رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

شاپ دراوینگز دات آی آر

اولین انجمن تخصصی سازه های فلزی و شاپ دراویینگ در ایران از سال 1389 تا کنون

• پرسش و پاسخ
  • آموزش و مقالات
  • فیلم و تصاویر
Saeed Aslani

وصله ستون ها و ورق های وصله (Split)

ارسال های توصیه شده

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

بحث وصله در ستون ها یکی از مباحث کلیدی تو مدلسازیه و چون توی خیلی از نقشه ها جزییات برش و وصله ستون ها دقیقا مطابق با چیزی که قراره اجرا بشه ذکر نمیشه مدلینگ این عناصر رو یک مقدار سخت تر میکنه .

مطمئن هستم برای دیگر دوستان هم مثل من سوالات زیادی در این خصوص وجود داره .امیدوارم تو این تاپیک بتونیم تمام ابعاد و حالت های این موضوع مطرح و در مورد مشکلات پیرامون این مسئله بحث کنیم .

یکی از سوال هایی که برای من همیشه پیش اومده و توی پروژه های مختلف دیدم پلیت های وصله انتظاری هست که برای اتصال کار گذاشته میشه .

این پلیت ها رو بعضی ها چهار طرفه مدل میکنند یعنی هر 4 پلیت رو تو اسمبلی قطعه ستون پایینی قرار میدن بعضی ها هم فقط دو تا از این پلیت ها رو مدل میکنند . به نظرتون کدوم حالت بهتره و به چه دلیل ؟

attachment.php?aid=649

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

izadpanah    45

مدیرکل

سعید جان برای اینکه دوستان دیگر نیز در مباحث شرکت کنند ( هر چند که بارها و بارها این تمرین را با آرامیس انجام دادیم اما نتیجه ای حاصل نشد)، من سعی می کنم سوالات مطرح شده در این تاپیک را با تاخیراتی پاسخ دهم تا نظرات دوستان دیگر را بخوانیم.

اما یه سوال:

ما یه وصله ستون داریم که پلیتهای تقویتی هستند که روی درز جوشها گذاشته می شود. یه سری پلیتهای اتصال که در محل اتصالات ستون به ستون گذاشته ( اصطلاحا shop splice) استفاده می شود، منظور شما از پلیتهای وصله ستون موضوع این تاپیک، کدام بحث است؟ البته سوال شما مربوط به shop splice است.

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

فعلا این موضوع رو در مورد ستون های باکس بررسی میکنیم .در شکل بخوبی نمایش داده شده اند .

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

منظورتون رو متوجه نمیشم ! مدل کردن و قرار دادن این اسپلایسها در اختیارات شاپ کار نیست و باید محاسب اونها رو پیش بینی کنه به چه ابعادی و به چه تعدادی. به هر صورتی هم که در نقشه های سازه در دستور کار باشه باید مدل بشه و دلخواه شاپ کار نیست که 2 تا بذاره یا 4 تا.

یا شاید من خوب متوجه نشده باشم.

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

مهندس زیبایی منظور بنده این هست که در نهایت هر 4 تای این پلیت ها باید نصب شوند ولی گاهی 2 تا از این پلیت ها تو کارخونه جوش میدن . 2 تای دیگه نگه میدارن تو سایت جوش بدن .

در حقیقت منظور نوع ساخت اسمبلی هست.

لینک ارسال

زیبائی    22

مدیران تالار

تنها دلیل اینکه گاهی دوتایی گذاشته میشه برای سهولت در نصب هست. اگر هر چهارتا ورق رو روی فاز پایین اجرا کنید هنگام نصب فاز بالایی احتمال جا نرفتن ستون زیاده اما اگر 2 تا 2تا اجرا بشه خوب قاعدتاً ستون بالایی از بغل جا میره و خیلی راحت تر و ساده تر هست.

معمولاً شما هر جوری هم که مدل کنید هنگام ساخت در کارخانه ، خودشون یا دوتایی اجرا میکنن و یا اینکه یه بادخور میدن که با مشکل نصب مواجه نشید. البته به تجربه و شناخت کارخانه از شما و شما از کارخانه هم بستگی داره که فردا کاسه کوزه ها رو سر هم نشکنید ;)

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

مشکلی که تو حالت وجود داره اینه که دوتا از پلیت ها کاملا سر بالا جوش میشن و حتما باید توجه داشت اون دوپلیت رو باید با قطعه ستونی که در مرحله بعد میخواد اجرا بشه به سایت فرستاد.

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

معمولا 2 تا از پلیتها بصورت L به ستون پایینی و 2 تا دیگر نیز بصورت L و در سمت مخالف، به ستون بالایی جوش می شود. این کار باعث می شود که پلیتهای شاپ اسپلایس در حین نصب، به مانند قید عمل کرده و باعث قرار گرفتن ستونها در محل درست شود. از طرفی جوش سربالا در حین نصب خیلی به صلاح نیست و تا جای ممکن بایستی جوشکاری در کارخانه صورت گیرد.

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

همین شرایط در مورد ستون های IPE هم صدق میکنه ؟؟

لینک ارسال

izadpanah    45

مدیرکل

این شرایط کلا برای هر نوع ستونی صادق است. حتی در برخی موارد در اتصالات پیچ و مهره ای نیز می توان شاپ اسپلایسها را قبل از شروع نصب، به ترتیب گفته شده، به ستونها پیچ نمود

لینک ارسال

nasiri    7

اعضا عادی

سلام

ما هر2مورد رو تو کارگاه اجرا می کنیم ولی 2تا بهتره خیلی اگه 4 تا بزنین باید قبل از نصب فاز بالا جک بزنین و انتظارارو باز کنین...2تا بزنین خیلی بهتره

لینک ارسال

Saeed Aslani    23

مدیران تالار

در ستون ها باکس

در صورتی که در نقشه های اجرایی دیتیل ورق وصله وجود نداشته باشد و محدودیت طول ورق داشته باشیم چه باید کرد ؟

به عنوان مثال طول قطعه ستون 8 متر اما محدودیت ورق 6 متری باشد .

مدل سازی ورق وصله یا برش ستون فقط با رعایت مقررات درز جوش ؟

این معضل تو خیلی از نقشه ها موجوده !!!

لینک ارسال

محمد    13

اعضا عادی

من فکر کنم بهترین حالت برای طول ستون 8 متریء ورق به طول 5 و 3 متر باشد.

تو یکی از پروژه های ما به خاطر جوش pjp در محل قرار گرفتن ستون به ستون ما هیچکدوم از حالتهایی که شما گفتین نداریم.(اینم یه نوعه بی دردسر)

در نداشتن دیتیل مناسب برای ورق تقویت یا وصله مبحث هشتم (اگر اشتباه نکنم) کامل توضیح داده.

در مورد ورق وصله بین دو سکشن هم این نکته باید رعایت شود که :

اگر اختلاف بین دو سکشن در حد 5 م م بود باید به اندازه ای (هم اتدازه ورق وصله پایین)ورق پرکننده را بگیریم تا هر دو ورق با جوش سربالا پر شوند.

لینک ارسال

alireza    12

نوشتاری

نکته مهمی که تو شاپ ورق های انتظار باید در نظر گرفت ،اینکه حتما ارتفاع ستون رو طوری در شاپ در نظر بگیرید تا نصاب و جوشکار بتونند به راحتی با استقرار روی پل ستون وصله ها رو نصب و جوشکاری کنند.به عنوان مثال تو شکل زیر نصاب و جوشکار به خاطر نداشتن جا پای مناسب برای استقرار مجبور شدن زیر پایی مانند انچه تو شکل نشان داده شده رو برای خودشون درست کنند ولی اگر ستون رو از لحاظ ارتفاعی به گونه ای در نظر میگرفتند مه ارتفاع حداقلی بین وصله انتظار با پل زیری ان وجود داشت دیگه نیازی به این همه وصله و پینه اضافی نداشت.

هنر یه شاپمن در نظر گرفتن یه همچین مسایلی تو کار میباشد تا کار نصب هم مانند کار ساخت کارگاهی با سرعت و بدون مشکل پیش بره.

splice.thumb.jpg.75623ae53bfd28facb6f394ca6150334.jpg

• Like 1

لینک ارسال

nasiri    7

اعضا عادی

من فکر کنم بهترین حالت برای طول ستون 8 متریء ورق به طول 5 و 3 متر باشد.

تو یکی از پروژه های ما به خاطر جوش pjp در محل قرار گرفتن ستون به ستون ما هیچکدوم از حالتهایی که شما گفتین نداریم.(اینم یه نوعه بی دردسر)

در نداشتن دیتیل مناسب برای ورق تقویت یا وصله مبحث هشتم (اگر اشتباه نکنم) کامل توضیح داده.

در مورد ورق وصله بین دو سکشن هم این نکته باید رعایت شود که :

اگر اختلاف بین دو سکشن در حد 5 م م بود باید به اندازه ای (هم اتدازه ورق وصله پایین)ورق پرکننده را بگیریم تا هر دو ورق با جوش سربالا پر شوند.

6 و 2 بهتره که...پرت ورق خیلی مهمه

لینک ارسال

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...