزش همه چیز برگرده سر جاش

لینک ارسال

DAVOOD.    13

کاربران ویژه

دلم برای خودمون مهندسا میسوزه

خصوصا چند روز پیش که قیمتم رو یه مهندس دیگه در کمال وقاحت شکوند

واقعا که کار مهندسی .....................

لینک ارسال

samadi    8

اعضا عادی

ببینید دوستان تقصیر من و شما نیست ، صنف مهندسی ما با توجه مادر بودن درگیر سیاسی کاری های دولت شده . یک نظام صنفی قوی وقتی نداشته باشیم تا ابد همینه ! جالبه تو مبحث ده و یازده به نقشه های شاپ اشاره شده اما دریغ از عمل به ظوابط !!! ببینید تدوین کننده های خوبی داریم ، مشاورهای خوبی داریم که خوب رو کاغذ طرح می دن ! اما حیف که عمل کننده به این حرفا رو نداریم !! دوستان ازتون خواهش می کنم ظوابط بابندها رو تو بخش لرزه ای مبحث 10 و آیین نامه 2800 مقایسه کنید ! هرکی برای خودش یه چیزی گفته جفتشم لازم الاجراست !! کدوم ارجح تره اونی که از اون یکی کپی کرده (مبحث 10) .

جان من به صنف پزشکی نگاه کنید هرکسی یه تخصص میری پیش این دکتر لینک می کنه به اون یکی متخصص . می خوان یه آمپول بزنن هزارتا آزمایش و بررسی اما اینجا همه چی دست یه سری آدم خاصه . که به هر طرف بخان میتازنون .

حالا داودجان شما هم از دست این بابا ناراحت نباش انقد ،اینم گرفتار بوده لابد مثل بقیه که قیمتو شکونده !

بنده نظرم اینه که بیاید جمع بشیم تغییر بدیم . باور کنید میشه . راه حل هم دارم اما از یه دست صدا در نمیاد .

دوستان یه سری درد دل ها رو نمی تونم اینجا بنویسم خیلی راه ها رو رفتم مثل شما و قبل شما فهمیدم این راه ها جواب نمیده . اون دوستمون گفته 80 تومن قبول دارم ازت تازه به شما گفته 80 من یه رفیقی دارم به اون گفته بودن 40 . کاری با این حرف زدن ها پیش نمی ره . باید یه کاری کنیم . من یه راه حل دارم . اما قبلش بقیه دوستان راه حل ارائه بدن بقیه هم نظر بدن روش کار کنیم .

منم به شخصه پیگیر هرکاری که دوستان به نتیجه برسن هستم حتی حاظرم وقت بابت کار اداری و غیره و اینا هم بذارم .

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

متاسفانه قانون در این زمینه ضعیفه و گمون نمیکنم بشه کاری از پیش برد ! همونطور که همگی اشاره کردین ، بقیه ی اصناف ضوابط خاص خودشون رو دارن و در صورتی که کسی خارج از اون ضوابط عمل کنه میشه رفت و از دستش شکایت کرد ! مثلاً ویزیت پزشک متخص از یه حدی پایینتر و از یه حدی بالاتر نخواهد رفت ! حالا این تولرانس میتونه بین 1 تا 5 هزار تومن متغیر باشه در هر ویزیت و بسته به اسم و رسمی که پزشک در کرده !! اما در مجموع بین یه پزشک متخصص معمولی و یه پزشک متخصص خبره تفاوت فقط در همین حده ( از نظر اقتصادی ) حالا این بابا مراجعه کننده ی بیشتری داره اون بابا کمتر و تفاوت اینجاست که آشکار میشه ! آقای پزشک اگر ببینه همکارش خارج از عرف حق ویزیت میگیره براحتی میره گزارش میده و میان در مطب رو میبندن ! هیچ پزشکی هم نمیاد حق ویزیت بطور غیرمعمول پایین از کسی بگیره ! اما این بی قاعدگی و بی قانونی در حرفه ی ما وجود داره ! شما میگی کیلویی 40 تومن من میگم کیلویی 20 تومن !! شما میتونی بیای منو متهم کنی یا علیه من شکایت کنی یا ...

هیچی ! هیچ کاری نمیتونی انجام بدی ! فراموش نکنیم تعداد افرادی که در این سایت حضور داریم بسیار کمتر از افرادی هستیم که تو بازار مشغول کار هستن و اصلاً از وجود همچین سایتی آگاه نیستن و خیلیا هم حتی با اینترنت هم سروکار ندارن و حتی یه ایمیل هم ندارن ! خیلیا هستن که هنوز حتی با اتوکد کار میکنن !!!

بنظر من تا زمانی که هیچ مرجعی برای حرفه ی ما وجود نداره همین آشه و همین کاسه ! تنها راه موجود برای شخص ، ( برای شخص ) اینه که کار خودش رو به چنتا کارفرمای قدر بشناسونه و همیشه با چنتا مورد خاص کار کنه که نه درگیر مسایل مالیش بشه و نه سر قیمت با این و اون چونه بزنه ! این راهکار فردی هست اما راهکار جمعی به ذهنم نمیرسه !

لینک ارسال

nasiri    7

اعضا عادی

100-120rial/kgساختمان و سوله

صنعتی خاص توافق طرفین (بالاتر از این اعداد (بستگی به نوع کار)

البته انجام کار توسط اساتید این کار (آقای مهندس ایزد پناه و آقای مهندس زیبایی مسلما از این اعداد بالاتر هستند)

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

مشکل این که همه فکر میکنن که کار شاپ کار آسونییه. یه آقایی رو میشناسم 2تا منو تکلا رو از این و اون یادگرفته اومده میگه من یک روزه تکلا یاد گرفتم.کاری که به من داده خیلی گیر و گور داره میگه اگه نمیتونی این کارو انجام بدی برم صد تا فوق دیپلم که تکلا بلدن مدلش کنن. حالا نقشه هاشم کلن ناقص هست. چند روز بعد اومد گفت بیا برای ما اتصال طراحی کن منم گفتم برو صد تا فوق دیپلم بیار بشینن برات محاسبه و طراحیش کنن. حالا بگذریم منظورم اینکه حقوق مهندس و شاپ کار تو این کشور از عمله و بنا هم کمتر هستش کار به این سختی انجام میدیم بعد در یک دقیقه بی منت و بی ارزشش میکنن

لینک ارسال

nasiri    7

اعضا عادی

مشکل این که همه فکر میکنن که کار شاپ کار آسونییه. یه آقایی رو میشناسم 2تا منو تکلا رو از این و اون یادگرفته اومده میگه من یک روزه تکلا یاد گرفتم.کاری که به من داده خیلی گیر و گور داره میگه اگه نمیتونی این کارو انجام بدی برم صد تا فوق دیپلم که تکلا بلدن مدلش کنن. حالا نقشه هاشم کلن ناقص هست. چند روز بعد اومد گفت بیا برای ما اتصال طراحی کن منم گفتم برو صد تا فوق دیپلم بیار بشینن برات محاسبه و طراحیش کنن. حالا بگذریم منظورم اینکه حقوق مهندس و شاپ کار تو این کشور از عمله و بنا هم کمتر هستش کار به این سختی انجام میدیم بعد در یک دقیقه بی منت و بی ارزشش میکنن

ن

اینجوریا هم نیست مهندسا....هرکسی باید کلاس کارسشو خودش حفظ کنه...با هر قیمتی نباید هر کاری و حتما انجام داد که...

لینک ارسال

M-MAHDAVI    13

کاربران ویژه

بله مهندس نصیری باید کلاس کار خودمونو حفظ کنیم اما چند مورد هست که باید یادوری کنم.

اولا مهندسان جوانی امثال بنده برای شروع کار مجبورا به ساز کارفرما .....چون اول کار هستیم و تجربه از هر چیز دیگری برای ما ارزشمند هست در غیر اینصورت سالیان سال باید درجا بزنیم

دوما من با تمام این وجود سعی میکنم کلاس کاریه خودم رو حفظ کنم ولی زمانیکه اقتصاد مملکت انقدر خراب شده که خیلی ها بیکار شدند و خیلی ها هم بیکار هستند حفظ کلاس کاری به قیمت از دست دادن جایگاه فعلی ات تمام خواهد شد من خودم اصلا به این چیزی که نوشتم اعتقاد ندارم ولی حقیقتی است تلخ.

سوما: مهندس جان کدوم کلاس کاری؟ در مملکتی که وزارت کارش بین حقوق کارگر و مهندس هیچ تمایزی قائل نمیشه و پایه حقوق رو برای تمامی شغل ها 500 هزار تومن اعلام میکنه و موقعی که ما برای استخدام میریم و معیار حقوقمان را همین 500 تومن در نظر میگیرند پس کدوم کلاس کاری؟ این یعنی بین من و شما که مهندس هستیم و کار تخصصی انجام میدیم با کارگر بی سواد هیچ فرقی وجود نداره.

چهارم: مشکل آخر از فکر بد و اخلاق بد ما ایرانی ها است که همکارانمان را به خاطر کار خودمون با زیراب زدن و کارشکنی و.. از دور خارج میکنیم

وسلام.......

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

بالاخره اینجا همه چی در همه

دوستان یه تحقیقی بکنن ببینن steel detailer ها در کشورهای دیگه چه دستمزدی دارند .سالی چقدر کار میگیرند.بعد با اینجا مقایسه کنید .

البته اونا از نسخه اورجینال استفاده میکنن به خاطر همین هر کسی مسلط به نرم افزار نیست .

لینک ارسال

nasiri    7

اعضا عادی

بله مهندس نصیری باید کلاس کار خودمونو حفظ کنیم اما چند مورد هست که باید یادوری کنم.

اولا مهندسان جوانی امثال بنده برای شروع کار مجبورا به ساز کارفرما .....چون اول کار هستیم و تجربه از هر چیز دیگری برای ما ارزشمند هست در غیر اینصورت سالیان سال باید درجا بزنیم

دوما من با تمام این وجود سعی میکنم کلاس کاریه خودم رو حفظ کنم ولی زمانیکه اقتصاد مملکت انقدر خراب شده که خیلی ها بیکار شدند و خیلی ها هم بیکار هستند حفظ کلاس کاری به قیمت از دست دادن جایگاه فعلی ات تمام خواهد شد من خودم اصلا به این چیزی که نوشتم اعتقاد ندارم ولی حقیقتی است تلخ.

سوما: مهندس جان کدوم کلاس کاری؟ در مملکتی که وزارت کارش بین حقوق کارگر و مهندس هیچ تمایزی قائل نمیشه و پایه حقوق رو برای تمامی شغل ها 500 هزار تومن اعلام میکنه و موقعی که ما برای استخدام میریم و معیار حقوقمان را همین 500 تومن در نظر میگیرند پس کدوم کلاس کاری؟ این یعنی بین من و شما که مهندس هستیم و کار تخصصی انجام میدیم با کارگر بی سواد هیچ فرقی وجود نداره.

چهارم: مشکل آخر از فکر بد و اخلاق بد ما ایرانی ها است که همکارانمان را به خاطر کار خودمون با زیراب زدن و کارشکنی و.. از دور خارج میکنیم

وسلام.......

---------------------------------

سلام آقای مهدوی.. اگه شهرک صنعتی عباس آباد (جاده خاوران)تمایل دارین کار کنین و به ساخت سوله و شاپ مسلطین برام پیغام بزارین.

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

واقعاً این بحثی هستش که اجماع درش وجود نداره ! گذشته از مبحث فنی و مهندسی ، شاپ یه کار هنری و تحربی هست ! آیا کسی هست که قبول نداشته باشه شاپ یه هنره ؟! بله یاد گرفتن Tekla Structures & SAP & ETABS & CATIA و ... کاری نداره !! هزینش چنتا کتابه و مدتی زمان ! اما اینکه چطور از نرم افزار کار بکشی و چطور خروجی بگیری یه هنره !! حتی مدل کردن بسیار راحت تر از نقشه گرفتنه !

حتماً اساتید عرایض بنده رو تایید میکنن که به هر نحو و هر طریقی در نهایت مدل رو میشه انجام داد اما گرفتن نقشه ای که کارخونه به راحتی بتونه از روی اون بسازه و نصب کنه واقعاً یه هنره ! میشه همه چیز رو به عهده ی خود نرم افزار گذاشت تا مثل یه دوربین اتوماتیک خودش نور و بزرگنمایی و سرعت شاتر و ... تنظیم کنه و یه عکس آماتور بندازه ، اما هنرمند و عکاس کسیه که بتونه تمام تنظیمات دوربین رو به نحوی انجام بده که چیزی که دلش میخواد رو از عکس در بیاره و به بیننده القا کنه !

خوب پس مساله روشنه ، هنر نرخ نداره ! کسی میتونه عکس آماتورش رو به هر قیمتی بفروشه و حتماً هم راضیه چون هیچ تلاشی نکرده اما هنرمند تلاش میکنه و بهترین عکس رو میگیره و بابتش بهترین پول رو هم میگیره و همیشه هم برای عکسهاش مشتری هست.

پایان.

لینک ارسال

nasiri    7

اعضا عادی

واقعاً این بحثی هستش که اجماع درش وجود نداره ! گذشته از مبحث فنی و مهندسی ، شاپ یه کار هنری و تحربی هست ! آیا کسی هست که قبول نداشته باشه شاپ یه هنره ؟! بله یاد گرفتن Tekla Structures & SAP & ETABS & CATIA و ... کاری نداره !! هزینش چنتا کتابه و مدتی زمان ! اما اینکه چطور از نرم افزار کار بکشی و چطور خروجی بگیری یه هنره !! حتی مدل کردن بسیار راحت تر از نقشه گرفتنه !

حتماً اساتید عرایض بنده رو تایید میکنن که به هر نحو و هر طریقی در نهایت مدل رو میشه انجام داد اما گرفتن نقشه ای که کارخونه به راحتی بتونه از روی اون بسازه و نصب کنه واقعاً یه هنره ! میشه همه چیز رو به عهده ی خود نرم افزار گذاشت تا مثل یه دوربین اتوماتیک خودش نور و بزرگنمایی و سرعت شاتر و ... تنظیم کنه و یه عکس آماتور بندازه ، اما هنرمند و عکاس کسیه که بتونه تمام تنظیمات دوربین رو به نحوی انجام بده که چیزی که دلش میخواد رو از عکس در بیاره و به بیننده القا کنه !

خوب پس مساله روشنه ، هنر نرخ نداره ! کسی میتونه عکس آماتورش رو به هر قیمتی بفروشه و حتماً هم راضیه چون هیچ تلاشی نکرده اما هنرمند تلاش میکنه و بهترین عکس رو میگیره و بابتش بهترین پول رو هم میگیره و همیشه هم برای عکسهاش مشتری هست.

پایان.

بله دقیقا من هم با فرمایش آقای مهندس زیبایی موافقم .. من خودم 40%از زمان شاپ رو اختصاص به تهیه نقشه می کنم و حتی بدنه ستون و اتصالات رو تو 2 تا شیت جدا میدم که سرعت مونتاژ بالاتر بره... کاملا موافقم.. این کار احتیاج به تجربه و خوردن خاک کارگاه ساخت داره

لینک ارسال

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...